AXELSCHE K COURANT Kunnen wij de werkloosheid bestrijden „Met raad en daad D.D.D. wrigjUL VWfNOIqende iqaref maatt beier nadeqcionde verfrissende WEK DE GAL IN UW LEVER OP Wij hebben de werkgelegenheid nu beter in de hand NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM £3 lcauu>9ont Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 26 APRIL 1952 66e JAARGANG No. 58 Abonnements- prl)i, Lone nummeri Kwartaal abonnement Axel binnen de kom II Alle andere plaatien in Nederland en Ned. Indlé 11. Buitenland II. - Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Adverteutlën 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. (Van onze soc, economische medewerker) Niemand zal ontkennen dat een aantal van on geveer 160.000 werklozen, zijnde vier procent of meer van de beroepsbevolking, verontrustend is. 11 is het niet waarschijnlijk dat zich de bestaande werkloosheid zal gaan ontwikkelen tot een mas saal verschijnsel, het is toch zeer nuttig om nu reeds de wapenen te smeden, waarmee deze draak eventueel zal kunnen worden bestreden. Het merkwaardige is, dat men meestal wel tijdig Je strijdmiddelen gereed heeft om een oorlog doel treffend te kunnen voeren, terwijl er aan de mid delen ter bevordering van de vrede dikwijls nog wel een en ander ontbreekt En juist door werk loosheidsbestrijding hanteert men een der belang rijkste middelen tot handhaving van de wereld vrede. Welke wapenen hebben wij tegen de werk loosheid Het is in de eerste plaats de Engelse econoom Keynes geweest, die zeer veel van zijn tijd heeft geofferd aan de bestudering van de werkloosheids bestrijding Voorheen overheerste bij velen, ook in Nederland de mening, dat de werkloosheids ziekte moest uitwoeden zonder dat er iets kon worden gedaan. Hieruit is ook de gedachte van bet stempelen voortgesproten, welke gedachte als een vloek voor ons en ieder volk moet worden gekenschetst. Door een algemene loon- en prijsverlaging pompt men gedurende een depressie het economische leven geen nieuw leven in. Daarvoor moet men actief optreden. Er is in een depreSsietijdperk onder meer een gebrek aan koopkracht. Er moet dus meer koopkracht aan de verbruikers worden toegeschoven. Hiertoe kunnen dc belastingen worden verlaagd. Blijven de uitgaven van de overheid op een ge lijk peil terwijl de inkomsten dalen, dan schept men tekorten die door leningen bij de nationale bank kunnen worden gedekt. Het gevolg van een en ander is een vergroting van de hoeveelheid geld in omloop, waardoor eeen prijsdaling wordt voor komen en zelfs eeen prijsstijgende beweging in het leven kan worden geroepen. Dit is de z.g. in flatoire werking, die zeer gevaarlijk is, omdat de munt er door wordt aangetast, zodat zij mel de grootste omzichtigheid zal moeten worden toe gepast. Ook door de overheid kan na verloop van voorbe reidende maatregelen dc werkgelegenheid worden vergroot. Wij doelen hier op de uitbreiding van het aantal openbare werken. De inpoldering kan worden verhaast of uitgebreid. Er kunnen nieuwe wegen worden aangelegd of oude wegen kunnen worden verbreed. Men kan een geweldig plan uitwerken tot uitbreiding van de electrïciteits- bedrijven. De woningbouw kan worden bevorderd. In de grote steden kan men overgaan tot af braak van complexen krotwoningen. Al die maat regelen komen er op neer, dat er werk komt voor handen, die daar om vragen. ALGEMENE OPLEVING. Met de genoemde maatregelen bereikt men meer dan een directe werkverschaffing aan degenen, die op een bepaald moment zonder werk zijn. Het gehele economische leven wordt er door opgefrist. Er zijn belangrijke psychologische gevolgen, door dat de massa het vertrouwen in de toekomst weer herwint en daardoor de consumptie een meer nor maal beeld gaat vertonen. De opnieuw ingeschakelde arbeiders genieten weer inkomen en door dit alles komt de in dustrie van consumptie-artikelen weer op gang. Deze verschaft weer werk aan bouwmaatschappijen, machine-industrieën en scheepsbouwers, zodat het gehele economische