Gemeenteraad van Axel de nieuwe Engelse Melange 76 ct Douwe Egberts De consumptietent Visser-Koole. n.v. iiroi^ MAANDAG 2e Pinksterdag AXEL - TERNEUZEN V. Finale en Verliezersronde Zilveren Stadbuistournooi te AXEL INCONE NGOROsm.AXEL TEsSEF- Vraag de nieuwe FIJNE ENGELSE MELANGE! Een opvallend fijne Engelse melange, (met het groene etiket) en laat alle thans binnen het bereik van tedere huisgenoten genieten van de aparte, huisvrouw in Nederland. Vraag naar volle opwekkende smaak, die in Douwe Egberts Pickwick Thee Engeland ook zo geliefd is. Aanvang 2 uur om de 3e en 4e prijs Hulst - Corn Boys. Aanvang 3 45 uur FINALE Entrée 50 en 25 cent. Berglaats voor fietsen aan het terrein. Hengelsportvereniging „GEDULD OVERWINT ALLES" Leden van G.O.A. kunnen op vertoon van hun lidmaatschapskaart 1952 vanaf 1 Juni vissen op de kleine kreek tot een definitieve regeling is getroffen. Het Bestuur. Bij inschrijving te koop op het V.V.Z.F. terrein te Axel. Inschrijven kan geschieden op 2 manieren a. Opruiming voor 17 Juni 1952. b. Opruiming tussen 1-12 Juli 1952. Inschrijvingsbiljetten inzenden voor of op Zater dag 7 Juni aan de secretaris dhr Iz de Feijter Wzn Stationstraat 12, Axel, waar ook nadere inlich tingen zijn te bekomen. Het Bestuur der V.V.Z.F. IZ DE FEIJTER. secr. steeds steeds 't nieuwste, Uw voordeel (Vervolg van pagina 1.) Vervolgens werd aangenomen het voorstel van de N.V. Visser-Koole om een oliereservoir van 6000 L. in gemeentelijke grond te mogen plaatsen. Dit oliereservoir zal worden geplaatst in het trottoir voor het winkelpand. B. en W. stellen voor te besluiten tot wederopzegging hiervoor toe stemming te verlenen, onder voorwaarde dat voor het hebben van een reservoir in gemeente-grond een recognitie verschuldigd is van f 25 per jaar. De kosten van herbestraten van het trottoir komen vanzelf ook voor rekening van de aanvrager. Z.h.s. werd aldus besloten. Daarna kwam aan de orde aan de staat der Nederlanden en ten behoeve van de Landbouw- voorlichtingsdienst te verhuren het perceel aan de Noordstraat 25, a'h'er, zulks wegens de drin gende behoefte die bij d instelling bestaat aan bureauruimte. Aangezien de huur van het pand Noordstraat 23, in gebruik bij het Tandtechnisch laboratorium van de heren Boon en Bronz, per 15 Juni a.s. afloopt hebben B. en W. die heren tijdig doen weten dat verlenging van de huur niet kon plaats hebben. Voor deze heren is een oplossing gevonden en een ander perceel daarvoor aangewezen. B. en W. stellen voor aan de Staat der Neder landen, ten behoeve van de landbouwvoorlichtings- dienst, het perceel Noordstraat 23 te verhuren voor een tijdvak van 10 jaar ingaande 15 Juni 1952, tegen een vergoeding van f 92 per jaar. Voorstel op het verzoek om een verordening op de waakhond vast te stellen. Ged. Staten van Zeeland hebben in het najaar van 1951 een enquete ingesteld naar het aantal honden hetwelk voortdurend of hoofdzakelijk aan de ketting ligt, alsmede naar de toestand, waar onder deze waakhonden moeten leven, om te kun nen beoordelen of er aanleiding was een provin ciale verordening hiervoor vast te stellen. Van Ged. Staten is bericht ontvangen dat er voor hun college geen aanleiding bestaat een provin ciale verordening in het leven te roepen. Onder dagtekening van 6 Maart j.l. verzoekt de World Federation for Protection of Animals, een gemeentelijke verordening tot bescherming van de waakhond vast te stellen. Naar aanleiding hiervan delen B. en W. mede dat in de gemeente 30 waakhonden aanwezig zijn Een deel hiervan kan des nachts los lopen of vertoeft des nachts in een schuur. In de winter mogen de honden in vele gevallen in de schuur slapen. Gevallen van ondervoeding of in erge mate dorst lijden zijn on niet bekend, terwijl onduldbare niet voorkomen. In het algemeen zien de waak honden er goed verzorgd uit. B. en W. menen dan ook dat er geen aanleiding bestaat om een gemeentelijke verordening tot be scherming van de waakhond vast te stellen. Mitsdien wordt z.h.s. besloten op dit verzoek lafwijzend te beslissen. Voorstel tot het vaststellen van een vaeantie- uitkering 1952. De minister van binnenlandse zaken deelt mede dat de ministerraad heeft besloten een Konink lijk besluit uit te lokken, waarbij aan de rijks ambtenaren in 1952 een vacantie-uitkering van 2o/o zal worden toegekend. Voorstel tot vaststelling van een uitkeringsver ordening. Op 1 Juli 1952 zal de nieuwe werkloosheidswet volledig in werking treden. Ingevolge die wet is elke werknemer verplicht verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid behoudens de in artikel 4 van die wet genoemde uitzonderingen. Tot deze uitzonderingen behoort het vast aangestelde personeel der gemeente, het welk ambtenaar is in de zin van de Ambtenarenwet. Het tijdelijke en losse personeel der gemeente zal bijgevolg komen te vallen onder de werkloosheids wet. Nu opent artikel 4 van die wet de mogelijk heid om voor het tijdelijke en losse personeel een bijzondere regeling vast te stellen, welke erkenning van de minister behoeft, waarbij de voorwaarden van utkering in geval van onvrijwillige werk loosheid nader worden geregeld, waardoor deze werknemers buiten de wet komen te vallen. De regering heeft voor de daarvoor in aanmer king komende werknemers in dienst van het rijk een zodanige bijzondere regeling vastgesteld en vestigt de aandacht van de gemeentebesturen er op een soortgelijke maatregel te treffen. Het centraal bureau inzake gemeenschappelijke behandeling van gemeentelijke personeelsaangelegen heden heeft deze zaak in studie genomen en een ontwerp verordening vastgesteld welke ter vast stelling aan de gemeentebesturen wordt aangebo den Deze regeling voldoet aan de door de minis ter van sociale zaken gestelde eisen en kan als bijzondere regeling worden erkend. Wanneer deze regeling is goedgekeurd valt het tijdelijke en losse personeel niet meer onder de werkloosheidswet. B. en W. zijn van oordeel dat het aanbeveling verdient een zodanige verordening vast te stel len. Teneinde erkenning te krijgen van die ver ordening is het tevens nodig de kindertoelage verordening aan te vullen met een bepaling dat zij die ingevolge genoemde verordening uitkering ontvangen ook in aanmerking komen voor iie kindertoelage. Over het ontwerp zijn de organi saties van werknemers gehoord, welke organisa ties daarmee accoord gaan. B en W. stellen voor het ontwerpbesluit vast te stellen. Z.h.s. aldus besloten. Voorstel tot wijziging van de kindertoelagever ordening. Zoals hierboven reeds is vermeld is het nodig dat ook de kindertoelage verordening wordt ge wijzigd, opdat de uitkeringsverordening door de minister kan worden erkend als bijzondere regeling. Nodig is dat een bepaling wordt opgenomen dat deze verordening ook van toepassing is op gewezen ambtenaren of werknemers die uitekring genieten ingevolge de uitkeringsverordening. In het bij gevoegde voorstel is die bepaling verwerkt. B. en W. stellen voor de wijziging van de kinder toelageverordening aldus vast te stellen. Z.h.s. alzo besloten: Voorstel op het verzoek van het gemeentebestuur van St. Maartensdijk om adhaesie te betuigen aan hun adres aan de provinciale staten van Zee land om de subsidie voor krankzinnigen te her zien door de bijdrage per patiënt per jaar in een voor de gemeenten gunstige zin te willen herzien en de overblijvende kosten voor verpleging van krankzinnigen te verdelen over de verschillende gemeenten in Zeeland, naar verhouding van het aantal inwoners van elke gemeente. B. en W. merken op dat reeds adhaesie is be tuigd aan een verzoek van de gemeenteraad van Middelburg om de provinciale kostenbijdrage te verhogen. Wat betreft de verdeling van de over blijvende kosten wordt opgemerkt dat dit waar schijnlijk geen voordeel voor de gemeente zal be tekenen. Afgezien daarvan is het de vraag of het gewenst is deze kosten gemeenschappelijk te dragen. Tot nu toe werden de kosten meegeteld bij de uitkering welke de gemeente ontvangt uit rijks fondsen. Het gevolg zou dus kunneu zijn dat de gemeente bi) minder uitgaven minder uitkering zou krijgen, terwijl bij meerdere uitgaven de kans bestaat dat geen grotere uitkering wordt ontvangen tengevolge van daarvoor gestelde maxima, zodat een eventueel voordeel slechts betrekkelijke be tekenis heeft. Op grond hiervan wordt voorgesteld om aangaande de verdeling van kosten afwijzend te beschikken, hetgeen z.h.s. werd besloten. Voorstel o phet verzoek van SIMAVI te Haarlem om een jaarlijkse bijdrage ten behoeve van haar steun in medische aangelegenheden voor inheem sen in de Tropen. Hoezeer B. en W. ook met het doel sympathi seren, de gemeente-financiën laten niet toe, een voorstel te doen van die strekking, waarom voor gesteld wordt te besluiten geen bijdrage beschik baar te stellen. Aldus besloten. Als gevolg van de vele klachten over het weg dek van de Graaf Jansdijk hebben B. en W. zich beraden en zijn tot de conclusie gekomen dat de enige oplossing is hierop een wegdek te laten aan brengen van bitumen of