AXELSCHE flS COURANT Verkiezingen in 't zicht „Bescherming Bevolking laad" ïftD.D. Enkele getallen over materiaalvoorziening verfrissende :DPIJN? NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ De vrijwilligers krijgen donkerblauwe „uniform overall. Neemt U plaats AXELSCHE COURANT SPORTNIEUWS. BEKENDMAKINGEN. ••n debchtöteuwg0'" Frankering bi} Abonnement Axel. ZATERDAG 21 JUNI 1952 66e JAARGANG No. 73 N Abonnements prijs: Losse nummert» Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiè II Buitenland fl. 1 - Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. ff'elne Adverteutièn Uuxlmu» 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. Het valt niet te ontkennen, dat de verkie- Wij onthouden ons van politiek advies. Wij waarvoor wij ons bevinden, een geheel schrijven in een neutraal blad, en een blad dat zingen, «vu. *j - - ii_i_u ander beeld vertonen, dan de stembusstrijd in lezers vann verschillende kleur telt, behoort het Na nnlitlolra (Van onze speciale verslaggever) Donderdag werd in het fraai gelegen Montfer- land te Bergh (Gld.) een persbijeenkomst gehouden waarop ir. H. A. Vreeburg, hoofd Materiaalvoor ziening Bescherming Burgerbevolking" van het departement van binnenlandse zaken een reeks ge gevens verstrekte over de stand van zaken ten aanzien van de materiaal-aanschaffing, Het nieuws van de B. B. heeft zich de laatste tijd bepaald tot de verslagen over de behandeling van de betrokken wet in de Kamers en menigeen zal zich hebben afgevraagd, of de vrijwilligers, als zij zich over enkele maanden in grote getale kun nen fneldcn, dan kunnen beschikken over het be nodigde materieel Dat zullen zij inderdaad, want juist om na de wervings-actie meteen te kunnen doorzetten is het kader reeds lang in opleiding en wordt met spoed gewerkt aan de vervaardiging van uniformen en materieel. Het enthousiasme van de vrijwilligers zal dus meteen worden opgevangen, door hun gelegenheid te geven tot oefenen. De getallen geven bovendien het vertrouwen, dat de regering en deskundigen op dit gebied het nodig en verantwoord vinden, een B.B.-organisatie op te bouwen. Want we zijn hier niet gewoon om zo maar „voor de leus" tientallen millioenenn uit te geven of beslag te leggen op de tijd van enkele hrnderdduizenden personen. De geldbedragen, door ir. Vreeburg genoemd, vormen de som van hetgeen op de begrotingen van 1951 en '52 voor de aanschaffing van materieel is uitgetrokken. Ter bevordering van de over zichtelijkheid zijn de getallen gesplitst in onder delen. Over de organisatie der B.B. hebben wij inder tijd reeds geschreven. Men zal zich herinneren, dat door coördinatie van plaatsen, gebieden cn provineie's op het ogenblik van rampen een maxi male nuttigheid en paraatheid van de hulpdiensten is gewaarborgd. Daarvoor is een goede tele-com- municatie nodig, zowel van telex- als van radio- hetten. Hiervoor zijn nodig 212 complete telefoon centrales met reserves, waarop 6000 toestellen zijn aangesloten. Voor de A-gemeenten 42 netten; 70 voor de B-gemeenten en -kringen en 40 hulp tafels en 280 aansluitingsnetten voor de centrales onderling. De radioverbindingen vragen 3 netten (een hoofdnet over het gehele land, provinciale verbinding en verbinding van plaatsen in A- en B-gebieden). Hiervoor zijn 13 zenders begroot, 570 mobilofoons, 342 van andere types en 1736 „walkie-talkies". Bovendien zijn hiervoor een aantal nood-aggre gaten nodig, waarvan reeds zijn gekocht 177 stuks en 513 stroomvoorzieningen, 112 inrichtingen voor het laden van accu's, 120 doorverbindingen voor commandoposten, enz. Telefoon en radio vragen tezamen f 11.200.000. Voor de alarmering zijn 1000 complete sirenes nodig, behalve die, welke nog intact zijn van de laatste oorlog. Dit vergt f 2 millioen. De belangrijkste en duurste post vormt de uit breiding van de brandweer. Sommige gemeenten mogen hun bestaande apparatuur uitbreiden, maar de grootste schep geld gaat zitten in de materiaal voorziening voor de z.g. mobiele colonnes, die bij rampen overal snel kunnen worden ingezet. Hiervoor zijn begroot 264 autospuiten, 580 motor spuiten, 132 trekkers, 44 gereedschapswagens enz. in tijd van nood zullen dan nog de nodige wagens gevorderd moeten worden voor het vervoer van de motorspuiten. Ook zullen er 700 km. slangen worden aangeschaft. Deze post is begroot op 25 millioen gulden Het is de hoogste van alle. Dc geneeskundige dienst, waarbij de E H.B.O. wordt ingeschakeld en