AXELSCHE jfó COURANT HET RIJDEND MYSTERIE a V NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hocidredactie: T. C. VINK-van VESSEM UIT ONZE OMGEVING. AXEL goed afgelopen. geslaagd. feuilleton. TWEEDE BLAD v Abonnement»- prl|«! Losse nummers- Kwartaal abonnement Axel binnen de kom Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indté 11. Buitenland 11. - WOENSDAG 25 JUNI 1952 66e JAARGANG No. 74 Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutiën (uKexlmam 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel moer 12 cent extra. J. FANOY f Op 51-jarige leeftijd is gisteren in het zieken huis te Sluiskil na een kortstondige ziekte over leden, notaris J. Fanoy. In 1931 volgde hij notaris Dregmans alhier in zijn ambt op. De teraardebestelling zal Vrijdag a.s. plaats vinden. GESLAAGD. Aan het Instituut Cuppens-Geurs te Eindhoven behaalden dc dames L. Bakker en J. van Doeselaar alhier, B. van Drongelen te Terneuzen en F. Over- dulve te Zaamslag het huishouddiploma. Mej. N. de Visser te Zaamslag slaagde voor lerares. EEN JUBILEUM TIJDENS DE Z. L. M. - DAGEN. Een welbekende figuur in de paardenwereld, de heer Iz. de Feijter Wz., alhier, zal dezer dagen een zeldzaam jubileum vieren. De grote paarden- en rundveekeuringen, die ter gelegenheid van de Landbouwtentoonstelling wor den gehouden, zal de 150ste keuring zijn die onder zijn deskundige leiding wordt gehouden. Moge de heer de Feijter nog vele jaren zijn krachten kunnen wijden aan zijn geliefde wirk. In de vroege morgen van Maandag omstreeks 6 uur werden de bewoners van de Noordstraat opgeschrikt door een hevig gerinkel van ver brijzeld glas. Een bus van de Z.V.T.M., die tegen de spiegel ruit van een etalage van het filiaal van Albert Heijn terecht was gekomen veroorzaakte dit on gewone lawaai. Gelukkig was er nog bijna nie mand op straat, zodat alleen materiële schade kon worden geconstateerd De ruit was dezelfde avond reeds weer door een nieuwe vervangen. Het ongeval is vermoedelijk te wijten aan het breken van de voorvering van de bus, waardoor de bestuurder zijn voertuig niet onder controle kon houden en de bus het trottoir opzwenkte. De heer J- de Visser alhier, behaalde aan de Rijkskweekschool tc Middelburg de onderwijzers- acte Rond 10 uur verzamelden zich reeds veel zangers te Borsselc en werden de afgevaardigden der ver enigingen op het gemeentehuis verwelkomd door burgemeester Dominicus. Deze bracht de gelukwensen van het gemeente bestuur over aan de jubilerende vereniging, waar na ook de bondsvoorzitter, de heer T. Jonker uit Haamstede, zeide trots tc zijn een 60-jarige onder de leden van de bond te hebben. Na nog enige speeches en het aanbieden van t de erewijn werd naar het terrein gemarcheerd, waar de koren elkaar in edele wedijver bekampten Het Ned. Herv. Kerkkoor van Axel heeft deze middag zeker een goed figuur geslagen. Met een hoge le prijs en 205 punten kwam zij uit de bus. Met ruim verschil boven de drie andere mede dingende koren in dc 2c afd. gemengde koren, behaalde het Kerkkoor het hoogste aantal punten in deze afdeling. De directeur, dc heer Smies had in verslag e«» puntenlijst diverse pluimen in ontvangst te nemen, terwijl ook het stemmenmateriaal der vereniging geprezen werd. Het concours verliep als steeds zeer vlot en werd ditmaal door behoorlijk weer begunstigd. NATIONALE RESERVE. De nationale reserve alhier is de laatste tijd zeer actief. Behalve de gewone wekelijkse oefe ningen is men enige tijd geleden begonnen met het trainen voor de a.s. vierdaagse. Vorige week heeft de groep Axel meegelopen in de avond-vierdaagse te Kloosterzande. Daar vóór werd deelgenomen aan de wandelmars door Zuid-Beveland, georganiseerd door het Zeeuwse Dagblad, waarbij men met een groep vrijwilligers uit Middelburg en Vlissingen beslag wist te leg gen op de 3e prijs. Na afloop van die mars is met de drumband van de Nationale Reserve uit 's-Hertogenboscb voorop een flinke mars door Goes gemaakt, die veel belangstelling trok. Een twaalftal vrijwilligers is dezer dagen ook naar Arnhem geweest, waar gedurende een