Bezoekt de Ruiteravond Gemeenteraad van Axel Het moderne interieur' Zesdaagse te Antwerpen L.R. „De Oranjeruiters" A. H. van der LEE Toneel - Muziek - Declamatie enz BEKENDMAKINGEN. Enige kennisgeving. De heer Karei Lodewijk van Daele echtgenoot van wijlen Mevrouw Maria Louisa Thielens overleden te Brussel op 11 Februari 1952, in de ouderdom van 85 jaar. De teraardebestelling heeft plaats gehad in de meest strikte inti miteit. Brussel, 14 Febr. '52. Donderdag 21 Februari, spreekt Mejuffrouw Dr. Petra Clarijs over toegelicht met Lichtbeelden. Toegang leden gratis, niet-leden 75 cent. Aanvang 8 uur, in de bovenzaal van „Het Centrum Te koop een kookhaard. z, ga.n., een uiltrektafel en een 1 pers ledikant Eng) P, Paulusstraat 15. Tandarts Axel. Het spreekuur op Dinsdag en Woensdag morgen komt te vervallen. Spreekuren zijn thans Axel Maandag, Donderdag, Zater dag van 9 10 en 1-3 uur Dinsdag en Woensdag van 1-3 uur. Groenendijk Vrijdag van 9-11 uur. Verloren een bruin kinder schoentje P, Jansen. Evertsenstraat 3. Wielersport-liefhebbers Bij voldoende deelname rijden v/ij op 27 Febr. naar de Vertrek 6,30 uur n m. Opgave kan geschieden bijP. Dobbelaar. A. van Britsom. R. Verhelst en J. de Maaijer. van de op Dinsdag 19 Februari 1952, in „HET CENTRUM" te AXEL Aanvang 7 uur stipt. Donderdagavond kwam de raad van onze gemeente voor de eerste maal in 1952 bijeen. Afwezig waren de heren Wondergem en Tolle naar, terwijl de heer Misseghers eerst tijdens de zitting arriveerde. Na opening op de gebruikelijke wijze sprak de voorzitter allereerst zijn nieuwjaarsrede uit. De gewoonte getrouw willen wij deze eerste vergadering in het jaar 1952 aanvangen met een terugblik op bet jaar 1951. Ik moge hieraan doen \oorafgaan de wens, dat U in dit jaar, waarvan reeds een gedeelte verstreken is, in uw persoon lijk en gezinsleven, zowel als in beroep of bedrijf veel goeds zult mogen ervaren. Laten wij ons voornemen, om gezamenlijk ook in dit jaar de belangen onzer gemeente, die ons na aan het hart liggen, naar eer en geweten en naar vermogen te behartigen. Bijzondere aandacht en zorg vraagt hierbij in toenemende mate de financiële zijde. Vooral voor een gemeente als de onze, die zich in meer dan één opzicht sterk ontwikkelt en uitbreidt. Overtuigd, dat U als gemeenteraad hierin achter ons staat, wil ik ook namens B. en W., de verzekering geven, dat met de mogelijkheden ge woekerd zal worden om bij de behartiging van de belangen onzer gemeente de financiën gezond te houden. Ik moet mij tot het aanstippen enkele hoofd zaken beperken, als ik het jaar 1951 bespreek. Vorig jaar sprak ik de verwachting uit, dat de bevolkingsaanwas (die in 1950 332 personen bedroeg) zich zou voortzetten. Deze verwachting is vervuld, want in 1951 ging het aantal inwo ners met 267 vooruit en steeg van 7263 tot 7530. Passeerden wij in 1950 de 7000 inwoners, in 1951 werd reeds de 7500 overschreden. Het geboorte overschot bedroeg 113 (169 geboren, 56 overleden). Het vestigings-overschot bedrog 154 (467 geves tigd. 313 vertrokken). In 1951 werden 370 vestigingsvergunningen ver leend voor het betrekken van een woning of een woninggedeelte, n.l. 168 aan personen van elders en 202 aan eigen inwoners. Deze vergunningen be troffen in resp. 39 en 17 gevallen inwoning. Op 31 December 1951 stonden 207 aanvragen om woonruimte ingeschreven. Er werden 124 gereed gekomen gemeentewoningen ter bewoning uitge- geven'. Thans verrees aan de westzijde van de kom een nieuw stadsgedeelte, waardoor de bevolkingstoe name, hoofdzakelijk in verband met de industrie kon worden opgevangen. Het is te hopen, dat de financiële mogelijkheden aanwezig zullen zijn, om ook in de toekomst de verdere uitbreiding der gemeente te kunnen onderbrengen. De particuliere bouw leverde een 7-tal nieuwe woningen op, terwijl 13 woningen in meer of minder belangrijke mate werden verbeterd. Vier landbouwschuren werden herbouwd, terwijl een 30- tal bedrijfspanden werden gebouwd of verbeterd. Van de laatste categorie mogen wel afzonderlijk veermeld worden de wasserij „De Ster" aan de Julianastraat en de