AXELSCHE IS COURANT Tanende Volksinvloed De beroemste sprekende vogel uid NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM SANAPIRIN jaagt kou en pijn uit Uw body Frankering bij Abonnemerl Axel. ZATERDAG 5 i :IL 1952 Abonnements prijs: Losse nummert Kwartaal abonnement Axel binnen de kom ft Alle andere plaatten ln Nederland Ned. Indlé fl. Buitenland fl. •n 66e JAARGANG No. 53 Advertentie prijt 7 cent per m.m. Inaezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutièn Ui, u dmum 8 regelt) 1 - 5 regelt 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Wie tegenwoordig in een courant een artikel over een politiek onderwerp gaat schrijven, kar. _pp 7.Ip.p v.n 7nn Jat Hit Jnor wpiniaen flfilezen ken is evenmin los van geestelijke principes, als bijvoorbeeld ons standpunt ten aanzien van het onderwiis. Op de duur leidt hij tot het ergste wat ons volk kan treffen een herlevend fascisme, hetzij in rechtse, hetzij in communistische geest. ....i.t;. L-„ BESMETTELIJKE ZIEKTEN IN ZEELAND. In de week van 16 tot en met 22 Maart kwa men in de provincie Zeeland twee gevallen van besmettelijke ziekten voor en wel één geval van >n en één geval van diph- DIPLOMA-UITREIKING AVONDCURSUSSEN AMBACHTSSCHOOL TERNEUZEN Maandagavond werden in een bijeenkomst van bestuur, personeel en leerlingen van de ambachts school de getuigschriften uitgereikt, behaald door de leerlingen, die in ds nu verstreken winter periode de avond-cursussen hebben gevolgd. Overeenkomstig de nieuwe richtlijnen, die dit jaar voor het eerst werden toegepast is de vroe gere 5-jarige avondschool nu verdeeld in een 3- jarige A-cursus voor leerlingen zonder diploma dagschool en een 2-jarige B.-cursus voor leer lingen, die het diploma van de dagschool hebben behaald. De A-cursus geeft alleen theorie, terwijl de B- cursus ook practijk geeft. Aan leerlingen die voor het vijfde jaar de avondschool bezochten (oude reeling) en dit jaar voor het eerste met de nieuwe methode kennis maakten, werd, indien zij aan de gestelde eisen voldeden het getuigschrift 5-jarige cursus toegekend. Na een openingswoord van de voorzitter der school, de heer J F. de Klerk, werd overgegaan tot de uitreiking van de diploma's. Voor zover het leerlingen betreft uit Axel, Sluiskil, Sas van Gent, Westdorpe en Zaamslag werden deze toegekend aan Getuigschrift 2-jarige B-cursus Afd. timmeren (theorie en practijk) A. B. L. de Gronckel, J. C. den Hamer, R. Ph. Steel, A. P. van Rendegem en A. Rinn te Axel: A. de Koeijer, Zaamslag en J. E. Eggermont te Westdorpe. Afd. bankwerken (theorie en practijk) I. J. Meesen en M. J. Oppeneer, Axel; P. A. Harms en J. M. J. van Passel, Sluiskil. Afd. auto-montage (theorie en prectijk) J. J. van Drongelen en C. J.A. Kolijn te Axel M. van Tatcnhove, Sluiskil. Afd. electro-techniek (theorie en practijk) J. W. Dieleman en H. A. 't Gilde te Sluiskil N. Bolleman, P. J. Peeters en C. J. Wieland te Axel; F. Donze te Zaamslag en A. Vervaeck, Westdorpe. Getuigschrift 5-jarige eursus. Afd. schilderen (theorie en practijk) B. B. de Smet te Sluiskil. Afd, bankwerken (theorie) M. F. van Hijfte te Sluiskil en G.A. Vloedbeld te Axel. Afd. auto-montage (theorie en practijk) C. de Pooter en J. M de Pooter te Zaamslag. Verklaringen. Electro-techniek (V.E.V.) P. J. E. Corveleijn te Sluiskil. Timmeren (3-jarige Hosp. cursus) M. de Put ter te Axel. Afschrijven (3-jarige A-cursus) A. P. Hame link te Axel. Electrisch lassen (Hosp.): C van Hermon, M. J. Jansen, L. Schieman en A. M. Wieland te Axel C. Dobbelaar te Zaamslag; A. P. A. van Aerde, J. B. Neels en J. Schieman te Sluiskil; R. Coone en P. Schieman te Sas van Gent; O. Dehulsters te Westdorpe. Autogeen