AXELSCHE IE COURANT Verkiezingen in 't zicht lijst 4 H. W. TIL ANUS „Met raad en daad" Ü.D.D. EEN GOEDE DAAD.... ORANJEBOOM BIER! WEK DE GAL IN UW LEVER OP Christelijk Historische Unie Stemt Christelijk Historisch jsnrissende Sproeten? SPRUTOL HOOFDPUNT NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM <- Om Zuurbranden op de maag te blussen: Eén of twee Rennies nemen. Op 25 Juni stemt men op Alle Kiezers en Kiezeresssen, die evenals vor ge malen weer g brui1' wensen te maken van een auto, om hun 'tem uit te brengen, gelieven zich vóór 25 Juni op te geven bij één der onderstaande adressen JOZ. DIELEMAN, Kijkuit; H DIELEMAN, Sassing: J. DE FEIJTER-SCHEELE, Kijkuit L 5 J. HOLLEBEK, Spui; P J. v, BENDEGEM, Julianastr. 68; P. DE JONGE, Steenovens M 16; P. A. WONDERGEM, Nieuwstr. 5; J. SCHEELE, Koestr. 36; A. v. ASPEREN; Bankertstr. 36. deccht^°m N3ü3iaviMnN3Z s.iaavHNriN Prankering bij Abonn«m«rt Anl. ZATERDAG 21 JUNI 1952 66e JAARGANG No. 73 N Abonnements prijs Losse nummer»* Kwartaal* abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indiê 11. Buitenland 11. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine AdverteUièn Ib^Almum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Het valt niet te ontkennen, dat de verkie zingen, waarvoor wij ons bevinden, een geheel ander beeld vertonen, dan de stembusstrijd in het verleden eigen was. Er waren toen tegen stellingen, waarbij de strijd voor beginselen met de strijd voor practische doeleinden samenhing. Men wilde bepaalde wijzigingen in de wetgeving, die idéalen zouden verwezenlijken, welke in het beginsel hun oorsprong vonden. Het algemeen kies recht en de vrije school zijn wel de sprekendste voorbeelden van de vroegere beginselconflictjn. Deze toestand van enge samenhang tussen be ginsel en practische politiek is verdwenen. Het maatschappelijk leven van na de tweede wereld oorlog heeft een baaierd van acute problemen opgeworpen, omtrent zaken van onmiddellijk prac- tisch belang, zodat ook binnen de kringen van enge geestverwanten verschil van inzicht heerst. Het verschijnsel van incongruentie tussen partij- beleid en inzichten van minderheidsgroepen open baart zich niet alleen in het optreden van nieuwe partijen, die zowel ter linker als ter rechterzijde aan de oude groepering afbreuk doen, het laat zich ook gelden binnen de historische partij-ver banden. Er is geen enkele politieke partij, die zonder innerlijke spanningen deze verkiezingen is ingegaan. De trouw aan de partijen waartoe men van oudsher behoorde vormt wel een tegenwicht inf ar er is geen ontkennen aan, dat de grote tegen stellingen, die er nu in ons volk leven, het oude partijwezen doorkruisen. Laat ons, alvorens wij over de nieuwe tegen stelling in onze volksovertuigingen hte onze zeg gen, eerst wijzen op het punt, dat alle politieke partijen op één na verenigt. Er is een uitgesproken verzet tegen het com munisme, waarin alle samengaan. Dit is een ver heugend verschijnsel, dat ons volk, anders dan andere volken, aan de ondermijning door het comj munisme, geen kans geeft. De communisten staan alleen. Ook de socialisten in Nederland hebben zich principieel van het communisme verwijderd Maar tegenover die eensgezindheid bevinden zich diepe verschillen. Zij zijn gemakkelijk te onder kennen. Er is een onoverbrugbare klove tussen hen, die willen sturen in de richting van diri gisme, van een scherp en dwingend ingrijpen van de staat in sociale verhoudingen en hen, die zulk een politiek verderfelijk achten. Er zijn velen, die heil verwachten van een krachtig doorgezette plan-politiek en er zijn vel mi die menen, dat dit een miskenning is van de so- cciale werkelijkheid. Daarbij komt het verschil in houding ten aanzien van de internationale vraag stukken en van het overzees beleid. Hier heerst de strijd tussen hen die sterk internationaal den ken en hen die menen, dat een overschatting van deze internationale gezindheid kan leiden tot schade aan het Nederlands belang. Wij onthouden ons van politiek advies. Wij schrijven in een neutraal blad, en een blad dat lezers vann verschilleude kleur telt, behoort het ua te laten zich in een bepaalde politieke rich ting te wenden. Maar het is mogelijk en nood zakelijk de verkiezingen van een algemeen nationaal standpunt uit, te bezien. Wie dat doet, moet tegen twee gevaren waarschuwen. Allereerst tegen het gevaar van niet of ongeldig stemmen,. Het