het RIJDEND MYSTERIE Minister Wemmers bezocht Zeeland WEK DE GAL IN UW LEVER OP Geen vrije scheldeveren meer UIT ONZE OMGEVING. AXEL feuilleton. BEKENDMAKINGEN. PROPAGANDA-AVOND VAN HET CENTRAAL GENOOTSCHAP. Dinsdagavond werd alhier in „Het Centrum" onder auspiciën van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en Vacantiekolonies een propaganda-avond georganiseerd. Het was jammer dat het voornamelijk jeugdige bezoekers waren die de zaal voor ruim de helft vulden. De heer A. P. Ie Feber betreurde dit dan ook, omdat deze avond daardoor zijn doel het geven van een algemene bekendheid aan het streven van het Genootschap miste. Hij gaf verder een inzicht in de doelstelling van het Centraal Genootschap, dat er zijn werk van maakt om zwakke en ondervoede kinderen gedurende enige tijd naar een van de vele kolonie-huizen uit te zenden om aldaar weer nieuwe krachten en nieuwe levensvreugde op te doen. Dit werk geniet o.m. ook bekendheid door het streven van het Bio- Vacantie-Oord, een instelling die ook alhier twee maal per jaar voor hetzelfde doel een beroep doet op het bioscoopbezoekend publiek om dit streven naar eeen gezonde jeugd te helpen bevorderen door een geldelijke bijdrage. Een tweetal hierna vertoonde filmpjes gaven de aanwezigen een kijkje in verschillende gezond heidskolonies en toonden hoe de jeugdige inwo ners worden verzorgd. Ook uit het vraaggesprek met kinderen die al eens waren uitgezonden een twintigtal uit onze gemeente bleek de goede werking van dit Genootschap. Voor de pauze werd nog door leerlingen van de lagere klassen der Openbare Lagere School alhier het toneelstukje „De kabouterdokter" op gevoerd, terwijl na de pauze leerlingen van de hoogste klassen van deze school het toneelspel in drie bedrijven „De Gouden Lepels" ten tonele voerden. Vooral de jeugdige toeschouwers hebben zich best geamuseerd om het vertoonde, maar ook de ouderen leefden mee met dit ongekunstelde kinder toneelspel, dat met een kinderlijke natuurlijkheid gebracht werd en waarin vooral in het laatst genoemde stuk reeds krachten te bespeuren waren, die leven gaven aan het spel. In de pauze werd een geslaagde verloting ge houden van tien taarten, tien tulbanden en tien krentebroden. Belanghebbenden die door het ko pen van één of meerdere lootjes ook een bij drage hebben geleverd tot het organiseren van deze avond, kunnen elders in dit blad consta teren of zij soms ook tot de gelukkige prijs winnaars behoren. ORIENTATIERIT VEILIG VERKEER 1952. Zoals wij reeds eerder hebben gemeld had het comité voor Veilig Verkeer het plan om ook dit jaar weer de langzaam-aan tot een traditie wordende oriëntatierit. te organiseren. Thans is zoals ook uit een advertentie elders in dit nummer blijkt de voorbereiding zover gereed en kan men zich voor deelname aanmelden. Naar wij vernemen heeft het comité thans reeds de nodige voorzorgsmaatregelen genomen om op Hemelvaartsdag een vlot verloop van de rit te waarborgen. Verder is alles zo voorbereid, dat noch van de rijders, noch van de auto's of mo toren abnormale prestatie's zullen worden gevergd, zodat men zonder abnormale risico's hieraan kan deelnemen. Een normaal chauffeur en een goed oplettende Een oorspronkelijke avonturenroman door d'ARGENTY. 