AXELSCHE «T COURANT Overbevolking „Met raad en daad' luw er 1 verfrissende vond en keel 1 yg/Qiev ..de lil jxonde en AH* Sanapïrin aaa WEK DE GAL IN UW LEVER OP Al wat Uw liuid ^PIJROL<- NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM natuurzuivere PEPERMUNT m- -m Fraukeriug bq Abounemert Axel. ZATERDAG 14 JUNI 1952 66e JAARGANG No. 71 Abonnements prijs Losse nummert* Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié il. Buitenland il. 1 - Een lijd geleden vernamen wij door de radio, dat Nederland het Europese land is met de grootste bevolkingstoename. Het aantal geboorten is hier het hoogst, het aantal sterfgevallen het geringst. Op zichzelf is dit een teken van nationale levens kracht. Een volk dat groeit en dat zich in goede lichamelijke toestand bevindt, is een gezond volk. Alleen onze gezondheid wordt onze ziekte. Wij lopen elkaar in de weg. Het moet ronduit ge zegd worden de stemming van matheid en som berheid die onder ons heerst vindt voor een groot deel haar oorzaak in onze overbevolking. Het levensuitzicht voor het jonger geslacht wordt af gedamd. Hoe wil de jeugd van levensvreugde ver vuld zijn, als zij weet dat zij ondanks studie en inspanning toch niet aan het bod zal komen, wanneer haar opvoeding gereed is De kansen die moed geven worden hoe langer zo meer gesloten. Wij geloven niet te boud te spreken, wanneer wij zeggen, dat de overbevolking het grootste probleem is waarvoor Nederland staat. De leni ging van de nood der overbevolking bevindt zich weliswaar niet op het programma der politieke partijen, niettemin is het ons ernstigste nationale vraagstuk. Er ligt iets uiterst tragisch in het feit, dat een volk dat kracht toont en bekwaam heid, bezig is aan zijn nationale deugden te gronde te gaan, door gebrek aan levensruirate en door onvoldoende voorzieningen. Want niet alleen is ons volk als Europese groep gezond en levens krachtig, maar ook staat de individuele Neder lander in heel de wereld als een goed en betrouw baar werker te boek In het licht van deze feiten krijgt de overbodige en onoordeelkundige afstand van onze souverei- niteit over Nederlands-Indië een nog bedenkelijker karakter dan zij op zichzelf al heeft. Het is wel schrijnend, dat een vertegenwoordiger van Indo nesië, inr. Besar, ons thans moet komen zeggen, dat Indonesië Nederlandse krachten broodnodig heeft. Thans, nu het te laat is, nu de dwaling van regering en staten-generaal het verlies van Indië gemaakt heeft tot een voldongen feit. Trouwens, wie, die de huidige toestanden in Indcnesic kent en zijn gezindheid ten aanzien van ons, zal lust hebben daarheen te trekken V De gezindheid is aldus, dat, terwijl H. M. de Koningin nog steeds aan het hoofd staat van de Neder lands-Indische Unie, in Indonesië de film ver boden is, waarop de reis van Hare Majesteit door de Verenigde Staten van Amerika is weergegeven. Het expansiegebied, waarheen wij onze over- talligc bevolking kunnen zenden hebben wij met eigen hand voor de landverhuizing afgesloten. En de vrees is niet ongewettigd, dat men het restant van ons koloniaal gebied, dat zijn dus de landen, waar wij door eigen beschikking, zonder enige moeilijkheid met vreemde regeringen onze men sen kunnen plaatsen, eveneens verloren zal zien gaan. Wie kent, ondanks de schone woorden die over Nieuw-Guinee worden gesproken, de toekomstige staat van dat Nederlandse gebied Er zijn meer toezeggingen gedaan, die werden gebroken. Ook West-Indië wordt langzamerhand een problema tiek gebied. Wij proberen het nu, met landverhuizing naar verre vreemde streken. Wij zenden onze krachtige, bekwame mensen over zee, in het bijzonder naar Angelsaksische