week- oefeningen in landelijk verband werden gehouden. Nog verschillende marsen staan op het pro gramma en eind Juli hoopt men deel te nemen aan de grote Vierdaagse te Nijmegen. Nader vernemen w ij nog, dat in een Maandag gehopden propagandavergadering in het Gezellen- huis, alhier, zich weer 14 vrijwilligers hebben gemeld, waarvan 7 voor de Nationale Reserve, 2 voor de reserve rijkspolitie en 5 voor de bur gerlijke verdediging. ZANGERSFEEST TE BORSSELE. Zaterdag werd het jaarlijkse concours van de Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt" gehouden, ditmaal te Borssele, waar de zangvereniging „Tot Oefening en Ontspanning" haar 60-jarig bestaan herdacht. Een oorspronkelijke avonturenroman door d'ARGENTÏ. 30) „Ik zal het u erg lastig maken" waarschuwde hij, toen ze samen op het middenbalcon stonden en Wielewaal de Crosley voorzichtig de Kerkstraat indraaide. „Vooral als u met mensen als In-yin blijft omgaan." Ze behoefde hem niet te vragen, wie hij be doelde. Het Chinese woord voor Wielewaal was haar bekend. Doch ze veinsde het niet te be grijpen en informeerde als terloops „In-yin, is dat uw naam voor Liselotte '„Nee," antwoordde hij, „die heet nog anders, hoewel ze hun namen wel van dezelfde peetvader ontvingen. In-yin is de chauffeur, waarmee u zo lieftallig hand in hand kwam binnenwandelen. Als u met hem bevriendt bent, dan moogt udaar wel gauw een eind aan maken.' „Waarom vroeg de conductrice ijzig koel. Het grote hoofd met de ietwat grijzende blonde haren boog zich bedachtzaam naar haar over. Iets dreigends blonk er in de blauwe ogen. Zijn stem daalde. „Omdat hij, net als Liang-sjin, een spion is van het Gouden Masker.','. XII. CONDUCTRICES ONDER VERDENKING. Stormenderhand drongen zich de vragen op aan het arme, geplaagde hoofdje van een totaal ver bijsterde conductrice. ,Wat had deze vreemde kerel EERSTE ZEEUWSE VLAS SPINNERIJ. Met een kapitaal van f 1.000.000 verdeeld in 1000 aandelen van f 1000, is opgericht de „Eerste Zeeuwse Vlasspinnerij", voorheen Mariakerke N A met haar vriendenkeus te maken Wie bedoeld» hij met Liang-sjin V Welk duister geheim school er achter die zacht uitgesproken woorden spion van het Gouden Masker Terwijl haar passagiers zich al genesteld hadden in de speciaal voor deze reis verbouwde Crosley en de zware wagen met het hoogzoemende geluid van een krachtige motor voortgromde over de grote weg naai het Zuiden, sloot een blauw fi guurtje met het nummer 418 zich op in de een zaamheid van haar kombuis om tijdens het gereed maken van een eenvoudige maaltijd na te kunnen denken over de zonderlinge situatie, waarin zij verstrikt dreigde te raken. Wat bedoelden Ossewaard? en Hsieh-Fu, toen zij haar waarschuwden voor de spionnen van een zo geheimzinnig aangeduide macht op de achter grond V Sprak die Chinees de waarheid, toen hij het Gouden Masker als cocalne-smokkelaar aan duidde Smokkelde hij zelf dan niet Of heerste er vijandschap tussen twee smokkelbenden en be spioneerden de leden elkaar? Dan zouden de diplomaat en zijn nieuwe gast uit 's-Hertogenbosch dus onder één hoedje spelen en dan behoorden Liselotte, de chauffeur en wie weet ook jhr. A. G. L. M. F. van Natteluur tot Droogenbroeck tot de tegenpartij j.' Heette Liselotte soms Liang-sjin Het leek wel echt een naam voor haar het aangeboren goede hart. Dan was zij dus toch een Chinese, ondanks haar blanke gezichtje. Nog twijfelend schoof Lola de loembia's in het kleine oventje, dat de maatschappij in deze bus geïnstalleerd had. Ze kon er geen touw meer aan astknopen. Waarom bedroog Liselotte haar? Waar om vertelde ze haar vriendin de waarheid niet Voor wie werkte dat meisje nu eigenlijk voor Hsieh-Fu, voor Ravebek en de W.E.B., of uit sluitend voor het zogenaamde Gouden Masker V En wat kwam die Ossewaarde zo onverwacht te 's-Gravenhage. Doel is de exploitatie van een spinnerij in de gemeente Axel en van eventueel andere op te richten vezelverwerkende bedrijven in Nederland, de vervaardiging en verwerking van garens en andere vezelproducten en het verrichten van alle handelingen, met een en ander verband houdende, daaronder begrepen dc im- en export van en de handel in deze producten. Geplaatst zijn 300 aan delen bij de cultuurmaatschappij Bogokidoel NA en 150 bij de maatschappij tot exploitatie van de suikerondernemingen Sentanén Lor, Brankal en Di- no^o N.V. Directeur is de heer G. J. Schroder en commissarissen zijn mr. J. M. van Bosse en de heer G. Eschauzier, beiden directeuren van de Nederl.