AXELSCHE SE COURANT Kunnen wij de werkloosheid bestrijden? AXELSCHE COURANT WEK DE GAL IN UW LEVER OP Wat zijn de oorzaken DER HUIDIGE WERKLOOSHEID? Wii hphhen de werkaeleaenheid nu beter in de hand NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM I. GEEN EXPORT VAN BLOEDPLASMA- VAN LEDDEN HULSEBOS OVERLEDEN Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 26 APRIL 1952 66e JAARGANG No. 58 Abonnement»- prl|«, Loste nummers- Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indl* il. Buitenland il. - mm* Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeellngen 20 cent per m.m. Ki*»1ne Adverteutlèn ife^-dmum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. de landen die deze producten in hoofdzaak in voeren, om de ronde tafel zitten, teneinde het eens te worden aangaande de te bepalen prijs. Naarmate deze politiek meer wordt toegepast, zal een plotselinge daling of stijging van goederen- prijzen minder voorkomen, zodat de economische bedrijvigheid meer gelijkmatig zal verlopen. Het U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet Uw lever een liter gal in uw inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S Lb- VÏIRPTT.T.F.TTES om die liter gal op te wekken en mg op natuurlij ke wij ze te cht middel, onovertroffen üstCarter'sLeverpilletjes Frankering bij Abonnement Axel. WOENSDAG 23 APRIL 1952 66e JAARGANG No. 57 Abonnements prijs- nummers Kwartaal abonnement sa do kom U Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlè il, Buitenland fl. - Advertentie prijs 7 cent per m.m. Inaezonden Meaedeellngen 20 cent per m.m. Kle'ne Adverteutlên lux .<lmum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. (Van onze soc. economische medewerker) Het vraagstuk der werkloosheid is tegelijk een der moeilijkste als boeiendste problemen, waar voor zowel de economen als het gehele volk ge plaatst wordt. De econoom geeft er zijn energie aan, omdat hij hiermee kan bewijzen dat zijn arbeid zeer zeker nog aangenamer aspecten heeft dan het opjagen van arbeiders tot een maximum prestatie, zoals in de «volksmond veelal wordt aangenomen. Heel het volk wordt er door ge boeid, omdat ieder met die werkloosheid direct of indirect te maken krijgt. Werkloosheid is niet een vraagstuk alleen van degene, die er door getroffen wordt. Wie het zo ziet zal nooit een bijdrage kunnen leveren tot zijn oplossing. Dit is een economische plaag die alleen door een zo groot mogelijke gemeenschap kan worden verdreven. Bij de bestudering van het werkloosheidsprobleem ontdekte men verschillende soorten van werkloos heid. Men heeft voornamelijk onderscheiden sei zoen-, conjunctuur- en structuurwerkloosheid. De seizoenwerkloosheid komt met de regelmaat van een klok elk jaar terug. Wie uitsluitend land- bouwwerk verricht, moet een gedeelte van de wintermaanden in ledigheid doorbrengen. Arbei ders in een suikerfabriek worden na afloop van de campagne naar huis gestuurd. In de bouw vakken kan men gedurende bepaalde maanden van het jaar niet werken. De schaatsenmakers, sleden- bouwers, bontbewerkers zullen in het hartje van de zomer niet te klagen hebben over een teveel aan orders, maar de meeste bedrijvigheid is er in het algemeen toch in de zomermaanden, zodat de seizoenwerkloosheid het sterkst optreedt ge durende de koudste maanden van het jaar. Deze tijdelijke verslapping in een aantal br*«- ches is niet geheel te voorkomen. Soms ook is de beloning van dergelijke seizoenarbeiders op deze onderbreking ingesteld. Waar dit niet het geval ia en dit geldt wel voor de meesten moet er door tegengestelde seizoenarbeid in de leemte aan arbeidsmogelijkheid worden voorzien De overheid kan hier de helpende hand bieden voor de vestiging van daarvoor in aanmerking komende industriën te bevorderen. Wie 's zomers b.v. in de consumptieijs-industrie werkzaam is, zou zich 's winters zeer nuttig kunnen maken in de bont handel. Hier rijzen reeds tal van moeilijkheden en het zal dan ook nooit zover komen dat de seizoenwerkloosheid geheel verdwijnt. Een ge deelte van de bestaande werkloosheid van ruim 160.000 krachten wordt dus door die seizoen schommelingen veroorzaakt. DE DERTIGER JAREN. Dan is er de conjunctuurwerkloosheid. Dit is de meest kwaadaardige soort, omdat zij zo diep ingrijpt op het economisch leven, ook omdat dik wijls de gehele wereld er min of meer in betrok ken wordt. Dit soort werkloosheid ontstaat na een periode van hoogconjunctuur. Dit is een tijd perk, waarin de prijzen steeds stijgende zijn, waarin ieder veel kooplust heeft en over het algemeen