1VOROL Tragische Ouverture Verhoogde bloeddruk 7/fERMOGÉNf UIT ONZE OMGEVING. AXEL SANAPIRIN jaagt kou gL en pijn uit Uw body Onbetwist de beste tandpasta RECHTSZAKEN. SMOKKELEN VAN RUNDEREN. w io t^'inp1" aw v s igg it$ ik® HOEST, GRIEP... Waarom Uw leven te slijten op een pijnbank? Verdrijf Rheumatische Pijnen met wortel en tak uit Uw ledematen. te fi Aul IINSTRUMENTEN VOOR „CONCORDIA". Zoals ieder jaar gebruikelijk is, zal ook dit jaar op een nog nader te bepalen datum na Pasen door de harmonie „Concordia" een extra uit voering worden gegeven ten bate van het In strumentenfonds. Uit dit fonds werden dezer dagen twee bassen en twee kleine koper-instrumenten aangekocht uit de ter veiling bestemde voorraad instrumenten van de muziekvereniging „De Volharding" te Zaam- slag, welke vereniging binnenkort in het b zit komt van een volledige nieuwe bezetting in de lage stemming (merk Mahillon). OPRICHTING VAN EEN AUTO- EN MOTORCLUB. Niet alleen neemt het aantal gemotoriseerde weg gebruikers na de oorlog jaar na jaar zienderogen toe, maar zoals welhaast vanzelf spreekt, is ook het aantal sportieve bezitters van een dergelijk vervoermiddel toegenomen. Velen zien n.l. in hun auto of motor niet alleen een nuttig vehikel om zich zo snel en comfortabel mogelijk te verplaat sen maar vinden ook in het rijden zelf een sportief genot. Vele plaatselijke en gewestelijke clubs zijn dan ook de laatste jaren reeds gesticht en zoals ook uit een advertentie elders in dit nummer blijkt, worden nu ook hier ter plaatse pogingen gedaan om tot oprichting van een club van sportieve auto- en motorliefhebbers te komen, teneinde gezamen lijk meer contact te onderhouden. In hoeverre de club zich zal bewegen op het terrein van het organiseren van club-oriëntatie- ritten, behendigheidsritten, dan wel op het ter rein van theoretische verkeers- en technische ge gevens en kennis, dan wel het maken fvan ex cursies e.d. zal uiteraard afhangen van de wen sen, die door de adspirant-leden op de te beleggen vergadering zullen worden geuit. Wie in zijn motor of auto meer ziet dan een dagelijks gebruiksvoorwerp zonder meer kunnen wa rnet verwijzing naar de desbetreffende advertentie slechts opwekken zijn belangstelling te tonen door aanwezig te zijn op de komende vergadering. GEVONDEN VOORWERPEN. Een nieuwe gymnastiekschoen, Buitenweg 70. BEGROTING GEREED. jaar 1952 heeft vele moeilijkheden opgeleverd, aary- De begroting van de gemeente Axel voor het gezien Ged. Staten bepaalden, dat op het aan vankelijke ontwerp 40 mille moest worden be zuinigd Naar w ij vernemen is het thans evenwel zover, dat men de wegen heeft gevonden om de nood zakelijke bezuinigingen te bereiken en is de be groting aan de gemeenteraadsleden toegezonden, zo dat de behandeling thans op korte termijn kan worden verwacht. Alhoewel in verschillende bladen al cijfers cn posten zijn genoemd, menen wij echter er beter aan te doen hierover nog even het zwijgen te bewaren, aangezien al deze gegevens zo lang de begroting nog niet in behandeling is uiteraard nog aanzienlijk gewijzigd kunnen worden en in het geheel niet vaststaand zijn. PREDIKBEURTEN. Zondag 2 Maart 1952. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings. (bevestiging ambtsdragers), 2.30 uur Ds. P. J Pennings (H, Doop). In beide diensten Voorjaars- zendingscollecte. Geref. Kerk: 10 uur en 2.33 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. {Ds. Jan Scharpstraat 1). 10 uur en 3 uur Ds. H. van Andel uit Den Haag. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Voor deze affaire stonden terecht de 22-jarige J. M. te Zaamslag, de 30-jarige chauffeur-vee handelaar W. C. M. van E. te Westdorpe en de niet ter zitting verschenen E. de R. te Zuiddorpe. Gezien de vroegere activiteiten van M. op (Ut gebied kreeg hij 4 maanden gevangenisstraf, waar van 2 maanden voorwaardelijk met een poeftijd van 3 jaar. E. de H. werd bij verstek veroordeeld tot J 250 boete of 1 maand hechtenis en 1 maand voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. De chauffeur van E. werd vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. Over dit veel voorkomende euvel schrijft Dr. Schweisheimer als volgt Het begrip „verhoogde bloeddruk" is zeer po pulair geworden, liet is de nachtmerrie van ner veuze mensen. Vele leken weten er tal van bij zonderheden over natuurlijk niet alle en dat is voldoende om hun de schrik op het lijf te jagen. Deze mensen zijn dag en nacht bezig met hun bloeddruk. Zij weten, hoe zij moeten omgaan met de bloeddruk-meter en zij controleren hun bloeddruk drie maal per dag. Overbodig te zeg gen. dat zij er nauwkeurig aantekening van houden. Zij vergeten echter, of weten niet, dat bloeddruk slechts één van de vele symptomen is, op grond waarvan de arts zijn diagnose opbouwt. Alen mag nooit teveel waarde hechten aan de hoogte van de bloeddruk. Men beweert, dat tegenwoordig veel meer jonge mensen aan verhoogde bloeddruk lijden dan vroe ger en dat hun aantal nog gestadig toeneemt ten gevolge van het zenuwslopende moderne leven Er is geen enkele betrouwbare statistiek, waarop men deze bewering baseert. Wij kunnen alleen met zekerheid zeggen, dat het aantal patiënten onder de vijftig jaar, die lijden aan ziekten van bloedvaten en hart, niet toeneemt. Verhoogde bloeddruk komt bij mensen onder de 40 jaar nauwelijks voor na het veertigste jaar stijgt hij gewoonlijk, maar slechts zelden wordt deze ziekte van de aderen of nieren, maar dan is de druk krijgen ten gevolge van een hartkwaal ol dan pathologisch hoog. Men kan verhoogde bloed- bloeddruk niet het enige ziektesymptoom en zeker niet het belangrijkste. De moeilijkheid bij de beoordeling van ver hoogde bloeddruk begint al bij het feit, dat wij de preciese hoogte van de normale bloeddruk niet kennen. De verschillende leerboeken uit de verschillende landen geven alle verschillende cijfers. Om deze lacune op te vullen hebben een hart specialist uit New "York en twee deskundigen van levensverzekeringsmaatschappijen een grootscheeps onderzoek ingesteld. Zij hebben 16.000 kennelijk normaal-gezonde mannen en vrouwen tussen de 16 en 65 jaar onderzocht. Uit het onderzoek bleek, dat de bloeddruk bij gezonde mensen be langrijk hoger is dan men tot nog toe aannam. Men meet vaak verhoogd bloeddruk bij men sen boven de vijftig. Maar er is geen enkele reden om dat als pathologisch te beschouwen als deze mensen zich goed gevoelen en geen andere ziektesymptomen hebben. Tot nog toe hebben wij dat veelal wel gedaan, maar het is volkomen overbodig in zulke gevallen speciale maatregelen te nemen, hetzij die bestaan uit het toedienen van medicijnen of uit het opstellen van een zout arm dieet, een rijst-dieet enz. Wel is het natuurlijk nodig een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar de toestand van hart en aderen. Blijkt de patiënt last te hebben van hartzwakte, hartvergroting of een aandoe ning van de bloedvaten om het hart, dan moet men die kwaal behandelen en niet in de eerste plaats werken op verlaging van de bloeddruk. Dit is ongetwijfeld een nieuwe