J ZITDAG TB AXEL Pgeefi Welke onkosten de Mooist kctcheli - fc-J. Styiqn« WILL s SOA F. C. ANTHI L,/ Belastingperikelen MAAKT U BIJ UW WERK? CHR. EMIGRATIE- CENTRALE. in café „De Graanbeurs"' op Zaterdag 8 Maart van 1 - 2.30 uur, en voortaan iedere eerste Zater dag van de maan-- De speciale aanbieding/yaaafy2ü*r<7iu&, bij aankoop van een PHILIPS rgwiellaniaameindigt onherroepelijk op 8 MAART a.s. T UIT ONZE OMGEVING. AXEL HET INKUILEN VAN VEEVOEDER. Jr oovt T7r<-lil hrn/Jurt nuc rrnesJ KRINGVERGADERING Z. L. M. Vrijdagnamiddag hield in ,,Het Centrum" de Kring Axel van de Z.L.M. haar jaarlijkse alge mene vergadering. De voorzitter, de heer Abr. Haak, verwelkomde in zijn openingswoord speciaal de alg. secretaris Mr. Schlingemann en de heer Wegener, directeur van het Voorlichtingsinstituut inzake verzekering. Spr. verklaarde verder geen uitvoerig overzicht te willen geven, aangezien dit reeds in de jaarver gaderingen van de respectievelijke afdelingen is gebeurd en men allen deze overzichten in de pers heeft kunnen volgen. Spr. meende zich in het alge meen hierbij te kunnen aansluiten en hier weinig aan te kunnen toevoegen. De heer Haak staat dan nog even stil bij de bekend geworden bieten en .suikerprijzen van resp. f 45 en f 48 en memo reert de bietenmoeheid, dc gereserveerde houding tegenover de aardappelteelt en de .minder gun stige vooruitzichten inzake het vlas. Spr. achtte verder bij de teelt van fijne zaden het gevaar van afzetmoeilijkheden niet denkbeeldig. De D.U.W.-problemen en de wachtgeld- en werk loosheidsverzekering kwamen ook nog eens ter tafel en spr. noemde de regeringspolitiek in de zen fataal en dodend voor de ondernemingsgeest. Vervolgens kreeg de secretaris-penningmeester, de heer 'M. Boogerd het woord en na lezing der no tulen van de vorige jaarvergadering bracht deze het financieel verslag uit over de verstreken pe riode. De ontvangsten bedroegen f 3907,34 en de uitgaven f 995,56, zodat een batig saldo viel te melden van f 2911,78. De cursus in veeverloskunde zal ook in 1952 worden voortgezet, waarbij de heer D. 3. Dees, dierenarts te Zaamslag, als cursusleider zal fun geren. De heer Haak werd bij de bestuursverkiezing met grote meerderheid van stemmen als voorzitter herkozen. Nu kwam Mr. Schlingemann aan het woord, die zoals reeds eerder aangekondigd, voor deze ver gadering het onderwerp „Grond- en Pachtzaken" zou bespreken. Spr. deed dit aan de hand van de bekende tegenstellingen ten deze, kwestie's die de volle be langstelling v4n ons allen genieten. Ook in onze provincie is dit niet anders, getuige een artikel van het lid van Ged. Staten, de heer .Philipse, over de grond- en pachtprijzen, waarover de me ningen nogal uiteenlopend zijn. Spr. behandelde achtereenvolgens het rendement, dat in weerwil van dc safe belegging de grond nog altijd vormt steeds aaq de lage kant is. De rente van aandelen is in de regel hoger hoewel veel riskanter. Voorts behandelde spr. de hooggestegen lasten van de polders en waterschappen met het stellen van de vraag of deze in de pachtprijzen doorberekend dienen te worden. Verder de levens duurte en de waardedaling van het geld. Voor de oorlog gold een bezit van 40 ,H.A. waartegenover men analoog kon stellen een obli gatie-kapitaal van f 60.000 als voldoende. Dat is nu alles grondig veranderd, waarmede nog niet gezegd kan worden, dat bij een behoorlijke op brengst aanstonds ook een stijging der pachtprij zen gewettigd zou zijn. Het argument de pachten omhoog, omdat de opbrengst hoog is, houdt geen steek Ook de lage pachten houden tal van ge varen in, getuige Frankrijk, waar de onroerende goederen in desolate staat