AXELSCHE |f COURANT Hoe staat het met het kanker-onderzoek? OPENT 0QODT R*J00^ s „Met raad en daad" rrnrrai De gevleugelde leraar KING Puistjes D.D.D. WEK DE GAL IN UW LEVER OP Voor- en nadelen van schriftelijke cursussen V NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Proberen blijft begeren! SPROETEN^ koop tijdig SPRUTOL natuurzuivere PEPERMUNT rEk0rLL|fEs3tdte Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 19 APRIL 1952 oo Abonnement»- prijs: Losse nummers* Kwartaal abonnement Axel binnen de kom H Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlé il. Buitenland il. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeellngen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutlén ^maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. (Van onze medische correspondent) Op deze veelomvattende vraag werd, tijdens een uiteenzetting voor de pers in het Antoni van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam door enkele voor aanstaande figuren, die op dit gebied in ons land werkzaam zijn, een antwoord gegeven. Dat Koningin Wilhelmina in 1948 haar jubileum geschenk ter beschikking stelde van de kanker bestrijding, weet iedere Nederlander. En was dat nog niet tot hem doorgedrongen, dan is er toch in ieder geval door het enorme succes van de llaak-in-actie wel iets bij hem gaan dagen. Maar hoe de vork nu eigenlijk verder aan de steel zit, is voor ons allen een groot raadsel. Vooral omdat er blijkbaar twee instanties naast elkaar werkzaam zijn. Zo ingewikkeld is het nu echter ook weer niet. Het is hier net als in het dagelijks leven bij ons thuis. Papa vult de schatkist en mama maakt hem weer leeg. Het vullen gebeurt in dit geval door de „Vereniging Koningin Wllhelmma- fonds". Met mama is de „Stichting Koningin- Wilhelminafonds" te vergelijken. En deze toont zich een wijze huisvrouw, want ze is voorzichtig vóór ze het geld gaat besteden. Er is dan ook tot nu toe slechts in hoofdzaak voorbereidend werk verricht. Niet alleen moet er getracht worden deze ver schrikkelijke ziekte, die in 1948 bijna 20°/o van de sterfgevallen in ons land vertegenwoordigde, zoveel mogelijk te voorkomen en te genezen. Neen, wij moeten er ook achter zien te komen, wat kanker eigenlijk is. En daarvoor is nog zeer veel wetenschappelijk onderzoek noodzakelijk, Voor dit onderzoek zijn in de eerste plaats natuurlijk de mensen nodig, die op dit gebied hun opleiding hebben gehad en die daarvoor ook voldoende enthousiast zijn. Maar ook meer laboratoria en meer instrumenten. Dit alles moet dus eerst ver wezenlijkt worden en dan pas staan wij aan het grote begin. De onderzoekers zullen dan kunnen samenwerken met de universiteiten waar ze de jongeren het enthousiasme kunnen bijbrengen. En met elkaar, opdat de kennis van een ieder vrucht baar op de ander zal kunnen inwerken. De eerste ontmoeting tussen deze super-specialisten zal waar schijnlijk in Juni a.s. gehouden worden. Wat dit „research-werk" betreft, aldus prof. Westenbrink, komt het eigenlijk hierop neer, dat er momenteel nog geen duidelijke concrete voor stellen zijn Wij moeten voorlopig alleen maar trachten om zoveel mogelijk van de kanker te weten te komen en streven naar een goede samen werking op dit gebied. Vijftig jaar geleden zag men de tuberculose als een ongeneeslijke volks- plaag. Nu lijkt het, alsof we deze ziekte binnen afzienbare tijd zullen uitroeien. Zo moet het met de kanker ook I De behandeling en genezing is natuurlijk we! een geheel ander hoofdstuk uit het grote nog onbegrijpelijke boek „kanker", maar, zoals ook dr. Wassink betoogde, wij moeten niet vergeten, dat de research uit iedere patiënt die in de kli niek verpleegd wordt ,iets leren kan en dat om gekeerd de kliniek onmiddellijk gebruik zal ma ken van wat men in het laboratorium ontdekt heeft. Er is dus een verband tussen deze beide hoofdstukken uit het duistere boek der kwaad aardige gevallen. Dit verband moeten wc terug vinden in de samenwerking tussen super-specia listen op kankergebied enerzijds en alle andere specialisten anderzijds. Tot