graansilo akn de Axelse Sassing dominerend in het landschap en de omgeving, die beide iets nieuws in de gemeente brachten en aan vele handen werk verschaffen. Ook de bouw van de jeugdherberg, die binnen afzienbare tijd gereed zal komen en het gebouw voor de textielindustrie aan de Ds. Jan Scharp- straat zijn van betekenis voor de gemeente. Nu wij zodoende reeds bij de industrie zijn aan geland, mag ook niet onvermeld blijven, dat het bastvezelbedrijf tot stand kwam en de plannen voor dit bedrijf definitieve vorm aannemen, ja zelfs nog zeer werden uitgebreid. De ontsluiting van plan Zuid door omlegging van de rijkswaterleiding kon na de moeilijkheden, die zich met de oorspronkelijke aannemers voor deden, in eigen beheer worden hervat onder dc directie van een ingenieursbureau. Met het wer woidt thans goede voortgang gemaakt. Nu de de finitieve toestand zich aftekent, springen de ver schillende voordelen van dit plan voor iedere beschouwer duidelijk in het oog. Het recreatiebos groeit uitstekend. Blijkens een deskundig rapport is de groei veelzins een jaar op de leeftijd voor. De bevolking heeft in het afgelopen jaar reeds in toenemende mate van het bos geprofiteerd en de waardering is hieraan evenredig. Overeeenkomstig het oorspronkelijk plan werd de aanplanting in 1951 verder uitgebeld. Met de verdere electrificatie van de buitenwijken waarvoor al vaak in de raad aandacht werd ge vraagd, werd een aanvang gemaakt. De gemeente verleende financiële medewerking aan de plannen t.a.v. „Omgeving Kijkuit» en „Blijpolder". Door een speciaal tarief werd het gasverbruik voor bedrijfsdoeleinden gestimuleerd. In principe werd besloten tot aanleg van een speelweide, vooral ten behoeve van het onderwijs in lichamelijke oefening, annex afgraving van de Armendijk. Ook de voorziening in een voldoende parkeergelegenheid, te combineren met diverse an dere, steeds dringender wordende voorzieningen, had en heeft de volle aandacht. De bestaande behoefte aan woonruimte maakt het nog niet mogelijk, op enigszins ruimere schaal over te gaan tot onbewoonbaarverklaring van wo ningen, die naar redelijke maatstaven van volks huisvesting en hygiëne zeer zeker voor opruiming in aanmerking zouden komen. In meerdere gevallen werd aan de eigenaren het aanbrengen van verbeteringen voorgeschreven. Eén woning werd onbewoonbaar verklaard en 2 wo ningen werden door de eigenaar met goedvinden van het gemeentebestuur gesloopt. Eén geval van woningverbetering met gebruikmaking van de pre mieregeling werd behandeld. Het jaar 1951 heeft zich gekenmerkt door een stijging van de werkloosheid. Hoewel de omvang niet onrustbarend is, bedroeg het aantal mandagen toch 50o/o meer dan in 1950. De toename betreft niet een bepaalde sektor, doch geldt vrijwel ge lijkelijk voor aile heropen. Een uitzondering hier op maakt echter het bouwbedrijf. Een werkloze bouwvakarbeider kwam de laatste jaren slechts spo radisch voor. doch eind 1951 bleek, voornamelijk ten aanzien van de schilders, het aanbod de vraag te overtreffen. Dit heeft zich tot nu toe in 1952 voortgezet. Ingevolge de overbruggingsregeling werd uit kering verstrekt over 3076 mandagen, in totaal tot een bedrag van f 15.501 (1950 1682 man dagen en f 7374). Sociale bijstand werd verleend over 87 man- weken, in totaal tot een bedrag van f 2193. Dit is vrijwel gelijk aan 1950. Ingevolge de regeling hulpverlening aan kleine zelfstandigen werd over 46 manweken in totaal een bedrag verstrekt van f 735,o0. De uitkering aan gedemobiliseeerden bedroeg voor twee per sonen f 799. 