is dwaasheid, dat men geen standpunt zou innemen ten aanzien van de gemeenschap waarin men ademt. Het is ondenkbaar, dat een bewust levend staatsburger onverschillig zou zijn voor de zeer ernstige problemen, die met ons volkswelzijn, ja, met ons eigen welzijn samenhangen. En laten zij, die in de politieke doolhof geen weg weten en zich wanhopig afvragen „op wie moet ik stemmen zich niet laten verlokken door het zoete gefluit van de communistische vogelaar, die te aannmatiging heeft zich als de vertegenwoordiger der partijlozen aan te melden. De communisten schreeuwen het op at 'min aan plakbiljetten uit, dat zij niet alleen het com munisme verdedigen, maar ook de partij voor de partijlozen zijn. Dit is de mening van „De Waar heid", maar het vloekt met de waarheid, als men haar neemt als zedelijk beginsel en niet als de naam van een blad. Er zijn partijen genoeg, buiten het communisme, die aan de partijlozen bevredi ging kunnen geven. Het tweede gevaar, waarop wij willen wijzen is, dat men automatisch stemt, als een kuddedier. De toestand van het land is zo ernstig, dat hij van de kiezer vergen moet, dat hij zich op de hoogte stelt. Laat ons niet alleen een stem uitbrengen, maar Iaat men weten wat men doet. Dr. P. H. Ritter. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet Uw lever een liter gal in uw inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LE VERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlij ke wijze te regelen.Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen.EistCarter'sLeverpilletjea En zo kunt U dan weer zonder zorgen alles eten wat U graag lust zonder vrees voor die bran dende pijn. Kijk eens om U heen hoe tientallen mannen en vrouwen het gebruik van Rennies tot een vaste gewoonte maken. En met succes. Zij weten niet meer wat brandend maagzuur is (Ingezonden mededeling) E. P. Heeft op enkele feestdagen vrijaf, o.a. allerheiligen. Antwoord Op erkende feestdagen hoeft niet gewerkt te worden. Of u hiervoor vergoeding moet geven in de vorm van opoffering van vrije middag of halve of hele snipperdag hangt veel af van hetgeen u zelf bent overeengekomen, niet alleen, maar ook in welk bedrijf u werkzaam bent. Dit laatste schrijft u niet. R.K. feestdagen in strikt U.K. gedeelten van ons land moeten ver goed worden, hoewel wij daar wel iets onbillijks in zien In niet strikt R.K. gedeelten hangt het veel af van de mening van uw werkgever. De ar beidsinspectie zal ongetwijfeld verguiuiing verleend hebben de winkel tot 10 uur n.m. open te houden; of u verplicht bent ook zo laat te werken, ja, bent u georganiseerd Stelt u ziri dan eens in ver binding met uw vakorganisatie. Bent u niet ge organiseerd, vraag dan eens op het gewestelijk arbeidsbureau D. S. Heeft een juffrouw in de huishouding (vaste betrekking) recht op kostgeld als zij een paar dagen met vacantie gaat 2 Kan men groente, uit de weck zo eten of moet deze eerst gekookt worden Antwoord U schrijft niet of u voor dag en nacht in betrekking bent Aannemende dat dit wel het geval is, hebt u recht op 2 gulden per dag bent u niet voor dag en nacht dan 'is dit bedrag f 1,40 per dag (resp. f 12 per week en f 8,44 per week). Hebt u bij uw aanname des tijds een andere bepaling gemaakt, dan geldt deze natuurlijk. 2. Neen, dat hoeft niet, ze is immers reeds gekookt Bij weersbarstige Sprutol-Sterk Abonné. Bij gemeenteverordening is besloten om de graven op de algemene begraafplaats door de gemeente te laten onderhouden op kosten van belanghebbenden. Wat gebeurt er als ik niet be taal, daar ik voorheen zelf een graf netjes onder hield Antwoord: Volgens artikel 11 der verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van de algemene begraafplaats in uw gemeente is voor het van gemeentewege schoonhouden van op de graven geplaatste voorwerpen en voor het onder houden van beplantingen per jaar een recht ver schuldigd van f 4. Dit is een verplichting en het nuakt gien eischil of het graf door een belang hebbende steeds zelf netjes is onderhouden. Het zelf onderhouden kan ook thans nog wel ge schieden, doch ontheft niet van de verplichting tot het betalen van seen jaarlijks onderhoudsrecht van f 4 aan de gemeente. Artikel 17 van boven genoemde verordening luidt Indien de bezitter van een grafruimte, gemetselde of uit beton ver vaardigde grafruimte of grafkelder, gedurende 3 jaar in gebreke blijft het onderhoudsrecht te