verkeren. Zodoende de gebonden en vrije pachtprijzen vergelijkend moet men de factoren van vastgestelde lonen, prijzen, huren en sociale lasten terdege overwegen. De grondkamer brengt bij bezwaar als de prijs te hoog is, deze op een normaal niveau, n.l. f 145 per H.A. 80<yo betaalt echter minder. Met een verhoging dezer normen zal men rekening moeten houden en spr. verwacht dat deze tot deze tot f 160 zal stijgen met f 25 per H.A, ver hoging voor opstaande gebouwen. Spr. somt meerdere fouten op van de geleide economie en meent dat de grotere koek van de bestaanszekerheid alleen te bereiken zal zijn door allen harder t« werken. Een interessante discussie ontspon zich naar aan leiding van deze belangwekkende inleiding. Door de heer Wegener werden op beknopte wijze de doelstellingen uiteengezet van het voorlichtings- instituut ten opzichte van verzekeringen op het gebied van kapitaal, de oude dag, studie en uit - zet, alsmede de controle op lopende of af te sluiten polissen, waaromtrent, men te Goes in de ruimste zin uitvoerig kan worden ingelicht. De voorzitter bracht beide sprekers dank, waarna de omvraag in vlug tempo werd afgewerkt. Door mr. Schlingemann werden ten slotte inte ressante films vertoond w.o enkele zélf ver vaardigde films van een excursie naar Zuid-Frank rijk, alsmede op het gebied van de landbouw en de paardenfokkerij. De voorzitter vestigt nu nogmaals de aandacht op de groots opgezette landbouwtentoonstelling, die op 26 en 27 Juni a.s. alhier zal worden gehouden waarin ook in ruime zin paarden, rundvee, var kens, konijnen en pluimvee zullen worden inge schakeld en waaraan ook de medewerking van de L.J.G., de Bond van Plattelandsvrouwen en Plat telandsmeisjes is verzekerd. Een goedvoorziene koffietafel was het besluit van deze middag Prijsuitreiking van de gehuuden wedstrijd. Maandagnamiddag vond in „Het Centrum" al hier de prijsuitreiking plaats van de gehouden wed strijd in het inkuilen van veevoeder. Deze vergadering stond onder leiding van het hoofd van de Landbouw voorlichtingsdienst, ir. P. R. Bouman. Voor deze over geheel Zeeuwchs-Vlaanderen ge organiseerde inkuilwedstrijd bestond grote belang stelling en in totaal werd door 230 personen hieraan deelgenomen. Als pi ijzen waren beschikbaar gesteld oen drie tal silo's elk ter waarje van f 400 en andere prij zen ook nog tot een waarde van f 500. Op grond van het behaalde puntental werd onder de deelnemers uit onze omgeving, de eerste prijs toegekend aan de h^er C. J. Staal, landbouwer te Westdorpe, di eals,extra prijs een door de Be ton - Industrie Pieters, alhier, beschikbaar gestelde silo kreeg toebedeeld. Verder werden de prijzen als volgt toegekend Gras en Klaver. Ie. S. R. de Bruijne, Driewegen f 50 2e. L. de Feijter, Smitschorre f 40 3e. Jac. van Hoeve, Zaamslag f 20 4e. G. A. Dees, Terneuzen f 10. Gemengde Kuilen. Ie. M. J. Mullaert, Hoek f 30 5e. B. de Putter, Hoek f 10. Ongehakselde Bietenkoppen. 10e pr. C. van Hoeve, Zaamslag f 20 12e pr. J. de Kraker, Hoek f 10. Gcbakselde Bietenkoppen. C. J. Staal, West dorpe, silo 3e pr Jac. Haak, Zaamslag f 30. STEUN WETTIG GEZAG Op Vrijdag 7 Maart a.s., des avonds half ar'nt, zal in het Gezellenhuis aan dc Walstraat alhier een gezellige bijeenkomst worden gehouden van het instituut Steun Wettig Gezag. In deze bijeenkomst zullen nieuwe vrijwilligers worden geinstallecrd en zullen aan de geslaagde vrijwilligers diploma's worden uitgereikt Tevens zal aan ruim 30 militairen het ereteken voor orde en vrede of het oorlogsherinneringskruis uit gereikt worden. Een accordeonclub uit Goes zal deze gezellige avond muzikaal opluisteren en zo moggelijk zul len ook enigge