k. AXELSCHE U? COURANT De kruik gaat zolang te water „Met raad en daad" Mogelijkheden voor landbouwers in Canada D.D.D. VAL DA BIJ DE MAALTIJD.... ORANJEBOOM BIER.' tot zij barst NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 5Ó§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM HOEVEEL RADIOLUISTERAARS TELT NEDERLAND Neem een doos echte pastilles KEELPIJN Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 1 MAART 1952 66e JAARGANG No. 43 Abonnements prijs Losse nummers - Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indiê it. Buitenland fl. 1 - Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. K'.e'ne Adverteutlèn Vi»i.-.umum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. In Lisssabon hebben de ministers van de Rene- luxlenden -het dictaat mogen ontvangen omtrent d; nieuwe aderlating, waartoe zij gedwongen wor den ten behoeve van het Europese leger. Neder land komt te staan voor de betaling van 95 inillioen gulden voor de aanleg van defensie werken. Wie zal dat betalen zoete lieve Gerritjc Men kan geen druppel bloed meer krijgen uit de belastingbetaler. Als de schroef nog wat vaster wordt aangedraaid, bezwijkt het gehele belasting systeem. Toch hebben wii nieuwe verrassingen op fiscaal gebied te verwachten. De werkloosheid stijgt on rustbarend en men behoeft zich daarover niet te verwonderen. De fiscale en sociale lasten die op de bedrijven gelegd worden, dwingen tot afdan king van personeel. Na 1 Juli staal ons een extra-heffing te wach ten. Ieder, die, in geregelde loondienst tot f 6000 pjr jaar verdient, uitgezonderd ambtenaren, on derwijzers en huispersoneel, moet van 1 Juli af twee of meer procent van zijn inkomen aan wacnt- geld- en werkloosheidspremie betalen. De werk gevers betalen dezelfde premie ook. De regering zal dan vooraf hebben te beslissen of die zware last al dan niet door loonsverhoging en doorbe rekening in de prijzen dient te worden gecom penseerd. Maar de economische experts van de regering hebben medegedeeld, dat compensatie het gevaar oplevert van inkrimping der bedrijven en enorme werkloosheid, terwijl zonder loon en an dere compensatie de nieuwe lasten van de wer kers in geen enkele verhouding staan tot de daar door verworven rechten op uitkering gedurende maximaal 126 dagen. Wij zouden kolommen kunnen doorschrijven over de onrustbarende verarming van ons volk, ten gevolge van de uitheveliugspolitiek van de staa.. Onze noodlijdendheid is terug te brengen tot twee grondoorzaken de alles doordringende en ver lammende overheidsbemoeienis en dc zwakke hou ding van de regering tegenover het buitenland. De voorbeelden van altijd kostbaar dirigisme liggen voor het grijpen. Omtrent de uitvoering der werkloosheidswet, waarover wij hierboven spra ken is al geraamd, dat hel administratieve appa raat tien procent zal verslinden van de. moei zaam bijeen te brengen millioenen aan premies. De vraag is gewettigd of de staat zo duur mag blijven als hij is. Zal de bevolking als d: lasten wederom gaan stijgen, zo willig blijven betalen als zij tot dusver deed V De belastingopbrengst is meegevallen. Maar er is ontevredenheid, ar moede, nood aan alle kanten. Thans dreigt de groeiende werkloosheid de sombere stemming van ons volk nog meer te versomberen. ,,Het falende Systeem van de geleide economie en van gemilli meterde lonen en prijzen", zo schreef ,,De Tele graaf" terecht, heeft een toestand geschapen, die geen risico-verzekering tegen het euvel der werk loosheid meer verdraagt". En er rijst nog een vraag. Is het geoorloofd zulk een stortvloed van militaire uitgaven uit de bevolking te pompen als Nederland zich thans veroorlooft Wij miskennen het gevaar uit hel Oosten niet, maar wij