AXELSCHE fl COURANT fiiasgfdaditcn Huurverhoging „Met raad en daad OPENT OOODT R*TooÊs^ "UJs luiver l verfrissende A U* mond en Keel ^/Gl£y_ met de qeiondee^ WEK DE GAL IN UW LEVER OP -«4 de NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD ESeOT VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Verschijnt iedere Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Adres Redactie en Administratie: Hoofdredactie: Firma J. C. VINK AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 566 T. C. VINK-van VESSEM Vocht of Tocht bezorgen U die Rheumatisch pijnen. Neem regelmatig Xruschon en U verdrijft ze radicaal, «M de echte Abonnements prijs: Losse nummers* Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indlö 11. Buitenland fl. 1 - J Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. (Heine Advertei-tiên (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. De gebeurtenissen, die in de Paasweek worden herdacht, hoe na liggen zij aan het hart van de huidige mensheid. Kruisiging en opstanding, leed en herrijzenis. Het leed is een vertrouwde gezel van het mensen geslacht van nu. Er is geen eeuw in de gehele geschiedenis, waarin meer bloed is gevloeid, meer onschuldigen werden geofferd, meer onrecht ge schiedde. En als er ooit gesproken kon worden van een zondige staat, waarin de mensheid leeft dan is dat de staat van heden. Na twee wereldoorlogen met al de misdaden die zij brachten, is geen wereldherstel gekomen, maar verdere wereldontwrichting. Wij leven onder drei ging en angst, wij zien een toekomst naderen die ons verder vernietigt. Wij bouwen de atoom bommen en met de atoombommen bereiden wij de zelfmoord der mensheid.- Het slechte verstand overwoekert de krachten der ziel. Niet het ontzag voor God beheerst de wereld van tegenwoordig, maar de overmoed die de natuur wil beheersen, de afstanden wil over bruggen in steeds stijgende snelheden. Maar op het ogenblik waarin de techniek geslaagd is, vlieg tuigen te bouwen, die ons een half etmaal sneller in Amerika brengen, verkommeren millioenen, sluipt het monster der werkloosheid aan, mislukken de pogingen der diplomaten om het enige te ver richten wat noodzakelijk is die vrede en samen werking te vinden, waardoor de volken tegen nieuwe bloedjaren worden beveiligdWij smeden straaljagers, maar laten menselijke wo ningen ongebouwd. Het is niet de liefde, waardoor de mensen nu bewogen worden, maar het is de wreedheid en de eigenbaat. Wie denkt in deze tijden aan zijn naaste Wie is niet bezig de naaste te ver loochenen, met een glimlach op de lippcl De glimlach, hij vormt de mode in deze tijd van ontzetting. Maar staart ge lang op die immer glimlachende portretten in de couranten, dan verandert die E. C. O. Wat is de weg om iemand die al maanden lang de huishuur niet betaalt zonder veel omhaal en kosten er uit te verwijderen Antwoord Geef de vordering in handen van een deurwaarder en laat via de kantonrechter uit- lettting verkrijgen Zonder de wet kunt u niets doen. J. V. Hoe kam men een aquarium van 90 x 40 x 40 cm. op temperatuur houden met behulp van electrische lampen Antwoord Een aquarium door middel van 'tam pen van boven af te verwarmen is principieel foutief, daar in dit geval het koude water naar beneden zakt en daar blijft, terwijl de bovenste laag veel te warm wordt. Om een enigszins gelijk matige verwarming te verkrijgen dient deze vanaf de bodem te geschieden. Dit kan plaats vinden door een verwarmingsbuis (liefst zig-zag) over de bodem te leggen of door onder de bodem, zoveel mogelijk verdeeld een element aan te brengen De toegevoerde warmte moet evenwicht maken met de aan de omgeving verloren warmte. Om de temperatuur constant op 22 gr. C. te houden moet dus een variërende hoeveelheid warmte toegevoerd worden, afhankelijk van de omgevingstemperatuur. Hiertoe wordt een thermoschakelaar in het water toegepast, welke naar behoefte automatisch het verwarmings-element in- of uitschakelt. Het ver mogen van het element wordt dan wat royaal genomen, b.v. 60 a 100 Watt verdeeld onder het aquarium van 90 x 40 x 40. Voor het kleine aqua rium evenredig minder. 