ÖERMQCÈNE Jaarvergadering der Z.L.M afdeling Axel UIT ONZE OMGEVING. AXEL KOU GEVAT... HERBENOEMING. Met ingang van 20 Februari a.s. ia bij K.B. opnieuw benoemd tot burgemeester van Axel, de heer P. L. D. J. van Oeveren. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. Dinsdag vergaderde de afd. Axel van de Bond van Plattelandsvrouwen in de bovenzaal van „Het Centrum" alhier. Naast de behandeling van de gewone agenda, sprak mevr. 't Hart - Hausster uit Hilversum over het land en de levenswijze in Denemarken. Door haar prettige trant van spreken, had zij direct de volle aandacht der aanwezigen. Na de pauze werden door haar prachtige films vertoond, betrekking hebbende op de oorsprong, stenen tijdperk, natuur, landbouw, industrie, ont spanningsoorden, sport en bouwtrant. Zij wees er met nadruk op, dat de twee mooi ste gebouwen van dat land waren gebouwd door de Hollanders Gebr. Steenwinkel omstreeks 1600 Vooral de gekleurde film over het eiland „Born- holm" had de volle belangstelling. Het was al met al een interessante en tevens leerzame middag. TEN BATE VAN DE ZENDING Door de Vrouwen-Zendingsvereniging werd in het torenlokaal van de Ned. Herv. Kerk alhier Dinsdag een verkoping gehouden ten bate van de zending. Handwerken, levensmiddelen, huishoudelijke goe deren enz. vonden een gretig onthaal. Ook de koffie- en thceschenkerij en de olie bollen vielen goed in de smaak. De organiserende dames kunnen met voldoening op hun werk terug zien. De opbrengst was f 350. CENTRALE HENGSTENKEURING. Bij de Donderdag te Goes gehouden Centrale Hengstenkeuring werden o.a. de volgende heng sten goedgekeurd Carlo van Hoek 165392, eig. Abr. Haak Czn. te Zaamslag Nico van Eversdam 167016, eig. C. A. Dekker Czn., Axel; Paul 163804, eig. Fa. 1 F. Dekker, Axel Infernal van Coegors 167014, eig W. J. Dieleinan, Sluiskil Voltiqueur van Axel 164924, eig. alsvorcn Nervo van Kruisdorp 165023, eig A. L. Slallaert, Kloosterzande Leon 166927, eig P. B. van Hoeve, Axel Nico van de Klef K 2347, Jac. de Putter Pzn, Axel, Jac. Dieleman, Zaamslag, J. K. de Putter, Axel enOsw. Kerck- haerdt, Westdorpe Max van de Geest K 2289, eig. M. IJsebaert - v. d. Linden, Axel. GEVONDEN VOORWERPEN. Een damespolshorloge met bruinlederen riempje, Nieuwendijk 80 een grijze wollen handschoen, Oudewijk 24. Aan komen vliegen 2 sierduiven (wit, met witte kuif en lichtrode vleugels), een duif draagt ring na. NL. R. '51 - 1303. Andere niet geringd. Terug te halen bij M. Dieleman, Stationstraat 16. Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de weldadi ge warmte verjaagt verkoudheid. DE WINTERUITVOERINGEN VAN „MONDACCORDEOLA". Dinsdag- en Donderdagavond hadden in „Het Centrum" alhier de winteruitvoeringen plaats voor de leden en donateurs van de Accordeon- en Mondaccordeonvereniging „Mondaccordeola". Na een welkomstwoord van de voorzitter, de heer M. Karremans uit Terneuzen, ging het doek open en begon de wit-geüniformeerde vereniging, onder leiding van haar directeur de heer W. Meulmeester aan een populair muzikaal programma, afgewisseld met zang van de „Mondaccordcola"- zusjes, accordeon- en mondaccordeon-solo's. Het optreden van dit 50 man sterke orkest, dat zoals wij uit betrouwbare bron vernamen binnenkort nog zal worden uitgebreid en gecompleteerd door ver schillende snaar-instrumenten, vormde de hoofd schotel van het programma en de opgewekte klan ken gaven alras aanleiding tot community-singing, waarbij de tot de laatste plaats bezette zaal de bekende refreintjes uit volle borst meezong en de muzikanten na elk nummer op een hartelijk applaus onthaalde. Na het optreden van de „Waikapua Hawaiïans uit Terneuzen, dat hierna plaats vond en een dol-komische voordracht van de directeur der ver eniging werd