Erdal LasUan de ZON? Zonnescherm Markies Visser- Koole. n.v. GELD VERDIENEN! 5uper norma Postzegels verzamelen is lang niet zinloos te»*-® spaa*Pot Bij X doi®n Maak zelf Uw Gestreept Zonneschermdoek 2,90 per meter Kennis van vreemde talen en culturen wordt er door bevorderd. SPORTNIEUWS. BEKENDMAKINGEN. Uw kinderen zijn er blij meeze lachen om die grappige tekeningen van kabouters en pelikanen. Kom, geef ze er één! Profiteer van deze tijdelijke aanbieding! 2 dozen Erdal schoencrême met zo'n leuke spaarpot tezamen voor 60 ct. totaal! Poets en spaar met Erdal... "t is het behoud van Uw schoenen! Verkrijgbaar in de kleuren: zwart, donker-middel- en licht bruin, oxblood en wit. of 140 c.m breed vanaf (Ook geschikt voor Strandtentjes enz. enz.) - s MOORDStR-AXEL TE LEF. S3 Naam Adres Plaats Opleiding BEVELANDS BOOMGAARDEN BLOEIEN. Volgende week het hoogtepunt. Van de V.V.V. verndinen we, dat op Zuid- Beveland, dank zij het mooie voorjaarsweer, de bloei der vruchtbomen zich snel ontwikkelt. De pruimen staan al in volle tooi de kersen beginnen en de vroege peren eveneens. Zondag zal er reeds veel te genieten zijn, wat natuurpracht betreft en de volgende week gaat het naar het hoogtepunt. Voor Zondag 27 April is een sterrit voor auto's en motoren uitgeschreven, die door het mooiste deel van Zuid-Beveland zal voeren. BENOEMD. Met ingang van 1 Mei a.s. is benoemd tot bur gemeester van de gemeente Venlo, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, thans burgemeester van de gemeente Etten-Leur. Tot 1944 was mr. van Rooy burgemeester van Hontenisse, waar hij toen door de bezetter werd ontslagen. GESLAAGD. Voor het examen chemisch analyst te Rotter dam, slaagde de heer J. Geerards te Koewacht. Terstond nadat in ons land de eerste post zegels werden uitgegeven begon men ook met een echte verzamelwoede de gebruikte exemplaren op te sparen. Zelfs om een mooie collectie postzegels te verzamelen moet men zich organiseren en dat werd hier te lande direct begrepen want de ver eniging „De Philatelist" is even oud als de Ne derlandse postzegel. Men moet nu eenmaal verzamelaar zijn van de kleine zegeltjes om ten volle de waarde van deze liefhebberij voor het leven te kunnen beseffen. Er zit een leerzame zijde aan die hobby, want men leert er de vreemdste landen door kennen, hun staatslieden en kunstenaars, terwijl ook tal van eationalc gebeurtenissen in de moderne tijd op een postzegel worden afgebeeld, al is het ook dik wijls op symbolische wijze. Zelfs dit laatste is van grote waarde, want onze verbeeldingskracht en de zin voor kunst wordeen er door ontwikkeld. Al met al is nu de waarde van die miniatuur-neta- lingsbewijzen of dito schilderijtjes reeds voldoende aangetoond zonder dat wij nog gesproken hebben over het voornaamste doel van een postzegel-ver zamelaar. Dat is ongetwijfeld gelegen in de ont spanning en de vreugde, die het bezit en de be zichtiging daarvan aan de liefhebbers bieden. Jammer dat ook aan dit nuttig vermaak voor jong en oud in zoveel opzichten afbreuk wordt gedaan. Het verzamelen van postzegels is kost baar geworden sinds men ontdekt heeft dat zelfs gebruikte exemplaren een gewild handelsartikel zijn. Daarom is het bijeenbrengen van een algemene verzameling bijna niet meer te betalen. Tenminste als men werkelijk naar een zekere waardevolle collectie streeft. Daarom beperken de meeste phi- latelisten zich tegenwoordig al tot één of enkele landen. Meestal zoekt men dan een correspondentie adres in het vreemde land, welks zegels men be geert en er wordt dan een ruilhandel gedreven. Men merke hierbij op het waardevolle scheppen van internationale contacten, waardoor