222. Sedert 1942 is mijn echtgenote vermist in Indonesië. Alle pogingen tot opsporing, ook via het Rode Kruis zijn zonder resultaat gebleven. Kan er nu een eis tot echtscheiding worden inge diend Op welke grond Welke formaliteiten mceten daarvoor vervuld worden Kan een pro cedure kosteloos gevoerd worden Antwoord i Een mogelijkheid tot het aanvragen van een echtscheidingsprocedure zien wij hier niet. Echter wel tot het voeren van een procedure waar bij de rechtbank machtiging gevraagd wordt tot het aangaan van een ander huwelijk. De afwezig heid van de echtgenote moet dan echter minstens 10 jaar geduurd hebben. U moet t.z.t. zich met een advocaat in verbinding stellen. Indien u meent voor kosteloze behandeling van de zaak in aan merking te komen kunt u zich wenden tot het bureau voor consultatie. Informeert u daartoe op de griffie van de rechtbank. K. te W. Is het juist dat men bij j een onder houd met H. M. de Koningin H.M. eerst aanspreekt met majesteit en verder met mevrouw k glimlach in een grijns, dan wordt hij het masker van de dood. De diepste zonde der mensheid van tegenwoor dig is haar verleugening. Wij bedienen ons vari fraaie, idealistisch klinkende leuzen en termen en onder deze dekmantel plegen wij ons verraad. De grote levenswaarden van het christendom wor den met de mond beleden, maar met de voeten getrapt. Wij verloochenen Christus dagelijks, omdat wij Zijn boodschap in liefelijk klinkende termen op bergen, maar Zijn gebod weerstreven. Deze schijn heiligheid, waardocr wij behekst zijn, komt uit de Duivel en niet uit God. De Paasklokken luiden, zij verkondigen opstan ding, herrijzenis. Is er één indrukwekkender, één adembenemender klank voor een gefolterde mens heid dan deze Dus tóch. Tóch wordt ons een heilsverkondiging gegeven, een verlossing uit onze ellende, tóch wordt ons het betere, het hogere leven in uitzicht gesteld, terwijl wij de instrumenten des doods vervaardigen en onze zonde zich open baart in erger dan euvele daden, in de list, waar mee wij leven. De diepe nood waarin wij verkeren, kan niet worden opgelost door optimistische verwachtingen, dcor voorspellingen, dat er wel een andere tijd zal komen, dat de wereld zichzelve wel zal ge nezen. De enige verzekering vinden wij in de evangelische belofte, in de boodschap van hogere orde, die al onze menselijke ellende en misdaad doorbreekt, Toen de elf discipelen waren heengegaan naar Galilea, naar de berg waar Jezus, hen bescheiden had, was het laatste woord van de herrezen Chris tus, een woord, dat ook tot ons is gericht, t „En zie, ik ben met ulieden alle d; dagen tot de voleinding der wereld." (Mattheus 28 20) Moge het Paasfeest ons de hogere vertroosting brengen en de inkeer, het ene nodige voor de mens en de mensheid van nu. Dr P. H. Ritter. Antwoord Ja. H.M. verzoekt hierom in de meeste gevallen. J. R. Daar wij verschillende soorten groenten en fruit geweckt hebben in het najaar is ons gebleken, dat nu we ze gebruiken er verschillende bedorven zijn ondanks dat de potten goed dicht zitten. Er zijn o.a. sommige potten met bonen zuur en op de appeltjes zit de schimmel en is de smaak nog goed. Mijn vrouw heeft de potten en ringen voor gebruik met sodawater goed uit gekookt. Antwoord De huisvrouw die om raad vraagt met betrekking tot haar bedorven inmaak staat helaas niet alleen. Het bederven van inmaak, waarbij de flessen dicht blijven is een veel voor komend verschijnsel tegenwoordig. Het is moge lijk, dat dit bederf in de hand gewerkt wordt door de tegenwoordige kunstmeststoffen. De bacteriën die het stel ilisatie-proces overleven, vormen geen gassen (in tegenstelling tot sommige rottingsbac teriën), zodat zij de deksels niet van de potten afdrukken. De producten zijn niet meer te ge bruiken. De beschimmelde appeltjes kunnen nog wèl worden gebruikt, nadat de schimmellaag ver wijderd is. De schimmelvorming kan veroorzaakt zijn door bewaren in een vochtige ruimte. Aangezien wij niet weten hoe de betreffende huisvrouw ge handeld heeft kunnen wij de oorzaak van het bederf alleen gissen. Wanneer de fout niet in de bereiding schuilt, maar bederf te wijten is aan de kweekwijze van de producten, kunnen wij geen middel aangeven om dit bij een volgende inmaak te voorkomen. 