HET RIJDEND MYSTERiE D.D.D. WEK DE GAL IN UW LEVER OP UIT ONZE OMGEVING. AXEL feuilleton. DAMPO keert en weert elke verkoudheid en pijn "p" in spier en gewricht Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. OVERSLAG. Als 't knaagt In Uw spieren, Uw gewrichten alleen nog maar pijnlijk bewegen - en venijnige scheuten door Dw leden aehleten JAARVERGADERING „AXEL - VOORUIT". Woensdagavond hield de Axelse winkeliersver eniging haar jaarvergadering in hotel „De Graan- beurs" alhier. De voorzitter moest in zijn openingswoord he laas weer constateren dat de opkomst niettegen staande de belangrijke agenda, weeer uiterst matig was en alhoewel dit later op de avond nog toe nam, bleef de opkomst toch beneden verwachting. Na de notulen van de vorige vergadering gaf de secretaris een overzicht over het verstreken jaar en de daarin gevoerde acties. Niettegen staande teleurstelling bij de in Augustus gevoerde actie bleek men toch op een succesvol jaar te kunnen terugzien. Het aantal leden bedraagt nu 95, benevens twee douateurs. Ook uit het verslag van de penningmeester bleek dat het verstreken jaar gunstig is gewee3t en za beschikt de vereniging nu over een behoorlijk saldo. Uitvoerig werd gesproken over de Landbouw tentoonstelling, doch aangezien men nog niet over concrete gegevens beschikt konden ook nog geen definitieve plannen worden gemaakt. Wel zullen de winkeliers in ieder geval worden opgewekt ook in hun etalages deze dagen zich van hun beste zijde te tonen. Verder werd nog gesproken over het aanschaf fen van een embleem voor de leden, doch aan gezien hierover nogal uiteenlopende meningen naar voren kwamen, zal dit nog nader worden bezien. De aftredende bestuursleden de heren Dekker- Vermeulen, Meijer en Wieland werden allen met grote meerderheid van stemmen herkozen Ten slotte kwam nog de nieuwe winkelsluitings wet aan de orde en werd besloten een enquete onder de leden in te stellen teneinde een oor deel te kunnen vormen, welke periode men voor sluiting het meest geschikt oordeelt en welke pe rioden voor bepaalde branches of bedrijven be zwaren opleveren. Hierna sloot de. voorzitter de geanimeerde en vlot verlopen vergadering. CHR. BESTURENBOND BESTAAT 20 JAAR. Dit heugelijke feit werd Donderdagavond met een passende uitvoering in „Het Centrum' her dacht en gevierd. De talrijke leden met hun huis genoten waren in zo'n grote getale opgekomen dat de grote zaal tot in alle hoeken bezet was. Na opening met samenzang en gebed, sprak de heer Risseeuw een kort openingswoord, waarin hij o.m. zijn vreugde uitte over dit heugelijke ju bileum van de Chr vakbeweging hier ter flsatse en de oprichtingsvergadering memoreerde alwaar mede door de ijver van de toenmalige predikante* wijlen Ds. G. P. A. RuyS van Dugteren en wijlen Ds. J. S. Post hier een afdeling van de Chr. vak beweging werd opgericht. Hierna kreeg de secretaris van het C.N.V., de heer van Nierop, het woord, die in een uitvoe rige propagandistische rede de leden wees op het belang van de Chr. organisaties. Hierna volgden met harmoniumbegeleiding enige zangnummertjes van mevrouw Risseeuw, waarna het toneelspel in drie bedrijven „Een schip vaart uit" van Chr. v. d. Heuvel werd opgevoerd. Dit vanwege de inhoud langdurige, maar toch boeiende stuk, dat aandachtig werd gevolgd, be leefde door dit uit 3 dames en 6 heren bestaande gezelschap een vertolking, zoals men zich dat van dilettanten in de teueelkunst kan en mag wensen, zodat hier weinig op aan te merken viel. Dit lie ten de aanwezigen dan ook merken door