-Indische suikerunie. TWEEDAAGSE REIS NAAR LUXEMBURG. Vorige week Dinsdag en Woensdag maakte de buurtvereniging Prins Hendrikstraat II een twee daagse reis naar Luxemburg. Begunstigd met prachtig weer werd Dinsdag morgen om kwart over vijf gestart. De heenreis ging over Namen (eerste pleisterplaats), La Roche (tweede pleisterplaats), naar Bastogne, waar de sporen van dc laatste wereldoorlog nog duidelijk zichtbaar waren. Verder ging het naar Esch (Luxem burg) met zijn prachtige tunnel, bergen en ver gezichten. Na hier circa een half uur vertoefd te hebben, werd de reis voortgezet naar de stad Luxemburg. Hier had het gezelschap 4 uur ge legenheid om de boven- en de benedenstad op te nemen, o.a werd ook een kijkje genomen bij het mooie paleis van de Groot-Hertogin van Luxem burg. Om 7 uur werd weer gestart naar het eindpunt van de reis Remich, alwaar in hotel „de la Mo selle", gelegen aan de boorden van de Moesel, de nacht zou worden doorgebracht. Om kwart voor acht arriveerden we in genoemde plaats en nadat ieder zijn kamer was aangewezen, werd nog een avondwandeling gemaakt door het schitteren de berglandschap. Woensdagmorgen werd in dit hotel het ontbijt gebruikt en werd om half negen de terugreis aan vaard. Deze terugreis liep langs de ene kant langs de metershoge wijnbergen en aan de andere kant lings de Moesel (de natuurlijke grens tussen Lu xemburg en Duitsland) naar het prachtige toe ristenplaatsje Eckternach, alwaar in hotel „du Pare" het middagmaal genuttigd werd. In deze plaats heeft het gezelschap volop ge legenheid gehad om het zeldzaam schone berg landschap te bezichtigen. Huizenhoge rotsen, be groeid met eeuwenoude bomen werden beklommen, watervallen bezichtigd en niet te vergeten Kleïn- Zwitserland. Opgetogen werd de reis om hall drie voortgezet over Berdorf, Vianden, waar de ruïnes van bet oude slot werden bezichtigd. au daar werd verder gereden door soms zeer ge- vaarliike haarspeldbochten naar het plaatsje Cler- vaux. In de tijd dat onze leider op zoek ging naar een geschikt hotel om de inwendige mens te versterken, maakte ons gezelschap van de ge legenheid gebruik om ook hier de schone om geving op te nemen. Dank zij het vernuft van onze leider en de bereidwilligheid van de zeer brave hotelhouder zaten we om half zeven rondom de koffietafel geschaard in het typisch schone, onderaardse hotel, alwaar zich het brood, de koffie en de ham van het zwijn der Ardennen zich goed lieten smaken. Een paar dames uit ons gezelschap boden de waard de behulpzame hand bij het opdienen der gerechten, wat door hem zeer op prijs werd gesteld. Na de maaltijd ver trekken we in de richting van de Luxemburgse grens, waar we om^ 8 uur onder een fikse regen bui aankwamen. Na de gebruikelijke douane-formaliteiten zetten we de reis weer voort over Bastogne, Namen naar Brussel, waar we om half twaalf aankwamen en een half uur de sprookjesachtige verlichting be zichtigden. Om half één werd de tocht voortgezet voor laatste etappe en om ongeveer half drie arriveerde het gezelschap in de beste stemming over het genotene weer in onze woonplaats. Een woord van dank en lof komt zeker de leider van het gezelschap, de heer D. v. d. Berg, toe, ten eerste voor de voorbereiding en ten tweede voor het goede verloop van de reis. Ook komt een woord van dank en lof toe aan de busrhauffeur, de heer Iz. de Jonge, die het gezelschap van deze schone, maar somk ook ge vaarlijke reis behouden heeft thuisgebracht. D. J.i F. NOG MEER UITSTAPJES. Ook de buurtvereniging Axel-Sassing maakte de vorige week haar jaarlijkse uitstapje. Dit leidde naar de Ardennen en het schitterende dal van de Maas. X Ook Valkenburg en omgeving blijkt nog