165. Kunt u mij een adres verschaffen, waar ik een driepits gastoestel kan laten emailleren. Hoe lang zal dat duren en wat zal het .kosten Antwoord Informeert u eens bij een loodgieter of een installatiebedrijf. U zult waarschijnlijk toch via een dergelijke zaak het toestel naar een fa briek of emailleer-inrichting moeten opsturen. Men zal u daar volledig kunnen inlichten. J. van V. Hoeveel jaren moeten kwitanties be waard worden Kan men ze nadien vernietigen V Antwoord Over het algemeen verjaart een schuldvordering na dertig jaren, er zijn uitzon deringen, b.v. periodieke vorderingen. De zeker ste weg is dan de kwijtingsbrieven dertig jaren ts bewaren. Nadien kunt u ze gerust vernietigen. G. D. Wil graag iets weten over de K.R.O.- orkesten „De Bietenbouwers" en „Het Orkest zooder naam." Antwoord Het ensemble „De Bietenbouwers" en „Het Orkest zonder naam" zijn wel degelijk twee orkesten. Het ensemble „De Bietenbouwers" be staat echter uit de kern van „Het Orkest zonder naam", aangevuld met vijf extra blazers. Inder daad is Ger de Roos de dirigent van de beide orkesten. Hoe zit dat Vader was vrijwillig verzekerd bij de raad van arbeid. Bij zijn overlijden werd er f 100 uitgekeerd Vader had ons verteld dat de f 100 waren voor degeen die de begrafenis betaalde Mijn zuster heeft de kosten betaald, maar onze stiefmoeder heeft de f 100 ontvangen Antwoord Volgens de ongevallenwet wordt bij de dood van verzekerde ten gevolge van een on geval vergoeding voor de begrafeniskosten be taald Hel is een vergoeding aan de nagelaten betrekkingen, indien deze de begrafenis hebben bekostigd. Onder nagelaten betrekkingen wordt verstaan, degeen die recht hebben op een rente (hier allereerst de echtgenote). Naar het ons voor komt is het wel mogelijk een deel der begrafenis kosten van de echtgenote terug te vorderen. Er zullen zich in de practijk niet veel gevallen voor doen en u doet dus verstandig ook nog eens uw licht bij de R. v. A. op te steken. Wat betreft de belastingen, die uw zuster betaalde, het vol gende Indien uw vader wel geld naliet, dan moet van dat geld eerst de belasting betaald worden. V zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet Uw lever een liter gal in uw inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LE VERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen.Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen.EistCarter'sLeverpllletjes V. tc B. Hoe kan vliegenvuil verwijderd worden van een electrische waterketel Antwcord Probeert u het eens met een in spiritus natgemaakt doekje. 169. Ik ben al drie jaar onder behandeling in de academische kliniek te Utrecht voor een ziekte in rug en heupeu, die ik voor rheumatisch houd. Er is bij mij thuis iemand met eenv wichel- roedt ontboden, die ontdekt heeft dat het huis vol zou zitten met „wateraders". Kunnen „water- aderstralingcn", ook wel „aardstralen" genoemd, nadelig werken op de gezondheid en zo ja, wat is daaraan te doen Antwccrd Wat mceten wichelroedelopers an ders doen dan griezelige stralen ontdekken V Wij weten niet of ze bestaan, maar mensen die zeg gen dat je die dingen hebt, zijn ook van mening dat je er rheumatiek van kunt krijgen, of dat kt. rheumatiek kunnen verergeren of de genezing er van kunnen belemmeren. Er worden kastjes ver kocht, die je in je huis kunt neerzetten en jdan worden de stralen afgebogen (naar het huis van je buurman Maar in ernst u bent in Utrecht aan één van de beste adressen, waar u kunt zijn. Vertrouwt u daar gerust op en laat u niet waar zeggen, laat u geen hand opleggen, geen kaart- leggen en niet bekoffiedikkijken. K. Ik heb een eigen woning en heb het huis tot hiertoe knap onderhouden, maar nu moet het rietendak grondig nagezien worden, maar ik ben niet in staat dat te betalen. Kan ik hiervoor rijks vergoeding krijgen en tot wie moet ik mij dan wenden Antwcord Leg uw geval eens voor aan de afd. Volkshuisvesting in uw gemeente J. II. Tk zit in de fruithandel al bijna 16 jaar en ben nooit lid van een vereniging of vakbond geweest en ook nooit georganiseerd. En nu sturen ze mij van een vakgroep een organisatie-nummer, een kwitantie groot f 10,50. Ben ik nu verplicht cm dat te betalen, zo ja dan kunnen ze wel van verschillende xerenigingen komen en zeggen, je meet betalen