AXELSCHE SB COURANT Het wijkend geheim „Met raad en daad" ■MM D.D.D. Sanapirin aaa H A M E A Al wat Uw huid PUK O L NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM doodt en mü/s m MMS door geen mensenhand ooit aangeraakt ^PEPERMUNT Last van zenuwen "S Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 3 MEI 1952 66e JAARGANG No. 60 N Abonnements prijs. Losse nummers- Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indlö il. Buitenland il. C - Advertentieprijs 7 cent per m.m Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. t'Mne Adverteutlèn Umum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. tr zijn berichten in de pers verschenen, die laten doorschemeren, dat de regering bezig zou ij zijn met de voorbereiding ener wettelijke verdui- I Wijking van de eedsformule van de geneesheer. Allerlei verwikkelingen van de tegenwoordige maat schappelijke verhoudingen zouden het de arts vaak moeilijk maken om te beslissen of hij in het open baar belang bepaalde inlichtingen wel of niet moet verstrekken aan politie, justitie of anderen. Binnenkort wordt een officieel rapport verwacht, waarin de bedoelingen van de zwijgplicht van de medicus nader aan de begrippen gemeenschaps belang en bescherming van de individu wordt getoetst. De medici vertrouwen, dat de hier te lande over wogen nadere uitlegging van de medische ambts eed niet in de richting ener verzwakking van de verzwijgingsplicht zal gaan dat ware ook niet te wensen, want velen zouden zich, wordt het medisch beroepsgeheim verzaakt, aan geneeskun dige behandeling onttrekken, hetgeen uitermate scha delijk zou zijn voor de volksgezondheid. De inlichtingen, welke over de belangrijke kwes tie, die ons bezig houdt, zijn gepubliceerd geven ons geen inzicht in de gevallen, waarbij een wijzi ging of bepaalde uitleg van de ambtseed der medici noodzakelijk wordt geacht. Maar dat een zo geheiligd iets als het medisch beroep geheim in discussie is, wij vinden het een bedenkelijke situatie. Dit opgeven van een eeuwenlang als onaantastbaar aanvaard principe moet men bezien binnen het kader van de tijd, die wij beleven. Steeds nauwer komt de individu Ln de greep van de staat, steeds meer wordt de individuele per soonlijkheid weggedrongen en wordt wat „het ge meenschapsbelang" genoemd wordt op de voor grond gesteld. Niet alleen economisch, maar ook geestelijk wor den wij van de staat hoe langer hoe meer afhan kelijk. De fiscus met zijn geretourneerde recherche, met zijn weloverwogen methoden van onderzoek en controle, slaat zijn oog in de intiemste details van onze huishouding, het bankgeheim bestaat niet meer, er zijn geruchten, dat men bij ambtelijke benoemingen, waarschijnlijk met het oog op een rechtvaardige distributie der functie, naar de po litieke gezindheid vraagt, ook daar waar niet, zoals bij burgemeestersbenoemingen, de politieke gezind heid een reële factor is in het geding. Thans worden wij verontrust door de mogelijkheid, dat een dei laatste resten van onze persoonlijke vrijheid, de verhouding van de patiënt met zijn arts, ons wordt ontnomen. Men geve zich er rekenschap van wat dat be tekent, bij de vorderingen der psychiatrische weten schap. Een der moderne geneesmethoden, de psy- cho-analylische behandeling, eist een volkomen zich openstellen van de patiënt voor zijn medicus, die doordringt tot in de diepste zieleroerselen van de kranke mens. Wij nemen aan, dat dergelijke in tieme bijzonderheden het waardevolste materiaal kunnen leveren voor een justicieel onderzoek. Maar groter sociale waarde dan de belangen van de rechterlijke beoordeling is gelegen in een gemeen schap van vrije mensen, die hun innerlijk leven voor zichzelf willen behouden en de waarborg genieten dat hun persoonlijkheid niet wordt uit geworpen op de openbare markt. Wij aanschouwen in onze dagen het wijkend ge heim van de individuele mens. Geval na geval zullen er aannemelijke redenen bestaan om