AXELSCHE «S COURANT Verwording VAL DA AXELSCHE S COURANT Welke toekomst wacht de middenstand?? v »IJN? NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Neem een doos echte VOORKOMINGVAN GRIEP /T N NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM geen eendracht. Praukering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 15 MAART 1952 66e JAARGANG No. 47 N Abonnements prijs Losse nummert - Kwartaal abonnement Axel binnen de kom tl Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indiê tl. Buitenland tl. 1 Advertenf ie prlji 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. flp'ne Advertei-Uën lu.wAimum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra Wij behoeven ons niet tc verdiepen in allerlei wetenschappelijke beschouwingen en statistieken om tot de slotsom te komen, dat ons volk in sen proces van verwording begrepen is. Wij lezen Prankering bij Abonnemept Axel. De eerste vraag die in ons oprijst, wanneer wij het ontmoedigend tafereel beschouwen, dat hier boven werd geschetst, is de vraag Waar liggen de oorzaken? Het ligt in de rede, dat vier jaar bezetting en ellende ons uit het lood hehhen «c- WOENSDAG 12 MAART 1952 ondernemingsgeest aan banden legt, die de arbeid bezwaart met niet meer te dragen fiscale en admi nistratieve lasten, die de spaarzin van ons volk vernietigt, tast noodzakelijke het verantwoordelijk heidsgevoel bij de natie en de mensen, die haar samenstellen aan Men dooft de lust in het leven. Het zijn weinig woorden, die wij hier neer- - - PASTILLES 4-' 66e JAARGANG No. 46 «DonnemeQtï- prijit Losse nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom K Alle andere plaatsen ln Nederland on Ned. Indiê fl. Buitenland fl. 1 Advertentie prt)« 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Vto'ne Adverteutièn ^-.Almum 8 regels) I - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. POSITIE TUSSEN ORGANISATIE EN VESTIGINGSWET (Van onze economische medewerker) Niet genoeg aandacht kan er in deze tijd be steed worden aan de middenstand. Al te lang heeft hij in de volksmond bekend gestaan als een groep die zichzelf wel redden kon. Lange tijd is dit in derdaad het geval geweest, maar door de strijd van de vakbonden enerzijds en de dientengevolge nau were aaneensluiting der grotere ondernemers an derzijds kwam de middenstand meer en meer in de knel Ook al omdat de organisatiedrang in eigen kring niet groot was. Wie middenstander is, bezit een kleine am bachtszaak of een detailhandel doch er zijn ook nog een aantal eigenaars van grotere bedrijven, die zich tot die groep rekenen. Deze laatsten zijn zich het meest van hun stand bewust, maar het grote leger van echte middenstanders voelt onvoldoende verbondenheid om zich in hechte or ganisaties aaneen te sluiten. En juist zij zijn het die de toon aangeven bij het peilen van het wel en wee van hun groep. Reeds voor de oorlog was het organisatie-besef bij de kleine ambachtsmensen en detaillisten ge ring. Slechts een vijfde deel van deze groep ver hief zijn stem door middel van goede organen. In de jaren van bezetting werd men gedwonge:. zich in de organisatie Woltersom te schikken en hoewel deze onvrijwillige methode moet worden verworpen, toch heeft zij velen de ogen geopend voor de mogelijkheden, die in organisatie-verband worden geboden om de geestelijke en materiële positie van de standgenoten te verbeteren. Ove rigens heeft on* Woltersom weinig goeds gebracht, want er was toen geen noodzaak tot samengaan Ieder had het naar omstandigheden redelijk en onder de detaillisten en ambachtslieden zijn er weinig van honger omgekomen. De tijd na de oorlog bracht ons de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie en over ruim een jaar zal het gehele bedrijfsleven opnieuw onder een organisatorisch dak zijn geborgen. Ditmaal zal er meer helangstelling moeten zijn, nu de vrije middenstands-organisaties zeggenschap krijgen. Bo vendien vormt de gelegenheid tot aftrek der con tributie van de publiekrechtelijke heffingen tot de helft van dat bedrag een aangename stimulans om toch de vrije organisatie mee op te bouwen. In de nauwe aaneensluiting van bedrijfs- en ambachtsgenoten ligt de sleutel voor hun kans op positieverbetering, zowel materieel als geestelijk. Bij de arbeiders is dit proces niet anders geweest. Het is nu eenmaal technisch onmogelijk om iets te doen voor mensen, die allen stuk voor stuk een klaaglied zingen op eigen wijze. Slechts uit hun samenzang kan men de grondtoon van hun tekorten begrijpen. Men moet de gelegenheid geven om statistieken op te maken omdat het nodig is, regeringsauto riteiten met cijfers te overtuigen. Dank zij deze statistieken konden de heren dr. Tobi en Luyckx het vorig-jaar vaststellen, dat meer dan de helft der