De hertogin van Idaho nieuwe modellen Deux-pièces, Mantelpakjes DRIN Ie Zeelo voor 1 Het CentrumBioscoop Axel I - Ter neuzen I oymnastiekleider of vnnrutp.rkp.r VISSER-KOOLE Het probleem van de spoorwegovergangen 'n Eng r De speciale aanbieding, A/aaafy Ztsrxn, 2ü*r0u*te, &*c&la im~ W ]{T&'5» 2^éj^^e bij aankoop van een PHILIPS Al rijwiellantaarn, eindigt onherroepelijk op 8 MAART a.s. V Telefoon 99 AXEL Zaterdag 23 Februari aanvang 6.30 en 9 uur en Zondag 24 Februari aanvang 4,15 uur met Esther Williams, Van Johnson en John Lund. Als gaster de danseres Elea roemde gasten e artisten in een vo op schaatsen, op waterballet. Zondag 24 Februari aanvang 2,30 uur. Entree 50 ct kinderen 25 ct. S.V. „Olympia" zoekt een ontvangt dagelijks) de voor het a.s. Voorjaar Trrnnnnon hArrntolc QtArrtrrrrore Zondag 24 en Wc Marshall Tromp Andrea King in Een jongeman n kwaadaardig hart. winding en dram; De toneel groep Directie: Joh. Han 1 Blijspel iro 3 bedi Medewerkenden z Joecky Broe delet, Scheer. Pierre Mj Regie en vertalinj op Dinsdag 4 in „HET CENTR Entreé Z.V.U.-lei Niet-leden f 3,75; krijgbaar bij de b de zaal. Koopt U het UIT ONZE OMGEVING. Zoals N O AXEL vermeende diefstal. OVERSLAG. STIC VOI COÖPERATIEVE ZUIVELPRODÜCTIK. Maandagavond werd in ,,tjet Centrum" de laat ste lezing gehouden van een serie over de coöpe ratie in de landbouw, ditmaal over de zuivel- produetie. Er was voor deze lezing minder belangstelling dan de vorige malen toen Je heer Hof uit Goes de inleider, de heer G. M. G. Kwaak, verwelkomde. Spreker sehetste eerst bet ontstaan van de coöperatie en wees er op dat ook hier het eigen belang van de boer voorzat, zoals dit ook bij andere coöperatie's vaak de aanleiding tot de stich ting iï geweest. De zuiveleoöperatie vindt haar oorsprong in Friesland en de boeren stichtten daar coöpera tieve fabrieken voor de fabricage van boter, kaas, melkpoeder en condens- producten uit noodzaak en als verweermiddel tegen de heersende toestanden. Spreker behandelde ook de Situatie in andere delen des lands en staafde zijn betoog met indruk wekkend cijfermateriaal. Van de 5 millioen ton melk wordt niet minder dan 8O0/0 coöperatief verwerkt, van de 88.500 ton boter 830/0 en van de 120.000 ton kaas 85o/o enz. Wel een bewijs dus dat de coöperatie voor de boer van grote beteke nis is en overtuigend getoond heeft aan de ver wachtingen te beantwoorden. Spreker wees ten slotte op de noodzaak van een goede sam nwerking tussen veehouders en fabriek en anderzijds tussen fabriek en slijters. Na de betrekkelijk korte inleiding was er ruim schoots tijd voor het stellen van vragen en door de aanwezigen werden dan ook nog diverse pro blemen aangeroerd, die spreker, zij het dan niet als deskundige wat betreft deze streek, toch ove rigens op deskundige wijze wist te beantwoorden. De heer Hof sloot de vergadering met een woord \an dank aan de spreker en een toezegging een volgend maal niet een dergelijk? lange lezingen serie in een plaats te organiseren, tei. inde de be langstelling meer levendig te houden en n «t staan van doublures tc voorkomen. AANRIJDING] Zondagnamiddag opende op de Nieuwendijk al hier onverwacht het portier van een uit de rich ting Terneuzen komende Z.V.T.M.-bus, met als ongelukkig gevolg, dat een ill dezelfde richting rijdende bromfietser door het portier werd ge raakt. Zijn bromfiets werd bierdoor vrij ernstig beschadigd, terwijl de man zelf met enkele bloe dende verwondingen bij omwonenden werd binnen gebracht voor eerste hulp. DE „THALIA". UITVOERINGEN. Zondag- en Maandagavond gaf de K.K. toneel vereniging Thalia" alhier een tweetal uitvoe ringen van het stuk „Adel in Livrei" in het Gezellenhuis. Wij behoeven van deze opvoeringen niet veel te zeggen, want Thalia" heeft als amateur- toneelgezelschap in onze plaats een goede naam, die zij ook ditmaal weer heeft weten te hand haven. Wij willen hier de spelers niet afzondelijk noe men, doch vermeld mag wel worden dat zowel de hoofdrollen als de nevenrollen zeer behoor lijk werden vertolkt en ook speciaal de heer Ach- van der Linden voor zijn regie een woord van waardering toekomt. Ten slotte mogen ook de decors, die ontworpen en vervaardigd waren door de heer Cl. Antheunis worden genoemd, want al doen deze aan het spel op zichzelf niets af of toe, d; sfeer van het ge heel heeft hierdoor zeker belangrijk gewonnen De uitvoeringen werden druk bezocht. Z. V. U. - TONEEL. Zoals ook uit de desbetreffende advertentie in dit nümmer blijkt is het niettegenstaande de aan vankelijk sombere vooruitzichten Axel zou toen geheel van het Z.V U.