een zo hecht mogelijk team-work zal men echter pas goed kunnen komen, wanneer er een nieuw Centraal Kankerinstituut met bijbehorende kliniek kan worden ingericht. Van niet te onderschatten betekenis ten slotte zal ook zijn het samenstellen van een algemene ziekte-statistiek van de kanker. Zo kunnen wij komen tot een grondige kennis over de bereikte resultaten met als gevolg een verbetering V V het onderwijs over dit vraagstuk. Een onderwijs, dat niet alleen bestemd zal zijn voor alle toe komstige kanker-specialisten, maar ook voor het grote publiek. De voorlichting zal hierdoor dus beter kunnen worden Een ieder zal, door middel van lezingen en films iets meer over deze veel besproken ziekte te weten kunnen komen. Men zal er zich van kunnen overtuigen, dat het hier geen wetenschappelijke hoogdraverij betreft; dat het niet zo maar iets is wat voor hem of haar van geen belang is. En de angstige» onder u, die bij het geringste knobbeltje denken, dat ze nu een ongeneeslijke ziekte hebben, zullen dan ook weer rustig kunnen ademen en dadelijk naar de dokter stappen ooi het, nu onschuldig gebleken gezwelletje te laten verwijderen. Al was het al leen maar omdat het zo lelijk staat 1 En vergeet u het niet Papa is de „Vereniging Koningin Wilhelminafonds" en mama kan het huishouden niet bedruipen als papa niets verdieni. (Nadruk verboden.j T. K. te A. Naar aanleiding van uw gestelde vraag betreflende uitkering krachtens een aan vullende ziekenfondsverzekering deelt de Alg. Mij Ziekenfonds voor Zeeuwsch-V laanderen ons nog het volgende mede Onze aanvullende verzekering geeft recht op een uitkering van 365 dagen ziekenhuisverpleging na beëindiging van de bekende termijn van 42 dagen. Vooi die uitkering is het echter niet nood zakelijk dat de verpleging aaneensluitend wordt genoten. In het gestelde geval was het dus zeer goed mogelijk een uilkering te verstrekken, hoewel de patiënt enige tijd thuis had doorgebracht. Of de hernieuwde opname binnen een jaar plaats vond, kan evenmin aanleiding tot weigerrng zijn geweest, daar in het Ziekenfondsenbesluit bij ziekcnhuisverpleging alleen wordt gesproken van „42 dagen per geval", zonder dat het begrip „binnen een jaar" ter sprake komt. Hoewel zondere nadere gegevens niet kan wor den nagegaan wat de reden van weigering is ge weest, vermoeden wij, dat deze op andere gronden plaats vond. Wellicht was de gestelde wachttijd van drie maanden na het aangaan der aanvullend: verzekering nog niet verstreken, of wel kan de opname hebben plaats gevonden in een krank zinnigengesticht waarvoor door de aanvullend: ver zekering geen vergoeding wordt verleend. M. B. Heeft een palm met dunne stam vlak boven de grond. Is bang voor afbreken. Wil deze verpotten. Wat is de beste tijd 'f Antwuord Die dunne stam hoort er nu een maal bij. April is de beste verplanttijd. U dient dan als aarde het volgende mengsel te gebruiken 3 delen kleizodengrond, 2 delen bladaarde, 3 delen mestgrond en 1 deel zand. De oude aarde mos zoveel mogelijk van de wortels verwijderd worden. Op de bodem van de nieuwe (grotere) pot legt u eerst een hoeveelheid potscherven. Daarna dage- ien Prospectuur betreffende jeugdherbergen zijn ver krijgbaar bij het „Hauptverband für Jugendwan- deren", Bismarckstrasse 21 te Detmold. Domoor. Welke diploma's moet ik halen om stewardes te worden Wordt een U.L.O. tot een middelbare school gerekend V Is er veel belang stelling om stewardes te worden Antwoord U kunt bij de redactie de bepalingen omtrent opleiding etc. afhalen. Emigrant. Gaarne zou ik van u willen weten, of ze in Australië op gas koken, in verband met de aanschaf van een kcukenuitzet, daar wij dan, indien ze niet op gas koken een electrisch uit zet moeten aanschaffen. In Australië is de stroom- sterkte toch 240 volt Antwoord Wij willen uw vraag gaarne be antwoorden als u ons kunt opgeven in welke plaats in Australië u zich denkt te vestigen. Het is n.l. zo dat, in verband met de uitgestrektheid van het land, u wel eens noch aan een gasuitzet, noch aan een electrische uitzet iets hebt en