AXELSCHE K COURANT Het Boek Oefening van de Nationale Reserve en voor DRUKWERK Fa J. C. VINK Markt 12 Axel Weg met de wasdag - Was met lucht Elke huisvrouw kan dit betalen V. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hocfdredactie: T. C. VINK-van VESSEM - BEKENDMAKINGEN. WASSEN - SPOELEN - WRINGEN MET DROGE HANDEN Demonstratie in „Het Wapen van Zeeland" bij E. Tieleman, Markt Axel Op Donderdag 21 Februari s avonds half 8. Hoe U ook wast, U moet onze nieuwe methode leren kennen, I Toegang geheel vrijVerzoeke tijdig te komen. Geen waspoederdemonstratie lachten Frankering bij Abonnemeut Axel. ZATERDAG 23 FEBRUARI 1952 66e JAARGANG No. 41 N Abonnements prijs t Losse nummers Kwartaal' abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiê il. Buitenland il. 1 Advertentieprijs 7 cent per m.m. Inaezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine AdverteUlèn (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. Wij staan weer voor de boekenweek. Zij vormt een jaarlijks terugkerende gebeurtenis, die de lente aankondigt. Als de knoppen aan de bomen komen zijn dan men denkt Er zijn uitgevers, die aan de nood van het publiek tegemoet zijn gekomen en ge hebt een vriend, die u over de goede en Hia u-nnnl Boekhandelaren zijn beminnelijke, hulpvaardige mensen, die niet alleen verkopers zijn, maar ook voorlichters omtrent cultuurwaarden en die het best vinden als ge u tot bladeren in hun boeken bepaalt. Maar het is zeer waarschijnlijk dat er een enkel boek is. dat u zó aantrekt, dat ce u eniee. andere Zaterdag is te Kloosterzande door de vrijwilligers van de Nationale Reserve in Oost Zeeuwsch-Vlaan deren een oefening gehouden onder leiding van overste de Feijter, commandant van de Nationale Reserve in Zeeland. Tegenwoordig waren verschillende militaire en burgerlijke autoriteiten, henevens enige andere geenodigden. De opzet van de oefening was aldus overste de Feijter in zijn uiteenzetting vóór de aanvang van de oefening dat het gemeentehuis en de school in de Cloosterstraat door parachutisten, wel ke in de omtrek van de kom waren gedaald, zou den worden aangevallen en verdedigd moesten worden De compagnie vrijwilligers was daartoe verdeeld in een witte en een rode partij. De verdedigers stonden onder bevel van kapitein Fassaert en de parachutisten onder commando van kapitein Kloos terman. Bij de oefening moest de brandweer en de E.H B O. worden ingeschakeld. Om 3 uur loste overste de Feijter het start schot en spoedig daarna onttrokken enkele rook bommen het gemeentehuis aan het oog. De onmiddellijk gealarmeerde brandweer was na enkele minuten ter plaatse en wist de denkbeeldige brand snel te blussen. Een paar brandweermannen werden hierbij gewond (één brak zijn heen) en werden door de hulpvaardige handen van de wel dra aanwezige E.H.B.O.-leden vlug en vaardig ter plaatse voorlopig verbonden. Inmiddels waren de luchtlandingstroepen opge rukt tot dicht bij de school, waar de kern van de oefening was geconcentreerd. De verdedigers hadden van de aanwezige dek kingsmogelijkheden een goed gebruik gemaakt en sommige soldaten waren eerst na nauwkeurige observatie te ontdekken. De van alle kanten door slik en modder opgerukte parachutisten kwamen met kracht opzetten en weldra klonken de eerste schoten van de voorposten. De opstuwende aanvallers drongen snel en krach tig door onder het werpen van handgranaten, rook bommen en het geknal van geweren stens en lichte mitrailleurs. De verdedigning trok zich terug. Een grote rookontwikkeling onttrok de school aan het gezicht en de brandweer, welke ook hier weer vlug verscheen, bluste met drie waterstralen de ontstane brand. De commandant van de verdedigende partij had zijn manschappen ondertussen tot staan weten te brengen en onder het leggen van een rookgordijn zijn mannen naar voren weten te schuiven. Dit ging gepaard met hevige donderslagen, ge knetter van geweervuur en andere wapenen, ter wijl fosforbommen aan de