door leden van „Mondaccordeola opgevoerd het luisterspel „Van 't land dat ik liefheb, van 't land waar ik woon". Hoewel dit spel, dat in zang, muziek en vertelling een beeld gaf \an het wel en wee van het Neder landse volk en het Koninklijk Huis tussen de jaren 1938 en 1948, zeer verdienstelijk werd ver tolkt, bleek de keuze van dit spel, dat door de wijze van opvoering voor Axel een nieuwigheid was, toch niet allen te kunnen bekoren. In de pauze werd een grote verloting gehouden, waarna de Hawai-band en „Mondaccordeola" ach tereenvolgens nogmaals voor het voetlicht kwamen. Evenals de muzieknummertjeS voor de pauze viel ook dit tweede optreden bij het auditorium in goede aarde. Na het aanvankelijke slotnummer de ,,Mondaceordeola"-mars, moest zelfs nog een extra nummer gespeeld worden, alvorens de zaal in gereedheid kon worden gebracht voor het bal, dat de aanwezigen tot 2 uur 's nachts bijeen hield. Donderdags, op de tweede uitvoering had „Mond accordeola" het initiatief genomen om naast de overige donateurs de leden van de Bond van Ouden van Dagen gratis toegang te verlenen. Tevens werden deze bejaarde bezoekers in de pauze getracteerd op koffie met gebak. Deze mooie geste werd door de ouden van dagen op hoge prijs gesteld. Dit bracht de voorzitter van de Alg. Bond van Dagen, afd. Axel, de heer Abr. Maas tot uitdrukking in een hartelijk woord van dank voor al hetgeen „Mondaccordeola" als eer ste vereniging in Axel deze avond aan de oudjes gratis had aangeboden. Over het geheel genomen, mag „Mondaccordeola" deze winteruitvoeringen toch wel als geslaagd be schouwen. PREDIKBEURTEN. Zondag 17 Februari 1952. Ned. Herv Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings. 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft, van Hoek. (In beide diensten coll. Class. Werk Inw. Zending). Gerei. Kerk: 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). 10 uur en 3 uur Ds D. J. Couvée. Gerei. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Woensdagmiddag kwam de afdeling Axel van de Z.L.M. in hotel „Het Gulden Vlies" bijeen voor het houden van de algemene jaarlijkse vergadering. DE OPENINGSREDE. In zijn openingswoord sprak de voorzitter zijn vreugde uit over de flinke opkomst (40 leden wa ren ter vergadering aanwezig). Na allen zowel persoonlijk als zakelijk nog een voorspoedig jaar te hebben toegewenst, gaf de heer W. Koster zijn gebruikelijke overzicht over de activiteit der vereniging in het verstreken jaar en de bedrijfs resultaten van de landbouw in onze streek. De financiën van de afdeling zijn vrijwel onver anderd gebleven. Het ledental is in het afgelopen jaar nog toegenomen en bedraagt thans 136. Hier mee is de afdeling gegroeid tot één der grootste in Zeeland en staat zij in de kring Axel onbe dreigd aan de spits. Het bestuur is in 1951 weer op velerlei ter rein werkzaam geweest. Spreker noemde o.a. de jaarmarkt en de Paasveemarkt, het tot stand ko men van de landbouwhuishoudschool te Axel, wat hij voor de toekomst van verstrekkende bete kenis voor onze streek achtte; de activiteit in zake de D.U.W., welke organisatie thans een grote concurrent is voor de vrije bedrijven op de ar beidsmarkt. Ook de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering die per 1 Juli a.s. in werking zal treden is mede een punt van behandeling geweest. Wanneer niet alsnog bepaalde door ons gewenste wijzigingen aan gebracht worden, dan wordt deze wet aldus spr. een ramp voor de landbouw. Verder zijn nog besprekingen gevoerd inzake de vergoeding van geleden oorlogs- en bezettings- schade, aangaande electrificatie en aansluiting op de waterleiding van onze bedrijven. Er is met N. S. gesproken over de onkruidbestrijding op de spoorbaan, er is overleg geweest over de