talenkennis wordt gekweekt en oog voor ideeën en cultuur in andere landen. Op deze wijze worden er prachtige collecties postzegels, .bijeengebracht. Ook in andere richting heeft de specialisatie in het verzamelen van postzegels reeds zijn intrede gedaan. Zo vindt men philatelisten met albums vol zegels waarop alleen gebouwen voorkomen uit alle delen ter wereld. Sommige verzamelaars brei den hun hobby uit tot een nadere studie van de bouwstijlen of de gebouwen zelf en vermelden hun resultaten dan in het kort bij elke zegel. Een enorme kennis wordt op deze wijze verzameld. Anderne beperken zich tot een collectie dier- postzegels of tot klederdrachten. Allerlei variatie is hier mogelijk en naar gelang men over meer speurzin beschikt kan men de verzamelingsopgave nog moeilijker maken. VOLLEDIGHEID. De laatste tijd wordt er veel aandacht besteed aan de postzegels van pas-ontstane landen zoals Annam, Indonesië, Israël en Vietnam. Dit zijn kleine staten en men leeft dan in de hoop de uitgave van nieuwe exemplaren bij te kunnen hou den om een zo volledig mogelijke collectie te krijgen. In die drang naar volledigheid ligt nu de sport. Het is de ingeboren begeerte van de mens om nu juist iets meer of iets anders te bezitten dan zijn omgeving. Zo bestaat er ook bij de philatelisten een soort competitie om de eerste plaats. Naar mate een collectie vollediger wordt en dus waar devoller, stijgt de bezitter ervan op de sociale ladder in het rijk der postzegelverzamelaars cn wordt zijn naam met eerbied uitgesproken. Van zelfsprekend heeft dit streven naar een ere-plaats onder de philatelisten de prijs van meer zeldzame exemplaren omhoog gedreven. Is het dan wonder dat de zeldzaamste post zegel voor niet minder dan 35.000 dollar werd geveild, toen hij in 1922 eens onder iSe hamer kwam Dit is een exemplaar uit Brits Guyana. Men noemt dit zegeltje het laatst overgebleven exemplaar van een kleine hoeveelheid, die in 1856 uit nood in Georgetown werd gedrukt, om dat men te lang moest wachten op een zending nieuwe zegels uit Londen. Er staat een driemaster op afgebeeld, die op rood papier werd gedrukt. Momenteel moet dit zo fel begeerde zegeltje zich ergens in Amerika bevinden. Terstond na de veiling, waarop dit fantastische bod werd gedaan, gingen er schepen vol mensen naar Brits Guyana om te proberen nog ergens een tweede exemplaar te vinden. Heel wat oude archieven zijn in die dagen voor een zoet prijsje verkocht, terwijl gc'ukszoekers met bevende han den dagenlang zochten. In de postzegelwereld is nooit bekend geworden dat er een tweede exem plaar is gevonden. Men neemt dus aan dat dit rode ééncents-zegeltjc enig is in de wereld. DE BOTERHAM. Het mag in zekere zin een gelukkige omstandig heid worden genoemd, dat uit de verzamelwoede zich een postzegelhandel heeft ontwikkeld. Immers nu verdienen er duizenden in de wereld een boter ham mee. Toch blijft het te betreuren dat zicb daarmee ook de postzegelverzamelaars hebben ge scheiden in twee groepen de professionals en de amateurs. De laatsten zijn het talrijkst ge bleven ook al moeten zij zich er dikwijls aan zienlijke financiële offers voor getroosten. Met waardering voor de bemiddelende functie van de officiële postzegelhandel willen wij die amateurs aanmoedigen en anderen opwekken om bij de jeugd het verzamelen van postzegels te stimuleren. Het is een leerzame gezellige bezig heid die in het gezin kan worden verricht. Er worden contacten door gelegd met vreemde landen; zelfs zijn er huwelijksbanden door gesmeed. Het belangrijkste is echter dat op deze wijze vriendschapsbanden worden gekweekt tussen de volkeren. Men gaat