ER IS WEER P'JPTABAK Re zi ike e u n en oordec iw voordeel 1 T7Ï Lach Lili Kunsl HET RIJDEND MYSTERIE voor de laagste prijs! Het Cei maak Notaris J. FANOY Verrassende LENTE-creatie's a -~ Huishoudjai Pindakaas Appelstroop Vruchtenhagel Cocosbrood Ontbijtkoek Telefoon 99 Zaterdag 9 Maai Zondag 10 Maai een sprankelend met Vere Ellen David Niven a als de nerveust lijkstf1, onweerst Zondag 10 en M Lisa Daniely e „Het mei: Het idool van n wereldoorlog, maar ook voor Van in elke 1 JAC. DE RUIJT te Axel is voornemens op Dinsdag 11 Maart 1952, nam. 4 uur in het Hotel .,Het Gulden Vlies" te Axel. Noordstr, 4, ten verzoeke van de Fam. de Kraker-Klaassen, Publiek te verkopen UIT ONZE OMGEVING. AXEL FEESTELIJKE BIJEENKOMST S. W. G. schriftelijk verkeersexamen. feuilleton. ROODE^STER V 3g888888Sl 1 per pot 73-5Ï Aardbeienjam per pot 73 per pot 450 gram 200 gram 100 gram per stuk4' De nieuwste Mode Onder de auspiciën van de plaatselijke commissie „Steun Wettig Gezag" en het presidium van bur gemeester van Oeveren had Vrijdagavond in een we.gevulde zaal van het Gezellenhuis alhier een feestavond plaats in dewelke o.a. een tiental Axelse vrijwilligers zouden worden geïnstalleerd, terwijl aan ruim 30 militairen het «orlogsherinneringskruis of het ere-teken voor „Orde en Vrede" werd uit- gereikt. Burgemeester van Oeveren Opende de feestelij'/ gestemde bijeenkomst op zijn bekende kernachtig- en niet van ernst en geestigheid ontblote manier. Hij verwelkomde de commandant van het district Zeeland, overste de Feijter, met het lid van Ged. - taten, de heer C. Hamelink, burgemeester van Hootegem van Hontenisse en meerdere andere mi litaire en civiele autoriteiten. Spreker wees op het tekenende feit dat er maar geen vrede in 4e weiild wil komen en dit voor het gezagsgetrouwe deel des volks genoeg zegt, waaraan wij ons zul len dienen te houden hebben, willen wij het grote goed van onze vrijheid veilig stellen! Door de heren burgemeester van Hootegem en de Kam, twee van de provinciale propagandisten van „S.W.G." werden redevoeringen van gelijke strekking gehouden. Eerstgenoemde is hier ter plaatse geen onbekende en wekte andermaal met uur en met klem op, vooral paraat te zijn tegen over de dreiging van ■een nieuwe „vijfde colonne" in de vorm van het communisme. Steeds meet tekent zich in de wereld af de vorming van een macht die alle heil van Moskou en daarmede van de dicatuur verwacht, tegenover de aanhangers van christendom en democatic. Daarop komt het in weten aan 1 Deze spreker, zowel als de meer in dichterlijke stijl improviserende heer de Kam wek ten daarom met gloed en overtuiging op zich ah jonge mannen in te zetten voor gezag en vrijheid en alzo stut te willen zijn voor handhaving van troon en altaar I De kapitein der Rijkspolitic, de heer L. Stoor vogel uit Hulst, hield een uitvoerig pleidooi vooa aansluiting van jonge mensen bij de reserve Rijks- en gemeentepolitie, waarvoor in Axel nog gelegen heid bestaat. Spr. somde tal van voordelen .en rechten op, die de vrijwilligers te beurt vallen, hoewel het in de eerste plaats niet om deze voor delen gaat, doch wel om het ideaal te dieneq dat ons allen dierbaar is. Ook hij stelde als hoogste eis de trouw aan Koningin en Vaderland. Door overste de Feijter werden daarop een 10- tal Axelse jongens als nieuwe leden van het ver band Axel geïnstalleerd. Deze overste - die een geboren Axelaar is - sprak de jonge mannen op zeer kameraadsrnappelijke wijze toe en deelde o.a. ook nog mede dat Axel momenteel met zijn 25 S.W.G.-ers op de derde plaats staat in deze pro vim ie Spr. spreekt de hoop uit dat eerlang een gehele Axelse compagnie zal kunnen worden ge vormd, waardoor wij hier in tijd van nood onze „eigen boontjes" zouden kunnen doppen. Zijn rewe werd na de installatie met het zingen van twee coupleten van het Wilhelmus besloten, hetwelk door de ganse zaal uit volle borst werd meegezongen. De gedecoreerden zijn R J. M van de Bilt, C. Bosschaert, J J. Brugge A J Bolieman, J. Cové, H. Dicleman, Oudewijk 3, J. W Dieleman, P 145, J. W. Dieleman, Buth- nrn.4' G' va" Doeselaar' 0 42, d van Doeselaa. 