water verontreiniging door de vlasindustrie en de auto verzekering van de Z.L.M. is bij de afdeling in studie geweest. Tot slot noemde spreker nog de bestuursactiviteit inzake de algemene zomerver gadering van de Z.L.M. en de daaraan verbonden tentoonstelling die dit jaar in Axel zullen worden gehouden. Hierover zijn heel wat woorden ge vallen en het is zeker niet zonder strijd bereikt, dat dit jaarlijkse festijn ditmaal te Axel zal ge houden worden. De voorzitter bracht hierbij ook hulde aan de zustcr-afdelingen van Zaamslag, Ter neuzen en Hoek, voor de sportiviteit die deze debatten heeft gekenmerkt. Sprekende over de bedrijfsresultaten over 1951 verklaarde de heer W. Koster dat de oogstresul- taten in 1951 nog zijn meegevallen, gezien het natte voorjaar en de natte zomer, alhoewel de opbrengst ver ten achter blijft bij 1949 en 1950, speciaal wat de bieten betreft. Hij achtte het zeer de vraag of de door de regering gewenste uitbreiding van het bietenareaal bereikt zal wor den. De aardappelen hebben vooral op de minder doorlatende gronden veel van het vocht te lij den gehad. De opbrengst van granen en peul vruchten was behoorlijk te noemen. Koolzaad is als gewas aan het uitsterven, terwijl ook het blauwmaanzaad een te geringe opbrengst geeft. Karwei heeft goed voldaan, alhoewel de afzet mogelijkheden zeer beperkt zijn. Vlas is een luc ratieve teelt geweest, jammer dat de prijzen hier van lelijk aan het afzakken zijn. Ten slotte wijdde spr. nog enige aandacht aan het regeringsbeleid inzake de landbouw. Met alle waardering voor hetgeen gedaan wordt betreurde hij het dat de landbouwpolitiek nog steeds op korte termijn wordt gebaseerd. De regering onder scheidt daarbij drie groepen producten, n.l. ten eerste producten waarvan de voortbrenging als ai- gemeen noodzakelijk moet worden gewaarborgd (tarwe, suikerbieten, consumptiemelk) en waarvoor de kostprijs plus 20 pet. ondernemersloon wordt gegarandeerd, ten tweede de producten die mede tot de basis van het bedrijf gerekend moeten wor den (voedergranen, vlees, aardappelen) en waar voor de regering de kale kostprijs garandeert en ten derde de producten waarvoor geen prijsrege ling bestaat (vlas, peulvruchten en diverse tuin bouwproducten). Het gevaar is niet denkbeeldig dat de beide eerste groepen steeds kleiner zullen worden, waar bij de derde groter zal worden. Dit zou zeker in de eerste na-oorlogse jaren niet onvoordelig zijn geweest, maar men dient wel te bedenken dat het getij thans aan het keren is. Ook op het gebied der bedrijfsorganisatie staan grote dingen te gebeuren de publieke bedrijfs organisatie waaronder het landbouwschap zijn in wording. Spr. hoopte op spoed, opdat de bevoegd heid van het landbouwschap zo groot mogelijk zal zijn. Na dit uitvoerig overzicht, dat wij hier slechts verkort hebben kunnen weergeven, besloot de voor zitter zijn openingsrede met een opwekking ook in het komende jaar zijn beste krachten te geven aan de organisatie, opdat deze de belangen der leden zo goed mogelijk zal kunnen dienen. De notulen der vorige vergadering werden z.h.s. goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken deed de secretaris mededeling van een schrijven inzake een inventaris-wedstrijd welke gehouden zal worden ter gelegenheid van dc landbouwtentoonstelling en waarbij de meest geschikte bedrijfsinventarissen uit de kring op de tentoonstelling zullen worden geëxposeerd. Deze wedstrijd is zo ingericht dat zo wel voor bedrijven met oudere als met moderne werktuigen en zowel voor paarden als op mecha nische kracht ingestelde bedrijven de kansen gelijk liggen. Nadere bijzonderheden kon de secretaris aan belangstellenden verstrekken. De heer M. van Fraaijenhove rapporteerde na mens de financiële