HET RIJDEND MYSTERIE D.D.D. UIT ONZE OMGEVING. AXEL feuilleton. ZUIDDORPE TRAGISCH EINDE VAN EEN GEZELLIG UITSTAPJE. In de vroege morgen trok Dinsdag de reis- vereniging „Ons Genoegen" uit de Walstraat per autocar welgemoed uit voor een uitstapje naar Arnhem en Nijmegen. Na een genotvolle dag zou des avonds op de terugreis nogen even in de Warande te Oosterhout worden verpoosd. De heer van Maale, die de tocht had voorbereid en geleid werd hier plot seling onwel. Onmiddellijk werd geestelijke en medische hulp ingeroepen, doch deze mocht helaas niet meer baten. De heer van Maale was reeds overleden. Men zal zich herinneren, dat ook vorig jaar bij een uitstapje van de bewoners van de Kanaak- kade zich eenzelfde geval voordeed. Het Axelse verenigingsleven zal de heer van Maale node missen. Gedurende vele jaren wijdde hij zijn krachten aan de instandhouding van verschei dene plaatselijke verenigingen. Sedert de oprichting was de overledene voor zitter van de V.V.V., had vele jaren zitting in het bestuur van de harmonie „Concordia", waaruit hij zich om gezondheidsredenen sedert een paar jaren had teruggetrokken, was nog bestuurslid van de Axelse Boerenkamer en was ook thans weer ijverig in de weer om het jaarlijkse uitstapje van de Axelse ouden van dagen voor te bereiden. Hij bereikte de leeftijd van 72 jaar. Vrijdagochtend had op de R.K. begraafplaats alhier de teraardebestelling plaats. Velen, die met de overledene in het verenigingsleven hadden samen gewerkt, volgen de baar. O.a. waren aanwezig de heer Maris namens het gemeentebestuur, het bestuur van de V.V.V. Axel, van de buurtvereniging Walstraat, vertegenwoor digers uit het bestuur van „Concordia" en van de provinciale V.V V. Zeeland. Een viertal bloemstukken dekten de ki4« IN MEMORIAM A. B. VAN MAALE. Hoewel velen de laatste tijd bezorgd waren in de gezondheid van de heer van Maale, gaf het plotseling overlijden op Dinsdag j.l. een schok door heel Axel. Door heel Axel, ja, want ieder kende van Maale, ieder had bij zeer verschillende gelegenheden van zijn werkkracht geprofiteerd. Want wie van Maale zei, zei ook actie, or ganisatie 1 Wie, zoals ondergetekende, ruim 26 jaar met hem mocht samenwerken, kan dank zij dat jaren lange contact, moeilijk onder woorden bregen zijn buitengewone actie, het dag en nacht in de weer zijn voor zijn verenigingen en organisaties. 26 jaar Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (van Maale en V.V.V. klonk in één ademt), 15 jaar Axelse Boerenkamer t Sinds de bevrijding de jaar lijkse uitstapjes van de ouden van dagen Veel, 90o/o van al deze ondernemingen werden op het bureau van de heer van Maale klaargestoomd I Maar nu, midden in de voorbereiding voor de Z.L.M.-dagen met al de daaraan voor de V.V.V. verbonden werkzaamheden en de te verwachten extra toeloop die dagen voor de Axelse Boeren kamer, terwijl van Maale menige becijfering maakte om de oudjes van Axel toch maar hun jaarlijkse uitstapje te kunnen geven en ook nog pas spontaan zijn medewerking verlenend aan de Rode Kruis- Een oorspronkelijke avonturenroman door d' ARGENTY. 