want wij hebben je lid gemoakt Antwoord De vakgroepen zijn in 1941 in het leven geroepen en toen moest iedere handelaar zich opgeven. In Februari 1953 worden ze opge heven. Probeert u eens een minnelijke schikking te treffen met uw vakgroep. Als u daarbij opgeeft dat u er nooit van geprofiteerd hebt. 171. Waaruit bestaat „compost" om tuingrond te verbeteren Antwoord Compost kunt u heel goed zelf be reiden. Breng alle huis- en tuinafval bij elkaar op een hoop (geen zieke planten en geen onkruid zaden) en zet zo'n hoep tweemaal per jaar om. Binnen twee jaar heeft u dan een ideale compost voor de tuin. Dit is goedkoper dan wanneer m aarde moet kopen. Wij kennen de prijzen niet informeert u eens bij een bloemist of hovenier. L. H. Is het waar dat de zon 's winters op komt in het zuidoosten en ondergaat in het zuid- rJTJf Niet krabben. De helder vloeibare M D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele JvJXm seconden, doodt de ziektekiemen, est tot diep in de huidporiën. GL NEESMIDDEL TEGEN IB IB II HUIDAANDOENINGEN XFi W Minister In 't Veld heeft tegen 1 Januari 1953 een huurverhoging in uitzicht gesteld, waarom trent een advies is binnengekomen van de loon- en prijs-eommissie. Dit advies houdt in, dat de huurverhoging 25o/o zal bedragen op alle voor 51940 gebouwde woningen. Het nieuwe huurpeil zal worden gezocht op 145o/o van Mei 1940. Dit betekent dat de oude woningen, die reeds met de laatste huurverhoging op II50/0 waren gebracht, tot ongeveer 145o/^ van het oude peil zullen worden verhoogd. Dus een verhoging over alle linies mot ongeveer 25o/0. Voor het platteland zal een nog hoger percentage worden afgekondigd dan voor de steden. Een later bericht vermeldt, dat het op een redelijk peil brengen van de huren van het oude woningbezit vóór dc verkiezingen niet tot een oplossing kan worden gebracht. De regering schijnt zich nog te beraden. Dit uitstel is te betreuren, want er doet zich hier een vraagstuk voor, dat schreeuwt om een oplossing. De oude woningen worden een onrendabel be zit. Men kan wel zeggen, dat het geld, sedert de tijd van voor de oorlog ongeveer 60 0/0 in waarde is gedaald. Wanneer alles gebleven was in reële waarde, zoals het vóór de oorlog was, dan zouden niet alleen de kosten van onderhoud met 1500/0 zijn gestegen, maar ook zouden de huur inkomsten zijn naar boven gegaan, wilde de verhuurder dezelfde koopkracht behouden, die hij voor de oorlog uit zijn huis trok. I^;t is te loe- twijfelen, of de inkomsten van de huurders met hetzelfde percentage gestegen zijn. Maar de vraag is te stellen of toch niet de huurprijzen te veel zijn gedrukt. Het is een al gemeen verschijnsel ten aanzien van het huis houdelijk budget, ook in andere landen waar genomen, dat één-vijfde van het inkomen aan woononkosten kan worden besteed. Onze huren liggen daaronder. Wanneer, gelijk de Ionen- en prijzen-commissic- dat wil, een huurverhoging van 25o/o wordt toe gepast, dan valt het te betwijfelen of deze vol doende is. De huren zijn niet in waarde gestegen in vergelijking met de waardedaling van het geld. Terwijl dc waarde van het geld naar beneden is gegaan, zijn de onderhoudskosten in guldens uit gedrukt naar boven gegan. De huren zijn niet meer in evenredigheid met de exploitatie-kosten. Waar leidt deze toestand heen Tot het ver waarlozen van enze oude huizen welke een be langrijk onderdeel uitmaken van de woningvoor raad. Men mag daarbij niet vergeten, dat dc bonw van nieuwe huizen wordt beïnvloed. Als de oude huizen een laag rendement geven, zal men minder gemakkelijk en minder veelvuldig en in geringere westen V 2. Bestaat de mogelijkheid, een reis te ondernemen naar de maan en zo ja, hoe komt men door de luchtledige ruimte Antwoord 1. Inderdaad de zon komt alleen omstreeks 21 Maart en 23 September precies in het Oosten op en gaat precies in het westen onder. I11 de zomer liggen de punten van op komst en ondergang resp. meer noordoost en noordwest, in de winter meer zuidoost en zuidwest. Vandaar dat wij 's zomers langere dagen hebben (meer uren zon) dan in de winter. 