AXELSCHE SE COURANT Overbevolking mam De Emigratie naar Australië en Nieuw-Zeeland. DE GAL LEVER OP v NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag y Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie T. C. VINK-van VESSEM TERNEUZEN SPORTNIEUWS. natuurzuivere ERMUNT Fraukeriüg bq Abonnemeut Aiil. ZATERDAG 14 JUNI 1952 66e JAARGANG No. 71 f N Abonnements- prtjü Losie nummert' Kwartaal- abonnement Axel binnen de kom fl Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié fl. Buitenland fl. C - Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeellngen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutlèn luiuxlmum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Een lijd geleden vernamen wij door de radio, dat Nederland het Europese land is met de grootste bevolkingstoename. Het aantal geboorten is hier het hoogst, het aantal sterfgevallen het geringst. kenning van diploma's met Zuid-Afrika, terwijl België wel over zulk een wederkerige erkenning beschikt Het lijkt wel of de kansen vergeten worden, die landverhuizende Nederlanders breneen kunnen op te lossen en tegen kunstmatige beperking der geboorten bestaan religieuze bezwaren, die wij er kennen en eerbiedigen. Maar men moet het te vroegtijdig sluiten van huwelijken bij de nood toestand waarin wij verkeren niet aanmoe digen door een kwistige kinderbijslag. Indien de gezinnen de toeslag aanwenden voor het doel waartoe hij werd ingesteld, dan is zij, mits niet overmatig, verdedigbaar. Maar er zijn gezinnen. Een nog vrij nieuw product voor de industrie is tnogul, dat bij de vervaardiging van gietkernen wordt gebruikt. Ten slotte worden uit mals nog diverse soorten veevoeder vervaardigd, zoals maïs- glutenmeel, maïskiemmeel en protenose. Na deze deskundige uiteenzetting werd de film vertoond, die voorlichtend werkt op het gebied van de maïsverbouw. Deze gaf een duidelijk beeld van het zaaien, di verzorging ne het oogsten van de mals. Ook werd de natuurlijke droging van de mals getoond, waarbij de verschillen met kunst matige droging duidelijk werden getoond. Na dit instructieve deel aangaande de verbouw, toonSe de film ook nog de verwerking van de mals in de fabriek. Met de vertoning van deze film was het offi ciële deel van deze bijeenkomst beëindigd, alhoe wel de aanwezigen nog geruime tijd bijeen bleven. FAILLISSEMENTEN Opgegeven door Van der Graaf en Go's Bureaux voor de Handel N.V. te Amsterdam. Geëindigd het faillessement van E. G. de Vilder te Graauw en Langendam, door het verbindend worden der enige uitdelingslijst met een uitkering van 30.5711 o/®. CHR. REISVERENIGING „VOORWAARTS" JUBILEERT. Op 23 Juni a.s. bestaat de C.R.V. te Terneuzen 20 jaar, terwijl ook de oprichter, de heer C. Leunis, dan 20 jaar als voorzitter in functie is. Begonnen met dagreizen is men geleidelijk aan gekomen tot meerdaagse reizen en werden in de loop der jaren diverse mooie reizen naar binnen- en buitenland gemaakt. Naast het organiseren var. reizen werden in de wintermaanden film- en ont spanningsavonden gehouden. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan zal deze maand een 3-daagse reis worden gemaakt naar Luxemburg en volgende maand een dagreis in eigen land. COMPENSATIE PREMIE WERKLOOS- HEIDSWET. De regering heeft thans een beslissing genomen over het compensatievraagstuk in verband met de premie voor de werkloosheidswet, welke wet op 1 Juli a.s. in werking treedt. Door de Stichting van de Arbeid was voorgesteld, dat de werknemers compensatie zullen ontvangen voor hun premie aandeel, terwijl tegenover de loonsverhoging, die daartoe nodig zou zijn, een verlaging van de be drijfslasten zou worden gesteld door een vermin dering van de vereveningsheffing met 