kunnen niet onderkennen wat werkelijkheid en wat ophitsing is in de anti- Rusland-rampagne. Laat ons niet vergeten dat ons volk aan economische kracht verliest wat het aan militaire kracht heeft op te brengen. Bij de te verwachten belastingaandrijving, bij de toenemende noden en de toenemende verarming komt binnenkort aan de orde de strijd om ons naakte bestaan. Een volk, dat zich niet economisch kan verdedigen, is zijn vrijheid evenmin waard als een volk dat zich niet militair kan verdedigen. Er moet een evenwicht komen tussen de militaire en sociale uitgaven. Dat betekent onze militaire uitgaven moeten worden begrensd, opdat wij als volk lichamelijk kunnen leven. Aan cultuur-uit gaven wordt nog niet eens 'gedacht. Wat hebben onze diplomaten verricht, om de militaire uitgaven in overeenstemming te brengen met het vermogen van Nederland Heeft men maar ja geknikt te Lissabon of heeft men onze nood in het geding gebracht Wij zouden het gaarne willen weten. Dr P. H. Ritter. C. v. d. P. komt terug op ons antwoord over de uitkering van kraamgeld als de vrouw van een werkloze bevalt. Hij vindt het antwoord on juist. Volgens hem wordt f 55 uitgekeerd, in dien de man, gedurende het jaar voorafgaande aan de bevalling, ten minste 156 dagen in loon dienst heeft gewerkt. De werknemer kan een aanvraag indienen. Antwoord Ondanks uw opmerkingen moeten wij hij ons bekende standpunt volharden met ver wijzing naar artikel 55 lid 9 van do ziekte wet, waar u kunt lezen, dat een maand of langer na het verlaten van de dienstbetrekking, geen kraamgeld meer wordt uitgekeerd. Uiteraard kan een werkloze geen formulieren aanvragen, als of hij werknemer ware. Overigens is het ons be kend, dat onder bepaalde omstandigheden een der gelijke uitkering kan' worden verkregen van de di"nst Sociale Zaken van de gemeente. Of deze mogelijkheid hier aanwezig was, kunnen wij met de beperkte gegevens absoluut niet beoordelen. J. te V. Hoeveel belasting moet worden be taald van een legaat van f 1000 Antwoord s Dat hangt af van verschillende ge gevens die u ons niet mededeelde, o.a. de graad van verwantschap. Wilt u ons nauwkeurig inlichten over Uw geval? het land meer heb. Is dit toegestaan Antwoord Indien in de overeenkomst niets anders is bepaald, moet ook de N. S. zich daar aan houden. Wij raden u aan zich tot de directie te Utrecht te wenden. Vergeet niet datum en nummer van de overeenkomst op te geven jen met wie deze is aangegaan. X. Ik betaal huur eii watc.rleidingkosten voor een woning. De waterleiding is in 1942 aange legd, de kosten bedroegen f 78 Ben ik ver plicht om jaarlijks lOo/o van deze aaidegkosten te betalen V Antwoord Is dc aanleg van de waterleiding door de eigenaar betaalt, dan kan hij per jaar 10o/o van de kosten aan de huurder in rekening brengen. J. A. G. B. 1. Wanneer een gehuwd man voor herhalingsoefeningen in dienst moet en zijn vrouw in die tijd een baby krijgt, worden dan die f 55 kraamgeld uitbetaald 2. Hoe gaat het in die periode met heC ziekenfonds 3. Hoe gaal het met de kinderbijslag Antwoord Indien u krachtens uw burgerlijke werkkring recht op uitkering kon doen gelden, behoudt u dat recht ook als u voor herhalings oefeningen opkomt. Regelt u de eventuele uil kering met uw adjudant. 2. Ziekenfonds gaat ge woon door. Het Rijk zorgt voor de betaling. 