vreemde culturen begrijpen en waarderen, waardoor een schakel wordt ge heeld in de keten, die volkeren in duurzame vrede moet verbinden en die nog steeds op zo vele plaatsen is gebroken A. G. H MOTOR- EN WIELERSPORT. De sportvereniging te Koewacht heeft tegen de a.s. Meikcrmis een bijzonder programma samen gesteld, waarbij een motor- en een wielerwedstrijd zullen worden gehouden. Op Zaterdag 3 Mei heeft een snelheidswedstrijd plaats voor motoren, welk parcours zeer gunstig is gelegen en waarvoor de deelname is verzekerd van de bekende motorrenners Kalle, de Rijke, Loyez, enz. Daar deze snelheidswedstrijden hier in de streek nog niet hebben plaats gehad ver wacht het organiserend comité een goed succes. Op 5 Mei zal weer de wielerwedstrijd voor amateurs plaats hebben, waarvoor thans ook reeds verschillende renners zijn ingeschreven. Indien het weer mag medewerken zullen dit voor Koe wacht bijzonder succesvolle sportdagen worden. Voetbal. DERDE KLASSE D. ZeelandiaClinge 13; AxelMeto 62; Bier vlietCorn Boy-s uitgest.; SluiskilBreskens 43 RES. TWEEDE KLASSE D. De Zeeuwen 2Corn Boys 2 71; R.C.S. 2 Vlissingen 2 30. (Middelburg 2 kampioen.) ZATERDAG - COMPETITIE. TWEEDE KLASSE F. Zaamslag 3Spui 2 210: Hoek 2Terneuzense Boys 2 42 (Hoek II kampioen.) AXEL—METO 6—2. Voor dat deze wedstrijd een aanvang nam bood het bestuur van Meto uit Ilogerheide het kam pioenselftal bloemen aan, waarna een deputatie van A.S.V., bestaande uit de heren Ch. Tieleman en P. Deij, met een fraaie, overwegend in oranje- witte kleuren samengestelde bloemenmand kwa men aandragen en deze aan de Axelse aanvoerder overhandigden. De heer J. Dieleman, voorzitter der V.V. Axel dankte voor dit eerbetoon waarna de wedstrijd kon beginnen. Er was een wijziging gebracht in de opstelling van de oranje-ploeg, doordat de spil Verpoorte de backplaats van de geblesseerde Jansen bezette, terwijl de middenlinie was aangevuld met de reserve-rechtshalf Ko Dieleman. Vanaf de aftrap ging de Axelse voorhoede tot de aanval over maar wist het voorlopig niet verder te brengen dan het afdwingen van een hoekschop. Door fanatiek op de bal zitten slaag den de Brabanders er in zich wat los te werken en de thuisclub terug te dringen. Door een aarzelende houding van de gehele Mcto-verdediging kreeg na ongeveer 10 minuten Deij uit een goede voorzet van rechts de kans om de score te openen wat hij dan ook niet naliet. Nog geen tien minuted' later bracht den Engels man, zwaar gehinderd, de bal fraai voor de doel- inond, waar Borghstijn gereed stond en ineens zo'n oerharde schuiver inzond, dat zelfs hel net er niet tegen bestand bleek te zijn (20). Het hoge tempo zakte nu wat en er was on geveer een half uur gespeeld toen de Meto-links- binnen, na een afgemeten voorzet van zijn rechts buiten de achterstand wist te verkleinen (21). Hierna was het woord weer aan de thuisclub en uit een doorbraak van Jonkman ontstond een hachelijk moment voor het doel der gasten toen de Axelse rechtsbinnen alleen voor de doelman kwam te staan en deze al vallende Jonkman pro beerde de bal te ontfutselen. Dit lukte hem niet en het 1 eder kwam terecht bij de mee opgelopen Borghstijn die niet aarzelde en de geslagen doel man het nakijken gaf (31). Met een verrassende kopbal maakte v. d. Velde vlak voor de rust er 41 van. Na de thee kwamen de bezoekers er ook bijna niet aan te pas en reeds na vijf minuten werd Deij door goed samenspel van de Axelse voorhoede in staat gesteld het vijfde Axelse doelpunt te fa briceren. Meto gaf zich nu duidelijk gewonnen en daardoor was het verdere verloop van deze ontmoeting weinig interessant meer. De midvoor van de oranje-witten