filmcoupures worden vertoond. In dc pauze zal een verloting worden gehouden. De toegang is vrij en belangstellenden zijn van harte welkom. AXEL DE ZEEUWEN Naar wij vernemen is voor Zondag a.s. ten derde male de belangrijke wedstrijd Axel—De Zeeuwen vastgesteld. Zoals men zich zal herinnerne moest deze wedstrijd de beide vorige malen dat deze in het wedstrijdprogramma was opgenomen wegens de ongunstige weers- en terreinomstandigheden wor den afgelast. Hoewel de uitslag van deze ontmoeting nog geen definitieve beslissing kan brengen omtrent het uit eindelijke kampioenschap, staat het wel reeds vast dat bij een eventuele overwinning der oranje- hemden voor hen de kansen op de titel zeer aan zienlijk zouden verbeteren. DE FISCUS STAAT NIET ELKE AFTREK TOE (Van onze economische medewerker) In het besluit op de inkomstenbelasting 1941 komt een artikel (14) voor, dat betrekking heelt op Lde kosten van verwerving, aangevuld 'door artikel 27a Hiermede worstelen bijna allen, die van tijd tot tijd hun inkomsten zuiver moeten bepalen in verband met de te betalen belasting. Het aantal vragen rond dit soort kosten is zo groot, dat het ons gerechtvaardigd voorkomt er hier enkele regels aan te wijden. Wat moet men onder de kosten van verwerving verstaan Dit zijn uitgaven, die men noodzake lijk moet doen om inkomsten te verwerven, deze te behouden of te innen. In de wet wordt een aantal voorbeelden genoemd, die hierop betrek king hebben. Wij noemen daarvan de uitgaven, die dienen om een dienstbetrekking te kunnen ver vullen. Hieronder vallen b.v. de contributie van een vakvereniging, kosten voor de aanschaf van gereedschappen, beroepskleding e.d., ook afschrij ving op zulk soort kosten. Dit laatste heeft be trekking op uitgaven, die voor jaren worden ge daan, zodat men jaarlijks slechts een klein ge deelte van die kosten in rekening kan brengen. Hier stuitten velen ai op moeilijkheden. Na tuurlijk vallen hieronder de reis- en verblijfs kosten, die voor de uitoefening van het beroep noodzakelijk zijn. Wie in dienstbetrekking is die houde er echter rekening mee, dat deze kosten meestal door de werkgever worden gerestitueerd en dan kan men ze vanzelfsprekend jniet af trekken. Speciale vakliteratuur mag steeds afee trokken worden, evenals het gedeelte van schrijfmachine, dat in een bepaald jaar bero< halve wordt versleten. Verder noemen wij uit; ven voor monsterkoffers cn speciale beroepstas- n Hier is al twijfel mogelijk. Mag men een taf die nu eens voor beroep, dan weer voor per soonlijk gebruik dient, aftrekken Mestal zal da. niet mogelijk zijn. Hetzelfde vraagstuk rijst bij de dienstkleding en de uitgaven voor het houden van een kantoor. Dienstkleding is speciale be roepskleding. Hieronder kan niet vallen het ge wone colbertje, al heeft men dat nog zo dikwijls gedurende de „werktijd" aan. Bij kantoor beslist de vraag of men dat kantoor noodzakelijk moet houden. Iemand, die dus een betrekking heeft buitenshuis en voor het cachet maar een kantoor gaat inrichten, zal de kosten hiervan niet kunnen aftrekken. Ook de reiskosten geven moeilijkheden. Steeds mag men in rekening brengen uitgaven voor het vervullen van twee dienstbetrekkingen. Dat staat zelfs in de wet Iemand, die dus op twee plaatseiv. arbeid verricht en daarvoor gebruik maakt van een vervoermiddel, mag de daaraan verbonden kos ten op zijn inkomen in mindering brengen. Iemand die liever buiten de stad woont dan in de stad' en derhalve reiskosten moet maken voordat hij op zijn werk aanwezig is, kan deze uitgaven niet aftrekken. En hoe zit dat met de door de wo- Heigeen LliMiiminf»

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 2