opvatting, maar één die overeenkomt met de practische ervaring van vele doctoren. Hoe vaak ontmoet een huis arts patiënten met verhoogde, soms zelfs angstig hoge bloeddruk, bij wie hij geen enkel ander ziektesymptoom kan ontdekken. Men spreekt dan van wezenlijke verhoogde bloeddruk. De^ze per sonen houden deze hoge bloeddruk jaren en ja ren, zonder dat zich één enkele stoornis voordoet Zij oefenen normaal hun beroep uit zij voelen zich uitstekend, zij scheppen vermaak in het leven kortom zij zijn gezond, hoge bloeddruk of geen hoge bloeddruk Mannen hebben over het algemeen een hoger bloeddruk dan vrouwen. Jonge menseu hebben een lagere bloeddruk dan ouderen. De bloed druk wordt door koude baden verhoogd, door warme verlaagd. Hij stijgt ten gevolge van zor gen en angst. Als men er in slaagt de patiënt te verlossen van vrees voor zijn hoge bloeddruk, daalt die bloeddruk vanzelf De bloeddruk stijgt bij geestelijke inspanning, bij opwinding, of bij verandering van weer. Drie physieke stoornissen zijn karakteristiek voor het moderne gejaagde bedrijfsleven 1. verhoogde bloeddruk 2. stoornissen in de bloedvaten om het hart 3. maag- en darmverzweringen. De verhoging van de bloeddruk kan bij zenuwstoor nissen enkele dagen duren, maar ook weken. Men beweert, dat zij tegenwoordig meer voorkomt dan vroeger, maar misschien let men er tegenwoor dig alleen maar scherper op. En misschien hee** zij veel minder te betekenen dan men een tijd lang aannam. Bij tal van hart- en nierkwalen, bij aderver kalking en vergiftiging is de bloeddruk verhoogd. Op 28 Juni 1914 schoot een Servische gymnasiast Aartshertog Franz Ferdinand van Oostenrijk, de troonopvolger, en zijn gemalin Sophie van Hohen- berg tijdens een bezoek aan Serajewo neer. Die beide revolverschoten vormden de ouverture van een vernietigende kanonnade, welke vier jaren zou duren en millioenen mensenlevens zou eisen. Franz Josef, de beminde, hoogbejaarde keizer, met bakkebaarden zo wit als zijn generaalsuni form, is het levend symbool van de Oostenrijks- Hongaarse dubbelmonarchie. Conservatief, met een zwak voor tradities, wantrouwend tegenover alle nieuwigheden, voert hij struisvogelpolitiek ten aan zien van alle hem verontrustende verschijnselen. Dat helpt niet altijd. Het helpt niet wanneer hij staat bij het lijk van zijn zoon Rudolf, de kroonprins, onder nimmer geheel opgehelderde om standigheden aangetroffen op het slot Mayer- ling naast dat van de jonge Marie Vetsera, beiden gedood door revolverkogels. Het helpt niet wan neer hij staat b ijhet graf van zijn keizerin, de beeldschone, excentrieke en zwaarmoedige Elisa beth, de gevierde amazone, die in Genua door een anarchist met een roestige dolk is vermoord. Het helpt ook niet wanneer zijn neef Franz Ferdinand, thans troonopvolger, dwars tegen de Habsburgse huiswet in, een morganatisch huwe lijk sluit met de vrouw waarvan hij houdt, een onaanzienlijk Boheems gravinnetje, Sophie Chotek, en zo de Kc'Zer en de hele wormstekige hofkliek braveert. DE REDDER VAN HET KEIZERRIJK. De weinige mensen in Oostenrijk, die oog hebben voor het steeds verder voortschrijdende verval van de Monarchie, hebben hun hoop gevestigd op Franz Ferdinand. Hij is de man, die de min- derhedenkwestie niet door politie en soldaten maar door een federatief systeem wil oplossen. Hij pro beert het leger te re-organiseren, dat leger, dat met tradities aan elkaar hangt, waar de ene sol daat onder geen beding zijn knevel mag laten afscheren en de ander hem onder geen voor waarde mag laten staan, maar