AXELSCHE K COURANT Het Roode Kruis heeit het platteland nodig! Axel weer 2e klasser D.D.D. v_ WEK DE GAL IN UW LEVER OP NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie-. T C. VINK-van VESSEM Door een schitterende overwinning op Hieronymus. het verloop van de wedstrijd. sche Pijnen U t vrij zeker een m onzuiver en! Doe eens een >f\| De EDELE huidgenezer en veredelt de huid Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 17 MEI 1952 F9 '°M DMVDHVVf a99 Abonnement!- prlj«t Lone nummert Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen ln Nederland Ned. Indiê il. Buitenland il. I en LUITENANT-GENERAAL VAN OYENs meisjes. Ook daaronder zijn er wier voorliefde uitgaat naar een taak kuiten het Roode Kruiswerk, bij de luchtbescherming of andere diensten. Maar de grote meerderheid van onze vrouwen en meisjes zal zich toch het meest aangetrokken voelen tot deze specifiek-vrouwelijke taak de zorg voor mensen, door oorlogsgeweld getroffen. De ver pleging van gewonden en zieken, de verzorging Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutién iruuicimum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet Uw lever een liter gal in uw inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LE VERPILLETJES om die liter gal op te wekken en 11 w sniisverteriner en stoelgang op natuurlijke wijze te ig zacht middel, onovertroffen ïen.EistCarter'sLeverpilletjes Axel heeft weer een vertegenwoordiging in de 2e klasse van de K.N.V.B. Voor de derde maal in hun bestaan zullen de oranje-witten het vol gend seizoen in deze klasse uitkomen. We vroegen ons na het behalen van het kampioenschap door onze stadgenoten reeds af of Axel in staat zou zijn het aantal Zeeuwse tweede klassers weer terug te brengen op vier. En inderdaad door de over winning die zij Zondag in het Longa-stadion op Hieronymus hebben bevochten openden zich voor de oranjemannen de poorten naar hogere regionen. Toch is deze promotie een verrassing, want na het gelijke spel op eigen terrein gaven velen de oranje-witten weinig kans om in Tilburg de volle buit te bemachtigen. Maar zij hebben het dan toch maar klaargespeeld om het technisch ster kere Hieronymus op de knieën te dwingen. Onge veer 300 Axelse supporters, die individueel of in A.S.V.-verband naar het Longa-stadion waren ge togen zijn getuige geweest van deze ontmoeting die na een weinig hoopvol begin voor de oranje- witten ten slotte resulteerde in een prachtige 42 overwinning voor onze stadgenoten. De vele honderden aanhangers van de V.V. Axel die thuis gebleven waren hebben ongetwijfeld een zucht van verlichting geslaakt, toen na een middag van spanning door de radio deze uitslag werd af gekondigd en hieruit bleek dat onze stadgenoten het onverwachte tot werkelijkheid hadden gemaak' Natuurlijk ging deze blijde mare als een lopend vuurtje door onze gemeente en na 5 uur konden wij overal op straat groepjes mensen aantreffen die met tevreden glunderende gezichten deze fraaie prestatie bespraken. Natuurlijk werden direct na het bekend worden van deze gewichtige gebeurtenis in Axel's voetbal geschiedenis de clubkleuren vertoond aan hotel ,,'s Lands Welvaren" en aan café „Poland". Omstreeks het uur van aankomst in onze ge meente zag het op het z.g. „hoekje" bij Kees Jansen natuurlijk zwart van de belangstellenden die getuige wilden zijn van de blijde intocht van de Axelse oranje-hemden met hun aanhang, en die van de ooggetuigen een nadere beschouwing over het verloop van de wedstrijd verlangden. Ver scheidene details uit de wedstrijd vormden van zelfsprekend nog lang het onderwerp van gesprek. In feestelijke stemming bleef het oranje-team nog enige tijd in het clublokaal bijeen. De eigen lijke viering van de overgang naar de 2e klasse zal plaats vinden op een nader te bepalen datum Bij de gelukwensen die ons kranig Axels