18) Deze avond mocht zij gezien worden. Haar op dracht was volbracht. Beter dan ze ooit gehoopt had te zullen slagen. Domme Lola Suf kind, om er zó in te lopen. Alles wist ze nu van haar, veel meer nog dan het verlanglijstje, van de baas vermeldde. Ze zou maar zo verstandig zijn een beetje wetens waardigheden in reserve te houden voor een vol gende keer, als haar missie misschien mislukte. Dan kon ze ten minste toch wat opsommen, alsof ze het dan te weten gekomen was. Domme Lola Oneindig dom, om zóveel los te laten tegen een onbekende, die van niets mocht weten. En een handige ezt van haarzelf, zich uit te geven voor een collega-met-vacantie, die ook geprobeerd had bij Ravebek die extra-rit te krijgen. Nou, ze had het geprobeerd bij Ravebek en een soort vacantie genoot ze ook, al was het een weinig eervolle ontspanning. Maar conductrice Nee, daar had ze geen kaas van gegeten. Die LolaToch een aardig meisje. Hartelijk en royaal, direct de koffie en de gebakjes te betalen. Het blauwe unilorm stond 'r wel. Stel je voor, dat zij zelf in zoiets Irondliep. Dat Ravebek haar voetstoots aangenomen had 1 Huiverend in de kille avondregen tripte Liang- mederijder zijn ten volle in staat de rit goed te rijden, ook al zijn er natuurlijk de nodige trucjes in de route gelegd om het aantal foutlozen aan het einde zo laag mogelijk te houden en vele deelnemers een aantal strafpunten te kunnen be zorgen. De route is verder zo uitgestippeld dat deze zowel voor bewoners als vreemdelingen in onze streek bijzonder aantrekkelijk is en het zou ons sterk verbazen wanneer ook maar één deelnemer al de aantrekkelijke plekjes en weggetjes kende waardoorheen deze rit zal voeren I BEGIN VAN BRAND. Vrijdagochtend omstreeks half elf ontstond een begin van brand in het nieuwe, in aanbouw zijnde fabrieksgebouw van de vlasspinnerij alhier. De bouw van dit fabriekspand is thans zover gevorderd dat het dak wordt afgewerkt en men ;s thans doende met mastiek de dakbedekking af te dichten. Vermoedelijk is een emmer mastiek die naar boven werd getransporteerd, oververhit geweest en toen deze in een houten goot terecht kwam, vatte deze goot vlam. Alhoewel de brandweer direct werd gealarmeerd was met eigen personeel de brand reeds geblust toen deze ter plaatse kwam. De schade bleef gering. OPENBARE VERKOPINGEN. Ten overstaan va'n notaris Fanoy, alhier werd Dinsdag in hotel „De Graanbcurs" geveild een woonhuis met erf in de Prins Mauritsstraat, ten verzoeke van de fam. Hemelaar - v. d. Bilt. Koper werd de bewoner, de heer F. Rinn, voor de som van f 2500 Donderdag werd in hotel ,,'s Lands Welvaren" geveild een woonhuis met erf in de Julianastraat ten verzoeke van de heer C. de Block te Amsterdam. Koper werd de beer W. Molenaar te Sluiskil voor f 2850. IN HET GOUD. Twee echtparen vierden alhier deze week hun gouden huwelijksfeest, n.l. het echtpaar Maas - Dieleman in de Julianastraat en het echtpaar Wiemes - Schijve in de Koestraat. Natuurlijk werden dc jubilarissen in de bloe metjes gezet, wapperde de driekleur en ontbrak het niet aan belangstelling van familie, vrienden en kennissen. RUNDVEE - PREMIEKEURING. Vrijdagochtend werd alhier een rundveepremie- keuring gehouden. Alhoewel de kwaliteit van de aangevoerde dieren over het algemeen vrij goed tot goed te noemen was, viel de deelname wat tegen en had deze groter gekund. Alle gekeurde dieren ontvingen een geldpremie De uitslag was als volgt le kalfskceien. 1. Mina, A. de Feijter-de Jonge, 76 pt.2. Bontje, L. de Feijter, 75 pt. 2e kalfskceien. 