27) „Uw vertrouwen is te groot 1" stamelde zij. „Hsieh-Fu heel goed weten wie hij kan ver trouwen. U gezicht gezien van man hier juist binnentredenV Hij zeer onbetrouwbaar, denkt Hsieh- Fu. U ook oppassen voor slechte mensen met on betrouwbare gezichten." Achter het ijzeren brilletje twinkeldén twee levens lustige oogjes, zijn lange snorharen trilden van ingehouden pret. Het scheen het meisje toe alsof hij haar met het grootste plezier in zijn netten trachtte te verstrikken. Met veel moeite moest zij zich losmaken uit de ban, waarin hij haar zwijgend gevangen hield. Zij werkte niet voor hem, zij behoorde haar vaderland te dienen. Ze was hem geen gehoor zaamheid verschuldigd. Integendeel haar instruc ties luidden precies tegengesteld. Zij zou hem bewaken, zijn gesprekken trachten op te vangen, zo nodig zijn bagage inzien en zijn papieren door snuffelen. En dat juist op bevel van Ravebek, die door Hsieh-Fu waarschijnlijk reeds gevreesd werd. Niet ten onrechte I Ze glimlachte. „Nu moet u me nog vertellen wie het Gouden Masker is." actie, wordt van Maale uit de kring van zijn familie en vrienden weggerukt. Gaat dan onze deelneming wel in de eerste plaats uit naar zijn echtgenote en familie, de verenigingen, waarvan hij zoveel jaren de grond legger en de stuwkracht was, verliezen in hem alles! Moge hij, de rusteloze, de voortdurend in actie zijnde van Maale, thans in vrede rusten I E. HET BEVRIJDINGSMONUMENT. Na het vrijkomen van het laatste gedeelte van het geblokkeerde geld voor het monument ia er thans een overschot van f 659,49. De beheerders van de gelden hebben besloten dit bedrag over te dragen aan de vereniging „AxelPolen", onder voorwaarde, dat dit geld besteed wordt voor bij zondere voorzieningen, welke eventueel noodzake lijk mochten blijken aan het gedenkteken bij het Kanaal of aan het monument in de Zeestraat. Het bestuur van „Axel—Polen" heeft de gelden aanvaard en toegezegd ze op de bovenomschreven wijze te besteden. JAARVERGADERING V.V. „AXEL". Donderdagavond hield de voetbalvereniging Axel op de bovenzaal van hotel ,,'s Lands Welvaren haar 41ste jaarvergadering. In zijn openingswoord memoreerde de voorzit ter de heer J. Dieleman Az. het verrassende resul taat van de promotie naar de 2e klasse en sprak de hoop uit, dat de derde keer de goede keer zal blijken te zijn en de club zich thans op lie ereplaats zat kunnen handhaven. Vervolgens kwam het verslag van de secretaris de heer D. J. Freekcnhorst aan de orde, die na het succes van het eerste elftal ook het tweede elftal op de voorgrond stelde en herinnerde aan de herdenking van het 40-jarig jubileum met de Oopvoering van de door de heer 't Gilde ge schreven revue „Van Pomp tot Watertoren". Het jaarverslag van de penningmeester de heer J. v d. Berge toonde een belangrijk tekort. In de kascommissie voor het volgend jaar wer den benoemd de heren A. Riemens, Jac. Ver- poorte en A. van Riel. Dc heren R. Borgt en J. v. d. Berg brachten verslag uit van de jeugd- en strafcommissie De aftredende bestuursleden D, J. Freekenhorst J. v. d Berge en J. Schelleman werden herkozen, terwijl de heren A. A. Riemens en Jacobus Ver- poorte, die niet meer in aanmerking wensten te komen, werden vervangen door de heren F. J Lensen en Adr. Verpoorte. De heer A. A. Riemens, die gedurende 41 jaar zijn krachten in verschillende functies aan de ver eniging wijdde, oogstte hiervoor een welverdiende dank. Tot slot van deze geanimeerde vergadering wer den in de elftalcommissie gekozen de heren K. Broekhoven, P. Goethals en A. Verpoorte. DRUKBEZOCHTE KOOKDEMONSTRATIE. In de bovenzaal van hotel „Het Gulden Vlies' alhier werd Woensdagmiddag en -avond door het Gemeente Gasbedrijf alhier een kookdemonstratie gehouden. Was des middags de zaal reeds geheel bezet, 's avonds moesten vele dames teleurgesteld huis waarts keren, daar zij de mededeling kregen, dat weer alle plaatsen waren bezet. Het doel van deze demonstratie was, aan te tonen, dat