commissie dat de bescheiden in orde waren bevonden. Uit het jaarverslag Van de secretaris-penning meester, de heer Iz. de FeijterWzn., bleek, dat de inkomsten in 1951 f 3082,69 hadden bedragen en de uitgaven f 2931,zodat dit jaar met een batig saldo van f 151,69 sloot. D? heer P. B. van Hoeve werd met 34 stemmen als bestuurslid herkozen. Voor de kring Axel van de Z.L.M. werden de heren W. Koster en Adr. Scheele met resp. 38 en 31 stemmen herkozen, terwijl als hun plaatsvervangers werden herbe noemd W L. den Hamer en Iz. de Feijter Wzn. Als afgevaardigden naar de Z.L.M.-vergaderingen werden de heren A. Scheele, W. den Hamer en Iz. de Feijter-de Mul bij acclamatie herbenoemd. Op voorstel van het bestuur werd besloten als aldeling een bedrag van f 50 bij te dragen aan de deze zomer alhier te organiseren landbouwtentoon stelling. De heer M. IJsebaert verklaarde dit be drag te gering te vinden, waarmede enkele leden instemden, doch na enige discussie werd alsnog het bestuursvoorstel z.h.s. aangenomen. De afdelingscontributic en het salaris van de secretaris-penningmeester werden overeenkomstig de bedragen voor 1951 vastgesteld. Als volgende punt kwam het rapport van de vraagpuntencommissie ter sprake. Als rapporteur fungeerde de heer J. K. de Putter, die uitvoerig de vragen, betrekking hebbende op het Land bouwblad en op de wijze van ploegen beantwoord de en toelichtte, waarbij de aanwezigen hun be langstelling lieten blijken door op verschillende punten nog een aanvullende vraag te stellen of een andere mening ten beste te geven. REDE VAN Mr. SCHLINGEMANN. ,Na dit interessante punt gaf de voorzitter he. woord aan dc algemeen secretaris van de Z.L.M., mr, Schlingemann, die enkele actuele problemen behandelde. Als hooidprobleem bracht spr. let vcevoederprobleem naar voren. Ook al hebben wij als akkerbouwers hierbij niet zo'n groot di rect belang, men dient toch in te zien, dat deze vraagstukken .indirect ook voor on9 van grote betekenis zijn. Voor 1952 heeft Nederland nog vol doende voedergranen kunnen aankopen en kan het 'op zijn voorraden interen. Voor 1953 ziet het er evenwel somber uit en zal d ie'binnenlandse pro ductie sterk moeten worden opgevoerd. Ook de oude tegenstelling tussen akkerbouw en 'veehouderijl leeft hierdoor weer op en de vee houders verwijten ons dat wij van hun ellende profiteren door de hoge prijzen die zij voot de binnenlandse veevoeders moeten betalen. Zij pleiten voor een vergoeding van 20 pet. boven de kostprijs, waarmede wij dan dezelfde opbrengst krijgen die zij voor hun eigen producten ont vangen, Vooralsnog zal dit niet gebeuren maar het gevaar is zeker niet denkbeeldig, dat ons in de toekomst dergelijke maatregelen te wachten staan. Spr. wees verder op de moeilijkheid om op basis van de markt te verbouwen. Vorig jaar gingen onze peulvruchten vlot weg naar Enge land, doch dit land heeft thans de invoer stop gezet. Daarentegen is thans de uitvoer naar Duits land weer vrij, terwijl die vorig jaar nihil was. Spr. schetste het verband tussen onze producten, de internationale politiek en dc E.B.U. Aan het slot wekte spr. allen op om een voor zichtige bedrijfspolitiek te voeren en was van mening dat de huidige toestand met een redelijke bestaanszekerheid te verkiezen is boven een vol komen vrije inarkt met alle risico's die er aan verbonden zijn. Mr. Schlingemann wekte ook spe ciaal de jongeren op om in deze vrij goede jaren zoveel mogelijk te reserveren en ook de achter stallige belastingen niet te vergeten. Men moei er terdege rekening mee houden, dat er ook an dere slechtere jaren kunnen komen. De voorzitter dankte mr. Schlingemann voor zijn uiteenzetting en gaf vervolgens gelegenheid tot de rondvraag, waarbij nog enkele door de spr. aangeroerde punten aan een diepere be schouwing werden onderworpen en ook andere problemen op deskundige wijze werden beant woord. Tot slot volgde daarna een inleiding van de Rijkslandbouwconsulent ir. 