u zich zult moeten behelpen met petroleum of hout. Over het algemeen is het voltage inderdaad plm. 240 volt. bij Brand-,Snij-,Val- en Schaafwonden. J. A. V. Ik ben van lichting '50 en buitenge woon dienstplichtig. Kan ik vrijwillig naar Nieuw- Guinea V Waar moet ik mij melden V Waar krijg ik dan opleiding (landmacht) Hoe lang duurt dit ongeveer Antwoord Omdat u buitengewoon dienstplich tige bent, raden wij u aan u allereerst tot de afdeling militaire zaken van het gemeentehuis te wenden. Vermoedelijk zult u nog wel een ver zoekschrift aan het ministerie Van oorlog moeten indienen Uw vragen worden dan tegelijkertijd opgelost. M. G. Ik ben een vrouw van 78 jaren. Mijn geld is omgezet in een lijfrente groot f 70, wat juist mijn kostgeld is per maand. Kan ik van de uitkering Drees trekken en hoeveel Antwoord Beantwoording van deze vraag is ons onmogelijk. Wij weten niet eens waar u woont. De gemeenten zijn verdeeld in 5 klassen. Als u meer inkomen hebt dan in onderstaand staatje is aangegeven hebt u geen recht op uitkering. Ie klasse f 990 2e klasse f 935 3e klasse f 880 4e klasse f 825 5e klasse f 770. Uw inkomen bedraagt f 840 als u derhalve woon achtig bent in een woonplaats der drie eerstge noemds klassen, hebt u in ieder geval recht op een kleine uitkering. Dc Raad van Arbeid zal u gaarne verder inlichten. H. te D. Ik wil graag etaleur worden. Wat acht u daarvoor de beste opleiding V Is het ook mo gelijk voor de Kunstnijverheidsschool een studie beurs te krijgen Antwcord s Het wil ons voorkomen, dat de heer H. Th. Hennecuin, ambtenaar v. d. Rijksinspectie voor het Nijverheidsonderwijs te Den Haag, Lam groen 14, het beste advies kan geven op de door u gestelde vragen. J. C. L. Is de tegenpartij bij bridge verplicht een bod te doubleren wanneer de kaarten er naar zijn. Een van ons meent, dat die verplichting be staat, waardoor de bieder op een andere kleur eventueel kan overgaan. Antwoord De verplichting bestaat niet. Men is daar vrij in. Na doublering kan de bieder op steeds over gaan, als hem of haar dat wenselijk voorkomt. Hij zal dat trouwens ook wel dóen, als hij ten minste nog een kleur in handen heeft, waarop hij een redelijke kans maakt het ge boden aantal slagen te kunnen maken. Hij kan echter ook van dc regen in de drop raken, als z n partner niet kan bijspringen. W. S. V. Bestaat er in Duitsland een Neutrale Wandelbond, zo ja kunt u mij het adres verschaf fen Als er afdelingen bestaan s.v.p. ook de adressen van de afdelingen. Antwoord: In de Harz, het Weserbergland, Teutoburger Woud, Bcrgische Land, Sauerlaiui. Westerwald, Zevengebergte, in de Eilel, Huns- rück en vele andere streken bestaan bergsport- en trekkersverenigingen. Leden en gasten hiervan be schikken over eigen berghuizen, met goede en goedkope voeding en onderdak. 38 plaatselijke bergsport- cn trekkersverenigingen hebben zich in federatief verband aaneengesloten tot het „Ver band Deutscher Gebirgs- und W'andervereine, adres Stuttgart-W., Zeppelinstrasse 74. Verder de Duitse Alpc vereniging (D.A.V.) te München, Auf der Praterinsel, met veel aangesloten plaatselijke «f enigingen. Deze telt niet alleen veel Duitsers maar ook veel buitenlanders onder zijn leden. R. S. 1 Ik huur een gedeelte van een woning, waarin een bedstee is. H:t is een z.g. éénkamer woning. Mag ik nu op de zolder een stukje als slaapkamertje inrichten met carton of zo iets, dus provisorisch zonder hout. Mag de huiseigenaar dit verbieden. 2. Mag ik in bovengenoemd slaapkamertje door een installateur een lichtpunt aan laten leg gen. En ben ik bij verhuizing bevoegd dar weer af te breken. Antwoord 1 Dat is wel toegestaan als u maar niets beschadigt en de zolder tot het door u ge huurde gedeelte behoort. 