gas de ideale brandstof is voor de huis- Even scheen hij te schrikken, doch onmiddel lijk gleed weer die geheimzinnige grijns over het gele gezicht „Oh ja, maar Hsieh-Fu dat niet weten. Niemand weten. Gouden Masker cocaïne smokkelaar 1" In de scheve spleetoogjes blikkerde een vreemde glans. XI SPIONNEN IN DEN BOSCH. ,,'s-Hertogenbosch I" De conductrice riep het af, alsof ze dagelijks de hoofdstad van Noord-Brabant aandeed en niet anders verwachtte dan een lange stroom uit- cn instappende passagiers. Tersluiks liet ze echter haar ogen dwalen over de haar onbekende omgeving, de nauwe^.^traten en het drukke gedoe rond de kraampjes" op de markt. „Houd jij de passagiers wat bezig, terwijl ik inet Wielewaal meerijd naar een garage," zei Rave bek, die even naar het middenbalcon kwam, „Er schijnt nog iets te mankeren aan de wagen, we moeten hem na laten zien voor we over dc grens trekken. Je vindt ons 'over een uur op de Parade, achter de St. Jan." Als katten in een vreemd pakhuis schuifelden even later de vier vreemdelingen door de volte. De twee meisjes voorop, de heren in de achterhoede. Lola hoorde hoe Hsieh-Fu zijn tolk terstond in het haar zo bekende shan-tung onder handen be gon te nemen. Ze wilde Flipje niet nog meer vai: streek brengen door zo dicht bij te blijven dat ze alles kon verstaan, snel trok ze daarom haar vriendin mee de Vughterstraat in. Weldra waren ze zover voor, dat zij de Chinese klanken niet meer hoorden. „Wat een haast 1" klaagde Liselotte, „Waar houding. Aangetoond werd, hoe met overleg veel kan worden bezuinigd op het verbruik van gas en hoe verschillende spijzen met goed resultaat vooral ook in de gasoven kunnen worden bereid, Tot slot werd onder de aanwezigen door wet houder van Bendegem een gasoven verloot, die ten deel viel aan mevr. van LangeveldeBakker Ook de tijdens de demonstraties gebakken cake, soezen, koekjes, enz. werden onder de belangstel lende huisvrouwen verloot. Oko in Terneuzen werden dergelijke demonstra ties gegeven, die zich eveneens in een overvloe dige belangstelling mochten verheugen. GESLAAGD. Voor het gehouden eindexamen H.B.S. slaag den Vrijdag o.a. onze stadgenoten W. de Feijter Wz en A. van Baal. PREMIEKEURING VOOR MERRIES. 2-jarige merries, kleine maat. 1. Junion van Coegors, P. A. P. Dieleman, Zaamslag: 2. Konda_ van Duboishoeve, W. L. den Hamer; 3. Alda van Coegors, Gebr. Dieleman. 2-jarige merries, grote maat. 1. Hilda van Zuid- dorpe, A. C. Puijlaert, Zuiddorpe; 2. Elsa, A. L. Scheele; 3. Vera van Annie, O. Kerckhaert, West- dorpe: 4. Mirza van Oudenpolder, A. G. J. van Waes, Zuiddorpe. 3-jarige merries, kleine maat. 1. Mirza van de Ronde Putten, M. van Fraaijenhove; 2.Mirza van Duboishoeve, W. L. den Hamer: 3. Ina van Graauw, P. A. P. Dieleman, vnd.; 4. Donna van Anton, A. E Goethals, Westdorpe; 5. Clara, A. G. Cer- pentier, Zuiddorpe. 3-jarige merries, grote maat. 1. Lassie van Melo, J. A. Quaak; 2. Marianne van Axel, Iz. de Feijter- de Mul: 3. Elegante, Gebr. Laureijs, Westdorpe. 4-jarige merries, kleine maat. 1. Hermine van Coegors, P. A. P. Dieleman, vnd.: 2. Frida van Elfridus, A. G. Cerpentier, Zuiddorpe; 3. Nicole van Zuiddorpe, M A. B. Puijlaert, Zuiddorpe. 4-jarige merries, grote maat. 1. Addy van Annie. O. Kerckhaert Zn, Westdorpe; 2. Olga v. d. Zeedijk, Kind. H. Daelman, Westdorpe; 3. Sonja van Nico, A. E. Goethals, Westdorpe; 4. Nellie, van Passluis, Wed. C. H. van Waes, Westdorpe; 5. Hermine, P. Tollenaar; 6. Annie, A. de Smet, Westdorpe. 