20/o. De regering heeft zich o phet standpunt gesteld, dat de werknemers in alle bedrijfstakken volledige com pensatie voor hun premie-aandeel dienen te ont vangen. In verband hiermede is dezer dagen een desbetreffende beschikkiing van het college van rijksbemiddelaars te verwachten. De regering heeft echter gemeend, dat de positie van de schatkist slechts een verlaging van de vereveningsheffing toelaat met Va%- Ter verdere tegemoetkoming zal een verlaging van de kinderbijslagpremie met 1/2°/o tot stand worden gebracht. Voorts is besloten de premie voor de werkloosheidsverzekering zodanig te verminderen, dat de lasten van het bedrijfs leven 0,2o/o lager zullen worden dan aanvankelijk berekend. In totaal zal op deze wijze de tegemoet koming voor de ondernemingen 1,2o/0 bedragen. De commissaris voor de Emigratie, mr. ir. B. W Haveman, keerde onlangs in ons land terug var. een studiereis door twee voor Nederland zeer be langrijke emigratie-landen, n.l. Australië en Nieuw- Zeeland. Hij voerde er besprekingen met regerings autoriteiten en immigratiediensten en ontmoette vele Nederlandse emigranten, die hem van hun bevindingen in hun nieuwe vaderland vertelden. Over de indrukken, tijdens deze reis opgedaan, vertelde de heer Haveman Vrijdag op een in Den Haag gehouden persconferentie. En omdat de im migratiepolitiek van elk land nauw verband houdt met de economische situatie van dat land, gaf de heer Haveman een korte karakteristiek van de economische positie van Australië en Nieuw- Zeeland. Wat Australië betreft, daar heeft de regering maatregelen moeten nemen om het gevaar voor inflatie te beteugelen. Door de enorme stijging van de wolprijzen in 1950 en 1951 stroomden in die jaren enkele honderden millioenen Australische pon den méér het land binnen, dan in de jaren daar voor. Een groot deel van dit geld werd besteed aan luxe goederen, zoals auto's, radiotoestellen enz. De z.g. verbruiksgoederenindustrie ontwik kelde zich veel sterker dan de primaire industrie, die voor de nationale welvaart van het land veel belangrijker is. Een van de drastische maatregelen, die de re gering nam was, de beteugeling van de z.g. se cundaire industrie, die een wilde groei beleefde. Het gevolg van die maatregel is, dat wat de werkgelegenheid in de minder belangrijke industrieën betreft, spoediger een verzadigingspunt wordt be- reeikt. Met andere woorden het zal voor een emigrant niet zo gemakkelijk en in ieder geval veel meer riskant zijn, werk te vinden in deze sector. In de z.g. primaire industrie, d.w.z. in de staal fabrieken en de scheepswerven en ook in de land bouw, is daarentegen voldoende werkgelegenheid voor vele immigranten. Australië zal dan ook dit jaar gaarne 25.000 Nederlandse emigranten ontvangen. 18.000 van hen zullen z.g. „schema-emigranten" zijn, dat zijn zij die vallen onder de bepalingen van de Neder lands-Australische emigratie-overeenkomst. Daarvoor komen voornamelijk in aanmerking ongehuwde mannen tot 35 jaar, ongehuwde vrouwen tot 30 jaar, gehuwden zonder kinderen, waarvan de man maximaal 35 en de vrouw maximaal 30 jaar oud is en gehuwden met kinderen, waarvan hel ge zinshoofd niet ouder is dan 45 jaar. De Australische regering zorgt voor de huis vesting van deze „schema-emigranten". Zij worden voorlopig ondergebracht in kampen, die vrijwel alle goed en in het uiterste geval toch altijd nog middelmatig kunnen worden genoemd. In deze kam pen staan adviseurs de emigranten ter zijde bij het vinden van hun eigen weg in het nieuwe land. De tweede groep emigranten zijn z.g. „laudiug- permit-emigranten". Zij moeten zelf voor huis vesting en werk zorgen en als zij kunnen aan tonen over beide te beschikken, wordt hun een „permit" uitgereikt