ELSC COURANT „De derde weg De nacht van »De Zwarte Hand« ■hl elke dag KING M Koningsdrama's III a NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM si 1 elke dag fit de fatale nacht de slachtoffers. SPORTNIEUWS. bekendmakingen. imatische n de weg. >k tot plaag F ranke ring bij Abonnement Axel. ZATERDAG 16 FEBRUARI 1952 66e JAARGANG No. 39 «Donnementi- prijs, Losse nummert Kwartaal abonnement Axel binnen de kom Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlé 11. Buitenland fl. Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Advert ei-tiên tiu^/.imum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Een aantal 1 andgenoten heeft een manifest ge ril hl tot h.-t Nederlandse volk, dat in het tijd schrift „De Nieuwe Stem" is gepubliceerd. Het maar wij haten ze niet. Het Russische volk heeft tot dusver nooit iets op zijn geweten gehad ten aanzien can Nederland mogendheden gevraagd wordt, mag niet zo groot zijn, dat zij er economisch aan te gronde gaan. Daarom behoren de regeringen der kleine mo gendheden te streven naar een beperking harer bewapeningslasten, wanneer die verder gaan dan dc bevolkine kan nnhrcnffnn Wil wi 11I i:l!t ii i r Wet is in die tijd een onsterfelijke eer voor deze streken geweest, dat er iemand opstond als V or- sterman van Oyen uit Aardenburg, die de eerste stoot gaf tot de oprichting van een boeren-orga- nisatie. Spr. komt nu tot de kern van zijn onderwerp „De coöperatieve aan- en verkoop van vee' De coöperatieve aan- en verkoop van vee is eerst ontstaan gedurende de eerste wereldoorlog, toen vooral omstreeks 1915 vanuit Nederland vee en vlees tegen enorme prijzen werden geëxporteerd. In Friesland werd toen in deze richting de eerste stoot gegeven. Onder auspiciën van de Friese Mij van Landbouw werd te Akkrum een coöperatie opgericht die met 129 leden begon en alras tot een duizendtal uitgroeide en o.a. een abattoir stichtte. Ofschoon ook toen het pad niet over rozen liep, heeft Friesland enorm van de avances op dit gebied geprofiteerd en spreker gaf verder een beeld van de voortgaande ontwikkeling in ons land die zich ook tot het zuiden uitstrekte. Spr. kwam daarna meer tot de provinciale toe stand en schetste de betekenis van de melkpro ductie in Zeeland met zijn 23.000 melkkoeien, die f 15 millioen opbrengen, die men het best kan stellen tegenover een graan-opbrengst van f 17 millioen en een suikerbietenopbrengst van f 35 millioen om haar gewicht als bron van in komsten af te leiden. Spr. gal vervolgens een uiteenzetting van de manier van werken op ad ministratief gebied en hoopte dat de coöperatie ook op dit terrein door middel van de „Zecova zal komen tot een machtspositie, waartoe hij ten slotte een bedrijfspolitiek op lange termijn be pleitte, die zou leiden tot volledige emancipatie'. Na beantwoording van verschillende vragen werd deze zeer belangwekkende vergadering die meer dan vier uur had geduurd, door de voorzitter gesloten. VERGADERING „ONDERLINGE SAMEN WERKING" TE SASSING. Ten huize van de heer C. P. van Doeselaar hield de varkenshoudersvereniging „Onderlinge Samen werking" te Sassing een llink bezochte jaarver gadering, onder leiding van de heer P. de Feijter— Deij, als voorzitter. De heer F. C. IJsebaert, secretaris der vereni ging, deelde mede, dat de vereniging momenteel 37 leden telt en 6 donateurs, terwijl de penning meester de heer L. Hamelink een nadelig saldo van 1 124,29 moest constateren. De contributie werd in verband hiermede verhoogd van f 1,50 tot f 7,50 per jaar. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan was dit jaar aan elk der leden een taart aangeboden. De heer de Feijter werd als voorzitter her kozen, terwijl in de plaats van de heer C. Rooze tot bestuurslid werd gekozen de heer J. Janscn- Simons. Bij verlies \an een varken zal 850/0 worden uitgekeerd. VIJFTIGJARIG BESTAAN „EENDRACHT MAAKT MACHT". Vrijdag vierde de varkenshoudersvereniging „Een dracht maakt macht" te Spui haar 50-jarig be staan, waaraan vanzelfsprekend een gezellige avond was verbonden. In het versierde schoolgebouw heette de voor zitter de heer C. Witte de aanwezigen hartelijk welkom en memoreerde de oprichting der ver eniging, nu 50 jaar geleden. De secretaris, de heer F. Bakker droeg een ge dicht voor, waarin het wel en wee der vereniging te berde werd gebracht, terwijl de penningmeester de heer P. van Fraayenhove een batig saldo