maakte nog het halve do zijn vol (61). Tenslotte tegen het einde van de wedstrijd wist Meto uit een schermutseling voor het Axelse doel het net nog eenmaal te vinden waardoor de eindstand 62 werd. De stand in de 3e klasse D is thans: Axel 21 15 5 1 66 23 35 De Zeeuwen 19 11 4 4 44 -27 26 ODIO 20 10 6 4 58 - 43 26 Meto 19 9 3 7 50 -39 21 Breskens 19 8 3 8 55 -53 19 Clinge 19 8 2 9 51 -50 18 R. C. S. 18 7 3 8 40 -33 17 Biervliet 19 8 1 10 40 -40 17 Nieuw Borgvliet 19 5 6 8 39 -50 16 Zeelandia 20 5 3 12 33 -65 13 Corn Boys 17 5 2 10 37 44 12 Sluiskil 18 3 2 13 20 -67 8 Automobilisme. DE KNOBELRIT. Tweede Paasdag had de jonge Axelse Motor- en Automobielclub M.A.C.A. uitgekozen om voor het eerst op bescheiden schaal voor het voetlicht te treden door het organiseren van een knobelrit door Oost Zeeuwsch-V'laanderen, waarbij een route was uitgestippeld, die vrijwel alle plaatsen in ons district omvatte. Te half twee startten de 36 deelnemers uit Axel en na verloop van enige uren keerdeiv :7 stuk voor stuk weer op hun uitgangspunt terug, zodat omstreeks 6 uur allen de rit hadden vol bracht J m »j*1 Op ieder eindpunt van een traject werd door een worp met een dobbelsteen bepaald waarheen het volgende traject zou voeren, leder traject leverde de deelnemer een bepaald aantal punten op en het hoogste puntental bepaalde de winnaar. Van de leden werd dit de heer G. Verstraeten, die hiermee in het bezit kwam van een fraaie wisselbeker voor de leden. Van de niet-leden verkreeg de heer Am. van der Linden de eerst» prijs, terwijl de heer J. Misseghers een troost prijs ontving voor het laagste puntental. Tafeltennis. A.T.A.C.-DAMES BIJNA KAMPIOEN. Het eerste dames-team van A.T.A.C. speelde j.l. Woensdag de belangrijke wedstrijd tegen het dames team van C.N.A. Onze Axelse dames wisten een 91 overwinning te behalen, waardoor haar kansen op het kam pioenschap zodanig zijn dat het hun bijna niet meer kan ontgaan. Ook het tweede damesteam van A.T.A.C. wist het te Terneuzen op die dag tot een 91 over winning te brengen en wel tegen het dames-team van Tempo III. De burgemeester van Axel maaktbekend, dat bij voldoende deelname een cursus zal worden gegeven voor de berijders van rijwielen met hulp motor. Deze cursus, die uitgaat van het Verbond voor Veilig Verkeer, bestaat uit vier lessen en zal aanvangen op DONDERDAG 24 April, des avonds om 7.30 uur in het gebouw van de O. L. SCHOOL, in de Kerkdreef. Het lesgeld bedraagt in totaal f 1,per deel nemer, te voldoen bij aanmelding. Aanmelding kan geschieden ter gemeente-secre tarie van Axel en bij de heer A. N. dtr Visset, Bankertstraat 22 te Axel, vóór of op 22 April a.s. Axel, 10 April 1952. De Burgemeester van Axel, VAN OEVEREN. AANMELDING EN AANGIFTE VOOR DE BEV OLKINGSREGISTERS. Burgemeester en wethouders van Axel, gelet op het bepaalde in artikel 112 van het besluit be volkingsboekhouding, staatsblad 1936, nr 342 herinneren de bevolking aan haar verplichtingen, omschreven in de artikelen 3 tot en met 16 vaf, ggeaoemd besluit bevingen als voornaamste ter openbare kennis 1: dat, behoudens afwijkingen, ieder, die in Ne derland nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet, onverwijld moet worden opgenomen in één der bevolkingsregisters 2. dat ieder moet worden opgenomen in het be volkingsregister der gemeente, waar hij voor nemens is duurzaam of voor onbepaalde tijd zijn nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust te genieteu 3. dat in geval van onzekerheid omtrent het onder 2 vermelde bijzondere voorschriften gelden; 4. dat behoudens afwijkingen, ieder, die Neder land verlaat, onverwijld van het bevolkings register moet