waarmee 230 mobiele ge neeskundige groepen worden gevormd, vergt veei geld voor brancards, dekenns, bedden enz. Hier voor is uitgetrokken f 3.660.000. Voor de opruimings- en reddingsdienst is ruim 3 millioen begroot en voor de sociale verzorgings- dienst anderhalf millioen. Deze laatste zal lv schikken over 3 rijdende keukens, die elk per dag 20.000 liter voedsel kunnen bereiden. In dc huiskamer van iedere abonné van de Axelsche Courant is een stoel vrij voor U. Wanneer U een verkoopbdiifschap hebt, wordt die boodschap door afloiiné's van de Axelsche Co6rant met méér «tart gewone be langstelling gelezen. Jmmersy'idit NIEUWS BLAD met zijn echte streekkarakter is een stuk van het familieleven, een telkens weer terugkerende bron van de meest markante wetenswaardigheden In die omgeving krijgt Uw advertentie haar grote kans. Maak ook voor''Uw publiciteit gebruik van dit blad. Bespreek' Uw plaats met de admi nistratie van de Markt 12 AXEL Telefoon 56 Publicatie van „De Nederlandsche Nieuwsbladpers" De bouw van kleinere schuilkelders en de be scherming van monumenten vergt 3.750.000 gulden. Gerekend is daarbij op 600 kelders voor 50.000 personen totaal. Voor de drinkwatervoorziening zijn 8 grote zui veringsinstallaties in bestelling en de gasbescher- ming vraagt bijna 3 millioen. Over de atoombom maakt men zich nog niet teveel zorgen, maar voor de ^ersoneelsuitrusting heeft men ruim 6 millioen tc^r-beschikking. Beide begrotingen tezamen belopen 61.500.000 gulden. Wij hebben een reeks cijfers weggelaten, om niet al te cijferachtig te worden, doch ver melden nog, dat tot heden voor 32 millioen aan orders is geplaatst, voor 29 millioen in voorbe reiding is en dat reeds 11 millioen is betaald. Het verkregen en te verkrijgen materiaal wordt zo over het land gedistribueerd, zodat overal de ploegen zo vlug mogelijk met de instructie kun nen beginnen. DE UNIFORM. Om te besluiten met de uitrusting elke man ontvangt een uniform-overall van donkerblauwe krimpvrije sanfor-drill, een helm en een petje. Elke vrouw een blouse en een rok vbn dezelfd" stof en een mutsje met klepje. De „mannelijke' overall heeft twee borstzakken en twee zakken op de broekspijpen, om het middel een ceintuur. Distinctieven worden niet aangebracht. Aan de kleur der epuletten zal men kunnen zien tot welke afdeling iemand behoort. Blauw is leiding, rood brandweer, groen geneeskundige dienst, oranje -impe stu9 na isuaipsSuippaa paS 'jsuatp ajeiaos nistratie en melding De functie wordt op een strookje voluit aangegeven Allen krijgen het borst- insigne een leeuwtje, omkaderd door 2 B's. Dat de uniformen er kleurig en fleurig uitzien, kon den wij constateren in de „toonzaal" van de Berghse Confectie Industrie, waar zij voor het eerst aan buitenstaanders werden getoond, nadat het fabri- cage-proces door allen van snijtafel tot eindfase was gevolgd. Elke 3 minuten kwam er een uni form gereed in dit tot de jongste industrie van Bergh behorende atelier. v d. Z Wielrennen. WEGWEDSTRIJD TE ZUIDDORPÜ. Zaterdag werd te Zuiddofpe een wielerwedstrijd voor amateurs gehouden, georganiseerd door dc Supportersclub „De Zwaluw". Aan deze kermis- koers over 110 km. namen 22 renners deel. In het begin waren bet de Waal en Inghels die de toon aangaven, maar toen omstreeks halverwege de koers de sterke renner Maas uit Pindorp weg sprong, kon geen der overige renners de snelle demarrage beantwoorden. Van Dongen en Celic maakten nog geruime tijd jacht op de koploper, maar slaagden er niet in hem te achterhalen. De uitslag was i 1 P. Maas, 3 uur 41 min.; 2. Van Dongen, op 1V2 min,; 3. Gelie; 4- Van Kerkhove: 5.. Jnghels6. De Wilde; 7. Konings; 8 Vielvooye; 9. Van Osta; 10, De Waal. "w i A r J DE RONDE VAN ZUNDERT. Vcrhelst fraaie derde in een zware rit. Het bar slechte weer van Zondag is een ge weldige tegenvaller geweest voor de organisatoren van de Ronde van Zundert. Als gevolg hiervan was de belangstelling voor deze koers dan ook zeer minnetjes, waardoor de wielerclub „Fortuna" zich een flinke financiële strop op de hals haalde. Bij de nieuwelingen, die 60 km. moesten rijden zegevierde in een weinig aantrekkelijke koers van Nispen uit St. Willibrord in de eindsprint. Hierna werden om 3 uur de amateurs in stro mende regen weggezonden. Vele bekende renners, ook uit België, hadden zich niet door de regen en de koude laten afschrikken en zo was het nog een imposante groep, die aan de 100 km.