gebieden, waar zij moeten trachten de mindere baantjes te krijgen. Ondanks het feit, dat wij alles doen wat wij kunnen om goedgeschoolde krachten aan de vreem de bevolkingen toe te voegen voerde niet on langs de minister van onderwijs als motief voor de verbetering van het nijverheidsonderwijs aan, dat deze mede geschiedde ten batpj vgn de emi granten terwijl wij alles doen om vreemde landen met onze beste mensen te verrijken, wor den de Nederlanders daar net geduld. Een prikkeldraadversperring van administratieve maat regelen bevindt xich tussen de hunkerende emi grant en zijn toekomstig bestaan. En menigeen zal geschokt xijn door de artikelen die in de cou ranten hebben gestaan over de ellendige toestand van Nederlandse landverhuizers in Nieuw-Zeeland. Wij krijgen tenslotte de indruk, dat de pogingen tot emigratie zich wel in een zeer eenzijdige rich ting bewegen. Waarom is er zo weinig landver huizing binnen Europa nagestreefd V Waarom blijft Zuid-Afrika, waar vertegenwoordigers van Nederland zo juist de nagedachtenis van Jan van Riebeeck hebben gehuldigd, buiten beschouwing V Waarom is er nog steeds geen wederkerige er kenning van diploma's met Zuid-Afrika, terwijl België wel over zulk een wederkerige erkenning beschikt Het lijkt wel of de kansen vergeten worden, die landverhuizende Nederlanders brengen kunnen in een milieu van Nederlandse afkomst en traditie, waar een taal gesproken wordt aan de onze ver want. Behalve de emigratie zijn er nog enige andere middelen om ons van de kwaal der overbevolking te genezen. Winning van nieuw land binnen de eigen grenzen en beperking der geboorten. Het reservaat dat w ijdoor droogleggingen hebben ge wonnen is onvoldoende om het probleem grondig op te lossen en tegen kunstmatige beperking der geboorten bestaan religieuze bezwaren, die wij er kennen en eerbiedigen. Maar men moet het te vroegtijdig sluiten van huwelijken bij de nood toestand waarin wij verkeren niet aanmoe digen door een kwistige kinderbijslag. Indien de gezinnen de toeslag aanwenden voor het doel waartoe hij werd ingesteld, dan is zij, mits niet overmatig, verdedigbaar. Maar er zijn gezinnen, waar men de kinderbijslag aanwendt voor luxe uitgaven I Wij stellen het hoofdstuk dat vergeten werd in de programma's der politieke partijen aan de orde, omdat het onder de aandacht moet gebracht worden van het publiek. En omdat het straks als er een nieuwe regering optreedt een van de eerste kwesties is, die stelselmatig en welbewust onder handen moet worden genomen. Dr. P. H. Ritter. .ML D. H In een schuldbekentenis komt de vol gende clausule voor: „dat deze schuld als een preferente schuld wordt erkend". Heeft de clau sule enige waarde wanneer de debiteur failliet wordt verklaard Antwoord i Neen, deze clausule heeft geen waarde. Bij faillissement zal de vordering als een con- curente vordering worden behandeld. M. We waren met zijn zevenen thuis. Op het ogenblik is slechts één broer thuis welke er bij ingetrouwd is. Mijn broer moet tevens voor het grootste gedeelte in het levensonderhoud van mijn ouders voorzien. Daarom willen mijn ouders de aanwezige huisraad aan hem verkopen om zodoende uit de opbrengst daarvan enige tijd te kunnen leven. Kunnen mijn ouders zulks geheel zelfstandig doen of is daartoe de toestemming van alle kin deren noodzakelijk Moet mijn broer bij eventuele koop een kwitantie verlangen Antwoord Het overdragen van het aanwezige huisraad moet niet de idee hebben van een schen king. Verkoop tegen kwitantie en tegen normale waarde is geoorloofd. Wilt u geheel zeker zijn van alles, om later eventueel geharrewar te voor komen, dan roept u de tussenkomst in van een