een gul applaus na elk bedrijf en een welverdiend open doekje aan het einde der opvoering. Een oorspronkelijke avonturenroman door d'ARGENTï. „Dat weet ik heel goed" repliceerde het meisje, „broeck betekent een waterland, ofwel moeras, 't Is een in onbruik geraakt Nederlands woord en je kunt het in een heleboel plaatsnamen nog vinden. Broek in Waterland, Grotebroek, Lutje broek om in Noord-Holland te blijven. U denkt zeker dat ik om zo iets nog lachen moet. Nee, ik kon me niet houden omdat die combi natie zo goed bij u paste. Ik heb eerlijk .nooit durven denken, dat u zo heette Ilaar buurman zuchtte. Zijn naam was hem sinds hij de jaren des onderscheids bereikt had, een bron van voortdurende ergernis en onduld bare smarten. Welk lief meisje hij ook poogd.' te benaderen, witns gunst hij ook trachtte te winnen, bij het horen of zien van de natte luier en de droge broek ontpopte zich immer het laag ste spot-instinct van de mens uit oervorm en pri mitieve begrips-ijstijd. „Als ik geld had zoals u, dan liet ik m n naam veranderen" vervolgde de zachte stem naast hem onverstoorbaar. „Dan kun je nog beter op zijn Chinees Zwak van Geur heten OF Poeh lil de pauze vond een grote verloting plaats, terwijl een collecte voor het C.N.V.-t.b.c.-fonds „Draagt elkanders lasten" ongeveer f 47 opbracht. Het was een waardige en geslaagde viering van het 20-jarig bestaan, die ten slotte besloten werd met samenzang en dankgebed. PAASVEE - TENTOONSTELLING. De landbouworganisaties der Z.L.M., C.B.T.B. en N.C.B. hebben in samenwerking met de slagers besloten ook dit jaar alhier weer een Paasvec- tentocnstelling te organiseren. Deze zal worden gehouden op ZaterJag 5 April a s. V. A. R. A. JAARVERGADERING. Dinsdagavond hield de afdeling Axel van de V.A.R.A. in „Het Centrum" haar jaarvergadering. Alhoewel de belangstelling niet zo bijster groot was, bleek de afdeling zich toch gunstig te ont wikkelen en kon de secretaris, de heer J. Roose, vermelden, dat het ledental in 1951 gestegen was tot 175 (een toename van 38 leden). De aftredende bestuursleden de heren J. J. Or- telce en J. Folkertsma werden herkozen, terwijl bovendien twee leden uit Zaamslag werden opge nomen in het bestuur, aangezien in de afdeling Axel 35 leden uit Zaamslag lid zijn. Als vertegen woordigers van deze groep werden gekozen de heren A. de Koeijer en H. Hofman. In de kascommissie werden benoemd de heren J. Sijs en A. J. van de Wege. Ds vertegenwoordi gers in het districtsbestuur werden herbenoemd Na het behandelen van nog enkele meer in terne zaken besloot de voorzitter de heer J. J. Ortelee de vergadering met een stimulerend slot woord. FEESTVERGADERING VAN DE CHR. FANFARE „HOSANNA". De grote zaal van „Het Centrum" was Dinsdag avond geheel bezet toen daar de viering van het 25-jarig jubileum van de Chr. fanfare „Hosanna" plaats vond. Dc bijeenkomst werd geopend met het spelen en gemeenschappelijk zingen van Psalm 150 1, waar na de voorzitter, de heer J. Ie Fcber voorging met gebed. De voorzitter gaf een overzicht van het wel en wee van de muziekvereniging in de verstreken 25 jaar. Hieruit bleek dat reeds in 1907 een Chr. muziekgezelschap werd opgericht, welk gezelschap in de eerste wereldoorlog echter moest worden ontbonden. In 1926 vond alhier een groot zangersfeest plaats, hetwelk werd opgeluisterd door de Chr. fanfare van Groede en toen deed zich meer dan ooit hel gemis van een Chr. muziek vereniging in Axel gevoelen. Dit was de stoot tot dc oprichting van het huidige „Hosanna" en de toen nog maar 21-jarige