HET RIJDEND MYSTERIE UIT ONZE OMGEVING.' AXEL JAARVERGADERING VAN DE PLATTELANDSVROUW ENBOND. FEUILLETON. Kom toch door de voordeur AXELSCHE COURANT SAS VAN GENT SPORTNIEUWS. LECTUUR - INZAMELING VOOR DE MILITAIREN. Zoals wij reeds in ons nummer van Zaterdag 15 Maart hebben gemeld organiseert de Provin ciale Commissie Zeeland van het C.J.M.V. deze week in geheel Zeeland een actie tot inzameling van lectuur voor de militairen. Binnen het raam van deze actie zal ook de afdeling Axel van het C.J.M.V. heden (Zaterdag) alhier bij alle ingezetenen aankloppen om lectuur in te zamelen. Onder het motto „Ieder wat, samen veel" hoopt het C.J.M.V. „Waakt en Bidt" dat ieder wat ge lezen boeken en/of tijdschriften mee zal geven Er is gebrek aan goede lectuur in de kazernes eu militaire kampen cn duizenden jongens onder dienst zijn toch zo blij als zij wat .te lezen krijgen. Stelt hen daarom niet teleur, de jongens zullen u er hoogst dankbaar voor zijn. De afdeling Axel van de Plattelandsvrouwenbond hield Woensdag haar jaarvergadering tn „Het Centrum". De presidente riep allen een hartelijk welkom toe en gaf eerst de heer Beets uit Amsterdam ge legenheid de film „Kent uw industrie" te ver- lonen. Hij nam de aanwezigen in gedachten raeo naar de fabrieken van de „Tornado" te Zwijn drecht, „Van Rijn's Mosterd" te Utrecht, „Felix Kattenbrood", te Den Haag, „Adelaarszeep", de „Timthur" schoenfabrieken en de Gero-fabrieken. Doordat men in Zeeuwsch-Vlaanderen bijna niet in de gelegenheid is verschillende fabrieken buiten Zeeland te bezoeken, was dit zeer interessant. Vooral de verloting van verschillende voorwer pen, waarvan nu de vervaardiging was getoond, viel zeer in de smaak. Na de pauze werden de periodieke werkzaam heden afgehandeld Wegens aftreden van mevr Blok-Kiel (welke niet herkiesbaar was) werd geko zen Mevr. Olijslager-Schieman, die de benoeming aannam. Voor het provinciaal bestuur werd gekozen mev de Feijter-van Hermon en als plaatsvervangster mevr. de Feijter-de Regt. Voor de reis naar Utrecht op 6 Mei a.s, voor het bezoeken van de tentoonstelling „Woning en kleding voor ons" gaven zich al enkele leden op. De leden werden aangespoord hiervoor propaganda te maken opdat een* volle kus daarheen zal kun nen gaan. De opgave ook voor niet-leden kan ge schieden bij de secretaresse, Wilhelminastraat 2. Verder werden nog plannen besproken voor de a.s. landbouwtentoonstelling te Axel, waaraan mede working zal worden verleend. UITVOERING „VOORWAARTS". Donderdagavond gaf de Chr. Gymnastiekvereni ging „Voorwaarts" alhier haar jaarlijkse uitvoe ring voor de leden in de Chr. Bewaarschoo*. De belangstelling voor deze avond was zo graot dat de toch heus niet kleine zaal geheel gevuld was met belangstellenden, toen de heer V erhoef de avond opende. Het programma dat door de verschillende groe pen van de vereniging werd uitgevoerd en waarbij de jongens en meisjes beurtelings aan bod kwa- Een oorspronkelijke avonturenroman door d'ARGENTï. 7) „Tot m'n zestiende in Tsi-Nan, een jaar in Nanking en de laatste drie jaar in Sjanghai. Thuis spraken we gewoon Hollands en onze kennissen waren Engelsen of Amerikanen." „Hoeveel karakters kent u „Nog geen drieduizend." De heer links wipte in zijn stoel en zwaaide enthousiast met een notitieboekje of zakkalender. „Dat is genoeg Ruimschoots voldoende I Prachtig, prachtig 1" Haar rechterbuurman beaamde het met klopgeluiden op het leer van zijn armleuningen. „Kon niet mooier 1" „Als u maar goed begrijpt" merkte het meisje nuchter op, „dat ik me door u niet laat over plaatsen naar een busdienst in China." „Hm, we hebben nog kans haar te behouden, directeur" glimlachte Aardenburg tegen de grij zende bezitter van de sollicitatiebrief, die weer nadenkend zijn keel schraapte. „Behouden V' vroeg deze voor zich heen. „Zou u niet graag naar het buitenland gaan, juffrouw Lijnders Een paar weken vacantie nemen cn Europa doorkruisen men werd iu een vlot tempo afgewerkt. Eetl succes was wel het gecostumcerde „Assrpev-stcr". Voor dat het slotnummer van deze avond werd gebracht, werd op enigszins officiële wijze af scheid genomen van de scheidende voorwerkster, mej. J. Cappon. die