49, H. van Eldik, A. P. Hoogstraate, P G W Huiseling, I. J. Meesen, J. van Meurs, A. Oppeneer,' M. Oppeneer, beiden N 109, C. Scheele, Buiten weg 18, P. Scheele, Nieuwendijk 42, J Scheel" Kerkdreef 5, P. B. Seghers, P. Verschelling, J.' e, F- Wolfcrt, E. A. van Wijck en M. Zegers. Ter afwisseling van de officiële toespraken trad de accordeonclub „Animato" uit Goes op met een zeer gevarieerd muzikaal en vocaal repertoire, waarin ook nog een viertal als Volendammers ge klede leden enkele voordrachten en liederen ten beste gaven. Deze hand oogstte heel veel succes. Door de heer O. Lacourt en zijn dochter werden enkele zeer mysterieuze séance's gegeven, terwijl de rest van de avond met gemeenschappelijke zang en de vertoning van enige fraaie kleuren- en tekenfilms werd gevuld. De onvermijdelijke tombola had na de pauze plaats en was al evenzeer een succes. Riek wel werden herkozen, tn de kascommissie werd benoemd, de beer A. Th. 't Gild-. Aan het slot van de vergadering bracht mej. Houw nog uitvoerig verslag uit over het ver streken jaar. Gi. teren weid. zoals op vele plaatsen in ons land, ook op alle lagere scholen en op Je- Ulo school in onze gemeente weer het jaarlijkse schrif telijke verkeers-examen gehouden, dat met het aan sluitende practische examen de jeugd weer de ge- egtnheid biedt te tonen dat het de regels van et verkeer kent en iii toepassing weet te brengen. Hel Verbond voor Veilig Verkeer ijvert sedert jaar en dag voor verkeers-onderwijs op de school. Reeds wordt op een groot aantal scholen ge regeld verkeersles gegeven en is de belangstei- mg voor het verkeers-examen van jaar tot jaar groeiende. In 1948 namen 35.000 kinderen aan het examen deel, 1949 50.000, in 1950: 60.000, in 1951: 6.000, terwijl thans het recordcijfer van 90.000 is behaald. JAARVERGADERING HERVORMDE ZONDAGSSCHOOLVERENIGING IiL de Chr. Ulo-school alhier hield de Her vormde Zondagsschoolvereniging een matig be zochte jaarvergadering, die geleid werd door de voorzitter de heer P. J. van Bendegem. Deze deelde mede, dat de vereniging momenteel meer dan 300 leden telt. De secretaris, de heer mies Cz., maakte in zijn jaarverslag gewag van de personeelsmoeilijkheden. Gelukkig is dit euvel thans vrijwel opgelost en ook de heer Huijs- sen, die enkele maanden wegens ziekte zijn taak niet heeft kunnen vervullen, hoopt men in de loop van dit ijaar in de school terug te zien. Het jaar 1951 sloot, volgens het financiële ver slag van de penningmeester, de heer L. Rinn, met een batig saldo van f 610,72. De opbrengsten be- roegen f 1963,83 en de uitgaven f 1353,11. De bestuursleden L. Rinn, Jac. Dieleman en P. Onlangs heeft het Centraal Bureau voor de Sta tistiek er op gewezen, dat het aantal jeugdiae verkeersslachtoffers in de leeftijd van 6 tot 11 jaar niet toeneemt, in tegenstelling met andere leeftijdsgroepen. Het' Bureau meent dit te moeten toeschrijven aan het verkeers-onderwijs, dat aan de kinderen van deze leeftijdsgroep gegeven wordt en dat dus gunstige resultaten geeft. Verder wordt ook tijdens de jaarlijkse Veilig Verkeersweek van het Verbond grote aandacht be steed aan de schooljeugd, hetgeen ook niet zon- der resu]taaf blijft Een belangrijke stap vooruit is het verkeers- onderwijs op de kweekscholen, dat reeds geruime tijd de aandacht van het Verhond heeft. Op een aantal kweekscholen is een aanvang gemaakt met regelmatig verkeersonderwijs door uiterst deskun digen op dit gebied. Op enkele kweekscholen kon den al verkeers-cxamens worden gehouden, ter wijl in verschillende andere plaatsen de examens voor de deur staan. Het verkeersonderwijs op de kweekscholen moet van grote betekenis worden geacht, daar het ten slotte de onderwijzers zijn, in wier hand de ver- keersopvoeding van de schooljeugd behoort te be- rusten. Het toekomstig ondcrwijzerscorps, dat op de kweekscholen voor het gevet» van verkeers ouderwijs is opgeleid, kan er veel toe bijdragen oin het aantal verkeersslachtoffers te verminde ren, vooral onder de jeugd. De weg daartoe wordt thans door het Verbond gebaand. 