5 - 10-jarige merries, kleine maat. 1. Evina van Catharinahoek, Wed. Jac. de Feijter, Boschkapelle; 2. Annie van Passluis, Wed. C. H. van Waes, vnd.; 3. Elegante van Coegorspolder, P. A. P. Dieleman, vnd.; 4.Connie van Marquis, A. van Waes, West dorpe; 5. Mina van Zuiddorpe, A. H. J. van Waes, Zuiddorpe; 6. Rosette van Passluis, Wed. C. H. vim Waes, vnd.; 7. Nellie, W. Koster, Overslag; 8. Jeanne van Melo, J. D'hert, West dorpe. 5 - 10-jarige merries, grote maat. 1. Fanny, C. van Overloop, Zuiddorpe; 2. Ruda van Nita, Kind. C. J. Staal, Westdorpe; 3. Jenny van Stella, C. van Overloop, Zuiddorpe; 4. Nellie van Annie, O. Kerckhaert Zn, vnd.; 5. Flora v. d. Zee dijk, E. A. Daelman, Westdorpe; 6. Carla van Marquis, van A. E. Goethals, vnd.; 7. Judith v. d. Zeedijk, J A. Quaak; 8. Gamine van Zuiddorpe, M. A. B. Puijlaert, Zuiddorpe; 9. Clairona van Duboishoeve, W. L. den Hamer. Waar achter de naam van de eigenaar geen woonplaats staat vermeldt, wordt Axel bedoeld. Uw*-S*4S Krabben en. peuteren maakt de flUMI' kwaal steeds erger. De helder II f «slrltfT vloeibare D.D.D. dringt diep in VI de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN PREDIKBEURTEN. Zondag 15 Juni 1952. Ned. Herv. Kerk: 10 uur Ds. P. J. Penning 2.30 uur Dr. Donders, van Wassenaar. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. Aj Kuiper. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdieost. Dinsdag 17 Juni 1952. Geref. Gemeente, 7.30 uur nam. Ds. K. de Gier van Lisse. GEMEENTERAAD. De notulen van de vorige vergadering werdei goedgekeurd. Besloten werd tot afschaffing vji de vermakelijkheidsbelasting, teneinde daardoor de inkomsten der gemeente Zuiddorpe niet te be nadelen zullen dan de subsidie's aan verschillende verenigingen, als de voetbalclub, de supportersflat „De Zwaluw" enz. met 250/o worden verlaagd. De voetbalclub had reeds medegedeeld hiertegen geen bezwaar te hebben. De heer Belaert zag graag, dat geen danstenten op de kermis werden toegelaten. De voorzitter legde echter uit dat dit volgens de politie-veror- dening is toegestaan. Dc gemeenschappelijke regeling voor Bouw- en Woningtoezicht werd met algemene stemmen on gewijzigd vastgesteld De voorzitter deelde mede, dat het muziek gezelschap van Westdorpe „Eikels worden bomen" uit dankbaarheid voor de gastvrije ontvangst ran hun evacué's in de Meidagen van 1940 een avoni willen komen concerteren. Met algemene stemmen werd besloten het gezelschap uit te nodigen en een paar rondjes te geven 'uit de post „volks feesten". Aan het ministerie zal worden bericht dat Je gemeentewerkman niet in aanmerking komt voor werkloosheidsverzekering, daar deze voor een heel jaar wordt tewerkgesteld, niet alleen door de ge meente maar ook door enige naburige poldert, De heer Belaert achtte de tijd gekomen om aan de rit voor ouden van dagen te denken. Hij vond het onaangenaam dat hierover nog niets bekend gemaakt is. De heer d'Hert zou het prettig vindel dat de commissie eens samen kwam om over d< aangelegenheid uit te weiden. Hierna werd be sproken welke reis zou worden gemaakt. De voor zitter wilde deze kwestie aanhouden en eerst mei de commissie overleg plegen, waarna dan beslis! zal worden wanneer cn waarheen de reis zal ge maakt worden De heer van Dongen informeerde naar de mo gelijkheid van uitbreiding van de waterleiding naar het gehucht Oude Polder De heer van achtte hel alleen mogelijk als deze dwars door het weiland wordt gelegd De voorzitter zegde toe hierover degelijke informaties in te winnen. Nadat de heer Belaert nog was ingelicht over de kosten