binnenkort onze gemeente zal verlaten. De heer L. Hamelink dankte mej, Cappon voor het vele werk dat zij ten bate van de vereniging heeft gedaan, terwijl deze dank ook van een stoffelijk blijk van waardering vergezeld gmg. Hierna werd nog door een groep meisjes de be kende wals „De blauwe Donau" uitgevoerd, waar mede dit slotnummer tevens een hoogtepunt van deze uitvoering werd De heer Verhoef sloot hierna deze succesvolle uitvoering, daarbij mededelend dat aan nfit mede werkenden nog een fietsvlaggetje van het Nat. Chr. Gymnastiek Verbond zal worden uitgereikt. Met gebed eindigde de heer Verhoef deze avond. NATIONALE RESERVE. In de bovenzaal van 's Lands Welvaren", bij de heer Jansen werd door de plaatselijke com missie van Steun Wettig Gezag Woensdagavond een contactavond gehouden voor dc vrijwilligers van de Nationale Reserve, in verband met de toe treding van 10 nieuwe vrijwilligers, welke kort geleden in het Gezellenhuis zijn geïnstalleerd. Door deze uitbreiding is de oefenklasse Axd op één na de grootste groep in Oost Z.-Vlaanderen. Namens de burgerij, die bij de installatie aan wezig was cn daartoe financieel heeft meegewerkt, werd door de plaatselijke commissie aan de vrij willigers een signaalhoorn aangeboden om bij pas sende gelegenheden te worden gebruikt. Bij deze aanbieding was de commandant van het district Zeeland, overste de Feijter, aanwezig, die deze geste bijzonder op prijs stelde. Voorts bleek dat verschillende plannen voor de toekomst bestaan, o.a. deelneming aan het lande lijke oefenkamp Golf Links te Arnhem en aan de Vierdaagse. Verschillende schietoefeningen en een wedstrijd staan op het program. De avond verliep op een gezellige en prettige wijze Verschillende aanwezigen hebben door het geven van een aardige bijdrage meegewerkt tot het welslagen van deze avond MUZIEK. Nadat de muziekliefhebbers in onze omgeving vrijwel de gehele winter van concerten verstoken zijn gebleven, doet zich nu weer het op zichzelf onplezierige verschijnsel voor dat men na zo'n lange tijd nu twee maal in een week een concert krijgt te beluisteren. Dinsdag a.s. zal de bekende pianist Gerard Hengeveld onder Z.V.U.-auspiciën te Terneuzen een recital geven, waarbij werken worden uitgevoerd van Bach, Mozart, Franck, Debussy en Chopin. Een programma dus dat alle muziekliefhebbers één of meer programmapunten naar wens zal bieds-. Donderdag a.s. zal ook Axel nog een concert krijgen, door het Vlaams Kamermuziek-gezelschap. Wij geloven, wanneer men de namen van de uit- voerenden noemt, Oscar van Daele, Walter Elle- giers, Jan Wisse, Laurent Verbeke, Louis van Passen, die voor onze streek al lang geen onbe kenden meer zijn, hier slechts weinig meer aan hoeven toe te voegen. Jammer is misschien dat het programma, waarop werken van Bach, Mozart en Haydn voorkomen, ook niet een moderner com ponist vermeld, alhoewe. men met dit programma zeker het overgrote deel der muziekliefhebbers ten volle zal kunnen bevredigen. Dat is prettiger en eenvoudiger wanneer U Uw producten onder de aandacht van het kopend publiek wilt brengen. Adverteer in de Axelsche Couranti Deze courant is de trouwe huisvriend van het hele gezin en Uw verkoopboodschap zal de belangstelling genieten van allen. Want de Axelsche Courant met haar speriliek regionaal karakter wordt gelezen van A tot Z, dus óók Uw advertentie! Vraag eens inlichtingen bij de administratie van de Markt 12 AXEL Telefoon 56 Publicatie van „De Nederlandsche Nieuwsbladpers" HUISVLIJTTENTOONSTELLING Zoals wij reeds in ons nummer van vorige weck Zaterdag hebben vermeld, zal vandaag (Zaterdag) alhier een huisvlijttentoonstelling worden gehouden in het torenlokaal van de Ned. Herv. Kerl Hier zullen huisvlijtproducten worden geëxpo seerd, die vervaardigd zijn door leden der diverse Oost Zeeuwsch-Vlaamse Jongens en Meisjesclubs aangesloten bij de Chr Jonge Vrouwen Federatie en de C.J.M.V. Vanochtend ontvingen wij het verzoek om de ingezonden stukken even te komen bezichtigen. Alhoewel deze nog niet waren geëxposeerd en een overvloed van handwerken, zaagwerk, enz. lag op gestapeld of uitgespreid, zodat het niet eenvoudig was om hier een