worden afgevoerd 5. dat bij adresverandering binnen de gemeente de nndige wijzigingen in het bevolkingsregister moeten worden aangebracht. V oorts, in verband met het bovenstaande a. dat aangifte van vertrek uit of van verhui zing binnen de gemeente mondeling of schrif telijk moet geschieden op de dag van, ol uiterlijk vijf dagen na het vertrek (bij het verlaten van Nederland, ten hoogste vijf dagen tevoren) of na de adresverandering, met op gave van het laatste adres en van de naam der gemeente, of van het land en de plaats, waarheen vertrokken en het nieuwe adres (zo nodig met opgave van de naam van het hoofd van het gezin) b. dat de aangever van een vertrek, behoudens bijzondere gevallen, onmiddellijk een verhuis kaart wordt uitgereikt of toegezonden, welke hem dient als bewijs van afmelding en welke binnen vijf dagen moet worden ingeleverd bij het bestuur der Nederlandse gemeente, in Wel ker bevolkingsregister de persoon moet worden opgenomen c. dat ieder, die in de gemeente nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet en die nog niet in het bevolkingsregister is op genomen of die ten onrechte nog in het be volkingsregister ener andere gemeente is op genomen, zich binnen vijf dagen ua zijn aan komst in persoon moet aanmelden bij het ge meentebestuur onder overlegging van een pas poort of ander identiteitsbewijs, indien hij uit een plaats buiten Nederland en van een ver huiskaart of legitimatiebewijzen, indien hij uit een andere gemeente van Nederland is geko men, tenzij hij overeenkomstig de desbetreffende bepalingei' is vrijg'Steld van aanmelding d. dat bestuurders van" instellingen, gestichten o{ schepeW waarin personen onder enig bestnoi inwonen, alsmede hotelhouders, pensionhom' rs en kamerverhuurders uiterlijk vijf dagen na de opneming of huisvesting of na het vertrek mededeling moeten doen van de geslachtsnaam eti de voornamen van ieder persoon, die lan ger dan veertien dagen in de instelling, het gesticht, schip, hotel, pension of huis wordt of is opgenomen of gehuisvest, alsmede van ieder zodanig persoon, die daaruit vertrekt e. dat overtreding van de voorschriften wordt ge straft volgens de wet f. dat voor persoonlijke aanmelding en voor mon delinge aangifte voor het bevolkingsregister ge legenheid zal worden gegeven op werkdagen van 9 tot en met 12 uur bij de afdeling Be volking der gemeente-secretarie. Axel, 2 April 1952. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren. E 467 De man die meer kè.n, verdient ook meer. Hij komt vooruit! De wereld heeft hem nodigZorg dat de wereld ook om vraagt Studeer in Uw vrfje tijd, bij U thuis. Zó bouwt U aan Uw toekomst. Bedenk Kennis is de sleutel, die op alle deuren past terffïaNadarlaiAsclie Instituut wot PracttuM petenicliappaniwk Erkend door de Inspectie Schriftelijk Onderwijs (m.m.v. Min. v. OnderwüsJ Vul vand-ag de bon nog In on tand deze aan: „E.N.I." tan Hovestraat 58, Dan Haag. U krijgt dan aan uitgebreid prospactua. Maar doa Hat nu, ook Uw EEN OBEEP UIT ONZE CURSUSSEN Moderne talen Opleidingen Associatie Diploma's H andelswetenschappen Bedrijfsleer- en Landhuishoudkunde Landbouwboekhouden M iddenstandsdiploma Veeteelt-, Land- en Tuinbouwonderivys Rentmeester Makelaar-Taxateur SPECIALE CURSUSSEN Voetballen door Bondstraintr Van der Leek) Theorie autorijden Eén vingerdruk verandert (1) rwart In (2) rood ol (3) blauw ol (4) groen. Super Norma 4-kleurenpotlood werkt volautomatisch. Sloer geconstrueerd voor jarenlange trouwe dienst, niettemin de elegance zelve. In Cro-metaal; vanaf f 15.25. Ook beperkt verkrijgbaar in doublé én zilver.

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 3