dat niet klaar staat voor het voeren van een moderne oorlog. Maar allen, die alleen maar oog hebben voor het behoud van verworven voorrechten, die tuk zijn op het hooghouden van eigen standje, die De weldadige warmte van Ther- mogène stilt de pijn In keel en borst en verjaagt de aanval. Het hart past zich langzamerhand aan bij de verhoogde inspanning de spiermassa ervan wordt grotey. De verhoogde bloeddruk mag niet leiden tot het springen van aderen (b.v. herhaalde neus- bloedingen waarbij mn niet vergeten mag, dat de meeste neusbloedingen niets te maken heb ben met verhoging van bloeddruk). Er kunnen ook belangrijker bloedvaten spingen een bloe ding in de hersenen veroorzaakt een attaque een plaatselijke bloeding in dit lichaamsdeel kan leiden tot een verlamming of bewusteloosheid. De behandeling van een ziekelijk verhoogde bloeddruk zal altijd uitlopen op een behandeling van de kwaal, waarvan die bloeddruk een Symp toom is. Het leiden van een geregelder leven nodig voor deze kwalen zorgt__er tevens voor, dat de bloeddruk lager wordt. Daardoor voelt de patiënt zich weer vrijer en ach hij zich in staat tot meer werk. In het algemeen kan men zeggen, dat nodig zijn meer slaap, onder breking vafi het werk, rust tijdens het week end, geestelijke ontspanning. Sommige lijders aan verhoogde bloeddruk zijn gebaat bij geregelde aderlatingen, maar dit geldt voor lang niet alle. Eén ding hebben alle ge neesmiddelen tegen verhoogde bloeddruk gemeen, dat zij geen van alle een panacee zijn zij baten vele patiënten, maar helpen anderen in het minst niet. Een gedeelte van deze medicijnen wordt gegeven, om de bloedvaten te ontspannen en te verwijderen, waardoor de druk daalt. Een enkele maal baat een operatie vandat deel van het zenuwstelsel, dat de bloeddruk re gelt (nervus sympathicus), maar meestal is de verbetering slechts tijdelijk. Lijders aan verhoogde bloeddruk doen goed oir. matig te eten en te drinken een voornamelijk vegetarisch en laxerend dieet verdient de voor keur. Niet te sterke koffie en thee kunnen meestal rustig gebruikt worden. Als verhoogde bloeddruk het gevolg is ,van aderverkalking, dient men de hoeveelheid cho- lesterine in het dieet te beperken. Cholcsterine houdende voedingsmiddelen zijn eieren, boter en andere vetten. Men weet dit, maar men kan het nog jniet verklaren. De bloeddruk is slechts één symptoom voor de gezondheidstoestand het is dwaas zich be zorgd te maken, als die alleen maar verhoogd is. Als men op de juiste wijze leeft, kan men met een verhoogde bloeddruk oud word» KONINGSDRA M A's IV alles bij het oude willen houden, omdat het vroe ger zoveel beter was dan nu, moeten niets van de troonopvolger hebben. Hijzelf is een norse, in zichzelf gekeerde man, die alleen zich vrien delijk, zelfs liefhebbend toont tegenover enkele verknochte medewerkers, zijn vrouw, voor wie hij zoveel heeft opgeofferd en zijn kinderen. DE ZWARTE HAND. De kinderen moeten thuis blijven, maar Sophie, thans hertogin Von Hohenberg, gaat mee, wan neer Franz Ferdinand de' manoeuvres bijwoont in het door Oostenrijk geannexeerde Bosnië. De an nexatie is door de buren, de Scrven, met nauw verholen woede geduld. En de extreme Servische nationalisten, georganiseerd in de geheime offi- cierenbond „De Zwarte Hand", die ook de moord op koning Alexander van Servië op zijn geweten heeft, haat Franz F&rdinand zijn federatief ide aal bedreigt hun eigen grootse plan Servië de baas op de Balkan. En zijn vooruitstrevende mi litaire opvattingen dreigen Oostenrijk tot