kruideniers minder dan f 55 per week ver diende, terwijl van de ambachtslieden meer dan 7Q0/0 minder dan f 3750 inkomen had. Zulke cijfers en de aanhoudende protesten der vrij zwakke organisaties hebben er toe geleid, dat men in regeringskringen langzamerhand ineei- besef gaat kiijgen voor de problemen waarmee de middenstand worstelt. Waar ligt de quintessens van die problematiek Over het algemeen wordt zij gezocht in het ge brek aan vakkennis en kapitaal. Beide tekorten wijt men dan aan h;t overmatig binnentreden van nieuwe middenstanders uit de groep der loon- Irekkenden. Wie als werknemer zijn brood niet meer kon verdienen begon maar een of andere zaak zonder daarvoor vakkennis en kapitaal tc bezitten. Hierdoor is de middenstand uitgehold, zo redeneerde en redeneert men nog wel. Zelfs de heren Tobi en Luyckx komen ongeveer tot die con clusie. Ook de vestigingswet is uit die gedachte voortgesproten. DE VESTIGINGSWET De vestigingswet kleinbedrijf heeft niet geheel aan de verwachtingen voldaan. De zwakke po sitie van de middenstand, die zich onder meer uit in een gebrek aan voldoende sociale zeker heid, is nog niet voldoende bestreden. Het ge volg is dat men de eisen voor vestiging als mid denstander wil verzwaren. Het lijkt ons niet juist om zonder meer deze conclusie te trekken. Niet de aankomende mid denstanders verzwakken deze groep maar eerder zien wij de aanwezige middenstanders bedreigd in hun ontplooiingsmogelijkheden. Mensen met een jarenlange ervaring en voorheen voldoende finan ciële, kracht verdwijnen meer dan een3 plotseling van het middenstandstoneelHun zonen worden zo opgevoed dat zij een andere levenstaak kunnen zoeken dan de voortzetting van het familiebedrijf. Er wordt minachting gekweekt voor detailhandel en ambacht. Fiscale maatregelen een stelsel van gebod op gebod aangevuld door een fantastische druk van grote concerns veroorzaken een atmosfeer waarin de middenstand wordt verstikt. De bij zondere aandacht die minister Albregts aan de middenstand moet besteden wijst er op, dat men voor deze mogelijke oorzaken oog begint te krijgen. De jongste soepele credietmogelijkheden vormen een ander teken in die richting. De middenstand is een groep burgers waarvan men met behulp van zware vestigingseisen geen halve geleerden moet maken. De geschiktheid voor hun taak zal er niet door toenemen. Primair is nodig, liefhebberij voor commercie of het ambacht dat gekozen wordt en daarnaast de mogelijkheid om door p'paren zelf het benodigde kapitaal te .vormen. Een betrekkelijk lange leertijd zal de liefde tot het werk aanwakkeren, het gevoel van eigenwaarde versterken en de gehele middenstand louteren. Het opdringen van leerstof vormt semi- of vol bloed-intellectuelen, maar geen middenstanders. Vóór alles is echter nodig het open venster op de toe komst. De middenstander van morgen moet in de maat schappij van heden de kansen zien om straks als een gezeten burger ideaal van elxe midden stander te leven. Er zullen niet veel landge noten bereid zijn, met ongekend optimisme over die kansen te spreken. Hier ligt de eerste en de voornaamste reden waarom de middenstand met haar gezondheid momenteel sukkelt. Dr. H. R Mes. 25 JAREN KORTE-GOLF WERELDOMROEP. Op de avond van 11 Maart 1927, nu dus 25 jaar geleden, ondernam men in het Philips Laboratorium te Eindhoven de eerste poging om met een zender van 25 kilowatt op een golflengte van ,30,2 M. radiotelefoniseh in contact te komen met Neder- lands-Indië en andere overzeese landen. Het was als de stem van een roepende in de woestijn. Maar wellicht zouden ook die avond weer verschillende ladio-amateiirs de wereld-aether afzoeken naar de radio-telegrafische of als het kon zelfs radio- telefonische contacten met andere amateurs uit andere delen der wereld. Het was omstreeks half 4 in de morgen van 12 Maart toen de radio-amateur A. C. de Groot te Bandoeng, technisch ambtenaar bij het P T.T.-labo ratorium aldaar, de stem uit Holland voor liet eerst hoorde. De hele nacht had hij geluisterd en zijn radio-telegrafische oproeptekens de wereld in gezonden. Want hij had er zijn zinnen op gezet, juist die nacht nu eens contact met een of andere amateur in Holland te zoeken. Het was een pracht nacht, bijzonder rustig en mooi. Alle oproepscincn kwamen uitstekend door. Het was stampvol in de aether. Over het gehele gebied van 25 tot 45 meter golflengte kon men ze horen, de amateurzenders uit alle delen van de wereld. Het was toen nog de tijd, dat men niet gebonden was aan een bepaalde golflengte-band en dat maakte het zoeken er nu niet bepaald gemakkelijker op. Soins was het bepaald irri terend. al die roepletters en tekens, vooral var. de z.g. zelfgenererende zenders, die dikwijls zwaar overgemoduleerd waren, waardoor zij