26 gezinnen genoten een uitkering ingevolge de regeling hulpverlening aan oorlogs slachtoffers tot een totaal-bedrag van f 13.627. In deze regeling zijn ook opgenomen de gerepatri- eerden voor zover zij niet in eigen levensonderhoud kunnen voorzien In 1951 werden 19 gerepatrieerde gezinnen opgc nomen, waardoor hun aantal gestegen is tot 37 Bij het gereedkomen van de thans in aanbouw zijnde gemeentewoningen dient nog aan vijf gezinnen huis vesting te worden verleend. Ik wil niet besluiten zonder een woord van nagedachtenis aan wijlen de Oud-Commissaris der Koningin in deze provincie. Bij zijn heengaan heb ben wij ons zijn persoon en werk weer duidelijk herinnerd. Mogen deze ons ook bij ons werk in het besturen der gemeente ten voorbeeld blijven strekken. Worde ons allen in dit jaar de kracht, wijsheid en toewijding geschonken, die wij behoeven voor de ons opgedragen taak in het belang der gemeente en mogen wij allen ook door het zien van de ge wenste resultaten hierin volle bevrediging vinden. De heer A. Scheele dankte de voorzitter voor de uitgesproken wensen en sprak de hoop uit dat ook in dit nieuwe jaar de raad goed zal kunnen samen werken met het college tot heil van de gemeente. De heer Scheele feliciteerde burgemeester van Oeve- ren met zijn herbenoeming en memoreerde nog even het vele dat tijdens de eerste ambtsperiode tot stand is gekomen uitbreiding op allerlei gebied, industrie, jeugdherberg, woningbouw enz. te veel om op te noemen Spr. hoopte dat het de burge meester gegeven zal mogen zijn ook in de toekomst op deze weg voort te blijven gaan. De notulen van de vorige vergadering werden z.h.s. goedgekeurd. Een aantal ingekomen stuk ken van administratieve aard werd voor kennis geving aangenomen'. Inzake het rapport over de administratie van het woningbedrijf delen B. en W. mede, dat dit hun aandacht heeft en op deze administratie nauw lettend zal worden toegezien. Verder delen B. en W. mede, dat i.v.m. de uit breiding der gemeente het aantal stembureaux met één zal worden uitgebreid en dit vijfde bureau zal worden gevestigd in het speellokaal van de Chr. Bewaarschool in de Ds. Jan Scharpstraat. Op dc door de leden gestelde vragen antwoorden B. len W. als volgt Inzake de slechte toestand van de Emmastraat zullen door de gemeente voorlopige voorzieningen worden getroffen door het herstellen van diverse verzakkingen. In een volgende vergadering zal een voorstel worden gedaan tot verbetering van de brug naar het concoursterrein. De verharding van de Buitenweg zal i.v.m. de andere plannen nog ter sprake worden gebracht. Het Spuipad zal eerstdaags weer onder handen genomen worden. Betreffende de intrekking van de gasmuntjes delen B. en W. mede dat de nodige voorzieningen zul len worden getroffen. De heer van Bendegem merkt hierbij op dat hij deze maatregel blijft betreuren en men in de practijk een chronisch tekort aan dubbeltjes moet constateren'. De heer Kesbeke zegt zich buiten deze kwestie te houden, maar meent het gezegde van de heer van Bendegem in zake het tekort aan dubbeltjes toch te moeten weerspreken. Hij heeft hiervan in de practijk nog nimmer iets gemerkt. De toegang provinciale wegOudeweg is in orde gebracht. Aan de overige bestrating zullen de no dige herstellingen worden verricht. De toestand bij dc bushalte in de Noordstraat heeft de aandacht van het college. Aangezien de door de raad benoemde leden in de commissie van toezicht op het woningbedrijf, de heren van Sabben en Wolters hun benoeming niet hebben aanvaard worden thans opnieuw een tweetal leden gekozen, n.l de heren F. J. Lensen ,en A. L. Ruijtenburg. Van hogerhand 'S opgemerkt, dat het aantal arbeidskrachten der gemeente moet worden ge drukt, waarom B. en W. voorstellen een twee tal arbeiders in vaste dienst over te brengen naar andere bedrijven, n.l. de heer F. J. Tieleman naar het gasbedrijf en de heer F. Hamelink naar het woningbedrijf, teneind met de minst mogelijke kos ten het onderhoud en kleine reparatiekosten aan de gemeentewoningen te kunnen verzorgen. De heer C. van Bendegem gaat met het voorstel accoord, doch vindt het vreemd dat het gasbe drijf dat vorig jaar zoveel mogelijk personeel opruimde naar de mening van spr. tè veel nu weer iemand kan gebruiken. Wanneer het be drijf deze man niet voor de volle 100% nodig heeft, zou hij, in de plaats van de directie staand, niemand aannemen en indien de man wel voor lOOo/o nodig is, is het ontslag vorig jaar onjuist geweest. Wethouder van Bendegem antwoordt hierop dat er inderdaad meer onderhoudswerkzaamheden voor komen dan verwacht werd en ziekte-gevallen onder het huidige personeel de