oefening een cachet van werkelijkheid gaven. Daar de aanvallers slechts node hun posities wilden prijsgeven ontstond een hevig treffen waar bij een oorverdovend lawaai de lucht vulde. Over al klonken schoten, vielen fosforbommen en gra naten, zodat meerdere burgers, die zich niet ge houden hadden aan de afzetting door de politie van schrik en ontsteltenis een haastig heenkomen zochten in de omstaande huizen en eerst weer te voorschijn kwamen toen de strijd was geluwd. Enige mensen vonden het bepaald angstig. Verschillende soldaten werden bij dit gevecht gewond en moesten door de E.H.B.O. worden ver zorgd, waarna zij werden opgeladen in een auto en vervoerd naar een geïmproviseerd tijdelijk nood ziekenhuis. In de verte klonken toen nog de schoten van de strijd in de buurt van het gemeentehuis, waar het gevecht ook spoedig beëindigd werd. Een groene lichtkogel kondigde het einde van de oefening aan. Na enige ogenblikken rust werd de compagnie vrijwilligers Nationale Reserve in marsformatie op gesteld en marcheerde de troep onder commando van kapitein Fassaert naar het gemeentehuis, waar de verschillende autoriteiten stonden opgesteld. De troep kwam uit de Cloosterstraat aangezwenkt een kort bevel „hoofden rechts" en de soldaten defileerden voor de eerste maal voor hun com mandant en de andere autoriteiten. Even later kwamen zij terug en meldde kapitein Fassaert zich bij de overste. Deze sprak de vrijwilligers kort toe en dankte hen voor de geleverde prestatie's, tevens zich wendend tot het publiek om op te wekken tot aansluiting bij de Nationale Reserve. Hierna sprak burgemeester van Hootegem een woord van dank tot officieren, soldaten, brand weer, E.H.B.O. en politie voor hun medewerking om deze oefening goed te doen slagen. De bur gemeester onderstreepte de oproep van overste de Feijter om zich bij de Nationale Reserve aan te sluiten met enkele kernachtige woorden en sprak de hoop uit dat deze oefening door meerdere zal worden gevolgd. Weer klonk een kort bevel en de compagnie vrijwilligers in Oost Zeeuwscli-Vlaanderen kon in rukken en gaan genieten van een kleine con sumptie, aangeboden door de provinciale commis sie Steun Wettig Gezag. Inmiddels was het bij 6 uur geworden en kon men van dit militaire schouwspel huiswaarts keren. De oefening is bevredigend verlopen. Uit de aard der zaak was nog niet alles zoals het kon zijn, doch dit is begrijpelijk als men bedenkt dat dit de eerste keer was dat in groter verband werd opgetreden en onder de vrijwilligers manschappen waren, die nog slechts kort in opleiding zijn. Het publiek heeft kunnen genieten van een mi litaire demonstratie, welke af en toe momenten van spanning bevatte, die aan de werkelijkheid deden denken. De initiatiefnemers kunnen met voldoening op deze oefening terugzien en het is te hopen dat meerdere dergelijke oefeningen in onze streek zul len worden gehouden. De Nationale Reserve, waarvan men in de ver schillende gemeenten gewoonlijk niet zoveel ziet en bemerkt, heeft in groter verband laten zien, dat zij méér betekent dan dikwijls wordt gedacht en wie als toeschouwer deze oefening heeft kun nen meemaken is ongetwijfeld voor het eerst of opnieuw tot de overtuiging kunnen komen, dat de Nationale Reserve door gezamenlijk optreden als het moet in staat zal blijken te zijn om belangrijke objecten in onze streek te bescher men en te verdedigen. Daarom sluit u aan bij de Nationale Reserve in het belang van uzelf, uw vrijheid, uw land en volk en uw Vorstin 1 Een toeschouwer. LIJST VAN INSTELLINGEN VAN WELDADIGHEID Burgemeester en wethouders van Axel maken bekend, dat zij bij hun besluit van heden de vol gende wijzigingen hebben aangebracht in de lijst van instellingen van weldadigheid, opgemaakt in gevolge artikel 3 der Armenwet. 