totaal beeld van te krijgen, kunnen wij toch wel een ieder opwekken om deze tentoon stelling te gaan bezoeken. Er is van alles. Om met het grootste stuk te beginnen, het door de afdeling Axel vervaardigde poppenhuis, houten speelgoed, figuurzaagwerit, kin- dcrkamerlampcn, schemerlampen, scheepsmodellen, schilderwerk en allerhande borduur- haak- en brei werk. En wat ons wel is opgevallen de makers hebben aan hun werkstukken zeer veel zorg be steed en deze met het nodige geduld en liefde vervaardigd. Wanneer u ezlf op een of andere huisvlijt beoefent of deze werkstukken graag ziet, dan is deze expositie zeker een bezoek waard NIEUW OPGERICHTE N V. Met het doel het opslaan, schonen en drogen van granen, zaden, peulvruchten en aanverwante artikelen in de ruimste zin des woords, het ex peditie- en veembedrijf, enz. is opgericht de N.V Graansilo Oost Zeeuwsch-Vlaanderen te Axel, als voortzetting van de onderneming der gewestelijke afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen (O.D.) van de Chr. Boeren- en Tuindersbond. Lola staarde heir, aan alsof ze het niet alleen in Keulen, doch zelf3 in China hoorde donderen. „Méént u dat Wat heeft dat dan met China en deze heren te maken Haar baas wuifde met de hand, alsof hij al die bijkomstigheden niet zo zwaar opnam. ,,U hebt toch zeker geen bezwaar tegen een tijdelijke over plaatsing van hoogstens veertien dagen naar de West-Europa Bus StockholmParijs vice versa. En misschien, heel misschien, een snoepreisje met een gezelschap de bergen in." „Maar „Er is niets te maren" viel haar linkerbuurman in de rede. „Ik vertegenwoordig de W.E.B. hier in Nederland en wc zijn op zoek naar een be hoorlijke, beschaafde conductrice, die voldoende Chinees kent om het gezelschap te begeleiden, dat binnenkort vao onze bussen gebruik zal ma ken en waaronder zich een aantal hooggeplaatste Chinezen bevindt. Met uw directeur ben ik al tot overeenstemming gekomen over een plaatsver vangster U behoudt uw normale salaris en daar boven betalen wij u een bedrag uit van vijftig gulden per week als jen tegemoetkoming in de voor u onvoorziene uitgaven. Voor logies en maaltijden zorgt mijn maatschappij. Uw taak be staat voornamelijk hieruit, dal u het gezelschap verzorgt zoals een stewardess dat in de tegenwoor dige vliegtuigen doet. Verder helpt u bij het in- en uitstappen, bij geldwissclen, bij douane-forma liteiten cn passencontrole. U beschikt zelf over een behoorlijke plaats naast de chauffeur en ik geloof wel, dat u deze tocht als een vacantietrip zult kunnen opvatten. U behoeft maar één ding te doen." „En dat is „Instappen." Nummer 4l8 boog het hoofd. Koortsachtig werk ten haar hersens. Het aanbod klonk haast te mooi om waar te zijn. Twee weken vacantie en nog honderd gulden toe Een reis door Europa, de wereld zien waarvan ze alleen twee uitersten kende, een select gezelschap verzorgen inplaats van vervelende forensen, lastige tantes en schreeu wende schoolkinderen. Ze kon haar vader wel veertien dagen alleen laten. Hij redde zich zelf. In de enkele vrije uurtjes, die ze thuis kon doorbrengen, beredderde hij ook het huishouden, omdat zij meestal te moe was om op haar benen te staan. Een ander be letsel bestond er niet. „U neemt het aan V' Er klonk iets triomfantelijks in de stem van de vertegenwoordiger. Onderzoekend keek ze hem aan. Hij knipperde verdacht met zijn ogen. Wat wilde hij Wat school er achter die hele geschiedenis Moest een meisje beslist Chinees kennen, om hoog geplaatste persoonlijkheden van verversingen te voorzien Als een land hoge ambtenaren uitzond, kenden die toch minstens enkele moderne talen. Een klein stemmetje in haar binnenste waar schuwde haar. De zaak rook naar spionnage en internationale verwikkelingen. Misschien moest zp alleen haar oren te luisteren leggen en na de reis rapport uitbrengen. Het geheim school wellicht in het gezelschap. Ze stond op. „Ik kan zó niet beslissen, heren. Ik dien toch eerst te weten wat ik nog méér te doen krijg dan voor argeloze conductrice spelen alleen. Ik vermoed, dat hel gezelschap niet in- Het kapitaal ad f 1.000.000 is verdeeld iu 1000 aandelen van f 1000, waarvan 300 zijn geplaatst. 