AXELSCHE JE COURANT Democratie AXELSCHE IR COURANT BEVOLKING EN PRODUCTIE in Israël NG der nde NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Drukker-Uitgeefsten Firma J. C. VINK VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus ló Tel 56§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag J Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM METSLECHTS HAAPD. IS UW HUIS REEDS MEER WAARD tuurzuivere iRMUNT d - dat is ian sche Pijnen ln ier, dan daar.. lte kauwgom Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 8 MAART 1952 66c JAARGANG No. 45 Abonnementi- prlj«- Losie nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié il. Buitenland fl. - Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. K'elne Adverteutiên Almum 8 regel») 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Heigeen wij in Frankrijk zien gebeuren noopt tot er Limine over de toekomst van onze hooeceroem- Dit moet leiden tot een vergelijk tussen geheel tegengestelde opvatingen of wel tot een opleggen Welk gevaar ligt in de huidige toestand der democratieën besloten De kiezer, de burger wordt onverschillig voor zijn rechten. Hij onttrekt zich aan zijn mede-verantwoordelijkheid voor het wel zijn der nationale gemeenschap. In Frankrijk is het getal der thuisblijvers of blancostemmers ont stellend In Nederland is het bedenkelijk. In dit luchtledie. dat hoe langer hoe groter iïïSïil i:«ï Frankering bij Abonnement Axel. WOENSDAG 5 MAART 1952 66e JAARGANG No. 44 f N Abonnements prijs: Losse nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom H Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indié fl. Buitenland fl. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Inaezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutièn ^iijw.<.lmum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. De alles-heheersei'dr factor in het leven van de jonge staat Draf! is de snelle bevolkingsaanwas. Toen in 1948 de onafhankelijkheid werd uitge roepen telde dc staat 650.000 Joodse inwoners in twee en een half jaar zijn er 500.000 immi granten bij gekomen in de komende drie jaar worden er 600.000 verwacht. Het spreekt vanzelf, dat de productiviteit van een land, waarvan de bevolking in twee en een half jaar met 85o/o toeneemt, niet in gelijke mate kan stijgen. Joodse gemeenten in het buitenland hebben in belangrijke matt bijgedragen in de iintni- gratiekosten van vluchtelingen uit Europa, Azië en Afrika. Maar de buitenlandse hulpbronnen zijn niet voldoende geweest om de kloof tussen de be perkte hulpbronnen van het land zelf en da toe- hoeften van een snelgroeiende bevolking te over bruggen. De grootste offers zijn dan ook ge bracht door de Israëlische gemeenschap zelve. Zij is het, die gespaard heeft door beperking van het verbruik, door zware belastingen en door staatstoezicht op de invoer, waarbij in sterke mate de voorkeur werd gegeven aan kapitaals goederen boven verbruiksgoederen. Deze maatre gel, genomen om de moeilijkheden van het achter blijven van de toeneming van productie bij die van de bevolking te overwinnen, hebben geleid tot een regiem van soberheid en onthouding, als geen volk, dat niet gedreven werd door een dier baar ideaal, zou hebben verdragen. Bijna altijd hebben immigranten moeten bewij zen. dat zij in staat waren de levensstandaard van de oude bewoners te verbeteren, of die althans niet in gevaar te brengen. In Israël is dit be ginsel omgekeerd. Het welzijn van de bestaande bevolking is ondergeschikt aan het hoogste en onbeperkte recht op immigratie. Deze morele ach tergrond van de immigratie-politiek van Israël heeft diepe indruk gemaakt op de openbare me ning in het buitenland, die zich uitte in hulp verlening, maar zij heeft ook geleid tot een ern stige economische crisis. Dit blijkt duidelijk uit de betalingsbalans. Gedurende de eerste elf maanden van 1950 im porteerde Israël voor 88 inillioen de uitvoer zowel de zichtbare als de onzichtbare, had slechts een waarde van ruim 16 millioen. Het tekort moest worden gedekt door fondsen van Joodse instellingen in het buitenland, door credieten, ver strekt door de Ex- en Importbank en door Enge- lands vrijgeven van sterlingtegoeden, gekweekt door Palestijnse Joden tijdens de tweede wereldoorlog. Aangezien al deze bronnen