leven weer op een hoger ni veau wordt gebracht. Deze politiek heeft zijn consequenties voor een tijd van hoogconjunctuur. De opdrachten voor openbare werken moeten dan worden verminderd, omdat zij immers de prijsverhogingen slechts in de hand werken. Bovendien is de prijs van alles dan op zijn hoogst. Er is dus voor elke overheid alles voor te zeggen om in tijden van depressie de opdrachten voor haar rekening uit te breiden, terwijl deze in tijden van welvaart moeten worden beperkt. Er zijn nog andere factoren ,die er toe geleid hebben dat men de werkgelegenheid beter in de hand heeft dan voorheen. Wij bedoelen hier spe ciaal de maatregelen, die leiden tot prijsstabilisatie. Dit geldt in de eerste plaats de prijs van de arbeid, het loon. Het instituut der collectieve contracten is, speciaal in Nederland, zeer belangrijk gewor den. In tijden van depressie wordt hierdoor een prijsverlaging vertraagd. In hausse-dagen wordt er een prijsverhoging door afgeremd. Het aller wege toenemende overheidstoezicht op dit terrein in ons land door de rijksbemiddelaars zal zeker bevorderlijk werken om de koopkracht van dc bevolking op een redelijk peil te stabiliseren. RONDETAFELCONFERENTIES. Die stabilisatie werkt echter ook door op ander terrein. Men heeft zich na de jongste oorlog er op toegelegd om prijsafspraken te maken op inter nationaal niveau. Landen, die bepaalde belang rijke goederen uitvoeren, gaan daartoe samen met de landen die deze producten in hoofdzaak in voeren, om de ronde tafel zitten, teneinde het eens te worden aangaande de te bepalen prijs. Naarmate deze politiek meer wordt toegepast, zal een plotselinge daling of stijging van goederen- prijzen minder voorkomen, zodat de economische bedrijvigheid meer gelijkmatig zal verlopen. Het is voornamelijk de werkgelegenheid, die daarvan rijke vruchten zal plukken. Het nauwer contact dat sinds de oorlog tussen vele landen is geschapen, kan de belangrijkste bijdrage vormen tot de vergelijkmatiging van de werkgelegenheid in grote delen van de wereld. Europa en Amerika hebben in de dertiger jaren in dezelfde mate onder de gesel der werkloosheid geleden. In beide werelddelen heerst dezelfde ge dachte de werkloosheid moet worden bestreden totdat men in staat is haar naar de hand te zetten Het steeds toenemende begrip voor de ernstige zedelijke en politieke gevolgen van deze maat schappelijke ziekte moge een waarborg voor ons zijn, dat wij inderdaad flink op weg zijn om een langdurige en ernstige werkloosheid, zoals die in het verleden heeft bestaan, voorgoed naar hë- rijk der onmogelijkheden te verbannen. (Nadruk verboden) Dr. H. R. Maf -rTMlT-T-~ -BTTOrWMTtti ffVrr HK# Vr. Ik ben huurder van een boerderij. Een jaar geleden is door storm het dak ernstig be schadigd. De eigenaar stelt de reparatie steeds maar uit. Wat moet ik nu doen V Antwoord j U kunt de verhuurder aanspreken tot nakoming en deze nakoming afdwingen door de rechter machtiging te vragen het werk op kosten van de verhuurder uit te laten voeren. Daarnaast kunt u schadevergoeding eisen. Zonder machtiging kunt u de reparaties laten verrichten en de kosten terugvorderen. Indien het de moeite loont adviseren wij u een advocaat in de arm te nemen. De verhuurder zal dan wel gauw van gedachten veranderen. G. W. Z. Ik verhuur een woning met land het geen onder de pachtwet valt. Huurcontract 13 niet aanwezig. Nu wil ik de pachter er af hebben. Hoe moet ik handelen Antwoord Het is niet zo bezwaarlijk dat het contract niet is getekend. Pachter zal de huur niet ontkennen. Door getuigen bewijs is de huurver- houding altijd nog wel aan te tonen. Indien u aan de paehtverhouding een einde wilt maken, moet u een daartoe strekkend verzoek indienen bij de rechter (pachtkamer). U moet daarin aan geven, dat u ontbinding vraagt op grond van het feit, dat het land door pachter wordt verwaarloosd. M. O. Wij zijn met zeven erfgenamen, vader is reeds lang overleden en moeder had ook het vruchtgebruik over vaders nalatenschap. Moeder overleed in 1951 Mijn broer is sedert enige jaren in een krankzinnigengesticht ter verpleging op genomen. Thans wordt door de gemeente een reke ning ingediend van plm. f 7000 voor de verple ging van m'n broer gedurende enige jaren. 