150 aandelen zijn door het centraal brouwerij- kantoor volgestort in contanten en 150 aandelen door de C.B.T.B., door inbreng van bovengemoem. de onderneming. Directeur is de heer M. Branórs. Tot commissarissen zijn benoemd de heren de Putter, C. A. de Kraker, M. de Regt, ir. A. C. van Wijk, dr. ir. F A M. J. Smits van Waes- berghe, Th C J de Groen en mr. W. Ch. van Heuven. JUBILEUM SMEDENBOND. Woensdag vierde de afdeling Axel van de Oost Zeeuwsch-Vlaamse Smedenbond in „Het Centrum" alhier haar 40-jarig bestaan. Onder voorzitterschap \an de heer A. J. Sch*-- man werd in tegenwoordigheid van leden en ge nodigden een huishoudelijke vergadering gehouden. In zijn openingswoord bepleitte de heer Schie man het nut van organiseren. De penningmeester dc heer Groosinan, van Westdorpe kon een batig kassaldo melden Na de huishoudelijke vergadering had een diner plaats, waarbij de heer Schiem jn werd gehuldigd iu verband met zijn 25-jarig jubileum als voor zitter en hij en zijn vrouw werden verrast met een geschenk. PREDIKBEURTEN. Zundag 30 Maart 1952. Ned. Herv. Kerk: 10 uur Ds. P. J. Penning» 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg, van Sluiskil Geref. Kerk: 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper (In de morgendienst voorb. H. Avondmaal en belijdenis des geloofs). Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvéc (voorb. H. Avondmaal). Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Lecsdienst. GEVONDEN VOORWERPEN. Een wollen hcrenhandschoen, Weststraat 38. WONINGEN AANBESTEED. Namens het gemeentebestuur van Sas van Geilt werd Donderdag door het architectenbureau Vati Zantbeek en Schoonis in het openbaar aanbesteed de bouw van 35 woningwetwoningen, met daarbij behorende werken, aan de Dijkstraat te Sas van Gent. De laagste inschrijver was R. A. van Wienuer ch te Axel voor f311.000. Het werk werd aan deze aannemer gegund. SMOKKELHANDEL. Ofschoon de smokkelhandel na de sensationele ontdekkingen van de laatste maanden aanmerkelijk is geluwd, ligt deze toch niet geheel en al stil. Bij Nieuw-Namen werden dezer dagen in samen werking met douane en politie weer vier koeien in beslag genomen. De begeleiders wistjn te ont komen. AUTOMOBILISME. Naar w ijvernemen zal de nog jonge Motor- en Autoclub M A.C.A. alhier op 2e Paasdag a.s. haar eerste rit organiseren Hiervoor is uitgekozen een knobelrit door Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Alle deelnemers aan deze rit zullen een herhmerings- plaquette ontvangen, terwijl de opzet zo wordt gekozen dat een ieder hieraan zal kunnen deel nemen, zonder dat aan rij kennis of mat ,l <- zondere eisen zullen worden gesteld. gelicht is over mijn veeltalig gehoor eit '>t mji kennis van het Chinees wel eens mist ,.ac worden." Haar woorden troffen haar buurman als strie mende zweepslagen Hij sprong overeind, wilde iets zeggen, doch de man rechts belette hem dit door een kortafgebeten „Dwaasheid 1 Maar je kunt kie zen. Graag of niet. We doen je alleen een aan bod. Andere meisjes zouden het met graagte aan pakken en van een verdiende vacantie genieten, Onze gasten zullen gauw genoeg merkeft wat voor vlees ze in de kuip hebben. En dat we iemand uitzoeken die een paar woorden Chinees kent, is uitsluitend een „service" van onze maatschappij. Met politiek heeft het in elk geval niets te maken. Nou, hoe denkt u er over, twee weken er tussen uit en de wijde wereld in of doorsukkelen met vroegdiensten en extra ritten in een steeds stop pende provinciebus U mag gerust nee zeggen. L bent absoluut niet verplicht toe te happen en vijftig gulden per week meer te verdienen. Als u het niet aanneemt, wenden wc ons tot studenten aan de Chinese faculteit in Utrecht, of tot de tolken van het ministerie van buitenlandse zaken. Nou Lola slikte. „Ik geloof, dat je inderdaad wat vaearttïe nodig hebt, meisje" bromde haar directeur hoofdschud dend „Je moet er eens tussen uit. Je haalt je allerlei onzin in je hoofd en dat moet er maar eens uitwaaien nu. De W.E.B. is een fatsoenlijke zustermaatschappij en deze heren zullen jou heus niet als een spionne gebruiken." (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 2