de sfeer van eigenheid, van in zichzelf beslotenheid van de mens te breken inaar de gehele richting waarin zich wet en overheidsbesluit bewegen is tie lijn der staatsinmenging in alles. Het Is die lijn, welke wij bestendig waarnemen in alle wette lijke en bestuurshernieuwingen, zij leidt ons, onder tie schijn van democratische ontwikkeling, recht streeks naar de totalitaire staat. Dwangmaatregelen trachten zich altijd te be roepen op de omstandigheid, dat zij euvelen keren, maar het kwaad van dc drang is meestal erger dan het kwaad dat bestreden wordt. Wij zuchten reeds ouder een aantal wetten, die bet product van noodrecht zijn, een recht, dat reeds in zijn benaming een tegenstelling oproept en waarvan men niet spaarzaam genoeg gebruik kan maken. Reeds wordt in bepaalde omstandig heden de burgerlijke vrijheid bedreigd en zijn de democratische waarborgen ener procedure, die tegen de aantasting der persoonlijkheid waakt, dan weggevallen. En de Tweede Kamer, regeringsgetrou wer dan ooit tevoren, slikte een wetsontwerp, waarvan men de dictorale gezindheid duidelijk kan onderkennen. Het schrikkelijke beeld dat Orwell voor ons op riep als toekomstbeeld van het eind dezer eeuw, dat het centraal regeringsorgaan door een televisie scherm alle hrndelingen van de individuele burger bespiedt, rijst voor ons op, wanneer wij de ge leidelijke ontwikkeling der despotie in wetgeving en bestuursdaden waarnemen. Er zijn mensen, die menen, dat wij, ook als wij voor een Russische inval worden gespaard, niettemin de totalitaire dwang staat zien komen, langs zogenaamd democratische weg. Staat er nu tegenover de toenemende inbreuk op het persoonlijke leven van de enkeling een drang naar openbaarheid naar verantwoording tegenover de publieke opinie bij de overheidsorganen Wanneer dat zo ware, dan zou de democratie daarin iets hergeven van wat zij aan persoonlijke vrijheid ontnomen heeft. Maar helaas is het om gekeerde het geval. In de week, die ons de ver bijsterende courantenberichten bracht over een mo gelijk ingrijpen der regering op het medisch ambts geheim, richtte de heer Reijers in de Kamer zijn requisitoir tegen de justiciële zwijgzaamheid en verborgenheid ten aanzien van ernstige gevallen. In diezelfde week moest de Kamer constateren, dat de regering een reusachtige aankoop had gedaan voor de uitbreiding der regeringsgebouwen buiten haar om zij breiden zich uit terwijl de bevolking smacht naar voldoende woonruimte en er voor de scholen onvoldoende behuizing is. Wij zien aan de ene kant de geheimhouding wij ken ten aanzien van de persoon, aan de andere kant zien wij haar toenemen ten aanzien van de staat. Zo wordt aan twee zijden geknabbeld aan onze democratie. Nu geloven wij niet, dat het met de aantasting van het medisch beroepsgeheim zo'n vaart zal lopen. De hoge opvattingen en de volkomen be trouwbaarheid van onze medische stand, zullen de gevaren afwenden die te duchten zijn. Mocht, wat wij hopen en bidden met heel ons hart, het medisch geheim ongeschonden blijven, dan kennen onze medici nauwkeurig hun taak. Komt er een omstandigheid, waarin het algemeen welzijn een mededeling vergt, dan zullen zij per soonlijke geheimen, die hun zijn toevertrouwd vol komen bewaren, maar aan hun patiënt de raad kunnen geven der mededeling. Verder kunnen zij niet gaan. De geheimen der patiënten behoren volmaakt veilig te zijn in hunne handen, ook als er een sociale aanwijzing bestaat voor een bekentenis. Maar de discussie over het medisch geheim, die thans nog achter de schermen gaande is, geeft ons aanleiding tot een klacht over de toenemende vrijheidsbelemmering, die in dc lijn schijnt te liggen der huidige staatspolitiek. Dr. P. H. Ritter. doos a 75 ct De behandeling van vragen op het gebied van sociale voorzieningen geeft wel eens moeilijkheden, door het ontbreken van voldoende gegevens. Te leurstellingen blijven dan niet uit. Voor een groot gedeelte kan