3. Ook de kinderbijslag gaat gewoon door, dus via de Raad van Arbeid, of uw bedrijfsvereniging. S. Th. J. Mijn haar is sedert enkele weken be gonnen te splitsen aan de uiteinden. Tot onge veer 2 cm. van het eind af heeft deze splitsing zich voortgezet. Is dit een of andere haarziekte? Kan dit gevolgen hebben ten opzichte van haar uitval V Is er iets tegen te doen Antwoord Splitsing van de haren aan de uit einden komt nog al veel voor. Een ernstige af wijking is het niet, maar een sterke lengtegroti wordt er onmogelijk door, omdat de gespleten uil einden bros zijn en afbreken. De kappers bezi gen preparaatjes waarmede de dunne haaruitein- den aan elkaar geplakt worden (Point-fix e.d.) en hier is geen bezwaar tegen. A. B. Ik ben bouwvakarbeider en kreeg in Januari een ongeval, waardoor ik in het zieken huis werd opgenomen. Ik geniet nu uitkering van de Rijksverzekeringsbank, maar mis mijn vacantie- bonnen. Heb ik daar nu recht op, zo ja, tot wie moet ik mij wenden Antwoord Uw vacantiebonnen zijn verwerkt in de uitkering van de R.V.B. R. te W. Moet men b ijde aangifte voor de inkomstenbelasting, behalve zijn eigen rente van spaargeld ook de rente opgeven van het spaar geld, dat de echtgenote zelf op de bank heeft Antwoord Ja, dit is noodzakelijk. Lezer. Ik werd op de fiets op de openbare weg aangevallen door een hond. Hij zat me on geveer een 25 meter achterna. Ik verdedigde mij ten slotte 'met mijn voet, raakte niets maar kwam te vallen en kreeg ernstige schade aan mijn kleren en aan mijn fiets. Wie is hiervoor aan sprakelijk Antwoord j Uzelf. Als u van de fiets was af gestapt en daarna de hond had verjaagd, was u zeer waarschijnlijk niet gevallen en waren de ge volgen u ook bespaard gebleven. Sphinx. Indien iemand ondersteuning geniet uit de Needwet O re és, komen dan bij diens overlijden zijn bezittingen aan de staat of gaat het normaal als in ieder ander geval dat de nabestaanden de nalatenschap erven Anlwoosd s Eerst bij gebreke van wettelijke erfgnamen vervalt de nalatenschap, waarover niet rechtsgeldig is beschikt, aan de staat. T. R Mijn vader is na 1945 overleden. Nu menen wij dat er altijd nog recht op een uit kering bestaat, want vader heeft altijd rente zegels geplakt. Door wie wordt zo 11 uitkering verstrekt Antwoord Als er een levensverzekering was, betaalt die maatschappij het verzekerde bedrag uit waren er rentezegels geplakt, dan moet u zich wenden tot de Raad van Arbeid. Over be dragen kunnen wij u niet inlichten, wij weten niet hoeveel er geplakt is B. v. d. M. Mijn zoon is wegens ziekte invalide verklaard. Hij trekt nu een bedrag van de Raad van Arbeid. ïk ben nu 65 jaar geworden en wordt gepensionneerd. Kan ik nu meer geld voor het levensonderhoud en kleding voor mijn zoon krij gen Zo ja, tot wie moet ik mij wenden Antwoord Helaas kunt u voor het beoogd" doel geen hogere uitkering krijgen Br. Ik heb een stuk bouw- en grasland gepacht van de Nederlandse Spoorwegen. De pacht loopt van jaar tot jaar door mits geen van beide partijen drie maanden van tevoren opzegt. Ik heb geen tijding van opzegging gekregen, maar de uitweg is vergraven, zodat ik geen toegang tot Nog steeds biedt Canada goede mogelijkheden voor emigranten uit de agrarische sector. De snelle ontwikkeling van het land dwingt Canada er toe een actieve immigratie-politiek te blijven voeren. Er is groot gebrek aan arbeidskrachten door de sterk toegenomen industrieën, vooral op de boe renbedrijven. Het komend voorjaar zullen weer vele farmers uitzien naar hulp voor hun bedrijven. Een ge vestigde landarbeidersstand kent men in Canada niet. Vaak doet de boer alleen of met zijn zoons al het werk. Het gebrek aan landarbeiders is in voorjaar en zomer vooral zo groot door de trek naar de steden, waar hogere lonen worden betaald en de jonge mensen meer vertier vinden. Voor de Nederlandse landarbeider, tuinder of boer, die naar Canada emigreert, liggen de kan sen voor plaatsing dan ook zeer gunstig. E11 natuurlijk wil de immigrant op de duur zelfstandig worden, een eigen bedrijf krijgen. Dc mogelijkheden zijn velen. Aan enkele voor waarden