en mogen z ijde overtocht naar Australië maken. Onder deze groep van emigranten treft men nog al eens teleurgestelden aan. Mensen, die op eigen risico willen emi greren, dienen zich er dan ook terdege van te overtuigen dat zij de beschikking krijgen over bona-fide verklaringen, zowel voor de huisvesting als voor de werkkring Ten slotte wordt op het ogenblik overwogen, voorlopig nog alleen aan landbouwers, die m de toekomst een eigen bedrijf willen beginnen als schema-emigranten, dus ouder de bepalingen van het verdrag, te lateu over komen, door bemidde ling van in Australië gevestigde „agencies", die zowel door de Australische als door de Neder landse regering worden erkend. In Nieuw-Zeeland, dat zich verheugen mag in een zeer gezonde economische situatie, zullen dit jaar 6000 Nederlanders kunnen worden opgenomen. Er bestaat daar vooral behoefte aan bouwvak arbeiders, metaalbewerkers, agrariërs, vrouwelijk huishoudelijk personeel en verpleegsters. De Nederlandse emigranten in Nieuw-Zeeland heb ben een uitstekende naam. Overal worden zij met een spontane hartelijkheid entvaugen en iedere emi grant doet er goed aan, die hartelijkheid ook met hartelijkheid te beantwoorden. Emigranten tussen 18 en 35 jaar, die ongehuwd hartelijkheid t ebeantwoorden. ken, kunnen een door de Nederlandse en Nieuw- Zeelandse regering bekostigde subsidie ontvangen. Wel moeten zij zich dan verplichten twee jaar in het beroep, dat hun zal worden aangewezen, werkzaam te blijven. De andere categorie emigranten, zij dus, die geen subsidie ontvangen, zijn minder aan leeftijds grenzen gebonden. Voor zover zij gehuwd zijn, moeten zij voor hun vertrek van huisvesting ver zekerd zijn. Nadruk verboden. DE KRONING VAN ELIZABETH II. Zaterdag is in de steden van Groot-Brittanniè en het Gemenebest de proclamatie van 1500 woor den gelezen, waarin wordt medegedeeld, dat de kroning van koningin Elizabeth II volgend jaar op 2 Juli zal plaats hebben. In Londen stonden de mensen langs een drie kilometer lange route die de herauten en trompetters volgden, gekleed in scharlaken en goud. Wielrennen. DE PROVINCIALE WIELERKAMPIOEN SCHAPPEN TE OSSENDRECHT. Inghels en Westdorp Zeeuws kampioen. Zaterdagmiddag werden te Ossendrecht de Bra bantse en Zeeuwse wielerkampioenschappen op de wegt voor amateurs en nieuwelingen gehouden. De afstand bedroeg voor de nieuwelingen 60 km. en voor de amateurs 170 km. Bij de nieuwelingen startten zeven Zeeuwse ren ners. Het was vooral de jeugdige v. d. Lijcke, de winnaar van de Ronde van Axel, die in deze wedstrijd de toon aangaf. Hij toonde zich een renner van formaat, maar helaas werd hij door een valpartij, waarbij een 20-tal renners betrokken waren uitgeschakeld. Een bittere teleurstelling voor deze veelbelovende Groedenaar, die de volgende dag in Boschkapelle weer triomfator was. Hierna was het Westdorp uit 's-Heerenhoek, die zich begon te weren. Tenslotte stormde een pele- ton van 40 renners tegelijk over de finish. De Bossenaar Kutten toonde zich de beste sprin ter en won deze koers en het kampioenschap van Brabant. Westdorp werd negende geklasseerd als de eerste Zeeuw en veroverde daarmede de titel van Zeeland Bij de amateurs vertrokken drie Zeeuwen en wel Inghels uit Sas van Gent, onze stadgenoot Verhelst en Calon uit IJzendijke. Laatstgenoemde moest opgeven, maar Inghels en Verhelst weerden zich uitstekend. Zij streden steeds in de voorste gelederen en wisten zich dan ook goed te klas seren. Inghels, die ook vorig jaar de Zeeuwse titel veroverde, eindigde op de vierde plaats en werd daarmee weer Zeeuws kampioen. Verhelst werd door een onoplettendheid van de jury ten onrechte gedupeerd en negende geklasseerd. De uitslag was 