lassen (Hosp.) S. Jansen, J- L. van Kcuteren en C. C. de Maree te Sluiskil:; E. F,. Boogaert te Sas van Gent en J. L. M. de Groene te Westdorpe. Bevorderd werden A-cursus Afd. timmeren van klas 1 naar klas 2 P. W. Alewijnse te Zaamslag en E. Verschelden te Sas van Gent Afd. bankwerken, klasse 1 naar klasse 2 A. Notschaele te Sluiskil klasse 2 naar klasse 3 J. Hoffman te Sluiskil. B-cursus, klasse 1 naar klasse 2 Afd. schilderen E. Blijenherg te Sluiskil. Afd metselen C. Kaijser en P. Spruitenburg te Zaamslag. Afd. soheepstimmeren P. A. Gommers, Sluiskil. Afd. Timmeren W. P. v. d. Bulck te Sluiskil; J. I. Meesen te Axel; P.G.A. de Witte te West dorpe en W. v. d Zilitj te Sas van Gent. Afd bankwerken A. A. van Drongelen, C. M. Verhelst en C. Vinke te Axel; J. E. van Dam te Westdorpe: F. W. v. d. Bergen te Zaamslag: C. Bellotto, F. F. Lauret, J. F. v. d. Velde en L. M. A. Visser te Sluiskil; A. A. Poppe te Sas van Gent. Afd. auto-montage Th. de Boeije en A. C. Goet hals te Westdorpe; F. F. A. v. d. Westen te {Sas van Gent. Afd. Electro-techniek D. M. Dieleman, Axel: D. J. W. Dietrich en J. P. M. Notschaele te Sluis kil; F U. de Jonge te Zaamslag: R. F. de la Ruelle, A. D. Walkiers en J. D. Hamelink te Sas Op een avond kampeerden mijn vrouw Zetta en ik in het oerwoud van Malakka ineens werd de stilte verscheurd door een luid gekrijs. Een slang die op jacht was, was in een boom geklommen en had een slapende vogel verrast. De volgende och tend ontdekten wij de plaats van de ramp. Onder een grote boom vonden wij zwarte veren en een tien meter hoger stak de open snavei van een jonge vogel uit een gat in de stam. Ali, een van onze Maleise dragers, klom in de boom en bevrijdde het weesje. Het was een lelijk mormeltje, bijna helemaal bek en naakt op een paar zwarte staartveren na. Ali zei „Het is een knap soort vogel; als hij groter is begint hij te praten". En zo kregen wij Raffles. Toen wij terugkeerden in Amerika, vroeg de douane „Wat voor een vogel is dit „Hij is onze pralende vogel," antwoordde Zetta De man fronste de wenkbrauwen. „U mag geen papegaaien invoeren die brengen allerlei ziek ten mee." „Het is geen papegaai. Het is een rayna, een z.g. buffelpikker, een soort spreeuwen, die in Malakka veel voorkomen," legden wij uit. Het was een koude dag en daarom droeg Zetta de vogel onder haar mantel. Nu haalde ze hem te voorschijn en zette hem op haar vinger. Hij schudde zijn teren, keek de beambte eens aan en zei toen vriendelijk „Hallo, Joe 1" Joe was onze hutsteward geweest aan boord. Gelukkig voor ons was het ook de naam van de douane beambte. Deze viel bijna steil achterover. „Hij weet mijn naam. Dat is geen papegaai, dat is een gedaehtenlezer. Vooruit, neem hem dan maar Myna's die in Azië even algemeen zijn als merels in Amerika, kunnen het menselijke spreken volmaakt imiteren. In tegenstelling met papegaaien bootsen zij stemhoogte en intonatie van hun eige naars na. Zij kunnen bijna elke klank voort brengen. Raffles was zwart hij had glanzende veren met weerschijn op zijn vleugels zaten twee witte plekken zijn bek was hard-oranje. Toen hij drie maanden oud was, was het bijna niet te horen, of Zetta of hij „Hallo schat" zei. Zodra hij zag, dat Zetta zijn eten klaar maakte, zei hij even begerig als een hongerige school jongen „Ha, reuze I" Het duurde niet lang, of hij noemde mijn vrouw Zetta en mij Carveth. Aangezien hij de stem van mijn vrouw zo precies nabootste, gaf ik vaak antwoord om dan pas te ontdekken, dat niet zij, maar Raffles iets ge zegd had. Vele mensen vinden de gedachte, dat myna's kun nen denken, onzin. Maar als Raffles een druif wilde hebben, placht hij te zeggen „Krijg ik