AXELSCHE m COURANT Faillissement der Democratie KING „Met raad en daad" ON VERBETERLIJK ORANJEBOOM BIER! WMQIËL Va\men THfpMOGENE NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VJNK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus ló Tel 56§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking De natuurzuivere PEPERMUNT v.-'Sa RHEUMATIEK... Pijnlijke stramheid - dat is het begin. Maar dan Chagrijnige Rheumatische Pijnen in al Uw ledematen, nu hier, dan daar.. kauwgom Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG MAART 1952 66e JAARGANG No. 45 Abonnement!- priJ11 Losse nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen In Nederland en Ned. Indlé il. Buitenland fl. C Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. flelne AdverteUién \u^dmum 8 regel») 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. Hetgeen wij in Frankrijk zien gebeuren noopt tot bezinning over de toekomst van onze hooggeroem de democratie. Waar vechten wij voor Waarvoor pulten wij ons uit, waarom bewapenen wij ons V Voor het behoud van onze persoonlijke vrijheid, voor het recht te leven volgens ons geweten. Wij zijn verklaarde vijanden van elk totalitair regiem. Maar wil dit nu zeggen dat wij da democratie zoals zij zich na de oorlog bezig is te ontwikkelen ook maar een enigzins bevredigend stelsel achten om ons te redden van de chaos, waarin de tota litaire heerschappij ons gebracht heeft Het 1'ranse voorbeeld geeft ons reden tot diepe twijfel. In Frankrijk beheerst de volksvertegen woordiging de politieke toestand. Van een dualisme tussen regering en parlement van een eigen recht der overheid, om de term te gebruiken van wijlen De Savornin Lohman, is in Frankrijk geen sprake. De regeringen vormen de speelhal van het parle ment. Dit zou minder gevaar opleveren, indien de volkswil zich positief zou openbaren indien er een vast besluit opkwam uit de natie, ^oin her land te redden van de ondergang. Wat zien wij echter V Wij zien een begaafd volk met een grote traditie versplinterd in elkaar weerstrevende groepen en bij elke groep ontbreekt de neiging het nationaal belang te stellen boven het groepsbelang. Terwijl het land aan de grens is van zijn vernietiging, is de staatkunde, die de redding moet brengen, ontaard in een politiek gekonkel, waardoor regeren onmogelijk wordt. Frankrijk beschikt over experts van uitzonder lijke bekwaamheid, maar dit intellectueel bezit ver kwist men voortdurend omdat ieder die de pro blemen wil oplossen, welke het land folteren, het apparaat mist om zijn genezende denkbeelden om te zetten in werkelijkheid. De volksvertegen woordiging is in Frankrijk groepsvertegenwoordi- ging, geen nationale vertegenwoordiging en iedere groep bezondigt zich aan dc afbraak van het geheel. Ziet hier een parlement, dat uitsluitend nega tieve doelstellingen najaagt en ieder positief plan dat het herstel wil brengen, torpedeert. Hel is niet de onbekwaamheid van zijn regeerders, die frankrijk te gronde richt, het is de verwording van zijn democratie. En nti kunnen er wel mo menten komen, waarin de crisis van het land tijde lijk wordt opgelost zolang het ware democra tische bewustzijn, dat de invloed van geestelijke en maatschappelijke overtuigingen eist, maar daarnaast en daar hoven de behartiging van het nationaal belang, niet tot het Franse volk is doorgedrongen, blijft de worm der partijschap knagen aan de wortel van zijn bestaan. Is het met de Nederlandse democratie zoveel beter gesteld dan met de Franse Wij bezitten langduriger regeringen, maar wij lijden aan andere vormen van verwording. Hier ontbreekt de nationale synthese, omdat onze poli tieke partij-indeling niet