een overmachtige nabuur te maken. Met een gebrek aan tact, dat grenst aan min achting, besluit Franz Ferdinand een bezoek te gaan brengen aan de Bosnische hoofdstad Sera jewo en wel op de nationale rouwdag van de Serven, de herdenking van de slag bij Kossovo „het merelveld", waar meer dan vijfhonderd jaar geleden de Serven bloedig werden geslagen. „De Zwarte Hand" besluit om van deze ge legenheid gebruik te maken, de troonopvolger uit de weg te ruimen en weet haar handlangers, jeug dige nationalisten, kinderen nog, over de grens te smokkelen. TWEE SCHOTEN Troepen zijn er niet in Serajewo, daar heeft de Weense kliek voor gezorgd. De troonopvolger moet niet te veel verbeelding krijgen. Hier en daar houdt een politieman dc dichte menigte op een afstand. Tijdens de tocht naar het gemeente huis ontploft een bom vlak achter de auto van de troonopvolger dc volgende auto wordt be schadigd, een der officieren van het gevolg wordt gewond. Op de terugreis besluit de troonop volger deze officier in het ziekenhuis op te zoe ken. Daartoe wordt de route gewijzigd en hier door ontstaat misverstand De auto stopt, rijdt achteruit. Uit de massa klinken twee revolver schoten. De troonopvolger, dodelijk getroffen in de nckslagader, blijft kaarsrecht zitten zijn vrouw in de maag geschoten, valt tegen zijn borst. Nog gelooft niemand, dat beiden dood zijn dat blijkt eerst wanneer men na een dolle rit weer bij het gemeentehuis is gearriveerd. Heel de wereld, nog met vacantie, schrikt op. In Servië juicht men onverholen. In Schönbrunn, het keizerlijk paleis, is .men minder luidruchtig, maar niet onvergenoegd. Nu is het uit met de nieuwlichterij, nu blijft alles gelukkig weer bij het oude. Keizer Franz Josef constateert, dat alles weer volgens de Habsburgse huiswet, welke zo zwaar werd geschonden, op zijn pootjes is te recht gekomen. En zelfs op de doden wreekt men zich de katafalk van de hertogin staat lager dan die van haar gemaal en niet dan met grote moeite wordt bereikt, dat beiden in dezelfde graf kelder mogen worden bijgezet I HET DRAMA BEGINT. Nu heeft dc minister van buitenlandse zaken, de lichtzinnige dandy Graaf Berchtoldt, de kam waarop hij zo lang heeft gewacht. Nu zal men Servic op de knieën dwingen. De oude keizer, misleid door zijn raa. ts tekent de oorlogsverklaring. Duitsland sta., acht. Oostenrijk. Maar Rusland mobiliseert. En Fran! rijk ook. En ten slotte geschiedt, wat mew tot elke prijs had willen voorkomen ook Engeland neemt, na de Duitse inval in België, de wapens op. Wereldoorlog no. 1 is begonnen. Noch de keizer, noch de moordenaar van de Aartshertog, Princip, hebben het einde gezien. Beiden overleden, dc een in een keizerlijk praal bed, de ander in de gevangenis, vóór op 11 November 1918 een Frans trompetter het signaal gaf, dat de slachting, welke vier jaren had ge duurd, had opgehouden (Nadruk verboden) Lk. Met Kruschen Salts de wereldberoemde weten schappelijke samenstelling van zes minerale zouten, die Uw bloedzuiverende organen een voor een nodig hebben, om jeugdig en krachtig te functionneren. Bij een regelmatig gebruik van Kruschen, nooit op eenhoping van pijnverwekkende onzuiverheden in het bloed. Nog veel minder kunnen deze ziel: vastzetten in gewrichten en scharnieren. Daar zor gen dan lever, nieren en ingewanden wel voor, waarop Kruschen zo'n weldadig aansporende wer king heeft. Wapen U tegen iedere nieuwe aanval. Begin vandaag nog met Kruschen Salts en dan i» 'tcgen die kleine dosis.

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 2