AXELSCHE W.COURANT Bloeiend land der zee ontrukt D.D.D De Noord-Oostpolder bestaat tien jaar Grootse feesten te Emmeloord in Juli DE GEVLEUGELDE LERAAR Jinny van Oeveren <M. êfieijer NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie T. C. VINK-van VESSEM CursusU^ldwelbesteed of weggegooid r BEKENDMAKINGEN. Verloofd jur. cand. Axel, P 94. Alphen a/d Rijn. Thuis 24 Mei van 2 5 uur. Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 24 MEI 1952 66e JAARGANG No. 66 Abonnements prijs! nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl Alle andere plaatsen In Nederland en Ned. Indiö fl. Buitenland fl. 1 - f Advertentie prtp 7 cent per m.m Inaezonden Meaedeellngen 20 cent per m.m. Kleine Adverteiutién (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Tien jaar geleden viel de Noord-Oostpolder droog, beschikbaar hebben. Tevens moet hij goed lant- Als datum wordt official aamumomm, Q Sontom. bouwonderwiis hebben sehad. Zo wordt welbewust „De Achtste Dag" cn geschreven door Maurits Dekker. Onder regie van de heer Ad. Hooykaas zullen 250 mensen aan dit monumentale spel meewerken. Het is zoals één der sprekers op een bijeenkomst te Emmeloord, waar we deze en andere bijzonderheden mochten vernemen, zo treffend zei met dit tienjarig bestaan wordt een periode voorgoed afgesloten. De periode van de geboorte. Zoals de jeugd van een mens niet weerkeert. 70 keert het heeld dat de oolder de II. De misstanden, bestaande op het gebied van het schriftelijk onderwijs, die zo velen geld hebben gekost en teleurstelling bereid, heeft men trach ten „weg te saneren" door de stichting van de Iespectie van het Schriftelijk Onderwijs. Hoewel deze Inspectie uitstekend werk heeft ver richt en dit nog immer doet, betekent dit niet, dat de „erkende" schriftelijke cursus de noodzaak opheft, zich er terdege van te overtuigen of men op deze wijze zijn doel zal bereiken. Lang niet allen, die een schriftelijke cursus be ginnen, voleindigen die door het behalen van een diploma, zo werd reeds in het vorig artikel over deze materie opgemerkt. Voor een deel ligt de oorzaak hiervan bij de cursisten zelve. Niet ieder is in staat tot „vrije studie waarbij men zelf het werktempo kan bepalen. Velen heb ben een „stok achter de deur" nodig. Sommige cursussen ondervangen dit gedeeltelijk door géén nieuwe lessen af te zenden voor de correctie van de vorige door hen is ontvangen. Maar ook dan nog blijkt, dat er cursisten zijn die niet tot ge regeld studeren komen Maar wanneer men voor deze studie geschikt is wanneer men beschikt over voldoende aanleg cn ijver, is het dan voldoende dat men een cursus van een door de ISO „erkende" instelling heeft, om zekerheid te hebben omtrent het welslagen (onvoorziene omstandigheden natuurlijk daargelaten)? Het zou min of meer boud zijn dit te beweren. Immers kan men b.v. onmogelijk toezicht houden op de didactiek, op de onderwijsmethode, die wordt gevolgd, zomin als men kan nagaan of de inhoud der lessen up to date is. Enig houvast heeft men bij de studie voor be paalde diploma's, waar men dus de resultaten van hen die schriftelijk hebben gestudeerd aan de hand van de voor deze examens geldende normen kan toetsen aan de resultaten, behaald door hen die een andere studiemethode volgden. Hier omtrent zijn echter geen cijfers beschikbaar en de ervaring heeft geleerd, dat men met de ge slaagdenpercentages door enkele instituten opge geven, in sommige gevallen erg voorzichtig moet zijn. De ISO ziet hierop echter ook