een druif Als .wij hem dan iets anders aanboden, begon hij te krijsen en herhaalde „Krijg ik een druif?" Als wij de kraan van het bad epen draaiden, riep Raffles „Ga je in het bad Maar draaiden wij de kraan in de keuken open dan zij hij niets. Als wij werden opgebeld, zei Raffles altijd „Hallo". Op een keer belde Zetta mij op ik liet haar tegen de vogel spreken door de tele foon. Raffles luisterde aandachtig en riep toen „Zetta, Zetta" en begon kwaad tegen de micro foon te pikken, toen zij niet verscheen. Op een dag logeerde Sarah Churchill bij ons een kennis belde op en vroeg haar man Tony te spreken. „Tony is in Californië ik ben hier alleen", zei Sarah. Op dat ogenblik riep' Raffles, die in de nabij heid zat, op een innemende mannelijke toon „Hallo schat". van Gent; G. P. A. de Groene te Westdorpe.^ Vervolgopleidingen Bevorderd Afd. schilderen W. F. van Campen te Vogelwaarde: F. Verschelling te AxeL Afd. schilderen (Hosp.) A. Jansen van Rosen- daal te Axel. Afd. timmeren F. P. Hemelsoet te Axel. Aan het slot van deze uitreiking complimenteerde de directeur der school, de heer de Nie, de ge slaagden, waarbij hij in het bijzonder een woord van waardering sprak aan het adres van de ge huwde cursisten. „Ik dacht, dat je zei, dat je alleen wa9," zei de kennis, „wie heb je op visite „Ik ben alleen," protesteerde Sarah, „verder is er niemand dan Raffles en dat is een vogel." De stem klonk evenwel zo menselijk, dat Sarah de kennis moest uitnodigen om zich persoonlijk te komen overtuigen van Raffles' identiteit. Voordat hij zes maanden oud was, kon Raffles het Amerikaanse volkslied fluiten in de oorlog kende hij in minder dan geen tijd allerlei sol datenliedjes. Fred Allen baande Raffles de weg naar de roem toen hij hem als gast in zijn radio-programma liet optreden. Het optreden van de myna was fantastisch en Raffles kreeg de ene mooie aan bieding na de andere. In Hollywood wilden tal van filmsterren hem zien. Walt Disney was zo verrukt, dat hij een lunch gaf ter ere van de vogel. Wij kunnen het oordeel over Raffles het beste weergeven met de woorden van Time „Hol lywood heeft een sensationele nieuwe komiek van ongekend formaat. Het is een vogel met een oranje-bek, genaamd Raffles het dier heeft een merkwaardig talent om met een Oxford-accent pre cies op het goede moment het verkeerde te zeggen. Onze myna genoot zijn grootste triomf, toen hij als gast optrad met het Symphonie-orkest van San Framisco ter gelegenheid van de 33e verjaardag van het orkest. In de enorme concertzaal zaten ongeveer 12000 mensen, toen Zetta met Raffles op .de hand, naar het midden van het reusachtige podium wandelde. De vogel had nog nooit van die vreemde dingen gezien als hoorns, bassen en trommels. Toen hij bedenkelijk naar die mon sters keek, vroegen Zetta en ik ons af, of hij zou weigeren iets ten beste te geven. Wij hadden ons niet bezorgd behoeven te maken want vijf minuten lang luisterde de reusachtige menigte ademloos naar Raffles. En toen hij zijn optreden besloot met het fluiten van het volks lied, daverde de zaal van het applaus. In 19-13 besloten wij om Raffles uitsluitend ten bate van Uncle Sam te laten werken. Hij heeft voor 15 millioen dollars spaarcertificaten ver kocht en hij kreeg een onderscheiding, omdat hij de gewonden in de militaire hosptialen zo uit stekend had onderhouden. Hij was juist voor de tiende keer opgetreden in de zalen van het marinehospitaal bij de grote meren, toen een vrouw met rood-behuilde ogen naar Zetta toe kwam. „Mijn zoon is stervende," zei zij-, „Hij heeft Raffles zo vaak voor 'de radio gehoord en toen hij gisteren hoorde, dat Raffles hier zou komen, zei hij Moeder, ik zou