elftal reeds bereikten willen ook wij op deze plaats de V.V. Axel een van harte proficiat toevoegen. Onze stadgenoten verschenen in een gehandi capte opstelling in het Longa-stadion binnen de lijnen, waaromheen ongeveer 5000 toeschouwers za ten en stonden te wachten op de dingen die komen gingen. De alhier in de thuiswedstrijd tegen Hieronymus geblesseerde invaller-achterspeler Ch. Sijs was nu vervangen door de reserve Ko Dielemen en de Axelse opstelling zag er van links naar rechts als volgt uit doel de Danschutter achter A. Sijs en Walraven midden Jansen, Verpoorte en Dieleman voor den Engelsman, Deij, v. d Velde, Jonkman en Borghstijn. Axel won de toss en verkoos eerst het zon- en windvoordeel uit te buiten. Direct na het aan- vangssignaal van scheidsrechter Cools uit Breda trok de thuisclub ten aanval. Axel nam even wel de aanval goen over en wist het spel te ver plaatsen. De wedstrijd was echter nog maar drie minuten aan de gang toen de rood-witte midvoor van Es met een fraaie kopbal het leder in de rechterbovenhoek van het Axelse doel deed ver dwijnen (10). Even later bracht de Danschutter redding door een hard schot van de rechtsbuiten op fraaie wijze onschadelijk te maken. Enige Axelse uitvallen werden door de verdediging der rood- witten afgeslagen. Maar vijf minuten na het eerste doelpunt zaaide een flitsende Hieronymus-aanval paniek in de Axelse achterhoede, waardoor vlak voor het doel der oranje-witten een schermutseling ontstond, waaruit de linksbinnen der thuisclub onhoudbaar het tweede doelpunt in de touwen joeg. Nog geen 10 minuten na de aanvang en dan reeds een 20 achterstand, het zag er inderdaad niet zo erg rooskleurig uit voor onze stadgenoten. De Axelse jongens lieten echter het hoofd niet hangen, maar wierpen zich verbeten in de strijd en wisten te bereiken dat het spel nu meer gelijk opging. Een corner op het doel van Hieronymus leidde niet tot het gewenste succes. Maar na 26 minuten kwam Axel dan toch aan zijn verdiende tegenpunt. Jonkman plaatste uit een vrije schop de bal hoog in het doelgebied van de gastheren en toen de doelman der roodwitten het leder niet goed onder controle kon krijgen was den Engels man er als de kippen bij om de achterstand te verkleinen (21). Axel dat nu gemerkt had da' het ging gooide er geïnspireerd door dit doel punt nog een schepje op en stoorde zich niet aan de technische meerderheid van de rood-witten die nu door het enthousiasme van de oranjehemden ge heel op eigen helft werden teruggedrongen. Borgh stijn en Jonkman ondernamen rushes langs de lijn en plaatsten goede voorzetten of forceerden enige corners, maar tot twee minuten voor de rust bleef de gelijkmaker uit. De Tilburgse doelman die juist een schot van v.. d. Velde had gestopt, zag de bal uit zijn doeltrap belanden bij Jonkman die het leder rechtstreeks naar de doelmond retour neerde op het hoofd van v. d. Velde, die zijn kopbal van de lat zag terugspringen. Dit was evenwel slechts een kort uitstel van executie, want de van de lat terugstuitende bal verdween via het lichaam van één der toestormende aehterspelers toch in het doel der roodwitten, waarmee de stand gelijk werd (22). Met Axel in de aanval werd voor rust gefloten. Na de hervatting kwam een geweldig offensiel van Hieronymus. Axel werd geheel op eigen helft ingesloten. Axel's middenlinie hield echter in deze critieke minuten, waaruit verscheidene hachelijks situatie's voor het Axel-doel ontstonden, het hoofd koel en de steeds weer terugkerende Tilburgse voorhoede werd daardoor de weg naar het doe! zeer bemoeilijkt, doordat de samenwerking en dek king in de Axelse verdediging nogal aardig klopte. Wel forceerden de rood-witten verscheidene cor ners op het Axelse doel, maar daar stond de Dan schutter, die deze middag schitterend werk deed. Wanneer de gastheren toch door