notaris, die gestaafd door een taxatie-rapport van een beëdigd makelaar een acte kan opmakei Abonné. Mijn moeder ontvangt f 38,50 uit kering van de noodwet Drees. Daarnaast f 2,50 huur van een landhuisje. Nu kan ze het door haar zelf bewoonde huis, hetwelk haar eigendom is, verhuren voor f 4 per week. Ze gaat er zelf uit. Is dat van invloed op haar Drees-uitkering Antwoord Neen, vermoedelijk niets, doch hoog stens f 2 per maand (dit is afhankelijk van de eventuele getaxeerde waarde van het huis). Vraag 2 Moet de verhuur geschieden op con tract of mag dat „onder de hand" Antwoord Daarin bent u vrij. Vraag 3 Kan ze de huurder er ten allen tijde weer uitzetten in verband met eventuele virkoop of wederom zelf bewoning Antwoord Neen, dat gaat niet. Bij verkoop bestaat er een door de kantonrechter te bepalen termijn en bij zelfbewoning moet u zeer dringende reden kunnen opgeven, uiteindelijk ook ter be slissing van de kantonrechter, als de huurder be zwaren maakt het huis te verlate# H. W. C. Zoudt u mij kunnen inlichten om trent het adres van de koninklijke bibliotheek Antwoord Het adres is Lange Voorhout 34 te Den Haag. L. H. S. Tien weken geleden heb ik een vor dering in handen van de kantonrechter gegeven. Hierna heb ik niets meer gehoord. Is er zo'n in tientallen gevallen voor haar genezing, zuiverheid, gezondheid, en verbetering nodig heeft, is Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m m. Kleine Adverteutlèn ^ut-Almum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. lange tijd nodig om een al oude vordering te incasseren Antwoord De ouderdom van de vordering doet niets ter zake. Inderdaad had u in die tijd al wel eens iets omtrent deze zaak mogen vernemen. Wanneer de tegenpartij de vordering betwist is het best mogelijk dat een en ander enige tijd zal duren, maar u moet toch op de hoogte worden gehouden. Wendt u zich eens tot de griffie van het kantongerecht. J. L. van K. Krijgt het kind van mijn dochter die in Engeland getrouwd is met een Nederlander en hier in Nederland bevalt, de naam van de mceder of van de vader. Dit in verband met het in Engeland gesloten huwelijk, dat hier te lande in de volksmond beschouwd wordt als een „en gels huwelijk". Antwoord Het kind krijgt gewoon de naam van de vader. Uw dochter moet natuurlijk wel het in Engeland afgegeven bewijs van haar huwelijk kunnen overleggen. „Men" is er hier dus glad naast X. Heeft last van een openstaande W.C.-deur. Antwoord In de handel zijn velerlei deur- veren verkrijgbaar Zo'n veer is nu juist voor u het middel om alle ergernis te voorkomen. ERH. Had de vlieger-generaal Lindberg twee nctmale armen of had hij een kunstarm, tijdens zijn bekende oceaanvlucht Antwoord Op 27 Februari 1929 maakte Lind berg een rondvlucht boven Mexico City. Hij was toen nog niet getrouwd. Na 3 uur in de lucht te zijn geweest, bemerkte hij, dat hij een der landingswielen had verloren. Hij trof maatrege len, om zijn verloofde zoveel mogelijk gevrij waard te houden voor verwondingen bij het landen. Hij liet de benzine weglopen en landde op één wiel. Na een 25 meter op de grond afgelegd te hebben begon het toestel over te hellen en vloog toen over de kop. Bij deze landing ontwrichtte Lindberg zijn rechterschouder en kneusde zijn rech terhand, waarvoor hij moest worden opgenomen in een ziekenhuis. De andere dag steeg hij op nieuw op en stuurde met zijn linkerhand. Drie maal steeg hij daarna op en landde hij, alles met zijn linkerhand. Ook bij de daarop volgende auto ritten bestuurde hij de auto met zijn linkerhand. Op foto's staat Lindberg met een iets donkerder rechterhand. Ook op recente foto's. Dat alles was dus in 1929 en op 