2. Als u in het door u gebouwde kamertje een lichtpunt laat aanleggen kan de verhuurder daar niets tegen doen als u het naderhand weer laat afbreken en derhalve meeneemt is dat ook goed, maar u moet alles weer onbeschadigd opleveren aan de verhuurder- eigenaar. J. K. Mijn nichtje is asthmatisch op advies van de behandelende geneesheer krijgt zij twee maal per week een injectie van haar huisarts en hoewel zij als dienstbode verplicht verzekerd is, moet zij deze injecties zelf betalen. Is dit wel juist V Antwcord Wij kunnen uw vraag helaas niet beantwoorden. Dc ziekenfondsen hebben voorschrif ten, die nageleefd moeten worden. Zijn de in jecties aangevraagd bij het ziekenfonds Bij welk ziekenfonds bent u aangesloten komen vroeg in t voorjaar H T. Men heeft mijn radiotoestel in de be zetting afgehaald het waren Duitsers. Weet u ook nog een adres waar ik om vergoeding kan vragen. Het bewijs dat ik het toestel ingeleverd heb is wel in mijn bezit i Antwoord De uiterste datum voor de opgave van geleden schade was op 1 Maart 1946 ver streken U kunt u natuurlijk nog wel eens wen den tot het commissariaat voor oorlogsschade te Den Haag. Of het veel zal helpen betwijfelen wij echter. Vooral ten plattehnde en in kleinere steden heeft de schriftelijke cursus menigeen in de ge legenheid gesteld een studie te volgen, die hij anders nimmer had kunnen beginnen. Het aantal van hen die „studeren per post" is dan ook zeer groot. Juist- daarom is het noodzakelijk na te gaan of zij allen hun doel bereiken en, wat meer zegt, de kans hebben on het op dez: wijze të bereiken. De schriftelijke cursus is in vele gevallen een uitkomst en menigeen beeft er dankbaar, en met succes, gebruik van gemaakt. Deze uitspraak kan echter uitermate moeilijk met cijfers en feiten worden gestaafd, om de eenvoudige reden dat die niet ter beschikking staan. Op het onderwijs buiten schoolverband, dat enorm veelomvatend is, ontbreekt iedere andere controle dan die welke de cursist op de bevoegd heid der docenten kan uitoefenen. Ten minste bij mondeling privaat-onderricht. Bij de schrif telijke cursus is inen afhankelijk van de gegevens, welke de leiding daarover wil verstrekken. VRIJE JACHT, Bij de schriftelijke cursus is dan ook controle op die bevoegdheid veel moeilijker en practisch iedereen die er zin in heeft, kan zulk een cursus opzetten. Het kan een heel florissant bedrijf wor den en velen hebben dit werkterrein dan ook als vrij jachtterrein beschouwd en van ganser harte gebeunhaasd. Zij zelvcn plukten daarvan de vruchten, de cursist was in vele gevallen het slachtoffer hij was zijn geld kwijt en werd in zijn verwachtingen teleurgesteld. Vooral in het verleden leidde de kwakzalverij op dit gebied tot excessenwat nog niet wil zeggen dat ze thans geheel zijn uitgeroeid. Sommige „instituten" lieten een cursus samen stellen door een leerkracht, die zulks voor een schamele beloning graag deed, de correctie ge schiedde volgens een vast schema en kon door meisjes met een Mulo-opleiding worden verricht. Onderwijslokaliteitcn waren niet nodig, men kon volstaan met een geringe staf. Wanneer men een maal zoveel cursisten had dat de aanloopkosten ge dekt waren, begon het geld verdienen. Meermalen werden de adspirant-cursisten door zulke mala-fide instellingen in advertenties en pros pectussen op de schandelijkste wijze misleid. Fraai uitgevoerde (maar overigens waardeloze) diploma's werden uitgeloofd voor ieder die de cursus had „afgelopen", dat wil zeggen tot en met de laat ste termijn had betaald, zelfs al had hij nimmer iets ter correctie ingezonden. De cursisten, verblind door de schone voor spiegelingen. die zelfs betrekkingen beloofden, te kenden contracten, waaraan ze vastzaten, ook al dwongen de omstandigheden, welke dan ook, hen er toe met de studie op te houden. Anderen, die- vooruit betaald hadden, hoorden of zagen na ver loop van enige tijd niets meer De meeste cursisten groeide het geld niet op de rug en het zou zeker interessant zijn eens te kunnen narekenen, hoeveel geld er via dergelijke schriftelijke cursussen in het water gegooid is. Waren er instituten, die door van stonde aan zaken te doen op eeu reële en betrouwbare basis, zich een uitstekende reputatie vestigden, door dc- faits et gestes van zovele andere kreg hst schrit- telijk onderwijs eeu minder goede naam. Meer malen betekende het „fraai uitgevoerde diploma" voor