'P. R. Bouman. REDE VAN Ir P. R. BOUMAN. Deze spreker zal niet overgaan tot het ontlede: of bespreken van het veelbesproken „ijzeren bouw plan" van de heer Dom uit Noord-Beveland, maai wil alvorens tot zijn onderwerp te komen eves herinneren aan de toestand van honderd jaar geleden, waarover hem betrouwbare cijfers ten dienste staan, ondanks het verschil dat vooral toen tussen Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen bestond. De teelt van tarwe, gerst en grasland vormden toen de hoofdbron van bestaan in de landbouw in deze streek, 10«/o van de grond bleef braak liggen. Meekrap verdween geheel (kool zaad tijdelijk), erwten en aardappelen kwamen in de plaats hiervan, terwijl na 1860 de bietencultuur opkwam. Van de voedergewassen noemt spr. de rode klaver als van betekenis zijnde. Omstreek! 1900 voerden tarwe, gerst en suikerbieten de boven toon en ofschoon met wisseling en een periode van bijzonder veel bietenverbouw (van 1920 tol 1930) is deze verhouding tot heden zo gebleven, waarnaast in de vierde plaats aardappelen, stam- bonen en erwten kwamen. Geconcludeerd moet worden dat Noord-Zeeland een intensieve, het Zuiden, dus Z.-Vlaanderen, een extensieve cultuur heeft, blijkende uit het feit, dat West-Z.-Vlaanderen op iedere 13 H.A één arbeider heeft, Oost Z-Vlaanderen op 91/2 H.A. en Noord-Beveland op 6 H.A. één arbeider. Spr. behandelt in dit verband de mechanische, alsmede vaak ongemotiveerde critiek o.a. onder vonden bij de malsteelt, die nu toepassing vindt bij degenen die deze eerst niet au serieux namen. Hij beschikt nog over andere ervaringen en wijst b.v. op de keurige verpakking van suiker, uien. peulvruchten en alle soorten fruit in Amerika, tegenover ons1. Zeeuwsch-Vlaanderen zal met an dere streken de concurrentie moeten voeren c» aandurven en spr. twijfelt niet dat coöperatie en handel een goede productie in de hand zullen werken in aller belang. Na deze bespreking van de streek als gchea komt hij tot een bouwplan voor de afzonderlijke bedrijven. Ook bij deze gelegenheid bespreekt hij de onrust die het maatschappelijk bestel tot een „mallemolen" maakt. Voor de bedrijfsrust zal een met deskundige voorlichting geregelde vrucht opvolging leiden tot bereiking van het hoogst mogelijke rendement, op de economisch en so ciaal meest verantwoorde wijze. Als voorbeeld be spreekt hij tot in de finesses een uit het westelijk deel afkomstig bouwplan, waarin naar zijn mening een degelijk schema aanwezig is, dat ter navolging kan strekken1. Hij wijst o.a. nog op de teelt van hakvruchten, die als gevolg een grotere opbrengst hebben. Een goed bouwplan moet voldoende ge legenheid geven tot groenbemesting en vrucht baarheid. Zij die de meeste kosten aan de vrucht baarheid van de bodem besteedden, verkregen ook de beste opbrengsten. Achtereenvolgens worden nog de ondermijning van de bodemgezondheid door bieten-aaltje e.d. besproken. Een gerichte vruchtopvolging moet met de uit roeiing van ziekte en onkruid gelijke tred houden tSpr. bracht verder tal van cijfers onder de aan dacht der vergadering omtrent de onkosten per H.A. van de diverse hoofdgewassen. Een uitvoerige gedachtenwisseling had nog plaats en aan het slot van zijn leerzame causerie werd Ir. ^Bouman door de voorzitter dank gebracht voor zijn gedegen en goed gedocumenteerd betoog over een met de dag meer in het middelpunt der be langstelling komend onderwerp. Daarop sloot de heer Koster deze zeer belangrijke vergadering, die ruim vier uur had geduurd.

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 2