prestatie's ongunstig be ïnvloeden. In de verordening reinigingsrechten worden enige redactionele wijzigingen aangebracht. Aan de Vereniging van Ned. Gemeenten wordt een extra subsidie van een 'halve cent per inwo ner toegekend voor het inrichten van de nieuwe vergaderzaal, die bij het 40-jarig bestaan van de vereniging gereed zal komen. In het toelagebcsluit 1951 worden enkele wij zigingen aangebracht, terwijl aan het gemeente- personeel ook de f 5 uitkering ineens voor ver hoogde kosten van levensonderhoud zal worden uitbetaald. In de instructie van hulpkeurmeesters vlees keuringsdienst worden enige wijzigingen aange- gebracht. Het salaris wordt vastgesteld vanaf f 2650 tot f 3312. Op een voorstel van de Chr. Nat. School om een bedrag van f 22.850 ten behoeve van centrale verwarming wordt afwijzend beschikt. Gebleken is dat de kolenkachels in het gebouw nog bruik baar zijn, doch dat de waterleiding in de gangen niet voldoende vorstvrij zijn. B. en W. achten het niet verantwoord onder de huidige omstandig heden dit zerzoek in te willigen, doch zijn bereid medewerking te verlenen voor het vrijwaren van de waterleiding tegen vorst. B. en W. worden gemachtigd diverse percelen tuingrond te verhuren. Een verzoek van de bewoners van de Singel- weg, om alsnog de baatbelasting in te trekken wordt afgewezen. Dhr. v. d. Berg vindt de be lasting gerecmvaarl'gl, docb ht de lasten te hoog en zag graag enige verlichting. B. en W. blijven evenwel hun eerste standpunt handhaven en ook de heer C. van Bendegem verdedigt dit nog eens. Aan de V.V.Z.F zal over de jaren '50 en '51 een bedrag van f 280 per jaar worden uitbetaald voor gebruik van het terrein voor lichamelijke oefeningen voor de leerlingen der scholen. Aan de commissie voor de jaarmarkt wordt een subsidie toegekend van f 200 voor de gehouden jaarmarkt. Gezien de gemeentefinanciën wordt een verzoek van de commissie van het concours-hippiquc om een bijdrage in het tekort afgewezen. Op een vraag van de heer Kesbeke deelt de voorzitter mede, dat men een dergelijke aanvraag jaar voor jaar zal bezien. Op een verzoek van dc afd. Axel van de Bond van Ouden van Dagen om een uitkering ineens i.v.m. dc hoge kosten van levensonderhoud wordt af wijzend beschikt. De heer C. van enBdegem'verklaart hierbij dat het college wellicht zelf aanleiding heeft gegeven tot deze aanvraag. Destijds, is bij een verzoek tot ontheffing van reinigingsrechten verklaard, dat men geen belastingontheffing kon verlenen, maar wel bereid was tot enige steun aan de ouden van dagen in een andere vorm. De voorzitter antwoordt dat dit inderdaad juist is en B. en W. ook nu nog op dit standpuntstaan, doch dat de toestand van de gemeente-financiën helaas een dergelijke uitgaaf niet toelaten. Het bedrag per leerling voor het gewoon onder wijs wordt voor 1952 vastgesteld op f 24,69, voor het uitgebreid lager onderwijs op f 47.50. (Rondvraag verschijnt in volgend nummer.) COLLECTE „KLOKKEN VOOR AMERIKA" De burgemeester van Axel maakt bekend, dat op Zaterdag 16 Februari a.s. in de gemeente een collecte zal worden gehouden ten bate van de lan delijke actie voor het aanbieden van een car- rillon aan de Verenigde Staten van Amerika. Deze actie beoogt de dankbaarheid van ons Nederlandse volk tot uiting te brengen in de vorm van een carrillon voor alles wat het Ame rikaanse volk voor onze bevrijding en daarna heeft gedaan. Het is de bedoeling dat H. M. de Koningin bij haar bezoek aan Amerika in April a.s. dit ge schenk namens ons volk zal aanbieden. Van overheidswege wordt deze geldinzameling aanbevolen, opdat de Stem van Nederland dage lijks hoorbaar zal zijn in Washington, het hart van Amerika. Op die dag zal er in de kom ook een speldje worden verkocht. Zij die alsnog willen medewerken om te col lecteren of speldjes willen verkopen en zich nog niet hebben aangemeld, kunnen zich daarvoor nog opgeven ter gemeente-secretarie. Axel, 12 Februari 1952. De Burgemeester van Axel, Van Oeveren. &3H iljahüfó 41 STICHTING ZEEUWSCHE VOLKSUNIVERSITEIT, Afd. AXEL ii

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 3