AXELSCHE flK COURANT De olliciële opening der nieuwe Graansilo op de Sassing Helpt Uw Roode Kruis helpen Axel, OM HET KIND tijdens de Pinksterdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Frankering bij Abonnement Aiel. WOENSDAG 28 MEI 1952 66e JAARGANG No. 67 Abonnements prijs' Losse nummers Kwartaal- abonnemem Axel binnen de kom 11 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indlö 11. Buitenland 11. 1 - Advertentieprijs 7 cent per m.m Inaezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. tTletne AdverteL»tlén ^maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Aansluitend op het reeds in ons vorig nummer hierover geplaatste bericht volgen hier meer in bijzonderheden de gebeurtenissen van deze voor de Chr. Boeren- en Tuindersbond historische Vrïjdagr namiddag van 23 Mei 1952. Toen de bewoners van de Sassing Vrijdagmorgen ontwaakten constateerden zij dat gedurende dp nacht door vaardige en geroutineerde handen een imposante tent op de loskada was gebouwd, die plaats moest bieden aan enige honderden genodig den die de officiële opening, die te 3 uur door jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de commissaris der Koningin in onze provincie, zou geschedien, kwamen bijwonen. Aldra kreeg de Axelse Sassing een feestelijk aan zien. Het voor de silo liggende motorschip „Fa- milietrouw" was weelderig met vlaggen getooid en van tal van woningen wapperde, evenals van „de Boeretoren" de driekleur. De feestelijke sfeer werd nog verhoogd toen een groot gedeelte van de loskade des namiddags was herschapen in een parkeerterrein. Een ongewone drukte op de anders zo rustige Sassing, maar voor de annalen van de C.B.T.B. een ware hoogtijdag, zoals de heer C. de Putter het ook in zijn openingswoord uitdrukte. Tegen 3 uur begon de ruime tent vol te stromen met genodigden Inwendig had men een ruim podium opgericht, waarop het C.B.T.B.-bestuur en enige leden van de Raad van Commissarissen met de Commissaris der Koningin, alsmede de heer M. Brandes plaats namen. Dit podium was kwistig versierd met palmen en reeds aangeboden bloemstukken en gepavoiseerd met de wapens van rijk, provincie en gemeente Axel. Een geluidsinstallatie zorgde voor de versterking van de gesproken woorden die uit de monden der opeenvolgende sprekers zouden klinken. Wij merkten onder de genodigden tal van bur gemeesters, met name die van Axel, Hoek, Zaam- slag en Aagtekerke, alsmede vertegenwoordigers van de landbouworganisaties, zowel uit de C.B.T-B. als van de Z.L.M. Het genele college vau B. en W. met de gemeente-secretaris, het lid van Ged. Sta ten, de heer C. Hamelink, de heer B. Heringa, directeur van de voedselvoorziening, ir. P. 11. Bouman, van de landbouwvoorliehtingsdienst, ir. Emmens van het C.B.K. (zulks wegens verhindering van de voorzitter mr. dr. Kortenhorst) met de heer van Marwijk Kooij eveneens van het C.B.K.de h.h. Boks, van Heuven, Kodde, ir. Molenaar, ir. J D. Dorst, Becu en de Kam (beiden van de Stich ting van de Landbouw, de heer van Wieland van de Bredase Beton Mij, de heer van Opstal die de machines leverde, de heer Dijkstra van de PZEM en nog vele anderen, waarvan velen met hun dames. Boven het podium prijkten de woorden die een dichterlijke geest tot een slagzin hadden gevortad: „De beste gerst verbouwt men hier Wie daarvan brouwt, heeft 't beste bier 1" De voorzitter, tevens president-commissaris, de heer C. de Putter opende de feestelijke bijeenkomst met gebed en schriftlezing. Spr. las een hoofd stukgedeelte uit Joël 18. Daarna gaf hij een bondige uiteenzetting van de omstandigheden die de bouw van deze silo hadden in de hand gewerkt. Reeds jaren toch sukkelde men in weerwil van aldaar reeds verrichttr uitbreidingen in de Magrette met een steeds meer nijpend gebrek aan opslagruimte. Door con tact met het Centraal Brouwerijkantoor werd de mogelijkheid geopend over te gaan tot de bouw van een moderne silo. Het ging ten enenmale niet dit met de middelen te bereiken waarover de C.B.T.B beschikt. Het was de opzet het werk te bespoedigen ten einde een deel van dc oogst van 1951 te kun nen verwerken en zo kwam na een half jaar van noeste arbeid dit gebouw dat een zo imponerende indruk maakt en 32 meter hoog zijnde aandoet als een wolkenkrabber tot stand. Spr. betrok in zijn hulde dan ook de bouwers en vergat de arbei ders uit het bedrijf niet. De Commissaris der Koningin was reeds gerui- men tijd geleden in vertrouwen ingelicht door de woorzitter over deze opening en begon met zijn trots uit te spreken omtrent de totstandkoming van deze silo als bijdrage tot de welvaart van Zeeland en in het bijzonder van Z.