-programma worden geschrapt toch dit jaar gelukt weer een tweetal toneel voorstellingen te organiseren, waarvan dan nu de tweede volgende week Dinsdagavond in „Het Cen trum" zal worden gegeven. Men is zo gelukkig geweest hiervoor de „Ne derlandse Comedie" tc kunnen engageren, een to neelgroep die dit jaar een zeer goede beurt maakt en veel successen heeft behaald. Wat de spelers betreft willen wij hier de actrice Kitty Janssen nog even vermelden, een nog jeug dige speelster, die evenwel <St jaar een buiten gewoon succesvolle entree in de toneelwereld ge haakt heeft en waarvan ong"»«wijfeld een ieder die de toneelrecensie's in de grote bladen leest heeft vernomen. Al met al belooft dit een goede avond te wor den en door verlaagde prijzen hoopt men op een flinke belangstelling. Verder vernemen wij nog dat de Z.V.U. haar winterprogramina in Axel zal besluiten met de al eerder aangekondigde lezing van de bekende K.L.M.-gezagvoerder A. Viruly, waarmee dezer da gen een nieuwe datum voor zijn avond zal wor den vastgesteld. De aangekondigde datum in Februari moest he laas komen te vervallen, aangezien eeu wijziging in het dienstschema van de heer Viruly zijn. kemst naar Axel op die dag onmogelijk maakte. Za1erdagnamiddag werd bij de Rijkspolitie aan gifte gedaan van dc ontvreemding van een fiets staande voor de zaak van de fa. Visser-Koole. Later bleek evenwel dat deze diefstal op een nisverstand berustte. Een jeugdige klant die op de fiets van buurt genoten een boodschap had gehaald, had bij het buiten komen zijn fiets niet meer herkend en was met een verkeerde fiets huiswaarts gekeerd. De eigenaar bemerkte dit 's avonds en ging mei het vreemde rijwiel naar de politie-kazerne, waar hij zijn eigen rijwiel in ontvangst kon ,nemen, waarna ook de vermeende bestolene weer in het bezit kwam van zijn eigen stalen ro3. „CLITEX" in BEDRIJF. De door de gemeente gebouwde werkruimte voor de N.V. „Clitex" is deze week zonder officieel vertoon in gebruik genomen en een aantal Axelse meisjes vinden daar thans werk in het nabehan- delen van de door deze fabriek te Clinge ver vaardigde producten. I VERBRAND. Zondagmiddag was dï echtgenote van de heer A. de la Court bezig met het bakken van patate- frites toen eensklaps het kokende vet vlam vatte. Onmiddellijk sloegen de vlammen hoog op, doch de vrouw trachtte te redden wat te redden was. Zij liep naar de ketel brandend vet en wilde die naar buiten gooien. Door de overgrote haast kwam zij echter met de ketel brandend vet te vallen, waardoor zij 1 alrijke brandwonden opliep aan armen, benen en gelaat. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Ook in de keuken ontstond een brandje dat echter spoedig kon worden geblust. „Geen ongelukken meer op de spoorwegover gangen" dat is het ideaal, warnaar de Neder landse Spoorwegen streven en wel op twee ma- lieren, n.l. door bij des» overwegen zo uitgebreid mogelijke veiligheidsmaatregelen te nemen èn door op het publiek eendringend beroep te doen om het aantal ongelukken f te helpen verminderen. Want alle kostbare beveiligingen en waarschu wingssystemen, die door de Nederlandse Spoor wegen zijn ol zullen worden aangebracht, hebben weinig zin, wanneer de weggebruikers zich van al die maatregelen niets aantrekken. En dat het bij vele weggebruikers in dit opzicht aan de no dige discipline ontbreekt, blijkt duidelijk uit de cijfers, die dc president-directeur van de Ne derlandse Spoorwegen, ir. den Hollander Vrijdag middag op