2. Theoretisch is een maanreis reeds nu uitvoerbaar, n.l. met een raket als vervoermiddel. Men moet voor de reis zuurstof meenemen 0111 het ademen mogelijk te maken; dit geldt ook voor het verblijf op óe maan, die geen dampkring heeft. T. K. te A. Voor opname in het ziekenhuis ge durende 42 dagen zijn de verpleegkosten betaald door het ziekenfonds. Na 42 dagen ging de pa tiënt naar huis. Wij waren in het aanvullingsfonds. Naderhand moest patiënt voor hetzelfde geval op nieuw opgenomen worden en weigerde het zieken fonds de betaling, ondanks het feit, dat wij in het aanvullingsfonds waren. Wij kunnen de ver pleegkosten nu niet betalen, wat moeten wij doen? Antwoord De betekenis van het „aanvullings fonds" is u blijkbaar niet erg duidelijk. Die 400 dagen aanvulling, de naam zegt het reeds, gelden den alleen dan, als die aanvulling direct aan sluit op de vastgestelde 42 dagen, derhalve zon- bedragen over kapitaal voor de bouw van nieuwe huizen kunnen beschikken. En dat in een tijd, waarin ons volk om woningen schreeuwt. Men ziet, als men deze dingen overweegt, het dringend sociaal belang der huurverhogingen zi<-h openbaren. Het ligt in de rede, dat regerings-instanties, die zich bezig houden met het vraagstuk der huur verhogingen, ook het vraagstuk der loon-com- pensaties zien opdoemen, een vraagstuk, dat de sociaal-economische raad onderhanden heeft ge nomen. Moei men die loon-conipensaties vinden in loons verhogingen Dat zcu met de ene hand nemen zijn van hetgeen men met de andere hand had opgegeven. Loonsverhoging toch, betekent verhoging van de onderhoudskosten. Redelijker zou het zijn de om zetbelasting op de eerste levensbehoeften te ver lagen, waardoor de kesten van levensonderhoud gaan dalen ten bate van de kosten voor de wo ning. Het zou ook gewenst zijn te komen tot een betere aanpassing in dc lagere belastingklassen van dc tarieven der inkomstenbelasting aan dc werkelijke levenskosten. Men zal in ieder geval compensatie moeten zoeken op fiscaal gebied en niet op het gebied der loonsverhoging, door huurbijslagen en derge lijke middelen, met alle fatal: gevolgen daarvan. En laat men niet de huurverhogingen gaan belasten en die belastingen gaan aanwenden voor de financiëring van de nieuwe bouw. Dit zou gaan lijken op het spannen der paarden achter dc wagen. Een groot deel van hetgeen zou ge wonnen worden om het eigendom van oude huizen minder onrendabel te maken, zou weer wegvloeien. Daardoor zou het effect van de nieuwe maat regelen worden verzwakt. Men mag nimmer uit het oog verliezen, dat de aanwezigheid der oude woningen een belang rijk element vormt in de dekking van h:t tekort aan woningeu. Waarbij is op te merken, dat de oude wxningen dikwijls beter gebouwd zijn jan- de nieuwe. Het intact houden van het oude woning- bezit is een sociaal belang van de eerste orde. Daarom moet men het ten zeerste betreuren, dat de oplossing van deze vitale kwestie nog weer wordt uitgesteld en dat men zich op het ogen blik nog slechts ic gissingen kan begeven om trent de looncompeusatie, die mogelijkheid biedt voor gevaarlijke experimenten. Reden te meer 0111 in de pers de aandacht te vestigen op deze be langrijke en dringende zaak. Dr. P. H. Ritter. der onderbreking. Gaat men 11a 42 d huis en moet men voor hetzelfde ge'* een jaar weer worden opgenomen, dan vergoeding gegeven, omdat, zoals gez dagen verstreken zijn en de tweede 00 d.rect aansloot op deze eerste periode. huiskosten komen in zo'n geval voor ei ning. Heeft men bovendien een betrekking, dan wordt men niet als armlastig beschouwd en heef men op grond hiervan ook geen recht. In som mige gevallen wil de gemeentelijke dienst van Sociale Zaken wel eens bijspringen inzoverre, dat deze dienst de kosten voorschiet en men een regeling kan treffen voor de terugbetaling Dat doen de zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld. Die stimuleren Uw bloedzuiverende organen en voor zover deze met de jaren trager gingen functionneren, komen ze bij een regel matig gebruik van Kruschen allengs weer op gang. Regelmatig iedere morgen dat beetje Kruschen is het hele geheim en de basis van de wereldbt- roemde Kruschen remedie. Maak zo gauw moge lijk een begin met Uw Kruschen kuur, om de wel dadige werking aan de lijve te ondervinden. (Ingezonden mededeling)

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1