AXELSCHE IK COURANT Middenstands moeilijkheden AXELSCHE SB COURANT Alle zelfstandigen krijgen kinderbijslag ROL D.D.D. begeren I re huid V NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus ló Tel 56§ Hoofdredactie: C. VINK-van VESSEM Neem een doos echte NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM s Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 29 MAART 1952 66c JAARGANG No. 51 N Abonneraents- prtj». Losse nummers- Kwartaal abonnement Axel binnen de kom tl Alle andere plaatsen In Nederland en Ned. Indlé fl. Buitenland fl. Advertentieprijs 7 cenl per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. ^e'ie Advertentlèn ^n.-Aimum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. tedere regel meer 12 cent extra. In de nood dezer tijden is de middenstander het geten. Laat ons besefien hoe de middenstander in moeilijkheden wordt sehrarht doordat hii. bii de den loegepast in bedrijven waar men met eigen familie werkt Zou men niet de vrije werktijd aan deze soort van endernemingen moeten terug geven Want de sociale wetgeving is er om de ar beidstoestanden te verbeteren, maar niet era een Fraukering bij Abonnement Axel. WOENSDAG 26 MAART 1952 66e JAARGANG No. 50 s Abonnements prijs: Losse nummers* Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlé fl. Buitenland fl. 1 Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. n«'ne Adverteuttön InicAlmum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. tedere regel meer 12 cent extra. MAAR WAAR BLIJFT DE ZELFSTANDGHEID? (Van een onzer economische medewerkers) Er is een wetsontwerp in voorbereiding, waarbij aan alle zelfstandigeu kinderbijslag zal worden toegekend. Een zodanige wet was reeds in het voor uitzicht gesteld bij de behandeling van de nood- regeling voor kleine zelfstandigen, die aan kleine ondernemers een kinderbijslag toekende vanaf het derde kind, wanneer het inkomen een bepaalde miuimuitigi ens had bereikt. Voor deze kinderbijslag behoefde geen premie te worden voldaan. Zij wordt gefinancierd uit de staatskas. Reeds bij de behandeling van de noodregeling is gebleken, dat aan het toepassen van kinderbijslag aan zelfstandigen ernstige bezwaren kunnen kle ven. Zijn die bezwaren er nu nog en bestaat er werkelijk behoefte aan een regeling, zoals die nu in voorbereiding is Elke wettelijke regeling dient te rusten op een rechtsgrond, welke men destijds bij de noodwet nauwelijks of in het geheel niet heeft kunnen formuleren. In de kinderbijslagwet voor werk nemers, die in 1939 werd ontworpen, gold als rechtsgrond dat in de organisatie van de loon vorming geen belemmering ontmoet mag worden tot het voldoen aan het recht van de werknemer op het vormen van een gezin. In deze lijn voort redenerend zou men nu dun kunnen argumenteren dat in de organisatie van de maatschappij geen belemmering mag worden gevonden tot het vol doen aan het recht van de ondernemer op het vormen van een gezin. Dit is dus louter een sociale gedachte, die zeker niet zonder meer mag verwerpen. Kleine zelfstandige ondernemers kunnen door de gezins vorming een achterstand boeken bij het ont plooien van hun onderneming. Deze opvatting kan juist zijn, doch zij moet door de feiten worden bewezen. Wordt een kinderbijslagregeling door de middenstand gewenst Reeds bij de noodregeling ontbraken hierover gegevens. Bij de definitieve opbouw zal men toch ze^er de wenselijkheid ervan moeten aantonen. In middenstandskringen staat men over het al gemeen niet afwijzend tegenover tegemoetkomingen, die een sociaal karakter dragen. Ziet men er heil in, dan vindt men de zelfstandigen ook zeker be reid om hiervoor de bijdragen bijeen te brengen, zodat men niet de hand behoeft op te houden bij de staat, zoals dat bij de noodregeling het geval is. Hierbij rijzen dan vragen over de hoogte van de premie en of er uitkering zal worden gedaan bij het eerste dan wel bij een van de volgende kin deren. Hierover zal het laatste woord nog niet zijn gesproken. WAAR blijft verantwoordelijkheid Zeer belangrijk is de vraag of een regeling als de thans voorgestelde strookt met de mentaliteit van een ondernemer. Zij die zelfstandig aan