de toekomst met optimisme wordt tegemoet ge zien. Ieder koopt dan graag omdat men nog ver dere prijsstijging verwacht. De ondernemers ver wachten vlotte afzet en een verhoging daarvan zodat de zaken worden uitgebreid. Nieuwe fa brieken worden gebouwd, zodat er werk in over vloed is. Aan dit alles komt natuurlijk eenmaal een eind Het optimisme verkeert in pessimisme. Men wordt voorzichtig. Het publiek geeft zijn geld onvoldoende of voorzichtig uit. De afzet stokt. De inkoop wordt verminderd en de periode van slapte, van werkloosheid is begonnen. Het opmerkelijke is, dat zowel in de hoog- als in de laagconjunctuur het ene verschijnsel het andere versterkt. De ene prijsverlaging roept de andere in het leven. Uit het eerste ontslag vol gen vele anderen, omdat de koopkracht in ernstige mate wordt ondermijnd. De criais in de dertiger jaren, die voor het gehele nu werkende geslacht wel onvergetelijk zal blijven, was een voorbeeld van conjuncturele werkloosheid. In die jaren zijn da* ook de ernstige studiën gemaakt om doeltreffende bestrijdingsmiddelen te vinden. Het ene land paste dit systeem toe,1 het andere probeerde iets anders en uit het geheel heeft men een collectie be strijdingsmiddelen verzameld, die thans door elke regering in voorraad wordt gehouden, om zonodig in te grijpen. Wij kunnen dus nu nog de slacht offers van de vroegere crises dankbaar zijn, want zij hebben als proefmateriaal dienst gedaan, zodat er heel wat moet gebeuren wil er opnieuw een depressie ontstaan als in de malaise-jaren na 1930. OVERSCHAKELING Ten slotte'is er de structuurwerkloosheid. Deze ontstaat wanneer de economische verhoudingen in bepaalde streken van een land of een bepaald deel van de wereld zich wijzigen. Wanneer een volk jarenlang zeer verzot is op geconserveerde groenten en de afzet stokt plotseling omdat iedereen nu diepvries eet, dan is structuurwerkloosheid het gevolg. Wanneer een groot gedeelte van ons volk nu sigaretten rookt, terwijl vroeger de meeste mannen een sigaar als genotmiddel prefereerden, dan is er sprake van een structuurverandering en een dito-werkloosheid. Dit laatste is momenteel in Nederland gaande. Dit geldt voor de sigareuindustrie als voorbeeld, maar op veel meer punten heeft zich de econo mische structuur van ons volk gewijzigd in dc jaren na de oorlog. Wij zijn van debiteurlaud geworden tot crediteurland. Dat wil zeggen dat ons inkomen voor een goed deel voorheen vloeide uit rente van uitgezette kapitalen. Wij konden daarvoor alles kopen waardoor zich een soort luxe-handel ontwikkeld heeft, die nu ter ziele gaat. Een gedeelte van onze rijkdom is door de oor log verslonden. Voor elk soort invoer moet nu gezwoegd worden. Terwille van de duidelijkheid kan men wel zeg gen dat wij van een gedeeltelijk verterend volk zijn geworden tot een volledig producerend volk en dit heeft zijn consequenties voor tal van in dustriën. Wij moeten ineer exporteren. Dan moe ten wij ons dus eerst afvragen, wat het buitenland van ons wil kopen en daarnaar onze industrie in richten en de nodige arbeiders daarvoor opleiden. Zover L het nog niet. Wel zijn we zover, dat tal van bedrijven die hier vroeger levensvatbaar heid bezaten, nu gedoemd zijn te verdwijnen. In grote lijnen nomen we een gedeelte van onze :sigaren-industrie, de luxe modebedrijven, kunst handelaren, de luxe meubelbedrijven etc etc. Deze bedrijven worden vervangen door export-industriqp die voor een groot deel nog moeten verrijzen. Hierin moet de voornaamste oorzaak van de hui dige werkloosheid in Nederland wel worden ge zocht, waarbij de betalingsbalans een belangrijke rol speelt. Door overheidsingrijpen is dit proces versneld Mede door overheidsmaatregelen zullen wij ook versneld uit de impasse moeten geraken. i(Nadruk verboden) Dr. H. R. Me; Belangrijke dingen kunnen soms van kleinigheden afhangen. Op dit ogenblik hangen b.v. mensen levens af van een misverstand, dat ook in som mige kringen iD Zeeland bestaat. Er wordt n.l. beweerd, dat Nederlands bloed naar het buiten land verkocht zou worden, om er deviezen voor te maken. Dit is niet waar nu niet en nooit I Het bloed dat de donor beschikbaar stelt voor de Bloedtransfusiedienst van het Ned. Rode Kruis wordt gebruikt in Nederlandse ziekenhuizen door Nederlandse doktoren. Nooit wordt ook maar één druppel ervan verkocht in het buitenland niet en in Nederland ook niet. Hoe dat misverstand in de wereld gekomen is, is niet precies na te gaan. Misschien is het een gevolg van een artikel dat twee jaar geleden in de „Spaarpost" verscheen. In