P. C. Brakman, die nu nog de dirigeerstok zwaait, nam toen de functie van directeur van het toen 50 leden tellende corps op zich Spr. dankte naast God de heer Brakman, voor wat hij gedurende deze kwart eeuw voor „Hosanna" gedaan heeft. Met de voorzitter en de directeur zijn thans nog vijf leden vanaf de oprichting in het corps, t.w. de heren M. Bakker, Abr. v. d. Broeke, J. van Drongelen, R. de Kraker en Jac. Wieland. Als her innering werd aan de jubilarissen met enkele toe passelijke woorden een verrassing aangeboden. Dc heer de Kraker die verhinderd was, zal deze als nog worden aangeboden. Ongeveer drie jaar geleden moest de harmonie door omstandigheden genoodzaakt worden omge zet in een fanfare. Dit bracht een hoop onkosten „Geld vroeg hij, snuivend om dat wonder lijke idee. „Hoe kom ik aan geld Het aards» slijk is voor een berooide student als ik niet weggelegd." „Je kunt met zo'n kennis als u hebt best geld verdienen" oordeelde zij. „Voert u dan niets uit voor de kost „O, eb ja, ik doe wel eens wat. Maar dat heeft niet zo véél te betekenen." „Nee' glimlachte ze, „dat begrijp ik." „Zo bedoel ik het niet, juffrouw eh Lola negeerde die aarzeling om haa naam. „Hotel de Rading 1" Voorin werd een hand op gestoken en een andere passagier drukte met enigr moeite op de dtukknop, die niet werkte. Ze ver rees van haar plaats, als in gedachten verzonken stak de jongeman zijn hand uit om haar terug te houden. Maar toen hij bemerkte, dat zich daarin nog zijn portefeuille bevond, trok hij het lichaams deel schielijk terug en verdiepte hij zich in de niets zeggende aanblik van een blanco blaadje notitiepapier. Zijn naam veranderen Er waren tijden geweest, dat hij met dat vaste voornemen na urenlange slapeloze nachten met het definitieve plan zijn hoofd had neergelegd op een met tranen doorweekt kussensloop. Hij her innerde zich even zovele twijfelreacties, waarbij hij het nut en de kosten als (op een balans tegen elkander had afgewogen. Een naam veranderen kost geld. Veel geld. Meisjes veroveren kost ook geld. Veel meer geld Als je het goed deed. Erge als hij zijn naam liet veranderen teneinde blijvend aan de vrouwenjacht mee en voor de gelden die hoognodig zijn voor aankoop van de zo dure instrumenten, zeide spr. een Johan Bodegraven te willen zijn om bij el kaar te kunnen krijgen waar „Hosanna" momen teel nog gebrek aan heeft. Met een enkel voor beeld illustreerde de voorzitter wat de aanschaf van een paar tweede-hands instrumenten reeds kost en beval bij de aanwezigen de te houden collecte hiervoor aan. Ten slotte bracht spr. dank aan het gemeente bestuur voor de subsidie en ook aan de donateurs voor hun steun. Hierna bracht de fanfare enkele correct uit gevoerde muzieknummers ten gehore, welk mu zikaal gedeelte van het programma werd beslo ten met twee coupletten van het Wilhelmus, die door de aanwezigen werden meegezongen. In de pauze werd de aangekondigde collecte ge houden, die ruim f 80 opbracht en tevens werden de vele prijzen van de tombola verloot. Na de pauze volgde het ernstig toneelspel in vier bedrijven „Nynke" van J. de Jong, hetwelk werd uitgevoerd door een gezelschap, dat hoofd zakelijk bestond uit C.J.B.T.B.