hen die er argeloos mee solliciteerden, eer een handicap dan een aanbeveling POGING TOT SANERING. Waar zo de goeden onder de kwaden moesten leiden, zochten de bonafide instituten naar moge lijkheden om het schriftelijk onderwijs onder con trole te krijgen. Het initiatief to de oprichtting van de I.S.O. ging uit van de bekende prof dr. Ph. Kohustamm, die in het begin van 1947 de Mij tot Nut van 't Algemeen bereid vond de organisatie ter hand te nemen. Men zag in dat de cursist zekere waarborgen moest hebben omtrent de bevoegdheid van de leerkrachten, de deugdelijkheid van de studieleiding, de waarde van examens en diploma's, de betrouw baarheid vin de propaganda, de redelijkheid van de door hem aangegane verplichtingen, b.v. eeu behoorlijke opzegging» r.nijfi; imneei' iMfcii- ilsor - - omstandigheden gedwongen de studie ontijdig moest afbreken. Dit leidde tot oprichting van de Stich ting Inspectie van het Schriftelijk Onderwijs (I.S.O.). Voor dit werk vond men instemming bij de regiring. In deze Stichting zijn thans de Departementen van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Economische Zaken vertegenwoordigd en 'nebben zowel van regeringswege benoemde onderwijsdes kundigen en vertegenwoordigers van de Mij tot Nut van 't Algemeen, de Vakcentrales en andere vakorganisaties, als de Ned. Jeugdgemeenschap en de Persorganisaties haar afgevaardigden. De Sticu- ting heeft een academisch gevormd inspecteur in haar dienst. Instituten voor Schriftelijk Onderwijs, die vol doen aan dc normen door de Inspectie gestela en derhalve zijn toegelaten tot de Stichting, mo gen in haar publicaties het inspectiemerk van ue I.S.O. voeren, dan wel vermelden dat zij zijn erkend door de Inspectie van het SchriftelijK Onderwijs met medewerking van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Bij deze Stichting zijn thans 50 instituten voor Schriftelijk Onderwijs aangesloten Hierdoor heeft de cursist dus zekere waarborgen omtrent het onderwijs dat hij per brief ontvingt Betekent dit dat alles in orde is, wanneer een instelling voor schriftelijk onderwijs erkend is V Het antwoord op deze belangrijke vraag hopen wij te geven in een volgend artikel. (Nadruk verboden) Abcnné. De scheiding tussen het erf van mij en mijn buurman wordt gevormd door een door ens geplaatst ijzeren heining en prikkeldraad. Er is nimmer hierover getwist. Om echter moeilijk heden in de toekomst te voorkomen willen wij een beplanting maken in de plaats van de huidige afscheiding Deze afscheiding zou dan het uitzicht op onze ramen zoveel mogelijk moeten belemme ren. Mag ik dezze beplanting aanbrengen op of dicht bij de scheiüing Antwcord Wij kunnen volstaan met écn ant woord op de verschillende mogelijkheden die u stelt. Het is bij de wel verboden heggen vlak tegen des buurmans erf te plaatsen. Een behoorlijke afstand (gebruikelijk plm. 50 cm.) moet bewaard worden. Deze wettelijke bepalingen met het oog op bladeren, die op buurmans erven vallen, wor tels die doorgroeien. Een schutting plaatsen is geocrloofd. De grens der mogelijkheden welke men hier aan moet houden is de betamelijkheid welke verschuldigd is ten opzichte van de buurman. Het moet geen misbruik van recht worden d.w.z. dat degeen, die de schutting plaatst, slechts ge ring belang daarbij heeft, terwijl de buurman door die plaatsing ernstig wordt benadeeld (b.v. het licht wordt ontnomen)* Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN DE NIEUWE POSTZEGELS IN 1953 Bij het verschijnen van nieuwe postzegels van het Koninginne-type in 1953, zullen de zeg.is van lagere waarde dan het port van een binnen landse brief van enkelvoudig gewicht, worden uit gegeven in het z.g. cijfertype, dat is het type postzegels zonder beeltenis van de Koningin. Dc briefkaarten blijven voorzien van een af druk met de beeltenis van H. M. de Koningin. U zult 's morgens „kiplekker Elke dag moet1 Uw leverenïw voedwi uwspüsverteringensto g gmiddel onoyertroffen orn de ga?t "doen stromen.EistCarter'sLeverpilletjes

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1