-Vlaanderen. Reeds is het eerste resultaat als vrucht van dit werk te memoreren, n.l. het behalen van een le prijs met een monster van 75.000 Kg. gerst, die vanuit de nieuwe silo zijn afgeleverd. Dit pleit voor het oordeel en wijs inzicht der boeren uit deze streek. Alles is vlot en gunstig verlopen. In het begin is er wel iets weggewaaid maar dit is toch weer terecht gekomen. Terloops heeft spr. hierbij de gelegenheid, nu het gaat over de wel vaart over de veerdiensten op de Schelde, zulks met lopende geruchten en daarmede een ook in de pers verschenen misverstand recht te zetten. Naar men meent zou deze aangelegenheid reeds in kannen en kruiken zijn, doch hij verzekert dat aan het college van Ged. Staten nog niets definitiefs bekend is. In de correspondentie met het ministerie is wel het woord „tarifiëring" gebruikt en mi nister Wemmers heeft bij zijn jongste bezoek aan Zeeland wel gesproken over twee richtlijnen t.a.v. verhoging der bestaande tarieven. Het college is ten deze diligent om alles te doen wat mogelijk is om te verhinderen dat de welvaart onzer pro vincie wordt tekort gedaan. Hij eindigde met de hoop uit te spreken dat het bier uit de Z,- Vlaamse gerst gebrouwen bij zal dragen tot de verhoging van de bloei en de welvaart van Z. Vlaanderen. Door mr Heringa, als directeur van de Voedsel voorziening werd de wens uitgesproken dat thans ook in dit opzicht de mechanisatie voortschrijdt. Moge zij onder Gods zegen vruchten dragen voor de streek en de stoere landbouwersstand. Ir. Emmens gaf een kort relaas over de totstand koming van de financiering. Deze heeft een zeer eigenaardig verloop gehad, maar ten slotte kon door spr. met vrijmoedigheid geadviseerd worden tot de investering. Hij hoopt dat men er weder zijds genoegen van zal smaken. Burgemeester Van Oeveren herinnerde aan de on langs met een „monumentale" burcht" vergeleken 32 meter hoge silo-toren. Voor onze rustige „boe ren" en „biermensen" vond spr. die uitdrukking wel wat agressief. Spr. is verblijd dat ook hier dc mechanisatie voortgang maakte en is als bur gemeester dan ook trots op dit bouwwerk dat toch wel symbolisch aandoet. Zonder goede grond geen goed graan, zei spr en waar wij hierover dc beschikking hebben in onze streek is de kans ook groot in deze op succes. Spr. is niet bij machte de schoonheid van dit mooie land in woorden te uiten. Daarvoor zou een visie en zeggingskracht nodig zijn als waarover de auteur van „Pastoor Poncke" beschikt. En in dit mooie land domineert nu dit beeld van dc 32 meter hoge landbouwtoren. Moge het een beeld zijn van de massieve degelijk heid onzer stoer landbouwende bevolking. lage en omtrent de capaciteit. Tien ton gerst per uur kan thans worden geschoond en gedroogd, vertelde de heer Brandes die ook mededeelde dat men na de plechtigheid der officiële ingebruik stelling door de commissaris, gelegenheid zou krij gen dit bouwwerk iu groepsverband te bezichtigen De heer de Putter bracht hierna nog dank aan allen die aan dc totstandkoming van de silo het hunne hadden bijgedragen. Ook voor de vele bloem stukken en schriftelijk ontvangen overtalrijke ge lukwensen bracht spr dank. Met dankgebed be sloot hij het officiële gedeelte dezer samenkomst, waarop dc Commissaris zich met het bestuur naar de silo begaven. Te 4.50 uur haalde de commissaris de handle over na het oranje-lint te hebben doorgeknipt en direct daarop hoorde men de machines snor ren en was de silo in werking gesteld. Aanschouwelijk kon nu alles worden waarge nomen door de talrijke genodigden, tot