-ers. Dit boeiende en ontroerende stuk met z'n mooie strekking werd door de dames en heren zeer verdienstelijk ver tolkt, waarvoor het hen dan ook niet aan een welverdiend applaus ontbrak. Tussen de bedrijven door gaven de heren Jaap Bakker en Frans van Luijk hun nummers van het onlangs alhier gehouden soiistenconcours ten beste. De leden van het toneelgezelschap werden na door de heer J. Ie Feber aan de aanwezigen te zijn voorgesteld, nog verrast met een herinnering. De avond werd ten slotte met samenzang en dankgebed gesloten. Met voldoening kan de Chr. fanfare „Hosanna" terugzien op een volledig ge slaagde herdenkingsavond van het zilveren jubileum. JAARVERGADERING ALG. NED. BOND v GEPENSIONEERDEN. Donderdagmiddag hield deze bond in „Het Cen trum" haar jaarvergadering onder voorzitterschap van dhr J. Buma Deze constateerde in zijn ope ningswoord, dat reeds veel verbetering is geko men in de toestand der gepensionneerden, al blijft et nog heel wat te wensen over. Blijkens het jaarverslag van de secretaresse, Mevr. 292. De penningmeester, dc heer M. C. Hack uit Fcrket uit Sas van Gent is het ledental van de af deling meer dan verdubbeld en bedraagt dit fttans Terneuzen kon een batig kassaldo over 1951 melden groot fl. 144,76. In de plaats van de heer Buma, die zich wegens vertrek uit onze streek niet meer beschikbaar stelde, werd als voorzitter gekozen de heer P. de Rijk van Rapenburg. De beide andere aftredende be stuursleden, mevr. Ferket en de heer van Leeuwen werden herkozen. Als afgevaardigden naar de landelijke jaarver gadering werden benoemd de heren van Leeuwen uit Kloosterzande en H. Koene uit Terneuzen. De heer G. de Noo uit Den Haag gaK op deze bijeenkomst een uiteenzetting over het bondswerk. Een voorstel van een der andere afdelingen om te komen lot een ondersteuningsfonds werd door de vergadering aanvaard. Ook een voorstel tot contributieverhoging werd deel te nemen, vermaak en vertier te zoeken in de armen van lieftallige dames die hem nu niet lustten, vanwege de natte luier en de droge broek, dan raakte hij hoe langer hoe dieper in de bodem loze put, die in de beschaafde kringen met schoon klinkende namen bedoezeld werden. Geen naams verandering behoedde hem op feilloze wijze van geldsmijterij En dus blééf het zo. Ondanks al de aardige Annie's, bevallige Bertha's en charmante Charlotte's. Ondanks een conductrice, die Chinees kende en „Poeh" zei. Wat betekende het ook alweer 1 Vruchteloos raadpleegde hij in zijn geheugen de ellenlange woordenlijsten van het shan-tung dia lect. Met een potlood krabbelde hij Chinese te kens op het witte notitieblaadje. Hij schrok op toen zij opnieuw naast hem neerplofte. „Ha, wat wordt dat V Een nieuwe naam V" „Nee" aarzelde hij, „ik wou eh Kan ik niet jouw naam gebruiken Hoe heet je eigenlijk Poeh Lola lachte. „Wij mogen onze naam niet noe men tegen passagiers Als u klachten hebt, kunt u m'n nummer noteren. Schrijf maar op vier, één, acht. Vierhonderd achttien. En schrijft u dan maar aan de maatschappij." Werktuigelijk noteerde hij haar nummer. „Mei mei, je bent niet erg vriendelijk voor Lao Yeh." „Ik mag niet vriendelijk zijn van de Tai-Tai" verdedigde zij zich, „en u hebt niet het recht om me zusje te noemen. Zelfs als we familie waren zou u Ta-Chieh moeten zegggen. Ik noem u toch ook geen broertje 1" 'door dc vergadering aangenomen. Aan het slot van de vergadering dankte de heer van Leeuwen de scheidende voorzitter, de heer Buma voor het vele, dat hij voor de afdeling hééft gedaan, Bij dit dankwoord sloot zich ook aan de heer de Noo, die het hoofdbestuur vertegenwoordigd* op deze vergadering. V zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het be derft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plant aardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. GEMEENTERAAD. Dinsdagavond om 7 uur zal de gemeenteraad in openbare