meer in overeenstemming is met de werkelijke tegenstelling, die er in het volk leeft. Die tegenstelling is gemakkelijk te onderkennen. Aan de ene zijde staan zij, die voor standers zijn van een steeds verder ingrijpen van de staai in het sociale en economische leven, de „dirigisten", aan de andere kant zij, die het alles nerwoekereiid staats-socialisme moede zijn. De on derscheiding loopt dwars door het historisch partij stelsel heen en met name de katholieke volkspartij vertoont een gespletenheid, die door het gezamen lijk beleden religieus beginsel nauwelijks wordt verheeld. Prof. Romme, de machtige, heeft zich nu uitge sproken op een vergadering zijner geestverwanten. Hij acht bet een voordcel dat de katholieke volks partij een schone veelzijdigheid vertoont, dat zii een rijke verzameling vormt van inzichten. En hij wil eigenlijk deze veelzijdigheid opleggen aan de gehele Nederlandse politiek. Want er moet naar zijn inzien geregeerd worden op brede basis, dat wil zeggen een cocktail van partijen zal het al gemeen beleid moeten vaststellcii. Dit moet leiden tot een vergelijk tussen geheel tegengestelde opvatingen of wel tot een opleggen van de wil ener meerderheid aan de minderheid. Maar niemand weet, bij het uitbrengen van zijn stem, of hij het dóórdringen van z ij n vinzicht heeft bevorderd, dan wel zijn stem gegeven heeft aan die inzichten, welke hij verderfelijk acht. Een duidelijk schema van regeringspartij en oppositie zou de winst bieden van een werkelijke verbonden heid tussen de volksgezindheid en de politieke ver tegenwoordiging welke daarvan in een democratie de uiting wil zijn. De Franse kiezer vult zijn stembiljet blanco in, omdat hij weet, dat heel het partijstelsel verloopt in een spel van politieke intrigue, S, de Neder landse kiezer, omdat hij weet, dat heel het partij stelsel de werkelijke volksbegecrte verdoezelt. Twee vormen \an gevaarlijke ontaarding der democratie. Welk gevaar ligt in de huidige toestand der democratieën besloten V De kiezer, de burger wordt onverschillig voor zijn rechten. Hij onttrekt zich aan zijn mede-verantwoordelijkheid voor het wel zijn der nationale gemeenschap. In Frankrijk is het getal der thuisblijvers of blancostemmers ont stellend In Nederland is het bedenkelijk. In dit luchtledig, dat hoe langer hoe groter wordt, nestelt zich het fascisme. Indien de zoge naamd democratische regeringen en partijen niet onder valse benaming de dictatuur gaan bedrijven dan komt vandaag of morgen met zekerheid de staatsgreep met hem, die zich voor de sterke man uitgeeft en met al zijn misdadige en weerzinwek kende praktijken. Wij bewapenen ons tegen Rus land. Maar Rusland kan zijn atoombommen kalm in hun opslagplaatsen laten liggen en wachten, want als wij doorgaan met onze verknoeiing der demo cratie, dan vallen wij nog eer één Russische soldaat een voet heeft verzet aan het commu nistisch fascisme als rijpe appelen in de schoot. Geen dictatuur kan ons redden van de onder gang, maar alleen een volkomen herziening van ons democratisch bestel. Dr IJ. H. Ritter. Abnnné. In 1945 is het huis van mijn moeder, met de inboedel verloren gegaan. Zij kreeg een uitkering van schadeboekjfS voor meubels. In 1946 is moeder overleden. Bij moeder was een ong"- huwde dochter in huis. Hebben de erfgenamen nuwae uuciner m uuia. ncuut» nu nog recht op de tweede aanvullende uitkering Bij de terugbetaling van de spaarbedragen, wordt in mindering gebracht het overeengekomen per- Antwcord Inderdaad is dc tweede aanvullen de uitkering in principe niet voor vererving vat- Uw tergende winterkwaal legt t af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. baar. Als er dan ook geen ongehuwde dochter ten tijde van de schade inwoonde, was er geen kans op aanvullende uitkering Onder zeer bijzondere omstandigheden kan de tweede uitkering wel aan erfgenamen worden uil gekeerd, b.v. in bepaalde gevallen van samenwonen, waarbij de vernielde meubels te beschouwen zijn, als ook te behoren tot de inwonende erfgenamen. Er ligt in uw ge val een kansje in eii wij raden u aan, h;t geval eens voor te 1 eggen. v. S. Mijn zoon is als N.S.B.