het laden van het voor de kade gelegeu schip toe. Een monument verpersoonlijkend de moed en ondernemingsgeest onzer stoere landbouwers kwam op de Sassing tot stand en voor de C.B.T.B. zal 23 Mei 1952 geboekstaafd worden als een histo rische dag 1 De heren van Opstal en van Wieland spraken als bouwers van de silo, waaraan begonnen werd. zonder dat men eigenlijk recht wist wie de op drachtgevers waren, zo overhaast moest er worden tewerk gegaan. Laatstgenoemde zou echter nog maals gaarne een dergelijke opdracht zonder con tract uitvoeren. Burgemeester Bosselaar van Aagtekerke sprak na mens de C.BT.B. d eheer A. Haak uit Zaamslag namens het Kringbestuue Axel der Z.L.M. fe beste wensen uit. De secretaris van de C.B.T.B. in Nederland ir. J. Wantsing, sprak een kort en kernachtig woord over de durf en de wilskracht die door de afd. Axel werd betoond. De heer P. Bom, wethouder van Wissekerke, ver tolkte de goede wensen namens de Coöperatie Noord-Beveland, terwijl door de landbouwer J. Dieleman P. A. Pz., alhier het door hem zelf ver vaardigde gedicht „Het lied van de Silo" werd voorgedragen. Ten slotte gef de directeur, de heer M. Brandes een korte uiteenzetting van de technische outil- De geboorte van een kind is een blijde ge beurtenis. Maar er zijn ouders geweest, voor wie het een in-droeve gebeurtenis was. Die het jonge leven zagen uitgaan als een flakkerende kaars. En die daarbij nog werden geplaagd door het bitterste zelfverwijt, omdat het hun eigen bloed was, dat het kind doodde I Wanneer twee mensen, die kunnen worden in gedeeld in bepaalde „bloedgroepen" die men aan duidt als Rhesus-negatief en Rhesus-positief, met elkaar trouwen, kan het gebeuren, dat het levens bloed van dit kind door de in het bloed van de mceder aanwezige afweerstoffen zozeer wordt af gebroken, dat het geen levenskans bezit. De oorzaak van deze ellende werd ontdekt door wetenschappelijk onderzoek men bemerkte dat er mensen zijn (een héél klein percentage maar) die deel hebben aan de bloedsoort die men aantreft in een aapsoort, genaamd de Macacus Rhesus. Van daar, dat men ging spreken van de Rhesus-factor. ANGST EN VREES. Deze ontdekking heeft bij velen een ongegronde paniek veroorzaakt. Er zijn mensen geweest, die vóór alles wilden weten of hun kinderen een dergelijk risico liepen. De Hhesus-factor werd hun tot een schrikbeeld. Zo erg is het inmiddels niet. Men heeft uit gemaakt dat er onder de blanken slechts plm. 150/o Rhesus-negatieveu zijn, terwijl slechts een half procent van de kinderen uit zulk een huwe lijk geboren, aan de zo gevreesde ziekte lijdt. Het is echter zoals eens een hooggeleerde spre ker zei „Wat op de massa slechts een half procent is, betekent voor de betrokkenen 1000/01 Daarom negeert men dit verschijnsel ook niet, maar heeft de wetenschap zo lang gezocht tot zij het middel vond om ook hier reddend te kunnen optreden. Dit kan geschieden door bloedtransfusie en het Roode Kruis, dat de bloedtransfusie in Nederland organiseert, houdt dan ook terdege reke ning met de Rhesus-factor en heeft een bepaalde groep donors afgezonderd, die in dergelijke ge vallen kan helpen om levens te redden. Dank zij dit prachtige werk behoeven thans geen kinderen te sterven doordat ze „verkeerd bloed' bij de geboorte hebben meegekregen MOEDERMELK Voor het kind minstens even belangrijk is het werk van de Moederinelk-centrale van het Ne* Roode Kruis. Zwakke en te vroeg geboren kinderen hebben vaak geringe kansen door het ontbreken van de moedermelk. De borstvoeding is voor zulke jonge wezentjes een kwestie van al of niet voortbestaan. Eén der medewerkers aan de bloedtransfusie dienst van het Roode Kruis, Drs. Mastenbroek, kwam tot de ontdekking, dat men moedermelk precies zo kan „indrogen" als dit met bloed- plasma geschiedt. De moeilijkheid is n.l. altijd op de juiste plaats en op het juiste moment over de benodigde hoe veelheid te kunnen beschikken. Dit werd echter mogelijk door de waterbestanddelen door een in- droogproces aan de moedermelk te onttrekken, zo dat de vaste, voedende bestanddelen overbleven. Niet