2) Een oorspronkelijke avonturenroman door d'ARGENTY. „Hier, m'n kaartje" klonk het zenuwachtig uit de mond van haar vreemde passagier. Een stukje wit karton werd haar al onder de neus geduwd Mechanisch wierp zc er een vluchtige blik op Opeens proestte zc het uit. „Dat is niet om te lachen" hoorde ze hem ge ërgerd zeggen. Met moeite kwam ze op de been en nog hikkend van de ingehouden schatering vluchtte zij naar voren. Ze bleef tot Maartensdijk een beetje rondscharrelen tussen de chauffeur en de nieuwe klanten. Gelukkig kon ze even een abonnement vernieuwen en achter het deksel van haar houten koffertje op adem komen, zonder dat hij het zag. Ongemerkt haalde ze het visitekaartje voor de dag. Ze had zich niet vergist. Het stond er wer kelijk Jhr. A. G. L. M F. van Natteluur tot Droogenbroeck. Lola verslikte zich in een kers en bleef een paar minuten lang hoesten. „Wat had je toch f" informeerde de ëhauffeur tijdens de rustpauze bij de tolboom Zijn vrouwe- ijke collega vertelde het verhaal. Hij grfnnekte hij het zien van die wonderlijke naam. „Heb je nog geen huwelijksaanzoek van hem gekregen „Bewaar me" zuchtte het meisje, maar ergens diep in haar binnenste klopte een ander stemmetje, j ,noest weer denken aan zijn hartelijke woor den toen hij haar zijn kersen aanbood. Ze zag weer het geleerde gezicht. Jong nog, maar met het air van een verstrooide professor. Hij stu deerde Chinees, dat had ze al lang gemerkt Zou hij naar Shan-tung „Meid, stap in, we gaan verder I" zei de stem naast haar „Waarheen schrok Lola. Dan merkte ze haar blunder en haastte zich „aar binnen vódr de man achter haar een antwoord kon geven. Verbeeld je met de bus naar China I Achterin wenkte al, ongeduldig, haar jonkheer. Ze schudde glimlachend het hoofd. Duidde op haar kaartjes. Dienst ging vóór. In de hersens van jhr. A. G. L. M. F. van Natteluur tot Droogenbroeck waarden verheven ge dachten rond, welke hij - zij het met een ont stellende moeite ordende, om zich althans eni germate de schijn te kunnen geven na te denken. H steurde hij naar het voorbij v liedend land schap. De bomen zoefden in regelmatige tussen pozen langs het raam. Over de spoorbaan even wijdig aan de oude atraatweg denderde de elec- trische trein Utrecht—Hilversum. Rustig graasden de koeien in 't laatste geoen. Even later bereik ten ze de uitlopers van het bosachtige Gooi. „Hollandse Rading I Niemand voor Hollandse Hading V ClaxongeJoei, een spichtige juffrouw die in ze nuwachtig gehaaste beweginkjes haar plaats wilde verlaten, maar vasthaakte met haar onmogelijke hoedje aan de verraderlijke rand van het bagage net. „Juffrouw I Ik moet er uit I" Gepiep van de remmen, afblazen van lucht bij het openklap pen der deuren. Lola moest het mens helpen bij het uitstappen, omdat ze alleen het trapje niet afkon Dan nog een koffer. Toch opgewekt hipte de conductrice via de treeplank naar binnen. „Rijen maar." Langzaam, zich beurtelings vasthoudend aan de handvaten der rugleuningen, balanceerde de bru nette door het looppad naar achteren. De man van het visitekaartje schikte wat op. 't Was een stille uitnodiging aan zijn busvriendin om weer neer te vallen op de bank en verder te praten over dat verre land. „Uitgelachen Haar -gezicht betrok eventjes. Doch ze beet zich op de lip en hield de opmerking die wilde maken nog bijtijds in. De maatschappij ver bood uitdrukkelijk vrijpostigheden. Ze mocht ja zeggen, en a m en, of nee, in een hoogst enkel geval Maar meer ook niet En dat ze hier een gesprek had aangeknoopt en kersen had zitten snoepen van een passagier kon feitelijk helemaal niet door dc beugel Hij greep weer de dikke portefeuille uit z'n bin nenzak „Dat komt er van als je niet in Holland geboren wordt" mopperde hij, „je weet nog niet eens wat broeck betekent." 1 (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 2