1. Kan de gemeente de opbrengst van de verkoop opeisen V 2. Als de opbrengst onvoldoende is om de schuld te betalen, kan de gemeente het ont brekende dan van ons opeisen 3. Moeder had enkele persoonlijke bezittingen tijdens de oorlcg heeft zij deze verkoeht en de opbrengst voor zich zelf gebruikt. Moeder woonde bij mij in, maar ik heb niets van het geld gehad. Kunnen de andere erfgenamen nu van mij eisen dat ik hun een be drag uitkeer voor deze persoonlijke eigendommen Antwoord 1. Neen, de gemeente kan alleen op eisen het deel dat aan de verpleegde is toegevallen, na het overlijden van de vader en de schuld rust o.i. ook op dat deel dal na de boedelscheiding aan de moeder toekwam. Er dient hier precies te wor den nagegaan voor welke periode van verpleging de rekening geldt. 2. Neen, het komt ons voor dat de gemeente dit niet kan. Alimentatieplicht bestaat wel tussen ouders en kinderen en daarvan kan een deel van de nalatenschap dat tijdens de verpleging eigendom was van de moeder belast worden. Hebt u bij de opntming van uw broer destijds enige toezegging gedaan 3. Neen, dat is onmogelijk. Uw moeder was volkomen vrij om IV*" A haar persoonlijke bezittingen, als oorbellen etc. te verkopen. H. P. Ik verkocht een koe en liet de koper de opbrengst in het controle-boekje zien. Daarna haal de ik een lijst van de boterfabriek. Hpt op de lijst vermelde vetgehalte klopte echter niet met het controle-boekje, hetgeen ik niet gezien heb. De controleur van de boterfabriek heeft het vet gehalte foutief ingevuld op de lijst. De chauffeur van de veeauto heeft de lijst met de koe mee genomen om mede aan de hand van de opbrengst de prijs te bedingen. De koop is doorgegaan, maar tegen een aanmerkelijk lagere prijs. Wie draagt hier de schade Antwoord Wij begrijpen dat de controleur de lijst foutief heeft ingevuld, maar zien niet in dat dit redelijkerwijs tot gevolg nioest hebben dat een onvoordelige koop werd gesloten. Het komt ons voor dat u als verkoper de opbrengst uit het controleboekje en de lijst van de boterfabriek had moeten vergelijken bij dergelijke belangrijke trans acties. U hebt dit verzuimd ett zult dus de schade van uw nalatigheid zelf hebben te dragen. A. v. L. Zoudt u mij" kunnen helpen aan het adres van eën correspondentieclub Antwoord Schrijft u eens naar Postbus 529 te Amsterdam. G. J. L. De kantonrechter heeft een vordering van een makelaar niet ontvankelijk verklaard. Moet de makelaar nu de onkosten van de tegen partij vergoeden Antwoord Inderdaad komen de proceskosten indien de rechter dit heeft bepaald ten laste van de makelaar. Alle kosten krijgt de winnende partij echter niet vergoed. De gelden bij zijn advocaat betaald, komen niet ten laste van de verlie zende partij. W. v. O. Kan een familie eisen, dat gevorderde kamers geheel worden ontruimd, als men liever de stoffering er in wil laten V Antwoord Gevorderde kamers moeten leeg ge leverd worden, als men niet anders is overeen gekomen. R. te W. Is het geoorloofd bij een faillissement een woonhuis van de gefailleerde onderhands te verkopen, als het nog niet in het openbaar ten verkoop aangeboden is Antwoord Dergelijke zaken worden geregeld door de curator, die machtiging nodig heeft van de rechter-commissaris. Op eigen houtja iets ver kopen is strafbaar. IJ zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet Uw lever een liter gal In uw inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeung en loom. Neem de plantaardige CARTER S LE VERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wuze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertrof fen om de gal te doen stromen.ElstCarter sLeverpilletjes HET EERSTE LUSTRUM VAN DE STICHTING „HET VIERDE PRINSENKIND" In vijf zomers ruim 21.000 