-er naar Duits land gegaan en tot op beden nag niet terug ge keerd. Hoeveel jaren moet hij wegblijven om hier vrij uit te gaan Antwoord Als uw zoon niets op zijn kerfstok heeft, zal hij zonder veel moeilijkheden het land binnen ikunnen komen. Overigens vervalt het recht tot i uitvoering van de straf door de dood van ver dachte [en door verjaring. Al naar gelang van de ernst van het gepleegde delict, varieert deze ver jaringstermijn 'Van 8 tot 24 jaar. De verjaring be gint te lopen van dc dag van ontvluchting af. Br. te II. vraagt op welke wijze de minister de wenselijkheid aan de gemeentebesturen te kennen heeft gegeven, om zoveel mogelijk rekening te hou den met de belangen van ouden van dagen, door aan heil behorend® huizen, die verworven zijn als voorziening voor de ou-.le dag, bij voorkeur niet in haar geheel te vorderen. Antwoord Dit is geschied bij Beschikking van de Minister van Binnenlandse Zaken van 30 Augus tus 1947 nr. U 50912. J. G. Is er rijkstoczicht op de houwkassen en welk artikel van de wet eist dit V Antwoord Het toezicht op de houwkassen wordt uitgeoefend door de verzekeringskamer. Zulks is geregeld bij Je wet houdende voorlopige voorzie ningen met betrekking tot de Bouwkassen, van 23 November 1946 Stbld. G 331. Deze wel is, ge wijzigd hij de wet van 29 September 1949. Op deze wet is nog gevolg! een Algemene maatregd van Bestuur van 31 Mei 1947, als bedoeld in artikel 3 lid twee van de Wet voorlopige voor ziening Bouwkassen. J. G. Ik wens mijn bouwkasdeeluame it f 5Ü00 te beëindigen. Kan ik nu de betaalde premies terug ontvangen 'i Op welke wijze zal dit kun nen geschieden V Antweord In dc eerste plaats kunt u uw deel name royeren, hetgeen tot gevolg heeft, dal de door u gestorte bedragen worden terug betaald op zou regenen, hoe ons antwoord ook zou luiden. Het komt ons in deze het beste voor, dat abonnS zich op de hoogte stelt door te lezen, wat cr op dit gebied zoal verschenen is. In de boekhandel zijn van verschillende deskundigen op dit terrein wetenschappelijke werken verkrijgbaar. S. v. d. B. jk heb land gepacht, maar vergat het contract te hernieuwen. Kan de eigenaar mij nu van de boerderij afzetten Antwoord Is dc pachtovereenkomst g.sloten met goedkeuring van de grondkamer V Ten minste een jaar voor het eindigen van de overeenkomst dient verlenging aan de Pachtkamer te worden aange vraagd. Het lijkt ons het beste dat u zich wendt tot de Consulent voor Grond- en Pachtzaken. .J. R Tot welke instanties kan ik mij wenden voor inlichtingen omtrent emigratie naar Austra lië iu het boerenbedrijf Antwoord Het Gewestelijk Arbeidsbureau in nw woonplaats de Chr. Boeren- en Tuindersbond, Raamweg 28, Den Haag de Chr. Jonge Bocren- en Tuindersbond, A 385, Siddeburen de Ned. Chr. Landarbeiderhond, Mauritsstraat 45, Utrecht de Kath. Boeren- en Tuindersbond, Badhuisweg 91, Scheveningen. Weetgraag. 