1 De naam van de Diaconie der Nederduits Hervormde gemeente te Axel is gewijzigd in Diacnoie der Hervormde gemeente te Axel. 2 Ingeschreven en gerangschikt zijn a Diaconie der Gereformeerde kerk (art. 31 D.K.O.) te Axel. b Diaconie der Gereformeerde kerk (art. 31 D.K.O.) te Zoute Spui. N. B. De aanduiding „art, 31 D.K.O." heeft slechts postale betekenis. Axel, 12 Februari 1952. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De burgemeester, Maris Van Oeveren. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Axel brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Wed. J P. van den Broeke, Gentse Vaartstraat 11 alhier, om vergunning tot het plaatsen van een vlakbank-schaafmaehine, gedreven door een elec- tro-motor van 2 p.k., in het perceel, staande dl- hier Gentse Vaartstraat 13, kadastraal bekend, gemeente Axel, sectie G, nr. 3077. Op Dinsdag 4 Maart a.s., des voormiddags elf uur, zal ten gemeentehuize zitting worden ge houden om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schrif telijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zij' die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie da gen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secre tarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, daf tot beroep gerechtigd zijn de aan vrager van de vergunning of de concessionaris en de in persoon of bij gemachtigde op de boven bedoelde zitting verschenen belanghebbende. Axel, 19 Februari 1952. t Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren. SPANJE EN DE SINAASAPPEL. La Naranja, de sinaasappel, is een van de be langrijkste middelen van bestaan van Spanje. Over dit onderwerp heeft de voorzitter van de Spaanse Club Pena '47, de heer A. Kleinjan, dezer J»»-" u-' DSuw te Rotterdam voor de icn inleiding gehouden. )rt met de citroen, grape- het citrusfruit. Het waren isappel in de zevende eeuw ;t woord naranja komt van Ver voor de zevende eeuw hter al bekend in China, naasappelboom alleen maar -ing in tuinen, parken en merhand zag men in, dat was, doch het waren voor goed gesitueerden, die er sren van de boom werden om allerlei ziekten te be- rum van de sinaasappel in ;eks 1500 kwam de sinaas- 'of het einde van de vorige een geringe handel in de Je grote vlucht kwam om- n, dat de sinaasappel dan a. in Amerika (Florida en n Marokko. oor de sinaasappelcultuur jnd gebruikt, bij Valencia de gehele Spaanse uitvoer ing van de citrusprodueteii :en half milliard peseta's. ;en sinaasappelen, waarvan en zijd de sanguina (bloed- vels. Ook de grootte van ërend in de kisten gaan percentage zoet en zuur n met de weersgesteldheid, sting en zorg. van de Spaanse sinaas- 50/o, (hoofdzakelijk bittere strie), Duitsland en Frank- Isoverecnkomst met Spanje 48.000 ton ontvangen. N. R. Crt. Geen wasmachine, wastrechter of stamper, geen wasbord of fietspomp. MAAR EEN NIEUWE SENSATIONELE WASMETHODE I GEEN KOOPDWANG 11 Huisvrouwen met echtgenoten worden vriendelijk uitgenodigd. Overal het gesprek van de dag. Breng a.u.b wat wasgoed mee. 1 Ketel wasgoed in 10 minuten schoon. Geen 12, maar 2 uren duurt de wasdag. Een kind doet de was I 3 maal langer gaat Uw wasgoed mee Geen stukgewassen handen meer. 'alts redding en uitkomst. ,ne dagelijkse dosis Kru- le organen weer op gang [e jeugdige krachtige wer- :d zuiver te houden. Dan izuiverheden meer. Want ;n voert 't lichaam die af ik voor U is er alle reden o heilzaam als 't is. Voor ui verheid van Uw bloed, leel welzijn, prettig, be- STERING OF RUARI. Maandag 25 Februari a.s. zon-eclips te zien zijn, betrokken is. ve Maan om ruim 10 uur zeggen op dat ogenblik ien de zon en de aarde, j maan in een kring om J8 dagen over. Een paar het voorkomen, dat de dan vóór of vlakbij de lan kan de zon er door geheel en men spreekt eclips. lari a.s. komt de raaan- t voor de zon te staan, s gedeeltelijk verduisterd cltelijke zon-eclips, men „hap er af", zoals dat mt. Enige tijd vóór tien maanschijf aan de rech- luiven. Om kwart over verduistering daarna r naar links tot de zon ien zal zijn en de ver- e zon kijken door een d glas.

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 3