1. Marie, A. L. Scheele, 79pt.: 2. Dora, W. L. den Hamer, 79 pt.; 3. Blomme, L. de Feijter, 75 pt. 3e kalfskceien. 1 Emma's Bertus, W. L. den Hamer, 81 pt.; 2. Nora, L. v. d. Wege, 80 pt.; 3. Moortje, A. L. Scheele, 78 pt.; 4. Rika, L. de Feijter, 771/2 pt.; 5. Betsie, S. de Putter 77i/2 pt.; 6 Herda. F. Goossen, 76 pt. 4e kalfskceien. 1. Anna, L. de Feijter, 78 pt.; 2. Betsy, A. J. de Feijter-de Jonge, 77 pt.; 3. Bontje, S. de Putter, 76 pt. Oudere koeien. 1. Sonnie, W. L. den Hamer, 84 pt.; 2. Janneke, A. J. de Feijter-de Jonge, 81 pt. sjin met haar hoge hakjes over de spoorrails van het afgedankte Maliebaanstation. Nu kwam ze bij de Biltstraat en dan, rechtuit overstekend, in de Willem Barentz. Vijf minuten later drukte een doornatte gedaante in een donkere portiek op het knopje van de bel. Drie maal, even wachten, vier maal, even wachten, vijf maal. Het afgesproken sein. Een torenklok klopte de negen uren, direct daarop weerklonk in de verte de zware galm van de Dom over de daken. Langzaam week de vrijwel onzichtbare deur. Tastend in de duisternis stapte Liang-sjin over de drempel. Een grove mannenhand greep haar bij de arm. Ze zag nog net het glinsterend mes „Joe V" „Sssst, niet spreken I" siste het in haar oor. Ruw trok hij haar mee, haar kleine voetjes konden zijn grote passen in dit onbekende huis niet bijhouden. Een trap op. Weer een gang. Halt. Drie tikjes, vier tikjes, vijf tikjes. Achter de openzwaaiende deur lag een hel ver lichte kamer. Verblind staarde Liang-sjin naar binnen, een duw in haar rug van de potige be waker zorgde voor de joieuse entrée. „Ik zie dat het aangeboren goede hart goed nieuws komt brengen" sprak een bekende stem met vreemd accent, „Zijt gij geslaagd in het vervullen van uw opdracht Achter een schrijfbureau, overdekt met paperassen, ontwaarde zij de vertrouwde gestalte met het goud kleurig masker. En ook deze keer bedekten een oude .hoed en de wijde overjas alle uiterlijke ken tekenen van de persoon, die zich achter deze ver momming wenste te verschuilen. Aan het meu- Woensdag en Donderdag bracht de minister van Verkeer en Waterstaat, ir. H. H. Wemmers een bezoek aan onze provincie. En zoals het helaas wel meer voorkomt, heeft ook deze komst van een leidinggevende figuur van boven de rivieren voor onze streek zo direct niet veel goeds gebracht. De regering wenst dat Gedeputeerde Staten op korte termijn zullen overgaan tot het opnieuw invoeren van een tarief voor personen- en rijwiel- vervoer over de Wester-Schelde, terwijl ook de tarieven voor het autovervoer nog nader zullen worden bezien (en verhoogd Laten w ijhopen dat de minister naast dit slechte nieuws ook overtuigd is van de noodzaak van verschillende wensen die op zijn reis naar voren zijn gebracht en die van grote betekenis zijn voor onze provincie. Nadat de minister Woensdag de delen van Zee land boven de Westerschelde had bezocht heeft hij Donderdag na nog een ochtendbijeenkomst in de Statenzaal te Middelburg te hebben bijgewoond via Vlissingen de reis naar Zeeuwsch-Vlaanderen gemaakt en hield Donderdagnamiddag te Terneuzen een persconferentie. Vanzelfsprekend toonde de minister tijdens de overvaart naar Breskens belangstelling voor de veren en liet hij zich op de hoogte brengen van de moeilijkheden, die zich in het bijzonder met de verdienst VlissingenBreskens en de aanleg- fuik te Breskens voordoen. In Terneuzen deelde de minister mede, aan Ge deputeerde Staten te hebben bericht, dat het de wens van de regering is, op korte termijn te komen tot de wederinvoering van een volledig ta rief voor de veren over de Westerschelde, waar mede dan de voor 1946 bestaande toestand wordt hersteld. Men moet deze kwestie zien in verband met de geweldige tekorten die de veren opleveren. Tegen I) zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet Uw lever een liter gal in uw inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LE- VERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen.Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen.EistCarter'sLeverpiUetjes Kalfvaarzcn. 1. Sicntje, W. L. den Hamer 2. Mina II, A. L. Scheele 3. Bontje, id.'4. Emma, L. v. d. Wege 5. Nelly, id. 6. Lena, A. J. de Feijter. Stieren. Sjoerdje 17 van Sjoerdje 42, J. de Feijter Lz., 78 pt. Gerard, P. B. van Hoeve, le prijs Matador van Windgat, A. van Arenthals. GEVONDEN VOORWERPEN. Een glassnijder, Prins Hendrikstraat 62. PREDIKBEURTEN. Znndag 11 Mei 1952. Ned. Herv. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerkj 10.30 en 3 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. bilair van deze werkkamer te oordelen bevond zij zich vanavond midden in het hol van de leeuw. „Ik ben geslaagd" antwoordde zij eenvoudig, „haar naam is Lola Lijndcrs, haar leeftijd, drie- en-twintig, haar nummer vierhonderd en achttien, de maat van haar uniform 38, zij is niet verliefd, verloofd of getrouwd, zij houdt erg van zwem men en tennissen, zij doet niet aan politiek en zij woont alleen met haar vader in een klein huisje Het adres heb ik hier en het telefoonnummer staat er bij." Ze trippelde op haar hoge hakjes naar het bureau en legde een beschreven blaadje uit een zakkalender voor haar opdrachtgever neer. Hij tuurde een tijdje zwijgend door de ronde gaten van het goudgeverfde papier op de haastig neergekrabbelde hanepoten, die zulk een kostbare mededeling behelsden. Daarna voelde het Chinese meisje met het kleine blanke gezichtje zijn onder zoekende ogen op zich gevestigd. „Liang-sjin is in haar eer hersteld. Hoe heeft zij dit bemachtigd „Zij heeft mij zelf verteld wat ik weten wilde. Het adres en het telefoonnummer heeft zij voor mij opgeschreven. Ik gaf mij uit voor een col lega. Zij beschouwt mij nu als haar vriendin Liselotte." „Vriendin Ha, dat zal haar berouwen 1" „U wilt toch niet „Zwijg. Natuurlijk wil ik niet. De grote mees ter wil alleen. Jij bent toch zeker die Lola Lijn- ders ook niet als vriendin of zoiets gaan be schouwen „O, néé!" Het gouden masker nam haar nog eens op^ een tekort in 1938 van circa fl. 200.000 wordt thans het tekort voor 1952 geraamd op fl. 2.250.000. Het ligt daarom in de bedoeling tarieven vast te stellen teneinde dit tekort te verkleinen. De miniser ver- klaarde nadrukkelijk, dat de tarieven geen sluitpost zullen worden, doch men hoopt hiermee het tekort voor ongeveer een derde te kunnen dekken. Het ligt in de bedoeling de tarieven vast te stellen op een basis dae overeenkomt met het derde klasse tarief van de Nederlandse Spoorwegen over dez afstand. Het autotarief zal gebaseerd worden op il rijkosten over eenzelfde wegafstand. Men verwacht dat de invoering van deze tarieven in dc loop van deze zomer haar beslag zal krijgen. Dn minister verklaarde verder er van overtuigd te zijn dat de bouw van een nieuwe fuik te Bres kens noodzakelijk is, doch dit stuit af op de finan ciële middelen van het Rijk. De minister