1. Mijn werkgeefster is afwezig en betaalt mij mijn .loon door. Mag ik bij iemand an ders gaan werken in loondienst tot mijn werk geefster weer terug is Ben ik ook verplicht te werker, bij familie van mijn werkgeefster zonder salaris 2. Hoe luidt het adres van de Bata- sehoenf abri eken Antwoord Nee, dat is niet toegestaan, tenzij u vergunning heeft van uw werkgeefster. Dan be taalt zij u niet uit, doch uw tijdelijke werkgeef ster. Voor familie behoeft u niet te werken, ten zij u dit bent overeengekomen. Üw werkgeefster kan dit niet zonder meer bepalen. Wilt u de fa- lan ue «uuiiousmu»™,.., rmilie echter helpen, dan kan geen mens u dit be- geheel gestorte bedrag aan de verkoper terug be- letten. 2. De Nederlandse Bata-fabrieken staan te taalt. Alleen dc zegel- en inschrljvingskosten, die Best (N.-Br.) bij de meeste kassen f 3 a f 5 i bedragen ver liest u dan. het tijdstip, waarop u bij normaal doorsparen in aanmerking zoudt zijn gekomen voor toekenning van het bouwkapitaal, niet eerder. Op deze maat regel is een uitzondering mogelijk in bijzondere gevallen als werkloosheid, overlijden, emigratie, e.d. rentage administratiekosten, hetwelk op de wacht tijd drukt. Aan een bouwkasdeelname zijn over het algemeen verbonden 2 of 3"/o administratie kosten van het overeengekomen bouwkapitaal ge durende de spaartijd. Teneinde dit te vermijden, raden wij u aan uw deelname, eventueel door be middeling van de bouwkas, aan een ander over te dragen. Hoewel dit voor de bouwkas 'geen verplichting is, lukt dit vrijwel iltijd, indien de deelname ten minste enige jaren oud is. In dat geval lijdt u geen financieel nadeel ten aanzien van de administratiekosten, omdat de koper het Abcnné W. heeft als lijder aan „Psoriasis be langstelling voor het preparaat „Vitamine F 99 dat naar hij gelezen heeft, toepassing vindt bij de behandeling van huidziekten, Abenné. Onlangs schreef u dat reparaties aan waterleidingbuizen voor rekening van de huurder komen. Uit een radio-uitzending moet ik begrij pen, dat de verhuurde hiervoor moet opdraaien. Antwoord Indien het reparatie betreft wegens slijtage of ouderdom, dan is vernieuwing nodig en moet de huiseigenaar betalen. Is de waterleiding echter door bevriezing of iets dergelijks defect Antwoord F 99 is inderdaad een middel, dat goede resultaten kan geven bij huidaandoeningen. Jc Betreffende de toepassing bij psoriasis is ons echter niets hekend. Het medicament is zowel in de vorm van crème, als in druppels en capsules in handel. Het is zeer kostbaar en zal wel niet door het ziekenfonds waarbij u bent aangesloten wor den verstrekt Abonné W. Wat zijn aardstralen, gasstralen en watergangen V Hoe ontstaan deZe Welke na delige invloed hebben deze stralen op de mens Wat zijn de afweermiddelen V Hoe ontdekt men aardstralen V Antwoord 1 De beantwoording van al deze vra gen gaat natuurlijk niet meer in een vingerhoed. Over deze kwesties zijn hele boeken geschreven Bovendien zouden wij onze wijsheid op dit punt Laai 't met U niet zo ver komen. Neem Kruscheii Salts hij de eerste aanwijzingen van Rheumati sche pijnen. Daarmee brengt ge Uw bloedcirculatie weer op gang. Want niet zodra bloedzuiverende organen in hun werking verslappen, demonstreert zich dat in pijn en stramheid hier en daar. On zuiverheden in het bloed krijgen dan hun kans. In plaats van te worden afgevoerd langs natuur lijke vie^ gaan deze zich vastzetten en Uw lijden begint. Maar niet hij de vaste Kruschen gebruikers. Jovenclien zouaen wij onze wijsuem up ui. cok niet graag, in een groter vat gieten. De me- Die weten van geen onzuiver bloed, nog minder ningen over aardstralén en alles wat daarmee in van de pijnlijke gevolgen Vraag Uw leverancier verband staal zijn zo verdeeld de opvattingen daar- een flacon Kruschen, om persoonlijk die radicale ever zo tegenstrijdig en de gemoederen daaromtrent verbetering te ondervinden. dusdanig in beroering, dat het ingezonden stukken (Ingezonden mededeling)

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1