vol doen, verliest hij zonder verdere waarschuwing zijn recht op de grafruimte, welke ruimte dan weer ter beschikking van de gemeente komt. Artikel 18 luidt De invordering der rechten, die niet vooraf zijn betaald, geschiedt zo'nodig overeenkomstig de bepalingen van de artikelen 291 tot en met 295 der gemeentewet. ■6psnj ua Bjpaoiu jaaM f| uawuiajs ua uaMnoJiJaAjjaz }aq ua>|jaisjaA joop uaA3jpJ3A uapjOAs |aoAa6}s6ue ua uafuaqqo} 'uaiqoepaB aöipaouueeM^ R. G. Ik heb een kristallen karaf. De stop hiervan is gebroken, doch een stuk zit nog in de hals. Hoe krijg ik dit er weer uit t Antwoord U doet het beste olie in de res terende ruimte boven de dop te gieten en dit zo een dag laten staan opdat de olie de gelegen heid heeft tussen wand en stop te vloeien. Daarna de overgebleven olie weggooien en de hals der karaf voorzichtig verwarmen. Voorts zachtjes kloppen op de hals ter hoogte van het stuk stop. Wellicht schiet dit stuk er dan uit. (U tracht natuurlijk met een dun mesje wat speling in de stop te krijgen). G. M. Heeft een paar huizen, waarop een hy potheek. De huizen zijn oud, de reparatiekosten hoog. Hij vraagt of hij deze niet beter kan ver kopen en of hij ,dan veel Vermindering krijgt in gevolge de uitkering „Drees". Ten slotte wil hij graag weten, hoeveel hij met zijn vrouw per maand van „Drees" zal ontvangen, naast de uitkering voor geplakte rentezegels. Antwoord Wij hebben aan de hand van de door u genoemde cijfers gerekend en nog eens ge rekend maar kunnen onmogelijk komen aan het bedrag hetwelk u thans van „Drees" ontvangt. Dit komt natuurlijk omdat wij niet beschikken over dezelfde gegevens die u aan de Raad van Ar beid hebt verstrekt. Nemen wij aan als waarde van uw eigendommen, een som, berekend naar de door u ontvangen weekhuren dan klopt het ook niet; nemen wij aan het door u zelf genoemde bedrag, dan is het verschil ook zzeer groot. Het spijt ons zeer, maar wij kunnen u geen bedrag noemen. Wel kunnen wij u opgeven het bedrag, zoals wij het kunnen berekenen, maar daar hebt u niets aan, omdat, als u daarmee naar de raad van arbeid gaat, die heren toe hzeggen dat onze berekening niet goed is. Wij kunnen u geen andere raad geven dan vraag eens een specificatie aan de raad van arbeid. Menn is u daar ongetwijfeld te wille en het wordt steeds in uw voordeel berekend. Wat betreft uw vraag of het niet beter is de huizen te verkopen en dan natuurlijk dat geld gedeelte lijk te besteden voor aanvulling van uw levens onderhoud, ja, daar moeten we als we eerlijk willen zijn, bevestigend op antwoorden. U dient dan ieder jaar een herberekening van uw „Drees"- uitkering te vragen, want uw bezit wordt door het interen van uw geld ieder jaar minder, dus uw Drees-uitkering zal dan ieder jaar hoger wor den tot tenslotte natuurlijk het maximum is be reikt. U bent dan bevrijd van veel zorgen. Uw bezit aan huizen zal immers ieder jaar minder worden in waarde door het ontbreken van het nodige onderhoud. Bespreekt u deze aangelegen heid eens in het volste vertrouwen met de heren van de raad van arbeid, werkelijk, deze ambte naren zijn er niet op uit u niet te geven waar u recht op hebt. De zorg voor de ouden van dagen ligt onze regering na aan het hart en de vertegen woordigers dezer regering niet minder. G B. Ik ga binnenkort trouwen en wil dit graag met huwelijksvoorwaarden doen. Tot wie moet ik mij daartoe wenden en hoe hoog zijn de kosten hiervoor ongeveer Antwoord Voor bet maken van huwelijksvoor waarden moet u zich tot een notaris wenden, ln andere vorm opgemaakt zijn zij waardeloos. De kosten van het opmaken van zo'n acte bedragen van f 40 tot f 75 al naar gelang van uw finan ciële omstandigheden. Niet krabben. De helder vloeibare i i ka D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Emigrant. Wil emigreren naar Zuid-Afrika op korte termijn. Antwoord U kunt het natuurlijk proberen zon der gewestelijk arbeidsbureau, maar aangezien uw beroep verpleger is, wordt uw verleden van a tot z nageplozen. Uw aanvraag komt terecht bij het Zuid-Afrikaans Keuringscomité, Haamweg 8, Den Haag en daar gaat men niet over één nacht ijs. Als er ook maar iets geweest is in uw ,leven, komt u het land niet uit. Het gezantschap van de Unie van Zuid-Afrika is gevestigd aan de Alex Gogelweg 2 c te Den Haag. Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Doos 47 cent

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1