toe en zorgt dat de diverse publicaties door middel van pros- pecti en advertenties geen verwrongen beeld geven. ZELF ONDERZOEKEN. Voor dan ook de cursist zich verbindt, ook bij een door de ISO erkende instelling, zal hij er goed aan doen zich door deskundigen te doen voorlichten omtrent de waarde van een dergelijke cursus. Maar er zijn meer gebieden dan die der op leiding voor vakdiploma's, die door de schrifte lijke cursussen worden bestreken. Zij leiden op voor talen, boekhouding, technische diploma's en middenstandexamens, maar ook voor naaien en knippen en reclametekenen. Zij ver meerderen de kennis omtrent landbouw en vee teelt, tuinbouw en zuivelbereiding. En ze wagen zich op nog veel meer terreinen, namelijk die der opvoedkunde, psychologie, algemene ontwikkeling, journalistiek, gezondheids- en ziekteleer, wenken aan a.s. moeders, wijsbegeerte en wat niet al Op deze gebieden zijn de normen veel moeilijker aan te leggen. Daar gaat het niet alleen om het verkrijgen van een theoretische of practische bekwaamheid, maar hier wordt het geestesleven door de cursus geraakt. Hier gaat het er niet alleen maar om of de docenten bevoegd zijn en of de didactiek in orde en de leerstof up to date is hier dient men j wel terdege te weten welke principia de zienswijze van de cursusleider bepalen. GEVAREN VOOR DE GEEST. Velen dezer cursisten zijn nog jonge mensen, niet of nog niet geheel in staat geestelijk op eigen benen te staan, vaak bezield door een ontembare drang tot weten, maar niet beschikkend over er varing, levenswijsheid en critisch vermogen, waar door men alles wat de docent oplepelt als hoogste BESCHERMING VAN BURGERS IN OORLOGSTIJD. wijsheid slikt. De gevolgen van een vergissing op dit gebied kunnen veel dieper ingrijpen over een veel langere duur, dan dit het geval is met een examen waarvoor men een keer is gezakt. De suggestieve vorm, de trefzekerheid van het geschreven woord, dragen er toe bij om dit ge vaar te vergroten De cursist of eventueel zij, die nog voor hem verantwoordelijk zijn, dienen dus wel terdege te controleren welke geest het op deze wijze verstrekte onderwijs beheerst en of die in overeenstemming is met de eisen die men zelve aan zulk onderwijs zou stellen. Is, het dus zeker niet zo, dat de „erkenning" door de ISO mag leiden tot critiekloos aanvaarden van dergelijke cursussen, zeer zeker heeft men met de stichting dezer Inspectie een stap op de goede weg gedaan ter sanering van het schrif telijk onderwijs. Hetzij idealisme, hetzij gezond zakelijk inzicht, het heeft geleid tot een poging het kaf van het koren te scheiden en de cursist heeft bij deze werkzaamheid in de „erkenning een niet te onder schatten herkenningsmiddel. Het schriftelijk onderwijs biedt zeer velen, vooral ten plattelande de mogelijkheid in de wereld verder vooruit te komen dan voorheen mogelijk was. Wanneer de instituten die dit onderwijs verschaffen, zich behalve van hun commerciële doelstellingen ook steeds meer bewust worden van de verant woordelijkheid die zij dragen ten opzichte van de cursisten die zich aan hun leiding toevertrou wen, zal dit ongetwijfeld leiden tot een vermin dering van het kwakzalvers-element en een ver sterking van het vertrouwen in deze instituten en hun opleidingsmiddelen. (Nadruk vérboden). Lk. POSTZEGELS TER HERDENKING VAN 2 EEUWFEESTEN. Ter herdenking van de eeuwfeesten van de Nederlandse postzegel en van de Nederlandse tele graafdienst zullen speciale postzegels in vier waarden worden