dit voorkomen worden, als voor de beantwoording zoveel moge lijk gegevens beschikbaar worden gesteld. Denkt men b.v. in aanmerking te komen voor een uitkering volgens de ouderdomsvoorziening- Drees, dan is het noodzakelijk, dat in de eerste plaats opgegeven mordt over hoeveel inkomen men beschikt en waaruit dit bestaat. Heeft men eigendommen, gelden op een bank, juwelen? Kortom alles moet opgegeven worden. Ook de ambtenaren van de Raad van Arbeid kunnen het; juiste bedrag niet opgeven en berekenen als zij niet de beschikking hebben over alle gegevens, die op de financiële toestand betrekking hebben. Vanzelfsprekend moet ook worden opgegeven of men gehuwd is of niet, de leeftijd, de gemeente van inwoning en rentetrekkers moeten opgeven hoeveel rente zij ontvangen. Woont men in eer. eigen huis, trekt men huur van een eigen huis of ander roerend goed Inkomsten uit het houden van kostgangers, kamerverhuur, ongevallen-uitke ringen, alles moet naar waarheid worden opgegeven. De redactie komt meermalen voor de moeilijk heid te staan, dat een advies gegeven is op grond van aan deze redactie bekend gemaakte gegevens, die naderhand bij ondervraging door een der amb tenaren van de Raad van Arbeid niet juist of onxollcdig zijn gebleken. Dat geeft onnodige teleur stellingen en deze kunnen voorkomen worden. Een vraag, waarin doodleuk wordt vermeld, dat men b.v. 75 jaar is, verder niets, kan onmogelijk beantwoord worden, noch door de Raad van Ar beid, noch door de vragendienst. In vele gevallen is niet eens bekend waar de betrokkene woont. Dit is zeer noodzakelijk, omdat de uitkering ver- baud houdt met een vijftal klassen, waarin de diverse gemeenten verdeeld zijn. In uw eigen belang raden wij u aan, al deze gegevens, die bij de redactie geheim blijven, op te geven. Eerst dan kan een vraag juist beant woord worden en zijn alle partijen tevreden. Uw blad wil u gaarne zo volledig mogelijk inlichten, maar zij moet over voldoende gegevens beschik ken en alleen de lezer kan die geven. Wij roepen dan ook dringend uw medewerking in. Redactie Vragendienst. in tientallen gevallen voor haai genezing, zuiverheid, gezondheid en verbetering nodig heeft, is T. V. Naar welk adres kunnen gebruikte post zegels worden gestuurd ten bate van blinden geleidehonden 2 Welke postzegels hebben hier voor waarde 3» Wat doet men met deze post zegels Antwoord Directie school voor africhting ge leidehonden, Middenweg 333 te Amsterdam. 2 Alle postzegels. 3. Ze worden dan weer verhandeld tegen contant geld bij de aldaar bekende adres sen. Men kan er ook zilverpapier etc. kwijt. P. van S. Heeft de eigenaar recht op verhoging der huur indien hij een jaar later (1952) eerst om die verhoging komt en niets aan het huis heeft laten repareren (lekkage b.v.) afgezien nog van verven binnenshuis en buitenshuis vooral. Antwoord Het recht op 15 o/o huurverhoging ingaande 1 Januari 1951 blijft bestaan voor hui zen, gebouwd vóór 27 December 1940. J. H. W. Ik heb steeds knolpoten in de tuin, als ik kool plant wat is daar aan te doen 'i Antwourd Knolvoct misvormingen aan de wortels van koolplanteu komen meestal voor als de grond te zuur is. Het is raadzaam kalk te strooien en onder te werken. Niet ieder jaar op hetzelfde veld kool zetten. Na het planten per plant ongeveer 1/4 liter sublimaat van een oplossing 1 1500 langs de stengel gieten. A. G. D. S. Mijn moeder heeft van woning ge ruild met goedvinden van eigenaar cn woning commissie. Zij betrok de woonruimte die een onder huurder beschikbaar had gesteld voor de ruil. Na een week zei dc onderhuurder haar de hum' op, omdat er een ander in moest. Hij nam haar al vast de bijbehorende gehuurde grond af. Wat moeten wij doen V Antwoord Wanneer de ruiling inderdaad heeft plaats gehad met goedvinden van alle partijen en de woningcommissie heeft de onderhuurder (deze is voor uw moeder de hoofdbewoner) geen recht om haar de woonruimte op te