- race begon. Onder hen bevond zich ook onze stadgenoot Rien Verhelst Door de voortdurende regenbuien was het par cours extra zwaar geworden en naarmate de koers vorderde moesten vele renners de strijd staken, Tot tien ronden voor het einde gebeurden weinig aantrekkelijke dingen daar op de zware baan geen serieuze uitlooppogingen werden ondernomen. Wel wist Aanraad uit Oud-Gastel het leeuwen aandeel van de vele uitgeloofde premies voor zijn rekening te nemen, terwijl ook Verhelst, Konings en v. d. Veken zorgden dat zij aan hun trek kwa men bij deze premie-regen. Tien ronden voor het einde werd de koers in teressant Rien v d. Veken was de onruststoker door weg te springen uit de groep. Dit schopte leven in de brouwerij en kort achter elkaar ver lieten toen ook Konings, Verhelst en Roovers het peleton. Deze vier renners voegden zich tezamen tot een kopgroepje en zij wisten hun tempo zo danig op te voeren, dat uit het peleton, dat lang zaam uit elkaar viel, niemand zich meer bij dit sterke viertal kon vervoegen. In de felle eindsprint tussen de vier koplopers stoof v. d Veken het eerst door de finish ge volgd door Konings, Verhelst en Roovers. De uitslag was 1. R. v. d. Veken (St. Willi brord), in 2 uur 33 min.; 2. Konings, Breda; 3. Verhelst: 4. Roovers, Etten; 5. van Glerum, St. Willibrord; 6. Maegh (B.); 7. Pans (B.); 8. Maas, Roosendaal; 9. Emmens, Raamsdonkveer. 10. Roelants (B.). Slechts 17 renners konden het in deze weers omstandigheden, die zware eisen aan hun qapa- citeiten stelde, volhouden en de koers uitrijden. ONTHEFFING WINKELSLUITINGSWET. Burgemeester en wethouders van Axel maken bekend, dat in verband met de landbouwtentoon stelling in deze gemeente door hen ontheffing wordt verleend van het bepaalde in artikel 2 van de Winkelsluitingswet om alle winkels op 26, 27 en 28 Juni 1952 voor het publiek ge opend te houden tot 23 uur. Axel, 16 Juni 1952. Burgemeester en Wethouders van Axel, e weggooien en de hals der karaf rmen. Voorts zachtjes kloppen 'gte van het stuk stop. Wellicht lan uit. (U tracht natuurlijk met t speling in de stop te krijgen). n paar huizen, waarop een hv- en zijn oud, de reparatiekosten of hij deze niet beter kan ver- Jan veel termindering krijgt in- ng „Drees". Ten slotte wil hij 2el hij met zijn vrouw per maand ontvangen, naast de uitkering itezegels. j hebben aan de hand van de cijfers gerekend en nog eens ge nen onmogelijk komen aan het 1 thans van „Drees" ontvangt, lijk omdat wij niet beschikken vens die u aan de Raad van Ar- t. Nemen wij aan als waarde van een som, berekend naar de door khuren dan klopt het ook niet; :t door u zelf genoemde bedrag, il ook zzeer groot. Het spijt ons runnen u geen bedrag noemen, u opgeven het bedrag, zoals wij ■neu, maar daar hebt u niets aan, irmee naar de raad van arbeid oc hzeggen dat onze berekening kunnen u geen andere raad geven een specificatie aan de raad van u daar ongetwijfeld te wille en in uw voordeel berekend. Wat of het niet beter is de huizen lau natuurlijk dat geld gedeelte voor aanvulling van uw levens laar moeten we als we eerlijk stigend op antwoorden. U dient 0 herberekening van uw „Drees"- gen, want uw bezit wordt door uw geld ieder jaar minder, dus ig zal dan ieder jaar hoger wor- natuurlijk het maximum is he in bevrijd van veel zorgen. Uw zal immers ieder jaar minder le door het ontbreken van het I. Bespreekt u deze aangelegen- volste vertrouwen met de heren 1 arbeid, werkelijk, deze ainbte- et op uit u niet te geven waar De zorg voor de ouden van dagen na aan het hart en de vertegen regering niet minder. binnenkort trouwen en wil dit lijksvoorwaarden doen. Tot wie artoe wenden en hoe hoog zijn or ongeveer or bet maken van huwelijksvoor- zich tot een notaris wenden. In gemaakt zijn zij waardeloos. De opmaken van zo'n acte bedragen '5 al naar gelang van uw finan- ;den. ■liet krabben. De helder vloeibare 5.D.D. kalmeert de jeuk in enkele econden, doodt de ziektekiemen, n de huidporiën. I TEGEN NINGEN l emigreren naar Zuid-Afrika op kunt het natuurlijk proberen zon- irbeidsbureau, maar aangezien uw is, wordt uw verleden van a tot w aanvraag komt terecht bij het Ceuringscomité, Raamweg 8, Den lat men niet over één nacht ijs. r iets geweest is in uw ,leven, d niet uit. Het gezantschap van d-Afrika is gevestigd aan de Alex Den Haag. ofdpijnpoeders. Doos 47 cent De Secretaris, Maris. De burgemeester, Van Oeveren. li i. 1

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 3