volkomen gelijkwaardig aan de natuurlijke moedermelk is dit product.' Het heeft een tekort aan vitamine C, dat echter kan worden onder vangen door bijvoeding van citroen- of sinaas appelsap. NEDERLAND NUMMER ÉÉN. De Moederinelk-centrale van het Nederlandsche Roode Kruis is de eerste in de gehele wereld Men begrijpt dat hier een geweldige organisatie nodig is. De moedermelk moet overal worden afgehaald, naar het laboratorium vervoerd, via de meest moderne en hygiënische methoden door vakkundig en op gezondheid gekeurd personeel worden behandeld, gecontroleerd en gekeurd op ziektekiemen etc. Voor dti alles is een orga nisatie en apparatuur nodig, die veel geld kost, ondanks het feit dat ook hierbij zoveel belange- loze medewering uit allerlei kringen openbaar wordt. Het Roode Kruis bepaalt zijn taak niet slecht» tot de slagvelden en de hospitalen in oorlogstijd. Het vredeswerk van het Roode Kruis is minstens zo belangrijk. Het werkt ook voor onze kinderen. Het redt de levens van pasgeborenen, die an ders zéker zouden ten ondergaan. Een klein per centage wellicht op het geheel, maar honderd pro cent verlies, honderd procent verdriet voor hen die er direct bij betrokken zijn. Tienduizenden wenden zich dagelijks tot het Roode Kruis. Het Roode Kruis wendt zich slechts éénmaal per jaar tot het volk van Nederland orn Fiuaa- ciële steun, om zijn prachtig werk ten behoeve van de lijdende mensheid, oud en jong, te kun nen voortzetten I Ofschoon zich alles in onze gemeente wel min of meer toespitst op de komende landbouwdagen in Juni zijn toch ook voor de Pinksterdageu nog enige attracties georganiseerd, zodat deze dagen toch ook niet onopgemerkt zullen voorbijgaan. SPORT. Voetbal en Wielrennen. Op sportgebied staat de bezoekers van dit soort onlspanning de wedstrijd te wachten van de finale van het Zilveren Stadhuis-tournooi, de Zeeuwsch- Vlaamse derb\ bij de Axelse watertoren tussen de eerste elftallen van Axel en Terneuzen. Het is te verwachten dat de roodzwarten uit Terneuzen de vorig jaar verworvan wissel-pla quette met vuur zullen verdedigen. Maar juist als het tegen Terneuzen gaat weten de Axelse oranje-hemden een vechtlust en een wilskracht op te brengen, die de rood-zwarten al menigmaal danig parten hebben gespeeld. Vooral nu Axel dit elftal in de volgende competitie ook als tegen stander zal krijgen zullen de oranje-hemden zich nog wel eens gaarne willen meten met deze tegen partij. Daar deze ontmoeting tussen de aloude Zecuwsch-Vlaamse rivalen sinds jaren her een hoog tijdag betekende voor de recette, zullen Maandag a.s. zeker ook weer velen van de bezoekers d;e nu eenmaal altijd in grote getale op 2e Pinksterdag in ons stedeke zijn te verwachten, hun schreden wenden naar de Kinderdijk en het sportterrein aan de watertoren, waar zij naast de hoofdschotel AxelTerneuzen, ook nog een toegift krijgen in de vorm van een wedstrijd tussen Corn Boys en Hulst Voor de 3e Pinksterdag staat een wielerwcg- wedstrijd op het programma, uitgaande van de W.S.C. Axel. Door de overeenkomst die destijds gesloten werd met de wielerclub te IJzendijke die op dezelfde dag een koers belegt, zullen ditmaal weer nieuwe lingen rijden in de traditionele Ronde van Axel. Ofschoon het in de tegenwoordige tijd zeker geen gemakkelijke opgave is om de vereiste financiën bij elkaar te krijgen, zijn dc organisatoren er dank zij de medewerking van de neringdoenden en de Axelse bevolking toch in geslaagd de benodigde gelden in te zamelen, zodat ook ditmaal op het gehele parcours van ca. 1700 meter lengte de toe gang vrij zal zijn. Er zullen vanwege de lengte van het parcours, dat 45 maal verreden zal wor den ongeveer 50 renners mogen vertrekken en naar wij hebben vernomen is dat aantal door de binnengekomen inschrijvingen al ver overschreden. Wanneer de weersomstandigheden op deze Pink sterdagen meewerken zullen zowel de voetballief hebbers als de aanhangers van de wielersport in onze streek gedurende die dagen in Axel voor elk wat wils kunnen vinden. (Zie verder pagina 2).

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1