van aanplakken werd de vergadering gesleten. DE KERMIS TE ZUIDDORPE. Het liet zich aanzien alsof de kermis dit jaar heel wat stiller zou verlopen dan vorig jaar en geen wonder, want een kermis met zoveel attrac ties als in 1951 heeft Zuiddorpe nog niet vaal gehad. Maar er zal toch weer voldoende amusement zijn. Genoeg om ons hart op te halen. wil jij naar toe „We hebben nog maar een uur" antwoordde no. 418, „en we moeten heel 's-Hertogenbosch bekijken." „Dan moeten we links-af. Als we rechtdoor lopen komen we in Vught en daar is niets te zien." Ze sloegen een hoek om en stapten voort over de keien. Vreemde straatnamen blonken hen toe Achter 't vergulde harnas, Achter het wildvarken, Wolvenhoek. Oude gevels, af en toe nog een rutnc uit de oorlogsjaren, half opgekalefaterde huizen. Door de lange Putstraat belandden ze plots op de Parade. Een stille oase in de drukke stad. „We kunnen de St. Jan bezichtigen" ontdekte de kleine. Maar een klein geschilderd bordje ver meldde, dat de kathedrale basiliek alleen 's mid dags van 2 tot 4 toegankelijk was. Kaarten ver krijgbaar bij Frans van Valderen. Teleurgesteld keerden ze om Pas op dat ogenblik bemerkten zij, dat de heren hen niet langer gevolgd waren Er wandelde slechts één mannelijke figuur op het verlaten plein, maar dat was een breedgebouwde zware kerel Hij leek in de verste verte niet op de bewegelijke kleine Chinees of de slungelachtige jonge tolk. Toch liepen ze onwillekeurig in zijn richting. Tot hun verbazing bleek hij die geste niet te appreciëren en versnelde hij zijn pas onmiddellijk. „Hij bang voor ons" fluisterde Liang-sjin, „wij hem volgen 1" Onderzoekend keek Lola haar vriendinnetje aan Wat praate zij toch soms gebroken. Zou Hsieh-Fu dan toch gelijk hebben Bedroog dat meisje haar Het flitste alles door haar heen, terwijl de ander haar al voorttrok de Kerkstraat in, op veilige afstand achter die vreemde kerel blijvend. Een Oosters type, haar belangstelling voor de Chinees, die smoes van secretaresse Maar du moest ze de taal toch kennen „O, kijk, hij garage binnen 1" Ze bleven treuzelen vcor een etalage van een boekwinkel, glurend of ze hem weer zagen Ter- schijnen. Nu en dan passeerden toevallige voorbj- gangers, doch de gezochte hield zich schuil. Lob peinsde er over, hoe ze Liselotte op de proef kol stellen zonder zichzelf bloot te geven. Ze kot zeggen „daar komt hij", maar dan wist het kind meteen, dat zij ook Chinees sprak. En dat kon niet riskeren. Zij moest haar shan-tung juist g<- bruiken om de andere af tcluisteren. Als ze al verraadde die taal te verstaan, liet Liqelottt daarin vast niets los. „Ga garage binnen, jij" stelde de kleine1 voot. „je bent in uniform. Je kunt vragen of de b* daar. Ik wacht hier." Aarzelend liep de conductrice de grote deuren door, de bemorste betonvloer over. Tot haar gr schrik ontwaarde zij werkelijk het gevaarte van Crosley. Een monteur in blauwe overall kroop onderuit en ,p» al er naast, met één voet steunen' op de bumper, stond de breedgeschouderde vree» deling. Hij trok de wenkbrauwen lichtelijk toen hij haar ontwaarde, maar zijn blauwe ogen blikten haar niet onvriendelijk aan. „Duurt het nog lang vroeg ze aan de mot' teur. „D'r mankeert niets aan, juffie", grinnekte gevraagde, „je kunt 'm zo wel weer meeneuiel Of moet ik !m efkens voor je inpakken „De lieren, die'm brachten, zijn een kop kolt' drinken," voegde de vreemdeling er aan toe, zal wel even duren voor ze weer opdagen. u de conductrice (Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 2