onzeker zijn of slechts éénmaal kunnen worden aangeboord, moet de Is raëlische regering zoeken naar betrouwbaarder ge neesmiddelen. Zij heeft daartoe een drie-jarenplan opgesteld, dat de import moet beperken door een vergroting van de inheemse productie, zowel van voedsel als van industrie-artikelen. De agrarische productie is al sterk gestegen sinds de vestiging van de staat en het nieuwe agrarische programma zal leiden tot evenwicht in de prijzen van ge ïmporteerd voedsel en van zelf-verbouwde levcne- middelen. Tegelijkertijd zal de vergrote industriële productie de binnenlandse markt voorzien van een toenemende stroom van verbruiksartikelen, waar door de met vreemde valuta te betalen invoer beperkt kan worden. Fabrikanten en kooplieden zullen ook meehelpen aan het in evenwicht bren gen van de betalingsbalans door middel van de export De belangrijkste toeneming van de ex port zal liggen op het terrein van citrusvruchten, de exploitatie van de mineralen in de Dode Zee, de uitbreiding van de chemische en textiel-in- dustrie en de vestiging van precisie-industrie met gebruikmaking van de betrekkelijk grote reserves aan technische vaardigheid. Het welslagen van deze plannen is evenwel af hankelijk van een sterke toeneming van de in vestering zowel in de landbouw als in de in dustrie. Men schat het bedrag nodig voor dc ab sorptie van 600,000 nieuwe immigranten en de economische consolidatie van de staat op ander half millioen dollar, waarvan één-derde verkre gen zal worden door middel van binnenlandse be lastingen en investeringen en de rest door mid del van Joodse fondsen, de verkoop van Israë lische beleggingen en de internationale overheids hulp, die Israël kan verkrijgen op basis van zijn bijdrage tot de economische ontwikkeling van het Midden-Oosten en tot de consolidatie van demo cratische instellingen in dat gebied. De grote vraag is, of de politieke en militaire overwinningen van Israël haar bekroning kunnen vinden in economisch welslagen. Het zou dwaas heid zijn de moeilijkheden te onderschattten. In de 'geschiedenis is er nooit eén politieke of maat schappelijke gemeenschap geweest, die zulke las ten te dragen had alsIsraël vrijwillig op zich ge nomen heeft. En toch zijn de voortekenen gunstig. In de eerste plaats wijzen wij op het belang rijke feit, dat de Palestijnse Joden, voor de grote golf van onbeperkte immigratie begon, reeds een eeonoiniseh evenwicht bereikt hadden bij de hand having van een Europees levenspeil, ver uitrijzend boven dat van dat van hun omgeving. In de tweede plaats is de toeneming van de productie in de afgelopen jaren noodzakelijker wijs wel achtergebleven bij die van de bevolking, maar naar absolute maatstaven gerekend is zij toch zeer aanzienlijk Dc landbouw-productie is met mer dan 80o/0 toegenomen het gebruik van electriciteit voor de industrie is 510yo groter ge worden het bouwvolume (uitgaande van 1 mil lioen vierkante meter per jaar) is in één jaai tijds 100o/o gestegen. Binnen 2 jaar zijn er 250 nieuwe landbouw-nederzettingen gevormd in de periode van 1880—1948 werden er in het geheel 270 gevoimd. Men heeft een begin gemaakt met veelbelovende industrieën. In de derde plaats sluit het feit, dat 35o/0 van de lopende import bestaat uit kapitaalsgoederen de belofte in voor stijgende productie in de toe komst. In twee jaar tijds heeft de Ex- en Import- bank Israël op commerciële basis leningen toege staan voor totaal 135 millioen dollar dit be wijst, dat financiële kopstukken overtuigd zijn van Israels productie potentieel. In de vierde plaats illustreert de investering van één milliard Israëlische ponden in 1951 de kracht van het land om beleggingen aan te trek ken, ook al is dit bedrag nog niet voldoende om de behoeften van een groeiende bevolking mee te dekken. In de vijfde plaats zijn er bewijzen te over, dat de vastberadenheid van Israël om zijn strijd voor een (economisch evenwicht te winnen, gedeeld wordt door Joodse gemeenschappen in de hele wereld. In deze strijd probeert Israël zoals dat ook in ihet verleden gebeurd is zijn materiële hulp bronnen aan te vullen met minder gemakkelijk te .definiëren kwaliteiten een sterk besef van nationale discipline en een groot vermogen voor zelf-opoffering. Het vertrouwt ook op de bijzondere stimulans, voortspruitend