hoople dat 1953 meer mogelijkheden zal bieden tot het uitvoeren van dergelijke werken. Helaas mag mei niet verwachten dat de invoering der tarieven een verbetering zal brengen in de bestaande moeilijk heden, aangezien deze geen aanleiding zulleu ge ven tot grotere kapitaalsinvestering in de diensten Wat de overige diensten betreft verklaarde de minister nog, dat bevorderd zal worden een boot met koplading in dienst te stellen op het veer Anna-JacobaZijpe, waarvoor medewerking van d? provincie wordt verwacht. De kwestie van de verbinding met Noord-Beveland, waar zeker eei brug gewenst zou zijti, werd tijdens dit bezoek aldus verklaarde minister Wemmers niet ter sprake gebracht. Burgemeester Tellegen van Terneuzen bracht ver volgens nog enige Terneuzense aangelegenheden ter sprake. Hij verzocht bij het toekomstig tracer van het kanaal naar Gent rekening te houder met de mogelijkheid van industrievestiging ook aai de westzijde van het kanaal. Spr. verzocht ook om de veerdienst Terneuzen- Hoedekenskerke verder uit te breiden, wat dan de beide andere zwaar belaste veren over df Westerschelde zou ontlasten. Verder bepleitte hij hervatting van het spoor-personen ver voer op de lijn GoesHoedekenskerke, doch dit laatste achtt» de minister vrijwel uitgesloten. Ook de spoorlijn St. NiklaasTerneuzen, waar van de Belgische Spoorwegen nu ook hebben be sloten het traject HulstSt. Niklaas uit te scha kelen voor het personenvervoer kwam nog ter sprake. De minister deelde mede, dat evenwel ook op het Belgisch deel van dit traject bussen zullen rijden om het vervoer te handhaven, ter wijl ten gerieve van de reizigers deze busdiensten ook in de dienstregeling van de Nederlandse Spoor wegen zullen worden vermeld. Burgemeester en wethouders van Axel maken bekend, dat het bureau „Huisvesting" alhier, al leen geopend is op Maandag- en Donderdagmorgen van 9 tot 12 uur. Hieraan zal strikt de hand ge houden worden. Tevens wordt er nogmaals op gewezen, dat de leden der huisvestingscommissie aan huis geen be zoek van woninggegadigden ontvangen. Axel, 2 Mei 1952. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren. zoals zij daar tegenover hem stond te wachten. Eerbiedig en bedeesd Een armzalig verregend fi guurtje met sluik neerhangende natte lokken en een druipende mantel. „Trek die natte rommel uit." Ze gehoorzaamde gedwee. Over de exotische jurk, die hij haar eens cadeau gedaan had omdat zij zefs geen hemd het hare meer mocht noemen, verbreidde zich in 't warme lamplicht weer die Oosterse gloed waarin dit poppetje feitelijk thuis hoorde. Nu kamde ze die ravenzwarte haren op, goed zo, ze wist hoe hij haar hebben wilde. „Die Lola koestert dus geen argwaan f" „Nee, hoe kan zij „Je zult haar weer ontmoeten „Ja, ik moestvanavond komen...." „Vanavond In Hilversum bij haar thuis Ha, dat zou haar afscheid worden zeker. Morgen ochtend vertrekt zij met de extra bus." „Ja, om zes uur van de garage. Met Ravebek en de chauffeur." „En waar pikken ze Zijne Excellentie Hsieh- Fu op 7" „Aan het Vreeburg. Hotel Noord-Brabant. Om half zeven". Zij voelde zijn bewonderende blik. „Liang-sjin is dus goed ingelicht Waarom zij' ge vanavond niet naar dat adres in Hilversum toe gegaan om méér te horen „Ik moest immers om negen uur hier ver schijnen met mijn berichten. En dan „En dan wht „Zij verwachtte mij meteen vriend." (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 2