van f 2174,35 aankondigde. De vereniging telt thans 116 leden, één erelid en vier donateurs. De familie de Pooter bracht enige zangnummers ten gehore, gevolg door een spraakwaterval, ter wijl „Accordeola" voor een welkome muzikale afwisseling zorgde. Door afgevaardigden van zusterverenigingen wer den gelukwensen aangeboden, vergezeld van fraaie geschenken. Een gehouden verloting, met als hoofdprijs een levende big vond een goed onthaal. Alexander I Obrenovitsj, koning van Servië, re geerde als dictator en verbitterde staatslieden en officieren tegen zich. In de nacht van 10 op 11 Juni 1903 kwam de opgekropte haat tot een uit barsting en werd Alexander met zijn gemalin Draga in het Koninklijk paleis te Belgrado door de saam gezworen officieren van het genootschap „De Zwarte Hand" vermoord. Alexander Obrenovitsj, koning van Servie, is een 'man met een harde kop. Zo letterlijk als fi- guurlijk, want later blijkt dat zijn schedel twee maal zo dik is als normaal. Hij heelt bij zijn kro ning de grondwet van Servië bezworen, maar die al spoedig aan de kant gezet, zijn ministerraad ontslagen en geheel naar. eigen goeddunken gere geerd. De kwade genius, die hem daartoe vooral heelt aangezet, is zijn vrouw, Draga Milanowitsj, een holdame van zijn moeder, op wie hij als jongen reeds verliefd was en met wie hij, eenmaal koning geworden, getrouwd is. Draga is een eerzuchtige intrigante en ontziet niets of niemand om haar doel te hereiken. Haar eigen zwager, kolonel Ma- sin, een hooggeplaatst stafofficier, heeft ze uit het leger gewerkt. Haar broeders maakten een fabelachtige promotie en lopen beide in generaals uniform rond, één en al opgeblazen aanmatiging. Dit zet vooral hij de officieren kwaad bloed. TEGEN OOSTENRIJK 1» Daarbij komt, dat het er naar uitziet dat uit dit huwelijk geen troonopvolger zal voortkomen. Draga blijft kinderlocs. Wel heeft ze bekend ge maakt, dat ze zich in gezegende omstandigheden bevindt, heeft ze zelfs een kinderkamer doen in richten, speelgoed gekocht.... maar ook dat is één van haar intrigues. Naarmate de tijd verstrijkt blijkt, dat het bericht een labeltje is en de Serven voelen zich beetgenomen. Maar vooral de buitenlandse politiek van de koning zet kwaad bloed. In Servië werkt krachtig de Russische propa ganda in de vorm van het Pan-Slav isme alle Slavische volkeren op de Balkan samen met Rus land voor het behoud van het Christendom en tegen de Islam. Dit ideaal is niet geheel vrij van politieke berekening, want Rusland heeft sinds eeuwen het oog op de Dardanellen en één der Czaren heeft eens gezegd, dat in Constantmope de huissleutel van Rusland ligt. Ruslands voornaamste opponent is Oostenrijk, dat ook op de Balkan versteviging van zijn positie zoekt en dat doel vooral ten koste van Servië denkt te bereiken. Terwijl de officieren bijna zon der uitzondering pro-Russisch zijn, verwacht de koning alle heil van toenadering tot Oostenrijk. En iedere speldeprik, iedere belediging, iedere grondwet schendende daad van Alexander en Dra ga doet de koortsthermometer oplopen. In de avond van de 10e Juni zijn de officieren die zich verenigd hebben in de geheime organi satie „De Zwarte Hand" in het Casino bijeen. Ze drinken zich moed in. Ze weten wat te ge beuren staat. In hun midden bevindt zich een luitenant van de genie, die behoedzaam tast naar de dynamictpatronen onder zijn mantel. En wan neer het middernachtelijk uur geslagen heeft, geeft de leider, kolonel Dimitryevitsj, het signaal. Door de stille straten gaan de halfdronken offi cieren als schimmen in de richting van het pa leis, dat daar stil en duister ligt midden ,.u het park. In de verte klinkt de dreunende stap van soldaten.... het zijn de regimenten, aange voerd door officieren die mee in het complot zijn en die straks de orde in de stad zullen moeten handhaven. Het hek van de paleistuin staat, vol gens afspraak open, In het paleis raken de samen zweerders in de war, schieten één van hun eigen mensen neer. Er wordt teruggeschoten, Dimitrye vitsj tuimelt ernstig gewond van de trap, gor dijnen vatten vlam, een begin van brand breekt uit. De samenzweerders verliezen alle zelfbeheersing, vrezen dat hun plan is verraden, stormen door de gangen en zalen, schietend en schreeuwend: Waar is de koning V Alexander en Draga zijn wakker geworden door het lawaai en weten ogenblikkelijk dat het om hun leven gaat. In