de Axelse ver dediging waren gebrpken stond de Axelse doel man als een rots in de branding. Bij verschil lende hoekchoppen op zijn doel was hij het die redding bracht door zich onvervaard tussen de kluwen van spelers te werpen die zijn heiligdom belegerden. Talloze malen kreeg de Danschutter hiervoor applaus van de vele toeschouwers. In dat half uur na de rust was het de oranje mannen slechts sporadisch gegund eens een uitval te wagen. Tot ruim een kwartier voor het einde duurde deze bijna ononderbroken kanonnade op het Axelse doel, maar de Brabanders konden geen succes hoeken. Het moedig stand houden van de oranjehemden, gaf de vele „neutrale" toeschouwers 'aanleiding de Axelse ploeg vanwege haar moedig volhouden luide toe te juichen en aan te sporen. Gesteund door deze aanmoedigingen, waarbij ook de Axelse aanhang zich niet onbetuigd liet wist Axel zich aan de druk te ontworstelen en het tempo op te voeren. Hieraan konden de Tilburgers niet voldoende weerstand bieden. In hoog tempo spelend wist de Axelse voorhoede nu goed opge bouwde aanvallen te ondernemen en haar wil aan de verdediging der gastheren op te leggen. In dit Axels kwartiertje moest Hieronymus bukken voor het enthousiasme waarmee onze stadgenoten zich op de bal wierpen De Tilburgse verdediging werd uit haar voegen gerukt en toen één der Brabantse backs in het nauw gedreven werd zag hij geen andere kans om de bal kwijt te raken dar, door terug te spelen op zijn doelman. Maar nog vóór deze de bal in bezit kon nemen, was Jonk man toegeschoten en over de uitlopende doelman heen gaf hij zijn ploeg in de 34ste minuut de leiding (23). Toen was voor onze stadgenoten het hek van de dam en weer kwamen de oranjemannen terug. De Hieronymus-verdediging werd nu totaal overspeeld en toen even later Deij uit een ingooi het leder ineens op zijn schoen kreeg loste deze van 30 meter afstand een hard schot dat door de verblufte Tilburgse doelman verkeerd werd be oordeeld en in het doel verdween (24). Hierna was Hieronymus een geslagen elftal. Wel stelden zij nog enkele vertwijfelde pogingen in het werk,' maar in het verdere tijdsverloop kon geen van beide partijen meer het doel vinde*.. Het einde kwam met een zwaar bevochten zege voor de oranjehemden en gelukkig lachend wer den de kersverse 2e klassers in triomf op de schouders het veld afgedragen. NEDERLAND ZWEDEN. Voorbeschouwing van de heer H. W. H. Herberts oud-Voorzitter der Keuze Commissie. Vergeleken bij het Nederlands elftal, hetwelk on langs in Antwerpen de jaarlijkse strijd tegen België heeft verloren, kan de samenstelling van de nieuwe nationale ploeg stellig vertrouwen geven. Persoon lijk blijf ik het betreuren, dat Nederlands beste technische voetballer, zoals onze Abe Lenstra te recht gekwalificeerd mag worden, vaak zo weinig vechtlust toont. Mijnsinziens wordt daardoor al tt vaak de snelheid en de vaart uit onze aanvalsiijn weggenomen en het wil mij voorkomen, dat, zelfs in de strijd der svstemen, tempo, voortdurend vol gehouden tempo, gedurende een wedstrijd nog al tijd een der grootste factoren is welke tot succes kunnen leiden. Ik herinner mij de wedstrijd die wij enige jaren geleden tegen dezelfde tegenstanders in Amsterdam speelden. Het was een tegenpartij van allergrootst formaat met de Nordahls en Gren en hoe al die heren toen heetten. De Zweden kwamen naar Amsterdam met de stellige zekerheid, hun lange reeks imponerende overwinningen te zullen voort zetten. Maar zij hadden buiten de waard gerekend, in casu de vechtlust en de snelheid van de toen malige Oranje-ploeg, gewapend met een tempo, dat nagenoeg de gehele ontmoeting het initiatief kon behouden. We wonnen met 10 en we waren dolgelukkig, dat dit stellig verdiende resultaat be reikt had kunnen worden door natuurlijke wapens: voortgezette en onafgeretnde snelheid. Ik zie