1. Maenen, Valkenswaard; 1. Verstraeten, Breda: 3. Wolfs, Vlijmen: 4. Inghels; 5. Borremans, Hoogerheide; 6. v. d. Linden, Hel mond: 7. Kuiken, Mielo; 8. Deelen, Helmond; 9. Verhelst: 10. de Reuver, Oss. PRACHTIGE PRESTATIE VAN VERHELST TE OUWEGHEM (B.). Maandagmiddag werd te Ouweghem (B.) een weg wedstrijd gehouden voor amateurs over een af stand van 110 km. Hieraan nam ook onze plaat selijke favoriet Rinus Verhelst deel. Er vertrokken 39 amateurs van start en ge durende deze rit gaf onze Axelse amateur een geweldig machtsvertoon te zien, waardoor hij het hele peleton aan stukken sleurde. En wat hem, ondanks prachtig rijden in voorgaande wedstrijden, in dit seizoen nog niet was gelukt, werd thans werkelijkheid. Rinus behaalde zijn eerste zege in dit seizoen. En welk een zege 1 Onbedreigd kwam de blonde Axelaar als eerste door de finish, waarna alleen of in kleine groepjes de overige renners, allen Belgen, binnenkwamen. De uitslag was 1. Verhelst, 3 uur en 14 min. 2. Huijsse, op 25 sec. 3. van Steenbrugge, op 1 min. 4. Trock 5. de Munster 6. Parmentier, op 1 min. 25 7. Goddaert 8. de Clercq 9. Goossens 10. v. d. Meersch. Verhelst start deze week in twee grote klassieke wegwedstrijden. Overigens wacht Rinus Verhelst deze week nog een zwaar programma, want Woensdag start hij in de klassieke jaarlijkse rit AmsterdamArnhem Amsterdam, terwijl hij Zaterdag deelneemt aan de Benelux-ronde. De afstand van deze wegwedstrijden ligt rond de 250 km. 1 Mede namens zijn vele vrienden-supporters wen sen wij hem, vooral na zijn fraaie prestatie van thans een succesvolle voleindiging van deze koer sen toe. Rinus toon wat je waard bent 1 Heel Axel, ja geheel de wielersportminnende streek ver wacht nog meerdere eclatante successen van je te mogen vernemen. en betekent draaien. Een meerdere schoten achter el- fgevuurd, doordat door mid- e trommel achter de loop atroon voorgedraaid wordt, rommel dankt deze revolver ander type dus dat geen ge- n draaiende trommel, heet schip mat ruim 45.000 ton 13.000 ton. 3. Een kreuzer t eerst in de 13e eeuw ge munt. De waarde bedroeg van de toemalige in 1899 e gulden. Een kreuzer kan een kruiser, een oorlogs- Duitse naam voor kruiser. ;n naar Australië of Zuid- ed vakman in het bouwbe- zijn om zo vlug mogelijk tte is u te wenden tot het itoor en de Chr. Emigratie 1, Den Haag. OTORRIJTUIGENPARK 1 JUNI n van de K.N.A.C. bedroeg ^en in Nederland op 1 Juni onenauto's 6200 (6160) auto- vrachtauto's, 5400 (5021) I (112.577) motorrijwielen (in- ■rers) en 200.000 (147.986) cplaatste cijfers zijn de door voor de Statistiek verstrekte it us 1951. an personenauto's in West- Nederland vrijwel acliter- ito op de 60 inwoners tegen !0, Engeland 1 op 21, brank- 26, België en Zwitserland 1 I op 35, Ierland 1 op .19 9. 1 CENT DUURDER. margarineprijs. e wijzigingen in de collec- mst voor de werknemers in e hebben geleid tot een ver- eidsvoorwaarden en het in- ijfspensioen, zijn de kosten het brood gestegen. Naar dbouw Visserij en Voedsel- is de maximumprijs voor 11 Juni 1952 dan ook met n 800 gram verhoogd, terwijl (vrije) witboodprijs met één gram redelijk wordt geacht. in de hieruit voortvloeiende worden de producenten van caadvet en spijsolie in staat sedert 11 Juni 8 cent per af te leveren. Deze prijs- fabrikanten geven over de detaillisten, welke zijn ver en aan grossiers na 26 Mei rlaagde prijs terstond aan de te doen komen. jens „kiplekker" springen. ever een liter gal in uw inge- anders verteert uw voedsel ikt verstopt, wordt humeurig antaardige CARTER'S LE- die liter gal op te wekken en telgang op natuurlijke wijze te g zacht middel, onovertroffen en.EistCarter'sLeverpiUetjea

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 3