20 Mei 1927 had de vlucht naar Parijs plaats. Voor zover ons bekend is, had Lindberg bij die vlucht dus wel de 'be schikking over zijn beide handen (armen). opwekkend pijnverdrijvend P. 1. Wat is het verschil tussen een revolver en een pistool 2. Welk schip is groter de ver gane „Titanic" of de nog bestaande „Queen Eli zabeth" 3. Wat is een kreuzer Antwoord s 1. Revolver komt van het Franse werkwoord „revolver" en betekent draaien. Een vuistwapen, waarmede meerdere schoten achter el kaar kunnen worden afgevuurd, doordat door mid del van een draaibare trommel achter de loop steeds een nieuwe patroon voorgedraaid wordt. Aan deze draaiende trommel dankt deze revolver dus zijn naam. Ieder ander type dus dat geen ge bruik maakt van een draaiende trommel, heet pistool. 2. Het eerste schip mat ruim 45.000 ton en het tweede meet 83.000 ton. 3. Een kreuzer kan zijn een voor het eerst in de 13e eeuw ge slagen kleine Duitse munt. De waarde bedroeg een honderdste deel van de toemalige in 1899 verdwenen Oostenrijkse gulden. Een kreuzer kan echter ook betekenen een kruiser, een oorlogs schip, Het is dan dc Duitse naam voor kruiser. J. P. Wil emigreren naar Australië of Zuid- Afrika. Hij is een goed vakman in het bouwbe drijf. Waar moet hij zijn om zo vlug mogelijk weg te kunnen Antwoord Het beste is u te wenden tot hef Gewestelijk Arbeidskantoor en de Chr. Emigratie Centrale, Raamweg 28, Den Haag. rfW •NEDERLANDS MOTORRIJTUIGENPARK OP 1 JUNI Volgens berekeningen van de K.N.A.C. bedroeg het aantal motorrijtuigen in Nederland op 1 Juni 167.000 (157.002) personenauto's 6200 (6160) auto bussen, 86.000 (77.550) vrachtauto's, 5400 (5021) trekvoerluigen. 115.000 (112.577) motorrijwielen (in clusief motordriewielerers) en 200.000 (147.986) bromfietsen. De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn de door het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekte gegevens per 1 Augustus 1951. Wat de dichtheid van personenauto's in West- Europa betreft, komt Nederland vrijwel achter aan met 1 personenauto op de 60 inwoners tegen b.v. Luxemburg 1 op 20, Engeland 1 op 21, Frank rijk en Zweden 1 op 26, België en Zwitserland 1 op 31, Denemarken l op 35, Ierland 1 op 39 en Noorwegen 1 op 49. HFiT BROOD 1 CFINT DUURDER. Lagere inargarineprijs. Ten gevolge van de wijzigingen in de collec tieve arbeidsovereenkomst voor de werknemers in het bakkerijbedrijf, die hebben geleid tot een ver betering van de arbeidsvoorwaarden en het in voeren van een bedrijfspensioen, zijn de kosten van de bereiding van het brood gestegen. Naar de minister van Landbouw Visserij en Voedsel voorziening meedeelt, is de maximumprijs voor het volksbrood sedert 11 Juni 1952 dan ook met één cent per brood van 800 gram verhoogd, terwijl een verhoging van de (vrije) witboodprijs met één cent per brood van 800 gram redelijk wordt geacht. Ter compensatie van de hieruit voortvloeiende hogere gezinsuitgaven worden de producenten van margarine, bak- en braadvet en spijsolie in staat gesteld, hun producten sedert 11 Juni 8 cent per kilogram goedkoper af te leveren. Deze prijs verlaging kunnen de fabrikanten geven over de afleveringen aan de detaillisten, welke zijn ver richt na 2 Juni 1952 en aan grossiers na 26 Mei 1952, ten einde de verlaagde prijs terstond aan de consument ten goede te doen komen. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet Uw lever een liter gal in uw inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LE VERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen.Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen.EistCarter'sLeverplUetjea

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1