in de tegenwoordige voorhoede, met een motor als de herstelde, jeugdige Bennaers, dezelfde mogelijkheden, maar dan zullen alle schakels moe ten meewerken en geen ogenblik in tempo mogen verslappen. Dat Terlouw in het elftal gehandhaafd werd, kan ik mij voorstellen. Hendriks van „Vitesse", een eigen clubgenoot van me, heeft tegen Sunderland een prima wedstrijd gespeeld, maar deze jonge speler zal zeker nog routine moeten vergaren. Rinus Terlouw is een der prettigste spelers uit de Nederlandse elftalclub, steeds vol ambitie en overgave. Hij moge in Antwerpen een niet al te beste beurt gemaakt hebben, Hinus zou niet Rinus zijn, indien hij uit zijn merkwaardige duels met Coppens niet de nodige lering had getrokken. De jonge blonde Alberts is een speler, die wat men noemt van de kwaliteit „rising to the occasion" is, wanneer het er op aankomt méér te kunnen geven, dan men van hem verwachtte. Zo heeft hij in Antwerpen voldaan en zó be hoorde hij in de oefenwedstrijd tegen Sunderland andermaal tot de uitblinkers. Met Odenthal lijkt mij onze defensie nu inderdaad in staat een stootje te kunnen opvangen Jongens, die nog een hele boel hebben te leren, maar die bereid zijn met plezier de les te nemen Zo werden in het ver leden onze grote spelers gevormd: ook een Kick Smit stónd in de aanvang van zijn prachtige inter nationale loopbaan nog niet op de hoogte, waartoe hij later al doende en lerende is geklommen Mij dunkt dat in de wijze van samenstelling van dit Nederlands elftal grond voor vertrouwen ligt, d.w.z. en dan herhaal ik mits het elftal niet afgeremd wordt in haar aanvalslust en telkens blijft doordrukken in de richting van het Zweedse doel. Ons spel is nooit sterker geweest dan toen er de mogelijkheid was van overrompelingen en verrassingen nooit zwakker, dan toen het tempo er aan was ontnomen. Met snelle vleugels als v. d. Kuil en Clavan, een fel aanvalsleider als goalgetter van Melis en een verdediging, waarop de voorhoede haar ver trouwen mag stellen, behoeven we m.i. Woensdag voor de Zweden niet onder te doen. (Nadruk verboden.) i mets meer te vorderen hebt. s de methode om van linde- te krijgen. sem gewoon drogen en daarna eten en laten trekken. krijgt men ketelsteen uit t de pan met azijn. Doe er j en breng dit alles aan de :n en de ketelsteen zit los. borstelen. :geblocide Cyclamen over hou- l jaar Hoe behandelt men met de bloei van uw plant >ve haar in een vertrek waar Wel in het licht zetten, geven en geen mest. Als u vaarneemt, mag u weer meer plant verpotten in een meng- leizodengrond, 2 delen blad- ïrfmolm. U weet wel geen aar 1 auw water op het scho- dan 1 uur water op het u, anders krijgt de plant gele een clivia waarop zeer veel klinkt wellicht zeer vreemd, f vorig jaar een clivia, lijdende schoongemaakt door afbor- ekende jachtwater z:lfs de getast. De plant is schoon als nooit tevoren. paar huizen gekocht vermoe- :1 te hoge prijs. mt zich het beste wenden tot Als deze commissie het nodig wel ter wille zijn. Et een lijnolievlek op een gn- eert u ze eens te verwijderen benzine (brandgevaar utworm in de meubels. gaatjes zo mogelijk met benziue iter en de gaatjes daarna goed met was de oorlog glasschade en heeft bekostigd als huurder. at is een lastig geval. Er wareu jen die molest-verzekeringen af- :n dat hier de enige weg is uisbaas. Hij zal het toch wel men niet u de schade te laten hijzelf de vergoeding ontving. Zuiver en ontsmet uw liutó met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood est TEGEN MINGEN rkiüg van Kruschen op de bloed- n brengt bij talloze lijders aan ■n een wonder te weeg. 't Bloed g stromen en wordt zo, op Jia- ezuiverd van alle onzuiverheden van Uw pijn en ongemak. Koop bij Uw apotheker of drogist en e heilzame kuur. (Ingezonden mededeling)

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 3