zitting bijeenkomen. Op de agenda staan naast enkele ondergeschikte punten dc behandeling ven de gemeentebegroting voor 1952 alsmede die van het gas- en vleeskeu- ringsbedrijf en het Eurgerlijk Armbestuur. Bij de mededelingen zijn antwoorden op eerds' door verschillende leden gestelde vragen. PREDIKBEURTEN. Zondag 16 Maart 1952. Ned. Herv. Kerk: 10 uur Ds. P. J. Pennings (Kerkkoor) 2,30 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt van Terneuzen. (In beide diensten extra collecte orgel fonds). Geref. Kerk: 10 uur en 2.30 uur Ds. D. Zemel Geref. Kerk. (Ds. Jail Scharpstraat 1). 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. VAN HET SMOKKELFRONT. Door de douane-ambtenaren te Overslag werden dezer dagen twee koeien aangeslagen, welke door enige smokkelaars kennelijk over de grens zouden worden gebracht. Ook een der smokkelaars werd door de konmiiezen gegrepen en ter beschikking van de justitie gesteld. VERBETERING VAN WEGEN. Op het Belgisch gedeelte te Overslag is than? een aanvang gemaakt met de aanleg van een nieuwe betonweg welke Overslag rechtstreeks zal verbin den met de gemeente Zelzaete. Thans is ook een plan gemaakt voor een nieuwe weg aan te leggen tussen Zuiddorpe en Overslag. Hiertoe zal Zaterdag te Axel een vergadering worden gehouden met de leden van Ged. Staten van Zeeland, de gemeente besturen van Overslag en Zuiddorpe en de belang hebbende polders en waterschappen. Gezien de zeer slechte toestand van deze weg en het tame lijk drukke verkeer is het te hopen dat hier een overeenstemming zal worden bereikt. dan is 't meer dan tijd om Kruschen Salts te nemen. Duizenden lijders aan Rheumatische pij nen gingen U daarin voor. En met wonderbaarlijk gevolg. Toch is Kruschen geen tovermiddel, 't Is alleen maar de natuurlijke stimulerende werking van Kruschens zes minerale zouten op Uw bloed- zuiverendc organen, die deze verlichting teweeg brengen. Wacht er toch niet meel Neem Kruschen Salts. Ter wille van Uw hele gestel. Uw humeur dat keert gelijk een blad aan een boom, als di- pijnen van U afvallen en ge U weer vief en en monter voelt worden. (Ingezonden mededelin „Jij mag tegen mij gerust Ko-Ko zeggen" i jhr. A. G. L. M. F. van Natteluur tot Droo^en- broeck, „maar wat heeft je grootmoeder er mee te maken „O, Tai-Tai, zo noem ik thuis altijd de mam- schappij omdat ze zich net als een opdringerige oude vrouw met mijn zaken bemoeit. Ik houd niet van mensen, die alles willen weten wat je doen en laten wilt. Sommige passagiers weten er ook weg mee. Hoe vaak die ons niet lastig vallen met op- en aanmerkingenHoorneboeg 1" Ze zuchtte eens. „Niemand voor de Hoorneboeg „En dan de ontelbare mannen, die je adres willen weten." „Och, daar antwoorden we niet eens meer op." „Ook niet als Ko-Ko het zou vragen De doekere ogen peilden de zijne, die fletsblauw zagen met een vermoeide uitdrukking van lang durig levensverdriet. „Waarom zou u het willen weten „O, denk niet dat ik met een liefdesveffcla/ïng zal komen. Of met 't smoesje van een avondje uit. Maar je komt uit Shan-tung. Je kent Chinees en je zou ine wat kunnen vertellen van het land en van zijn bewoners vóór ik er wildvreemd naar toe trek. Ik heb conversatieles nodig en ik vond nog niemand, die de taal voldoende beheerste om met mijn gestunte' een dialoog te kunnen op zetten en dar nog m'n fouten te verbeteren'. Ze boog bet hoofd en graaide wat in haar geld tas. Zwijgend school ze met wijsvinger en duim een verdwaalde kersepit ever de hoofden. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 2