uit het bewustzijn, dat dit het scheppingsuur is in de lange en pijnlijke geschiedenis van Israël. Deze imponderabilia zou den opofferingen van nu wel eens kunnen om- zeten in winsten in de toekomst. Massa-immi gratie, volgens orthodoxe economen een passief op korte termijn, zal zeker op lange termijn een actief blijken te zijn, want daardoor wordt de productie-capaciteit van Israël vergroot evenals zijn militaire veiligheid. Op het ogenblik doet de blokkade door de buurstaten zich kwalijk gevoelen in Israël, want hierdoor zijn mogelijke hulpbronnen en dichtbij gelegen markten voor industriële producten afge sneden. Maar aan de andere kant heeft die blok kade Israël gedwongeu op landbouwgebied in de eigen behoeften te voorzien en een netwerk van handelsovereenkomsten en handelsbetrekkingen in verderaf gelegen gebieden op te bouwen. En daar door 'zou Israël op de lange duur economisch wel eens meer autonoom kunnen worden, dan het zou zijn geworden, als het had gebouwd op hit con tact met zijn buurstaten. Zelfs op dit ogenblik kan men reeds bewijzen ontdekken van geslaagde productieve activiteit tegen de achtergrond van tijdelijke tekorten en sober heid. 1 Van vandaag op morgen verrijzen er nieuwe dorpen en steden. De immigratie-transito-kampen worden vervangen door werkkampen, waarin de pas aangekomenen betrokken worden bij produc tief werk, nog voordat zij blijvend worden op genomen op de arbeidsmarkt. Door irrigatie maakt men steeds meer land, dat sinds onheugelijke tij den woestijn iS" geweest, tot cultuurgrond. Het moderne Israël aanschouwt, hoe het water stroomt door de beruchtste woestenij in de geschiedenis, die zich uitstrekt tussen de Dode Zee en Eylat, bij het oude Sodom. Reeds zijn de heuvels bedekt met gordels van jonge bomen, die over enige tijd dichte, welige wouden zullen zijn. Ook econo misch kan men zeggen, dat Israël een land is met vele talenten en een rusteloze energie. De ver wachtingen voor de toekomst zijn belangrijker dan de moeilijkheden in liet heden. Ah. Eb. DE BELG GEBRUIKT MEER BOTER EN BIER DAN DE NEDERLANDER. De Nederlanders houden zich ineer aan margarine en melk. De Belg gebruikte gemiddeld per hoofd over het jaar 1951 8,7 kg. boter, 8 kg. margarine, 235 eieren, 125 liter bier en 98,8 liter melk. De Nederlander gebruikte gemiddeld per hoofd over datzelfde tijdvak 2,7 kg. boter, 17 kg. mar garine, 68 eieren, 10,9 liter bier en 191 liter melk. KONING BOUDEWUN NAAR ZWITSERLAND. Koning Boudewijn van België is met zijn zuster, prinses Josephine Charlotte voor een wintersport- vacantie naar Zwitserland vertrokken. antwoord ook zou luiden, het beste voor, dat abonnS t door te lezen, wat er op enen is. In de boekhandel deskundigen op dit terrein ken verkrijgbaar. land gepacht, maar vergat uwen. Kan de eigenaar mij afzetten ehtovereenkomst g. sloten met jondkamer V Ten minste een van de overeenkomst dient clitkainer te worden aange- het beste dat u zich wendt r GronJ- en Pachtzaken. stanties kan ik inij wenden rent emigratie naar Austra- Irijf »estclijk Arbeidsbureau in nw Boeren- en Tuindersbond, ag de Chr. Jonge Bocren- i5, Siddeburen de Ned. Chr. mitsstraat 45, Utrecht de uindersbond, Badhuisweg 91, werkgeefster is afwezig en loor. Mag ik bij iemand an- loondienst tot mijn werk- Ben ik ook verplicht te in mijn werkgeefster zonder t het adres van de Bata- t is niet toegestaan, tenzij u uw werkgeefster. Dan be- ioeh uw tijdelijke werkgeef- loeft u niet te werken, ten- ngekomen. Uw werkgeefster leer bepalen. Wilt u de fa- in kan geen mens u dit be- ndse Bata-fabrieken staan te ihreef u dat reparaties aan ir rekening van de huurder j-uitzeiiding moet ik begrij- r hiervoor moet opdraaien. het reparatie betreft wegens dan is vernieuwing nodig en betalen. Is de waterleiding ig of iets dergelijks defect le huurder. ver komen. Neem Krusclieii ïanwijzingen van Rlieumati- brengt ge Uw bloedcirculatie niet zodra bloedzuiverende ing verslappen, demonstreert tramheid hier en daar. On- loed krijgen dan hun kans. den afgevoerd langs natuur- rich vastzetten en Uw lijden le vaste Kruschen gebruikers onzuiver bloed, nog minder Igen Vraag Uw leverancier om persoonlijk die radicale inden. (Ingezonden mededeling)

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1