zeggen. Laat zij zich vervoegen bij de woningcommissie. H. Bestaat er een middel om van de lust tot snoepen af te komen Antwoord Roken afleren door een daartoe in de handel zijnd middel hangt meestal mede af van de wil van een volwassene. Snoepen afleren moet meestal geschieden bij kinderen. De ouders hebben dit zelf in de hand. Om een kind stil te jdoen zijn, door middel van een snoepje is aanleiding voor het kind, om steeds weer opnieuw ondeugend te zijn. Het weet dan dat het weer een snoepje verdienen kan. Dat is natuurlijk glad fout. Het beste middel is eenvoudig geen snoepje te geven. Het verdriet gaat wel weer over en het maagje vaart er wel bij. verdrijft loomheid en moeheid en kou en pijn uit het lichaam. Koker 50 tabl. 77 ct. 25 tabl. 41 ct. N. Bij mij woont een echtpaar in, zonder kinderen, voor wie drie kamers gevorderd zijn en mede gebruik van keuken. Het echtpaar geeft telkens aan anderen, buiten de gemeente woonachtig, huis vesting tegen mijn wil. Ik ondervind overlast door die extra huisvesting. Is hier wat aan te doen? Antwoord Indien u ernstige overlast hebt (art. 18, sub 2 der huurwet) kunt u ontruiming ver zoeken. Dit wordt echter eerst terdege onderzocht. Het feit, door u aangehaald, geeft echter steeds moeilijkheden, omdat een ouderhuurder evengoed zijn rechten heeft als de hoofdbewoner. Geen mens vindt gedwongen inwoning prettig cn juist daarom wordeu de onderhuurders nog al beschermd. Geven en nemen is hier het parool. Spreek er eens over met de woningcommissie. Mijnhardt's Zenuwtabletteo helpen U er overheen. H. M. heeft in October recht op „Drees". Hij bezit een huis van plm. f 6000 waarde. Hoeveel wordt daardoor gekort op de uitkering Antwoord s Als u er zelf in woont wordt in uw woonplaats f 100 aan inkomen afgetrokken. Woont u cr niet in dan worden de inkomsten uit dit waarde-bezit berekend op 60/0 voor gehuwden en 8 o/# voor ongehuwden. Hoe zit dat In Mei 1943 hebben wij twee geiten laten verzekeren voor sterfte. Door afschaf fing hebben wij de verzekering ook weer opgezegd in 1943 aan de agent, die 011s verzekerde. Nu is de verzekeringsmaatschappij in 1944 in liquidatie getreden en kregen wij in Mei 1950 nog een polis te betalen van f 29,75 voor de verzekering. Deze is niet door ons betaald en teruggestuurd, omdat wij de verzekering hadden afgezegd en de geiten afgeschaft. Nu in April 1952 kregen wij nogmaals een schrijven van twee advocaten om te betalen anders volgde gerechtelijke aanspraak. Antwoord Deze vraag is voor ons niet zo een voudig om te beantwoorden. Wij hebben n.l. geen polis ontvangen en weten derhalve de polisvoorwaar den niet. Hebt u de verzekering gesloten voor een bepaalde termijn en zo ja voor hoe lang U hebt direct na de verkoop de verzekering op gezegd wegens verkoop. Hebt u op die mede deling bericht terug ontvangen van de verzeke ringsmaatschappij Had u reeds premie betaald Met Crème HAMEA gezonde zuivere huid. Met HAMEA Gelei goed verzorgde handen. In dozen en tuben 47-93 ct. Het is de Hamamelis die het 'm doet PensioD. U constateeert dus dat, le de huur prijs van f 175 te hoog is (het bedoelde pension is een middenstands). Dc oppervlakte van de ka mer is plm. 18 vierkante meter. 2. Daar de pen sionkamer niet in gebruik is genomen er niets is genoten, een schadeloosstelling van f 52 ver schuldigd is Hoe vindt u de schadclooseis van f 350 Antwoord 1 Dit is een buitengewoon geval. Een schadelooseis van f 350 voor een niet betrokken kamer is natuurlijk absurd. Kamerhuur over Fe bruari en Maart is het hoogste bedrag, dat u verschuldigd is. Vraagt u eens om een specificatie van het bedrag ad f 175 (hoeveel pension en hoe veel kamerhuur). U kunt dus volstaan met twee maanden kamerhuur (eventueel min meubelaftrek). TTTTIT" Niet krabben. De helder vloeibare ll 1,1 1 IV D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele v* .1-1 seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1