uitgegeven. De afbeeldingen op deze zegels hebben betrek king op verleden en heden van de Post- en Tele graafdienst. Van 28 Juni tot en met 31 Juli 1952 zullen deze herdenkingszegels verkrijgbaar zijn op alle post- inrichtingen (ook aan de z.g verzamelaarsloketten) en bovendien van 18 Juli tot en met 28 Sep tember op de Telegraaftentoonstelling in het Ne derlandse Postmuseum te Den Haag. Daarnaast zullen zij, in afwijkende kleuren ver krijgbaar zijn op de I.T.E.P. (Internationale Ten toonstelling Eeuwfeest Postzegel) die van 28 Juni tot en met 6 Juli a.s. in Utrecht in de Jaarbeurs gebouwen zal worden gehouden. Op deze ten toonstelling zal 11.1. een tijdelijk bijkantoor van P.T.T. zijn gevestigd, waar, behalve de gangbare en de herdenkingszegels, tegen afgifte van een strookje, dat zich aan het toegangsbewijs bevindt, de herdenkingszegels in de afwijkende kleuren kun nen worden gekocht. Per strookje zal men even wel niet meer dan één serie kunnen krijgen. De oplage van deze serie zal derhalve nooit heger zijn dan het aantal verkochte toegangs bewijzen. De postzegels verschijnen in dc waarde van 2, 6, 10 en 20 cent. De series zullen tot \m met 31 December 1953 voor frankering geldig blijven. De ontwerpen van de postzegels zijn van R. J. Drayer te Den Haag. De oorspronkelijke gra vures zijn vervaardigd door W. Z. van Dijk, gra veur van Joh. Enschedé en Zonen, Grafische In richting N.V. te Haarlem. Vellen van 10 x 10 is 100 en van 5 f. 5 is 25 postzegels. Geen watermerk. Tot slot geven wij nog enige technische details druktechniek staalplaatdruk zegelgroote 21 x 30 mm. beeldgrotte plm. 18 x 27 mm. karo- tanding 13l/2 14i/2 gomming normaal. Druk van Joh. Enschedé en Zonen, Grafische Inrichting N.V., Haarlem. Op 12 Augustus 1949 werd ter Diplomatieke Conferentie te Genève, waaraan door afgevaardig den van een zestigtal mogendheden werd deelge nomen, onder meer het „Verdrag van Genève betreffende de bescherming van burgers in oor logstijd" vastgesteld. De inhoud van deze vierde Conventie mag stel lig zo belangrijk worden geacht, terwijl onder be paalde omstandigheden van de kennis daarvan zo veel kan afhangen, dat het Departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid en het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis het wenselijk hebben geoordeeld thans reeds dit verdrag van Genève, op overzichtelijke wijze bewerkt, te verspreide!!. Zij, die belang stellen in dit geschrift, mogen wij verwijzen naar de Sociale Voorlichtingsdienst, Zeestraat 73, Den Haag of naar het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, Prinsessegracht 27. Den Haag, die op aanvraag een exemplaar zullen toezenden, x De burgemeester van Axel brengt op verzoek van de Rijkswaterstaat, directie Zeeland, ter open bare kennis, dat met ingang van 18 Mei 1952, met intrekking van de bekendmaking van 6 Octo ber 1951, de volgende dienstregelingen zullen gelden: I. Brug voor spoorweg- en gewoon verkeer te Sluiskil. 1. De brug is op werkdageh voor de binnen scheepvaart gesloten gedurende onderstaande pe rioden dat ten minste niet noemenswaard tot uiting ge komen. In 1952 hebben wij zulk een groot vraag stuk niet meer. Nu ligt de strijd op eenander gebied, n.l. op het sociaal-economische. Het vraag stuk van een min of meer geleide economie aal in het middelpunt der belangstelling komen te staan. De socialisten hebben wensen inzake de werkgelegenheidspolitiek, de huren en de ouder domsvoorziening. De andere partijen hebben die „«kW,., x. 