het economisch verkeer deelnemen, aanvaarden bewust de risico's, aan die deelname verbonden. Zij weten dat zij de kans hebben op een goed en op een minder goed bestaan. Zij zoeken en tasten de mark ten af in de hoop hierdoor een hoger inkomei» verwerven dan de werknemers. Zij duiken in een overvol zwembassin van economische verhoudingen en wensen de sociale gevolgen daaraan verbonden zelf te dragen. Nu zegt de regering met haar ontwerp dat dit onmogelijk is, dat hun gezin bij dit pogen tot zelf standigheid ondergaat wanneer de lasten voor het gezin niet gezamenlijk worden gedragen. Elke nieu we kleine ondernemer wordt bij de intrede in de ondernemersgroep reeds direct bij zijn gezinsleden gesteund door de reeds aanwezige ondernemers. Dat klinkt wel heel schoon, maar dit heeft niets met zelfstandigheid en met het ware ondernemen uit te staan. De ondernemer aanvaardt bewust ver antwoordelijkheid. Men heeft er destijds bij de kinderbijslag voor werknemers reeds op gewezen, dat deze uitkeringen het verantwoordelijkheids-ele ment verzwakken. Dit zal nu ook bij 3e onder nemers het geval zijn, hetgeen de ondernemersgeesl niet ten goede komt. Dat kan schade toebrengen aan het bedrijfsleven. De tijd dat een sociale maatregel verwerpelijk moet worden geacht ligt achter ons. Wij verwerpen dan ook deze nieuwe regeling niet zonder meer. Alleen dient te worden opgemerkt, dat met een dergelijke regeling de ware ondernemingsgeest ge schaad wordt. ER ONTBREEKT IETS AAN. Bovendien is met deze regeling dan zonneklaar aangetoond hoe wankel de economische positie van een groot aantal kleine zelfstandigen wel is. Nu kan men die betreurenswaardige toestand gaan be strijden met een steigerwerk van sociale maat regelen. Dan worden een aantal zelfstandigen voor een maatschappelijke ondergang bewaard. Dat is wel een zeer loffelijk streven, maar men tast er 3e kern van het werkelijke kwaad niet mee aan. Die kern is gelegen in het economische. De mogelijkheden om met de moed der wan hoop als kleine zelfstandige de economische strijd aan te binden tegen de bestaande concentraties in het bedrijfsleven zijn zeer beperkt. Mogelijk vinden vele middenstanders strak? haat bij een kinder bijslagregeling. Maar zij brengt de kleine zelfstan digen geen stap nader tot een verbetering van hun economische positie. Prof mr. W. F. de Gaay Fortman, die blijkens zijn publicaties een groot voorstander is van eer> grotere sociale zekerheid, schreef over de gedrags lijn bij het gezond maken van de middenstand „De middenstander is een zelfstandig ondernemer en dc maatregelen ten behoeve van de middenstand moeten gericht zijn op versterking van dat zelf standig ondernemerschap." Naar onze mening is er van die versterking bij dit ontwerp geen sprake. Een aantal maatregelen, die daarop wel worden gericht zullen meer in stemming vinden. Drs. Mierlo. FAILLISSEMENTEN Opgegeven door Van der Graaf en Go's Bureaux voor de Handel N V. te Amsterdam. Totaal aantal uitgesproken faillissementen over de maand Februari 1952, 165 (148) te verdelen als volgt Noord-Holland (excl. Amsterdam) 22 (17) Am sterdam 18 (22) Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 26 (11) Den Haag 17 (11), Rotterdam 10 (14) 5 Utrecht 11 (13) Gelderland 19 (13) Noord-Brabant 21 (20) Limburg 5 (6) Zeeland 4 (2) Friesland 7 (4) Groningen 2 (12) Drente 0 (0) Overijsel 3 (3). Het totaal aanlal uitgesproken faillissementen van 1 Januari t.e.m. 29 Februari 1952 bedraagt 367 (289). De tussen geplaatste cijfers zijn over. de zelfde periode van 1951. DE STAATSMIJNEN 50 JAAR Bijzondere postzegel. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Staatsmijnen in Limburg op 1 Mei 1952 zal PTT. een bijzonder fraaie frankeerzegel (zonder toeslag) uitgeven in de waarde van 10 cent. De zegel zal gedurende het tijdvak van 16 April tot en met 15 Mei op alle postiurichtingen ver krijgbaar worden gesteld. Het ontwerp is van de heer Hubert Levigne te Maastricht, die ook de oorspronkelijke gravure heeft gestoken. De tekst en de waardecijfers zijn getekend door de heer André van der Vossen te Overveen. Het zegel stelt een mijnwerker in een mijn schacht voor de kleur is grijsachtig blauw. Het zegel werd gedrukt bij Joh. Enschedé e^ Zonen, Grafische Inrichtingen N.V. te Haarlem en is uitgevoerd in plaatdruk. Voor de frankering zal deze postzegel tot en met 31 December 1953 geldig blijven. Ook ter gelegenheid van de uitgifte van de Mijnenzegel zal de postzegelhandel speciaal daartoe bestemde omslagen in de handel brengen als z.g Eerste-dag-oinslagen (first day covers). De op deze omslagen g;hechte mijnenzegels zul len door de Philatelistische Dienst van P.T.T. te 's-Gravenhage van een afdruk van een speciaal stempel met het inschrift „Eerste dag van uit gifte" worden voorzien, voor lover deze omslagen op 16 April aan het postkantoor ter plaatse wor den aangeboden]. MEER IMMIGRANTEN NAAR AMERIKA 1 President Truman heeft het Amerikaanse Con gres een plan voorgelegd, waarin verzocht wordt om in de komende drie jaar 300.000 immigranten uit Europa extra tot de Verenigde State* te laten. Dit programma is volgens de president bedoeld voor „personen, die aan de communistische tirannie •zijn ontvlucht en voor inwoners uit de overbe volkte gebieden in West-Europa". President Truman stelt o.m. voor 7500 Grieken toe te laten, alsmede 39.000 Italianen, 39.000 Duit sers of personen van Duitse afkomst en 7500 Nederlanders. 0,-^ j Krabben en peuteren maakt de JX lij. 5.1* kwaal steeds erger. De helder UltSld.0 vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN H|| IB HUIDAANDOENINGEN JLF, AX, RX, „SPORT". Aan elke tak van sport is nu .eenmaal een zeker gevaar verbonden. Dc sportgebeurtenis met de meest rampzalige gevolgen is wel geweest de autorace ParijsMadrid, die in 1903 werd gehouden. Op 25 Mei vertrokken 216 auto's uit Parijs. Het publiek langs de weg bleef niet aan de kant staan, maar stak telkens over. Het gevolg was, dat de automobilisten, rijdend met een vaart van 110 tot 130 km., op het meest onverwachte moment moesten remmen om ongelukken te vermijden. Die gebeurden natuurlijk toch de wagens slip ten, sloegen over de kop en bestuurders zowel als toeschouwers werden gedood. Het aantal slacht offers steeg zo snel, dat de wedstrijd in Bordeaux werd stopgezet, toen slechts 345 van Je 863 mijl waren afgelegd. Volgens ooggetuigen had de race gemiddeld „een dode per kilometer" gekost, dat zou dus betekenen, dat er een 550 personen ge- gedood waren. gkeer in Nederland na de aan de grens alle in ons n afgenomen. Wij zouden van de Nederlandse rege- mtvingen wij echter nog genheid is geregeld bij Kon. er 1944 (staatsblad E 90) dit Kon. Besluit werd de smarken verboden. Uit de de capitulatie van Duits- de worden toegekend aan igevolgc het bovengenoemd ok in Nederland voor ee geen tegenwaarde in Ne- iddel uitbetaald. Een uit en opzichte van de cate- door de Duitse dwang- cerden gezonden voor ver- De gezinnen van deze per- nde achter onder onzekere de economische belangen lalvc in Nederland bleven september 1944 in het ge- konden worden oversl ag alleen voor deze per- gemaakt. Deze vergoeding orden als een vergoeding, geheel los staat van de i. Om voor vergoeding in aoet voldaan kunnen wor- irwaarden noeten afkomstig zijn uit iloon. n politiek betrouwbaar zijn. I April 1946 in Nederland rongen tewerkgestelden, die Nederland is teruggekeerd, ntoncn dat deze te late I is geweest. In dit laatste ken die na 15 Juli 1946 ;levcrd een koers worden t per R.M. reeds voor 1940 in Duits- ballen natuurlijk niet onder e wijzen wij er op, dat de rijksmarken het eigendom ars. Zodra met de Duitse terzake is getroffen be- VI. zal hieraan voldoende rden. iuiver en ontsmet uw huid net de helder vloeibare l.D.D. De jeuk bedaart, de iektekiemen worden gedood EN EN iGELS 1952. 1 dit jaar van 1 Mei tof c postinrichtingen verkrijg- De netto-opbrengst, boven bestemd voor sociale en arpen door de kunstenaar e, die ook de tekst en de roerd in twee kleuren en ling van een bloem. in de volgende waarden js 3 cent 6 plus 4 cent lus 5 cent. t bij Joh. Enschedé en Zo- d in koperdiepdruk. blijven deze zomerzegcls December 1953. f en intens gezond, ti (dit laatste in witte in dozen 41 en 77 ct.

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1