nog één ding willen die vogel zien." Toen wij de kamer van de jongen binnenkwamen, zonk het hart mij in de schoenen. Aan de neus van de jongen was een gummi-slang bevestigd, die op de deken lag. Zelfs myna's, die nooit een slang gezien hebben, zijn als de dood voor alles wat daarop lijkt cm ik ver w.icn'ie dan ook niet anders, dan dat Raffles zou gaan krijsen van schrik en de kamer uit "zou vliegen. De slang van onze stofzuiger thuis was voldoende om het dier buiten zichzelf Ie brengen van angst. Maar met het bijna griezelige instinct dat dit dier had om precies te doen wat het doen moest, vloog Raffles regelrecht naar het bed. Zachtjes zette hij zich op de arm van de jongen en toen zei hij met zijn vriendelijkste stem „Hallo, mijn beste." De jongen bewoog zich even. Daarop zei Zetta „het volkslied" en Raffles floot het. De dokter draaide zich om, de verpleegsters huil den. Maar het gezicht van de moeder straalde van vreugde zo lang haar zoon naar Raffles keek en liet merken dat hij wist wat er gebeurde. Die avond stierf de jongen. Op die dag hadden wij geen vermoeden, dat Raffles ook spoedig zou sterven. Op een dag was hij opgetreden in een militair hospitaal in New York daar vatte hij kou. Die avond begon hij te hoesten en te niezen. De volgende ochtend kon hij niet meer praten of fluiten, inaar inet hese stem bleef hij fluisteren „Arme Raffles". Een week lang deden wij wat wij konden om hem beter te maken, maar geen enkele dierenarts of vogel-specialist kon hem helpen. Raffles was acht jaar oud, toen hij stierf. Zijn lichaam werd opgezet en het staat nu in het Ame rikaanse museum voor natuurlijke historie Carveth Wells. T CON SULEN TSCH AP ZEELAND. de minister van landbouw, tiening is, te rekenen met 1952 aan de heer ïr. W. t de leiding van het Rijks- tevens belast met zuivel- oviucie Zeeland, ter stand- persoonlijke titel van Rijks- nd edachten, tobber ij en 'orden verdreven door ZENUWTABLETTEN Vertrouwen en stemmen oedig en rustig. fïGEN VAN CLINGE G OVERLEDEN. conferentie op de pastorie stoor J. Huygen uit Clinge )sta van dezelfde parochie Schoenmakers van Nieucr- van de pastoor Woensdag uur huiswaarts, aesbergestraat te Hulst ter je zag kapelaan van Osta de pastoor van het stuur te de wagen naar het huis Tijd". Wel kon de kape- uit het dashbord trekken, de auto reeds tegen de vas de vaart zeer gering, ernstig werd beschadigd. bleven ongedeerd. Intussen ijk geworden, dat pastoor Aangenomen mag worden,, oorzaak van zijn dood was. eval was er een grote be- geestelijkheid en de politie Deken Jos. Plasschaert iet II. Oliesel toe. Zijn levensloop. 0 jaar geworden. Hij was :wijd Achtereenvolgens wias aart, Alphen en Kruisland, noemd tot rector te Steen- d hij aangesteld tot herder nge. sfeest, dat op 30 December werd gevierd, ligt nog ver? elf zullen te Clinge de begrafenis plaats hebben. (De Stem). vertrek. „En In-yin, wat n V" as. Ze zaten hard verlegen orgen moet ik proefrijden." li geen aanmerkingen kan beloning ontvangen. Houd n alle gebeurtenissen. En iu ondervraagd werd, ant> ïees. Op zangerige toon ver tever de resultaten van een de grens. Af en toe knikte kreeg ieder zijn of haar t allen hun taak naar be- bchalve Liang-sjin in haar dglanzende masker klonken amen, uren, nummers, tref- Een* lange rij getallen, die dan data. Ten slotte een ocht opschrijven maar dar .iende te leren, erp de nog steeds staande ankbiljetten op een onbe- blikken kleefden zich vast d. Joe, die als portier ge let, trok de banderollc er i begon hij de rondgang en ïveel. Ook het meisje met ïrtrekken," sprak de wei- vreemde accent, „behalve Zij blijven." (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 3