moet echter worden voldaan. Eckele jaren arbeid in loondienst zijn heslist nodig voor of minder direct op tafel te leggen. De rest kan drijfsvoering (in verhand met het klimaat dat anders is dan in Nederland) en de afzetmoge lijkheden. En natuurlijk moet er een spaarpot ge vormd zijn. Dat kan. Vooral ongehuwden en ge zinnen met opgroeiende kinderen die kunnen hel pen werken, kunnen wekelijks of maandelijks wat dollars naar de bank brengen en dat is de goede manier. De immigrant moet zich een reputatie opbouwen, moet bekend worden als een ijverig en credietwaardig man. Een goede naam is vele dollars waard. Boerderijen zijn er in geheel Canada te koop. Voor zeer uiteenlopende prijzen natuurlijk, al naar gelang de ligging en de kwaliteit van de grond. Het is niet nodig, dat men direct de volle koop som betaalt meestal is het voldoende een kwart of minder direct o ptafel te leggen. De rest kan men dan afbetalen in jaarlijkse termijnen. In de couranten worden vele bedrijven aan geboden, maar de immigrant doet zeer verstan dig bij deze aanbiedingen uiterst voorzichtig te zijn. De Canadese regering heeft een speciale dienst, ,de „Settlement Service" in het leven ge roepen, die tot taak heeft behulpzaam te zijn bij het zoeken van een bedrijf en bij de onder handelingen niet dc verkoper. De adviezen van deze dienst zijn onschatbaar. Dat het goed hoeren is in Canada hebben al vele immigranten ondervonden. Een groot percentage van de landbouwers, die in de afgelopen jaren naar Canada emigreerden, hebben zich zelfstandig gevestigd en maken het goed. De toenemende industrialisatie van het land en de steeds groeiende bevolking betekenen een zich steeds uitbreidende binnenlandse markt, terwijl de export van agmrische producten voor de Cana dese boer ook zeer belangrijk is. Voor duizenden liggen er nog goede mogelijk heden in dit grote ruime land, doch men be reide zich voor dat de eerste jaren zwaar en moeilijk zullen zijn, want de overgang is groot. Maar hierna wordt het steeds beter. Men raakt bekend in het land en men krijgt oog voor de grote mogelijkheden die er liggen. ledci die over emigratie denkt doet verstandig zo snel mogelijk te beginnen met het leren van de Engelse taal. De emigrant die genoeg Engels spreekt om zich verstaanbaar te maken en de Canadezen te kunnen begrijpen slaagt vlugger en •uaaef ajjfiiiaotu apuaa ap aoop jajjfipvpumiaS iuiojj -n i« Zuiver en ontsmet uw huid IhllCTine met de helder vloeibare I IIIM,lit IJ D.D.D. De jeuk bedaart, de J ziektekiemen worden gedood en de huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN HUI DAANDOENINGEN IN 1951 RELATIEF MINDER VERKEERS SLACHTOFFERS DAN IN 1950. Het verkeer in 1951 eiste, volgens voorlopige gegevens van het C.B.S., 1010 doden, 11.605 zwaar- en 9989 licht gewonden. Deze getallen zijn he laas weer hoger dan de overeenkomstige cijfers Uit een door de K.N.A.C. gemaakte vergelijking met de cijfers over de jaren 1950 en 1949 blijkt, dat het aantal dodelijk getroffen slachtoffers in 1951 ten opzichte van 1950 met 70/0 is toegenomen terwijl de toeneming van 1949 op 1950 ruim I60/0 bedroeg. Relatief is er dus een vooruitgang. KONINKLIJK PAAR TWEE WEKEN IN AMERIKA Het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan de Verenigde Staten van Amerika zal ongeveer twee weken duren. Het koninklijk paar zal zich per vliegtuig naar Washington be geven en eerst later New Vork bezoeken. Het aantal aangegeven radio-ontvangtoestellen in Nederland bedroeg op 1 Februari j.l. 1.634.840 tegen 1.621.412 op 1 Januari. Op 1 Januari waren er 484.230 aangeslotenen op het Kijksradiodistributienct tegen 482.171 op 1 December.

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1