'ettende toeschouwer zullen dit terrein wel duidelijk :n nuchter, denkend volk. ingesteld uit talloze groe- rd op verschillende levens- jte partijen die vertegen- jeschouwingen zijn, zullen verkiezingsstrijd zo prin- n. Zij zullen dan het hatt aken. 5.50 6.00 uur 7.20 7.25 uur 7.40 7.45 uur 8.50 8.55 uur 9.10 9.20 uur 10.50 10.55 uur 12.10 12.20 uur 12.50 12.55 uur 13.15 13.25 uur 13.45 13.55 uur 14.35 14.55 uur 15.40 15.45 uur 16.50 16.55 uur 17.40 17.45 uur 18.50 18.55 uur 20.50 20.55 uur 2. Op Zondagen gelden ook de met gemerkte sluitingstijden. 3. Voor de zeevaart wordt de brug steeds ge- 3opend, behalve in de onderstreepte perioden. 4. Van 20.55 uur tot 5.50 uur en voorts buiten de boven aangegeven sluitingstijden wordt de brug naar behoefte voor de scheepvaart geopend. II. Draaibruggen voor gewoon verkeer over de Oost- en Middenkanaalarm te Sas van Gent. De bruggen zijn op werkdagen voor de binnen scheepvaart gesloten 13.45 13.55 uur 17.00 17.10 uur 5.45 5.55 uur 7.14 7.25 uur 12.00 12.10 uur Axel, 17 Mei 1952 HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Axel maken bekend, dat het verzoek van de Gewestelijke Af deling van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond te Axel, om op de percelen, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie A, nrs. 35 en 36 een silo annex drogerij en schoonderij voor granen en zaden, waarin 27 electro-motoren met een gezamen lijk vermogen van 170,40 p.k. gebezigd zullen worden, te mogen oprichten en in werking bren gen door hen is ingewilligd. Axel, 10 Mei 1952. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren. litmaal niet veel spanning nde verkiezings-actie die- dat er gewichtige weken In wezen staat de rooms- ;evuld met v.v.d. en c.h.u. Ie uitslag valt nog niets ïrtijen zijn zo verstandig ver de komende kabinets- s 1945 in de oppositie. nationaal kabinet, maar 'e katholieken uitten de- nen eveneens anders. De bben zij reeds uitdrukke- socialisten zien het liefst lamengaan met de k.v.p ractievoorzitter Donker, is ereid om met andere par- De v.v.d. propageert de de a.r. als de c.h.u. heb- r resoluut afgewezen. Wat sn, weet nieu^and. Dit4, is dag, van de kabinetsfor- nen die in het te vormen men. De verkiezingsuitslag waarop het nieuwe kabinet iar dc belangrijkheid van de Indonesische kwestie rest nog is afgewikkeld ve periode met vele moge- dit goed te overwegen, ni a.s. in de eenzaamheid e staat. en peuteren maakt de teeds erger. De helder D.D.D. dringt diep in ;n door, zuivert, ontsmet ;n n I STEMMEN. Verenigde Staten, Zweden, overweegt men thans ook ent om over te gaan tot i systeem, dat de Sena- in staal stelt hun stem een knop uit te brengen slid bevinden zich dan 2 ntrole-lampje. Bij de aan schakelt de voorzitter de :r parlementslid door op eenkomend met „ja" of jn stem kenbaar maken, ig worden beide knoppen de voorzitter aangebracht plattegrond van de zaal ;elijk de uitgebrachte stemj Ira alle stemmen zijn uit- talisator in werking ge- resultaat eveneens op het de stemming wordt even- omatisch ingeschakeld. De umentatie wordt in het in de zitting opgenomen. II neemt slechts vijf mi er twintig minuten bij de iG PETROLEUM. [ei is de prijs voor licht- drie-kwart cent per liter. 0 cent per 100 liter >en •oleum met 75 cent even- BELGIE DUURDER. ie Kamer een wetsontwerp loging van de heffing op rijs tot 6 francs (60 cent) Ierland, is in alle overige benzineprijs nog hoger ordt.

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 3