enorme band breedten in beslag namen Daarin kon dan heel goed een zwak antwoord schuil gaan. Zo werd het voor de heer de Groot 3 uur in de vroege morgen en nog steeds had hij op al zijn oproepen geen enkel teken van antwoord uit Hol land ontvangen Het was echt om de moed nu maar op te geven Nog eenmaal de condensator- schijf ronddraaien en dan naar bed I Toen stuitte hij op een onbekende zender in de 30 meter-band, die opviel door zijn bijzondere kwaliteit. Bij het afstemmen bleek het muziek, die werd uitgezonden. De ene gramofoonplaat na de andere werd afge draaid, eehter zonder dat de zender zich bekend maakte. Dat was jammer, want de heer de Groot zou hem zo graag een briefje hebben geschreven om hem te zeggen hoe goed en hoe mooi I zijn uit zending overkwam. Het liep al tegen half 4 (half 11 Nederlandse tijd) toen opeens in een pauze helder en klaar de woorden klonken ..Hier een experimentele uit zending van het Philips Laboratorium in Eindho ven, Holland, 30,2 m." De Groot kneep zich in armen en benen om te voelen of hij droomde of waakte. En toen hij geconstateerd had dat hij klaar wakker was, werden de zenuwen hem haast de baas door ontroering en emotie. Want dat was iets ongehoords, iets formidabels. Dat was geen radiotelegrafie, maar radiotelefonie, helemaal uit Holland vandaan en van uitstekende kwaliteit. Doodmoe en op van ontroering ging -de heer de Groot naar bed. Vier uur later was hij echter weer klaar wakker. Het wonder van die nacht stond hem weer helder voor de geest. Maar toen bekroop hem de twijfel. Was dit nu wel echt radiotelefonie uit Holland geweest, of was het een grapjas, die een amateur eens fijntjes bij de neus had willen nemen Toch volgde de Groot zijn eerste impuls. Hij ging naar het postkantoor en verzond het volgende telegram „Philips Eindhoven. Uw kortegolf-tele- foon schitterend. De Groot, Bandung' Op de posttafel van Philips in Eindhoven wist men eerst geen weg met dit zonderlinge telegram. Voor welke afdeling of voor wie zou het bestemd kunnen zijn V Maar vindingrijkheid bezorgde het telegram op het natuurkundig laboratorium en daar was men er dolgelukkig mee Zo'n spoedig bericht en boven dien zo gunstig, had men niet durven verwachten. De spanning of het ooit mogelijk zou zijn met slechts 25 kW op 30,2 m. golflengte zo ver in de wereld gehoord te worden, was gebroken. Men was dus op de goede weg. De experimenten werden voortgezet en reeds op 1 Juni 1927 sprak tl. M. Koningin Wilhelmina voor deze zender de PCJJ. een radiorede uit, die in alle overzeese gebiedsdelen uitstekend kon worden verstaan. t vruchtboomcarbolineum is .n dan spuiten tnet nicotine, (gevaarlijk) volgens gebruik- rambozenkever spuiten: mot t tien dagen na de bloei her- aitgekomen larven te doden. Tegen stengelziekten in April rdeause pap, of 0,5o/o koper- iluk in September herhalen. en voor het rijden met een iare weg ook een rijbewijs, ebben ij de plaatselijke Rijks- of de verdere inlichtingen ver afstand moeten bomen van lendend perceel geplant wor- :heden te voorkomen is twee meter. AMELING VOOR DE JTAIREN. veten is er een groot gebrek kazernes en militaire kam- ens zijn blij als ze wat te verschillende zijden tracht en. De organisatie met de nst op dit terrein is ver- ïr. Jonge Mannen Verbond d. Jongelings Verbond). ig, honderd jaar geleden, is stief geweest. Velen zullen ïrste wereldoorlog herinneren ;en van het Verbond, „Vader e lectuur uitreikte in forten nog veel groter aantal, dat n Indonesië, gedenken met tjes lectuur van het C.J.M.V. week van het blad ADe 3 weken een persoonlijke bestuurder Ds. Wildschut en „Thuisfrontbrief" voor de erloofden van de jongens. s dit werk beëindigd. Maar nde, in de West, op Nieuw- evenzeer behoefte aan lec- t het C.J.M.V. een gratis ïctuur aan iedere militair die it geloof of richting. Noih j bondslid is of tniet. omen de aanvragen ninnen :1 58, Amsterdam. \n 1951 gratis pakketten verstuurd, hand tot hand gaat, profi- 0 militairen van een pakket, j a 24.008 militairen alleen ontvangt het bondsburean de bondsafdelingen. Maar aan de aanvragen worden voorraad meer is. Zeeland van het C.J.M.V. gevat om te 'zorgen voor inderden pakketten kunnen veel mogelijk alle Zeeuwse holpen door leden van de Jongensclubs, zullen in het art in hun woonplaats een ïr in te zamelen voor de i welkom. Gelezen boeken uimste zin (dus ook sport- shnische tijdschriften enz.,, en en de tijdschriften niet tan na de oorlog. Ai het een centraal adres in Goes londsbureau in Amsterdam onze jongens onder dienst, rs sympathie heeft. Gaarne ze lezers op, wanneer de :omt vragen, zo mogelijk en en/of tijdschriften mee een goed werk mee «en e dienst zullen er dank- poeders. Doos 47 cent

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1