dit ^artikel be toogde de minister van Sociale Zaken, dat het doel van het Rode Kruis „sparen" is het sparen van mensenlevens en het sparen van mensengeluk door het bestrijden van nood en narigheid. Van de ideële doelstelling van het Rode Kruis uitgaande, noemde Zijne Excellentie enige practische voorbeelden welke de materiële zijde van ons volksbestaan raken. O.a. het volgende „In het Centraal Laboratorium van de Bloed transfusiedienst worden uit het menselijk bloed vele noodzakelijke geneesmiddelen bereid, welke anders tegen hoge bedragen aan deviezen (dollars!) zou den moeten worden geïmporteerd." Een andere oorzaak voor het misverstand kun nen de transporten van bloed en plasma zijn, welke regelmatig tussen België en Nederland door de lucht werden verzonden. Dit betrof bloed dat in België door Belgen was gegeven en dat in het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusie dienst van het Nederlandse Rode Kruis te Am sterdam tot plasma werd verwerkt. In België was dat in de afgelopen jaren nog niet mogelijk, maar het Nederlandse Laboratorium heeft België daarmee toeD geholpen. Wat ook de oorzaak van het misverstand moge ziin, de gevolgen zijn heel onaangenaam want vele mensen lieten zich weerhouden om hun bloed af te staan ten bate van patiënten, wier gezond heid en wier leven van een bloedtransfusie af hankelijk is. De internationaal bekende oud-politiescheikundige Chr. J. van Ledden Hulsebos is Vrijdagmiddag in zijn woning in Amsterdam op 75-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. De heer van Ledden Hulsebos werd op 20 Maart 1877 te Amsterdam geboren. Hij ontving op het gymnasium te Amsterdam en te Tiel onderwijs, studeerde aan de universiteit te Amsterdam phar- macie en behaalde het apothekersdiploma. Op 24-jarige leeftijd ontving hij zijn eerste opdracht van de justitie. De officier van justitie te Alk maar had n.h Van Ledden Hulsebos Sr. telegra fisch ontboden, maar aangezien de vader zich in het buitenland bevond werd de zoon met de opdracht belast. Sedertdien heeft de jonge Van Ledden Hulsebos gedurende tientallen jaren ge holpen bij het justitieel onderzoek in binnen- en buitenland. In „Veertig jaar speurderswerk", dat in boek vorm Verscheen, beschreef hij vele van de door hem onderzochte gevallen. Hij is de eerste ge weest, die ultra-violette stralen bij het politie onderzoek toepaste. Hij was Officier in de Orde van Oranje-Nassau en drager van het Officierskruis van Leopold II van België. 1 VAN DE STICHTING PRINSENKIND" 21.000 oorlogsweesjes vacantie 1 in Dordrecht opgericht de Prinsenkind". Geen der nnen vermoeden, dat de ïting „het bezorgen van aan kinderen over wier donkere schaduw wierp" een zó grote instemming spreken klare taal. zond „Het Vierde Prin- oorlog verweesde en/of deren naar de prachtige foor de regering ter bc- Dit zou onmogelijk ge- volk niet op ondubbel- id, dat het zich van de il afmaken met een weke- leen. Door middel van de Prinsenkind" heeft onze haar medegevoel met de weesjes van hen, die df hebben betaald cantie was wel de meest 1 worden gekozen. Immers, r een korte periode ont- er van iedere dag, terwijl ervaring opdoen, dat de :n haar gezinnen werden jn. Dank zij de spontane :ing van honderden voor- oktoren, verpleegsters, aal- verzorgers betekende de er dan ontspanning alleen. :ind" heeft steeds mogen werking van de regering Dit impliceert echter niet jke steun verleende. Het de voor de benodigde gel- Nederland de eens in het orlog en terreur afgelegde eren van hen, die vallen, estand. an „Het Vierde Prinsen- feestelijk vertoon worden ;t het in de bedoeling de en buitenland een enkel ïan bij het leed, dat de ven van kinderen, die bij atuurlijke verzorgers, voor ons gehele volt olk", dat moeten zij voor 'sslachtoffertjes. Het lijkt :ens te herinneren, immers ■el jaren geleden, dat v<j en deze kinderen te adop- aan hen, die in hun laatste zullen hebben gefluisterd n." )00 door de oorlog getrof- id uit naar hun vacantie [et Vierde Prinsenkind". et Vierde Prinsenkind" zal i deze kinderen alleen dan rs dit lustrumjaar „Feest- p gironummer 477800 ten neester te Dordrecht. I EMENTEN door Van der Graaf Co's [el te Amsterdam. aroken faillissementen over 154 (160), te verdelen als Amsterdam) 13 (25), Am- Hollaud excl. Den Haag en :n Haag 8 (18), Rotterdam Gelderland 21 (19), Noord- urg 5 (11), Zeeland 2 (6), ngen 7 (2), Drente 3 (0;, iproken faillissementen van met Maart 1952 521 (449,. ste cijfers zijn over dezelfde

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1