steeds een grote aantrekkingskracht te bezitten als doe! van gezelschapstrips. Deze omgeving werd be zocht door de reisvereninging te Kijkuit. DEMONSTRATIE. Naast de verschillende shows en demonstraties die er gedurende de Landbouwtentoonstelling, zo wel in de gemeente als op het tentoonste l terrein zullen worden gehouden, vindt blijkc in dit nummer voorkomende advertentie van de fa. Schieman-Cappon ook een snelkook-demonstratie plaats, met het moderne snufje op huishoudelijk gebied, de doelmatige „Tomado-Prestige" snel kookpan. Vooral de bezoeksters van de tentoon-^ stelling zullen zich hiervoor zeker interesserefc. stelling zullen zich voor deze demonstratie zeker interesseren. hier doen, meesmokkelen V Of meespionneren Ze vroeg zich af welk licht Kareltje in deze duistere geschiedenis zou kunnen brengen als zij hem opbelde Doch dan moest ze wachten tot ze ergens oponthoud hadden, lang genoeg om de verbinding tot stand te laten brengen. Ook moest het ergens gebeuren waar de anderen niets van haar gesprek met de Inlichtingendienst bemerkten Stel je voor, dat iemand haar afluisterde Ze zou meteen verraden hebben, dat zij zelf ook met een duister doel aan het gezelschap toege voegd was, Dat zij zelf ook spionneerde. Mis schien moesten ze wel wachten aan de grens Als het onderzoek lang genoeg duurde, kon ze de gelegenheid aangrijpen. Doch erg waarschijnlijk le.-k het baar niet. Voorzichtig schonk ze de koffie in. Het was goed dat deze bussen vast op de weg lagen anders had zij nooit zo precies de dikbruine straal in de kopjes kunnen mikken. Zou Hsieh-l'u het accepteren Chinezen houden over het algemeen niet van koffie die drinken liefst thee. Maar 't was beter dat ze niet al te veel kennis van zak en verraadde. Als hij iets anders wilde heb ben, kon hij dat beter zelf vertellen. Balancerend met een blad, waarop de eerste lunch aan boord appetijtelijk stond uitgestald, be reikte de stewardess het glazen compartiment van de gele diplomaat. Het grijnzende gezicht straal de haar al tegemoet. Naast hem troonde de brede gestalte van ir. Ossewaarde. „Ah, loembia 1 That's fine, very fine 1" ont dekte de één. „Tjongejonge, wat een bediening 1" verwon derde de ander zich. „Ik heb eigenlijk niet op nieuwe passagiers gerekend" verontschuldigde Lola zich. „Maakt u de hele reis mee, meneer „Wat steekt er achter die vraag, juffrouw V klonk het opeens, terwijl de blauwe ogen zich onderzoekend in de hare boorden. „Moet ik u vertellen wat ik van plan ben en waar ik uit zal stappen Lichtelijk geraakt richtte de conductrice zich op. „Is dat uw dank voor de service, die de raar schappij haar passagiers verleent Ik ben niet neergezet om uw gangen na te gaan, mar alle reizigers onderweg van het nodige te zien. En nu zou ik graag willen weten c hele rit bij ons blijft, of dat ik voor unit hoef klaar te maken." „Ik blijf zo lang het nodig is," klonk en meteen wendde hij zich tot zijn bt het vloeiendste Engels, dat Lola ooit gei „Laten we de maaltijd eer aandoen, Zelfs aardse stoornissen vermogen niet kende gehemelten van deze godenspijs den. De zorgen van deze reis hoop ik voor weinige minuten te vergeten. Maar Hsieh-Fu knikte het meisje toe en brabbelde in zijn ongelukkig taaltje „Wij erg druk zijn. Wij 1 tijd voor uitleg waarheen reis. U terugkt dere keer en dan alles weten wat nodig is. u al horen van verloofde, wat met tolk besproken?" „Nee" moest zij bekennen, „ik heb mijn vriend nog niet gesproken. Hebt u hem tot andere ge dachten kunnen brengen Zijn grijns verbreedde zich en de oogjes twin kelden achter de dikke brilleglazen. „Hsieh-Fu vertellen Liang-sjin een slechte vrouw. Ko-ko niet moeten omgaan met slechte vrouwen. Maar tolk zeggen hij zelfde meester als Liang-sjin. Hij mij vertellen zij beiden gehoorzamen aan diezelfde meesier en daarom Ko-ko omgaan met Liang-sjin. Ilij ook zeggen hij veel van u houden, meer van u houden dan van Liang-sjin. Maar u hem van daag niet willen aanzien. U hem vandaag laten staan. Daarom hij niet meer naar u toedurven." (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 3