een persconferentie in Utrecht hekend maakte. Gedurende drie dagen is op een twaalftal over wegen, die beveiligd zijn met automatische knip perlichten en belsignalcn een telling gehouden van het aantal weggebruikers, dat zich van die licht en geluidsignalen niets aantrok en gewoon de spoorrails Overstak alsof er geen treinen beston den. Men kwam daarbij tot de ontstellende con clusie, dat alleen al bij deze twaalf overgangen in slechts drie dagen in totaal 243 maal de signalen werden genegeerd. Onder deze 243 roekelozen be vonden zich 148 fietsers, 52 automobilisten, 24 motorrijders, Tl voetgangers, 6 bestuurders van bespannen voertuigen en 2 autobus-chauffeurs. Uit die cijfers tftag toch wel de conclusie wor den getrokken, dat er aan de discipline van de weggebruikers nogal het een en ander ontbreekt. Hier was sprake van overwegen, die beveiligd zijn met knipperlichten en belsignaleti. Er zijn in Nederland 70 overwegen op deze wijze beveiligd. Het totaal aantal overwegen in het Nederlandse spoorwegnet bedraagt 6881. Ongeveer de helft daarvan, n.l. 3530, zijn particuliere overwegen, die in de praktijk weinig moeilijkheden opleveren. Van de overige 3351 overwegen zijn er 431 z.g. „vrije kruisingen", d.w.z. dat het verkeer met behulp van bruggen en viaducten onder door of overheen de spoorweg wordt geleid. Dit is na tuurlijk de meest ideale oplossing, maar ontzaglijk duur en daarom alleen verantwoord op zeer drukke kruispunten. De kosten van het maken van een vrije kruising mogen op bijna anderhalf millioen gulden «orden geraamd. Het omhoog brengen van een spoorlijn in een stad, zoals op het ogenblik o.m. gebeurt in Leiden, kost 20 millioen. 1002 overwegen worden geheel afgesloten met behulp van sluitbomen Dat zelfs deze sluitbo men door het wegverkeer niet worden ontzien, blijkt uit het feit, dat in 1951 in 288 gevallen de overwegbomen werden aangereden en dat in 48 gevallen de bestuurders van treinen moesten stoppen of remmen, omdat de overweg bezet was. Behalve de reeds genoemde 70 overwegen, die met knipperlicht- en geluidsinstallaties zijn be veiligd en de 80 overwegen, die met tourniquets e.d zijn afgesloten, telt men in Nederland nog 2068 onbewaakte overwegen". De nieuwste vor men van beveiliging van overwegen is die, welke op het ogenblik wordt toegepast in Dalfsen, Bar- neveld en Heiloo. Daar heeft men z.g. halve afsluitbomen aangebracht, die slechts de rechter- weghelft afsluiten. 10 seconden voordat deze bomen gaan dalen, gaan rode knipperlichten op paal en bomen branden en treedt een geluids signaal in werking Het voordeel van de halve bomen is, dat de weggebruiker nooit tussen de dalende bomen kan worden opgesloten, omdat er zo nodig altijd nog een uitweg is. Het aanbrengen van knipperlichtinstallaties inet halve afsluitbomen op alle 2068 onbewaakte over wegen zou onnoemelijke kapitalen vergen. Alleen de exploitatiekosten zouden per jaar reeds een bedrag van f 30 millioen belopen. Met het aan brengen van knipperlirhtinstallaties wordt echter steeds voortgegaan. Op zes plaatsen, o.m. in Ha- zerswoude, Houthem, Didam, Heiloo en Blauw kapel-Noord zullen binnen afzienbare tijd halve afsluitbomen worden geplaatst. Voor zover de geldmiddelen dat toelaten, wordt dus door de Nederlandse Spoorwegen alles ge daan, om de spoorwegovergangen zo goed moge lijk te beveiligen. Niet in de eerste plaats omdat het aantal ongelukken, dat zich bij deze over wegen voordoet, verontrustend hoog zou zijn. Het aantal ongevallen op overwegen bedraagt n. 1. slechts 3/40/0 van het totaal aantal verkeersonge vallen op de openbare weg. Maar elk ongeluk en elke dode, die door een ongeluk op een spoor wegovergang te betreuren is, is er nog één te veel. De veiligheidsmaatregelen worden echter niet alleen getroffen om de weggebruikers tegen de trein te beschermen, maar ook om de trein d.w.z. de bestuurder en de passagiers te be schermen tegen de roekeloosheid van de gebruikers. weg- (Nadruk verboden.)

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 2