asfalt. De kosten worden geraamd op f 16.000. Zodra dit bedrag kan worden geleend, zullen B. en W. het desbetreffende be sluit ter vaststelling aanbieden. Hierna werd op voorstel van B. en W. besloten tot intrekking van het raadsbesluit d.d. 4 Dec. 1951 waarbij besloten werd een geldlening aan te gaan groot f 665.000 tot vaststelling van een nieuw besluit om met het Bedrijfspensioenfonds voor de bouwnijverheid een geldlening aan te gaan, groot eenzelfde bedrag ttgen een rente van 4,5®/o 's jaars, af te lossen in 20 jaar. Een voorstel tot het aanvaarden van een aandeel in de Nationale leningen voor de woningbouw 1952 en een voorstel tot het verlengen van een kasgeld- lening worden eveneens aangenomen. Aangenomen wordt een besluit betrekking heb bende op het voorlopig bedrag voor het open baar onderwijs en de vergoedingen en voorschotten voor andere onderwijsinstellingen, waarvan de be dragen in de overgelegde bescheiden worden ge noemd. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat door B en W. een tweetal agenda-punten spoedheids- halve aan de orde worden gesteld, zijnde Een voorstel tot het aangaan van een 6-jarige fixe lening ten bedrage van f 150.000 tegen een rente van 3,5o/o, waarvan a. ten behoeve van de jeugdherberg f 60.000 b. voor uitbreiding van gasbuizennet f 90.000 Z.h.s. werd dit voorstel aangenomen. Ten slotte werd een voorstel tot het aangaan van een lening inet een looptijd van 40 jaar a 4,5o/o (eerste aflos 31 Dec. 1952) en op te nemen per 1 Juli 1952 en voorts overeenkomstig het rente- gamma, zulks met de N.V. Mij voor Gemeente- crediet aangenomen, nadat Dinsdagmiddag bericht van deze mogelijkheid was ontvangen en ten be hoeve van de overeenkomstig art. 72 der L.O.- wet beschikbaar gestelde gelden voor aanleg en uitbreiding der speelplaats van de Chr. Nat. Schooi aan de Nieuwstraat. De Rondvraag. De heer v. d Berg beeft nog weinig verbete ring bemerkt ten opzichte van de z.i. noodzake lijke bewegingsvrijheid voor het publiek dat zich Zondags tijdens de voetbalwedstrijden wenst op te houden in het aldaar gelegen plantsoen. Z.i. dienen de mensen zich daar ten allen tijde vrij te mogen bewegen en ophouden en anders moet naar een oplossing worden uitgezien waarbij niet alte wandelgangen uitkomen op het voetbalveld. Dezelfde spreker is ontstemd over de toestand van het kanaaltje dat reeds gedeeltelijk is afge damd, maar tot heden nog niet werd gedempt. Allerlei kadavers en krengen worden daarin ge deponeerd en het is daar een toestand die ner gens op trekt. De heer Hamelink zou, nu de gemeente met mooie nieuwe woonwijken werd uitgebreid ook gaarne meer ontzag in acht zien genomen ten opzichte van de tuintjes der bewoners. Hij be klaagt zich daarover evenals over de behandeling van diverse aanvragen tot bebouwing door de be woners. De heer Kesbeke heeft een klacht omtrent het misbruik dat alle mogelijke fietsers en motor rijders maken van het tegelpad dat verbinding geeft tussen Walstraat en plan Oost. De heer C. van Bendegem zegt dat twee voor gaande sprekers hem het gras voor de voeten wegmaaiden. Ook hij vindt het verkeerd dat het publiek in zijn bewegingsvrijheid wordt beknot in het bosplan. Hij bepleit verder verplaatsing van de brievenbus bij de heer Kalle naar een meer Centraal gelegen punt in plan West. Een ernstige grief heeft spreker tegen het feit dat in het bestuur der jeugdherberg geen enkel lid van de Partij van de Arbeid werd benoemd. Hij ziet daarin een achteruitstelling en z.i. moet dit in de toekomst aanleiding geven tot een toe gespitste verhouding. De heer Wondergem beklaagde zich over het ontbrekende toezicht bij het uitgaan der school in de Nieuwstraat en stemt in met de klacht van de heer v. d. Berg die hij niet „rooskleurig" vindt. De heer Kesbeke interumpeert hierop „roosgeurig 1" Hierna ging de zitting over in comité generaal. KSSQ I7SV PER 100 GRAM In de Incone kousen-„Juwe- len-serie" brengen wij U thans de ideale oplossing voor het kousenprobleem Anderhalf paar. Eén paar met één reservekous. Eén kous direct ter vervanging bij de hand. Het voordeel is zeer belangrijk, daar de practijk heeft uitge wezen, dat de „Triangel" twee maal langer meegaat dan een normaal paar. Enmen schaadt geen ander stel als men, zoals tot nu toe gebruikelijk was, een kous van een tweede paar benutte. 13 kousen), prachtige geminderde nylons met echte naad. lang model en extra elastisch Uiterst voordelig, slechts

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 3