oorlogsweesje9 gratis inet vacantie Op 24 April 1947 werd in Dordrecht opgericht de Stichting „Het Vierde Prinsenkind". Geen der oprichters heeft toen kunnen vermoeden, dat de doelstelling van deze Stichting „het bezorgen van een vreugdevolle vacantie aan kinderen over wier leven de oorlog zulk een donkere schaduw wierp" bij het Nederlandse volk een zó grote instemming zou zinden. De cijfers spreken klare taal. In zijn vijfjarig bestaan zond „Het Vierde Prin senkind" 21016 door de oorlog verweesde en/of lichamelijk getroffen kinderen naar de prachtige kampen, die welwillend door de regering ter be schikking werden gesteld. Dit zou onmogelijk ge- weeest zijn, indien ons volk niet op ondubbel zinnige wijze had getoond, dat het zich van de oorlogsslachtoffers niet wil afmaken met een weke lijkse uitkering in geld alleen. Door middel van de Stichting „Het Vierde Prinsenkind" heeft onze natie uiting gegeven aan haar medegevoel met de duizenden weduwen en weesjes van hen, die dr hoogste tol aan de oorlog hebben betaald. De uitzending met vacantie was wel de meest sympathieke vorm die kon worden gekozen. Immers, de kinderen worden voor een korte periode ont trokken aan de zorgensfeer van iedere dag, terwijl daarnaast de moeders de ervaring opdoen, dat de offers, die door haar en haar gezinnen werden gebracht niet vergeten zijn. Dank zij de spontane en belangeloze medewerking van honderden voor treffelijke jeugdleiders, doktoren, verpleegsters, aal moezeniers en geestelijke verzorgers betekende de geboden vacantie veel meer dan ontspanning alleen. „Het Vierde Prinsenkind" heeft steeds mogen rekenen op grote medewerking van de regering en de gemeentebesturen. Dit impliceert echter niet dat de overheid geldelijke steun verleende. Het particulier initiatief zorgde voor de benodigde gel den en daarmede deed Nederland de eens in het donkerste uur vau de oorlog en terreur afgelegde belofte „Voor de kinderen van hen, die vallen, zal worden gezorgd" gestand. Het eerste lustrum van „Het Vierde Prinsen kind" zal zonder enig feestelijk vertoon worden herdacht. Veel meer ligt het in de bedoeling de Nederlanders in binnen- en buitenland een enkel moment te laten stilstaan bij het leed, dat de oorlog bracht in het leven van kinderen, die bij het wegvallen van de natuurlijke verzorgers, voor rekening kwamen van ons gehele voü „Kinderen van ons volk", dat moeten zij voor ons blijven deze oorlogsslachtoffertjes. Het lijkt ons juist hieraan nog eens te herinneren, immers hetis aj weer zoveel jaren geleden, dat v>j de heilige belofte aflegden deze kinderen te adop teren als een ereschuld aan hen, die in hun laatste levensuur ongetwijfeld zullen hebben gefluisterd „Zorg voor onze kinderen." Opnieuw zien bijna 4000 door de oorlog getrof fen kinderen verlangend uit naar hun vacantie in de kampen van „Het Vierde Prinsenkind Het bestuur van „Het Vierde Prinsenkind zal aan de verwachting van deze kinderen alleen dün kunnen voldoen, als in dit lustrumjaar „Feest gaven binnenstromen op gironummer 477800 ten name van de penningmeester te Dordrecht. ,v„i j Krabben en peuteren maakt de HtllCS.' kwaal steeds erger. De helder llitSldQ vloeibare D.D.D. dringt diep^in viuciuait o- de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN FAILLISSEMENTEN Statistiek opgegeven door Van der Graaf Co's Bureaux voor de Handel te Amsterdam. Totaal aantal uitgesproken faillissementen over de maand Maart 1952 154 (160), te verdelen als volgt Noord-Holland (excl. Amsterdam) 13 (25), Am sterdam 17 (21), Zuid-Holland excl. Den Haag en Rotterdam) 13 (14), Den Haag 8 (18), Rotterdam 11 (11), Utrecht 13 (12), Gelderland 21 (19), Noord- Brabant 22 (10), Liraburg 5 (11), Zeeland 2 (6), Friesland 3 (6), Groningen 7 (2), Drente 3 (0;, Overijsel 16 (5). Totaal aantal uitgesproken faillissementen van 1 Januari 1952 tot en met Maart 1952 521 (449). De tussen geplaatste cijfers zijn over dezelfde periode van 1951.

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1