nachtgewaad verbergen ze zich in een kabinet. Ze horen de schoten en het geschreeuw van de samenzweerders. Dan wordt het stil. De stem van een adjudant klinkt en verzoekt hun naar buiten te komen. De koning stelt lijfsbehoud als voorwaarde. Het wordt hem toegezegd. Dan opent hij aarzelend de deur. De officieren zien hem staan in zijn lange witte nachthemd, het kaarslicht flikkert op zijn kale schedel, de koningin heeft zich tegen hem aan geklemd. Dan knalt een schot en Draga zinkt ineen. Nu is er geen houden meer aan. Als krank zinnigen werpen de samenzweerders zich op het koningspaar, schieten, slaan en steken. Overdekt met wonden worden de lijken ten slotte uit het venster gesmeten, waar ze tot de volgende mor gen op het gras blijven liggen, ten aanschouwe van de verbijsterde burgerij. De zolang opge kropte haat heelt zich op verschrikkelijke wijze baan gebroken 1 LEVE DE KONING. Inmiddels zijn enkele der samenzweerders in allerijl naar het nabij de stad gelegen legerkamp gereden, hebben de koningsgetrouwe officieren ge dood of gevangen genomen en nemen de troepen de 'eed van trouw af op de nieuwe koning, Peter Karageorgevitsj. Enkele dagen later doet de nieuwe vorst, wiens geslacht sinds eeuwen in bloedvcete leeft met dat van de Obrenovitsjen, op een wit paard zijn in trede in Belgrado. Van de handen der ollicieren, die dc slippen van zijn hermelijnen mantel dragen, is het bloed gewassen en zij schamen zich niet voor hun gewelddaad. De moord op Alexander en Draga vormt het voorspel van het drama dat 11 jaar later zal uit barsten, want nu Alexander uit de weg is geruimd en Peter regeert, weet Oostenrijk in het kleine, verbeten Servië zijn tegenstander. En in 1914 gaat Wenen met die tegenstander afrekenen 1 (Nadruk verboden) ^K. Tafeltennis. Vrijdag speelde het herenteam van de tafel tennisclub C.N.A. uit Sluiskil een wedstrijd tegen Schorrebloem II uit Cadzand. Cadzand won deze ontmoeting met 82. COLLECTE „KLOKKEN VOOR AMERIKA" De burgemeester van Axel maakt bekend, dat op Zaterdag 16 Februari a.s in dc gemeente een collecte zal worden gehouden ten bate van de lan delijke actie voor het aanbieden van een car- rillon aan de Verenigde Staten van Amerika. Deze actie beoogt de dankbaarheid van ons Nederlandse volk tot uiting te brengen in de vorm van een carrillon voor alles wat het Ame rikaanse volk voor onze bevrijding en daarna heeft gedaan. Het is de bedoeling dat II. M. de Koningin bij haar bezoek aan Amerika in April a.s. dit ge schenk namens ons volk zal aanbieden. Van overheidswege wordt deze geldinzameling aanbevolen, opdat de Stem van Nederland dage lijks hoorbaar zal zijn in Washington, het hart van Amerika. Op die dag zal er in de kom ook een speldje worden verkocht. Zij die alsnog willen medewerken om te col lecteren of speldjes willen verkopen en zich nog niet hebben aangemeld, kunnen zich daarvoor nog opgeven ter gemeente-secretarie voor a.s. Don derdag. Axel, 12 Februari 1952. De Burgemeester van Axel, Van Oeveren. lig zelfbeheersing. Nogmaals, ke mening en wij laten het over om zich te tooien zoals begrijpt dat deze vraag dus ragenrubriek geschikt was. u mij helpen aan het aires toe te treden tot het Vrou- t zich wenden tot het adres n, 's-Gravenhage. kan een huurder de huur at de verhuurder het recht zetten en waar moet ik mij Hoe te handelen met iemand ee maanden huurschuld heelt an beslag op zijn loon laten t zich tot een deurwaarder le debiteur enige dagen res- bij niet-betaling een bevel le kantonrechter worden ge- is mogelijk. uiseigenaar weigert de huur intvangen, omdat hij mij uit in. Kan hij deze huur weer altijd gedekt door de huur te laten aanbieden. In ieder jrschuldigd zolang u in het een mijner arbeiders een een krijgt om daarmede zijn bij krijgt een ongeluk, voor 1 Het personeel is bij on- jn verzekerd. werknemer tijdens het ge en wagen niet in uw dienst eentuelc schade betalen. Zuid-Alrika in dienst als ika heeft geen dienstplicht. nijn lederen laarzen dringt door, hoewel de schoen- n heeft gehad. Weet u er Joe moet ik mijn teddybeer bewaren :n flesje, half gevuld met gesneden witte parafine en plossing bestrijkt men het alle naden, totdat de vloei gen wordt. 2. Het aller- eoon in de kast te hangen schouders en geregeld na- an te bevelen. bij de pakken neerzitten? ts! De zes minerale zouten v bloedzuiverende organen, ieren en ingewanden, juist e energie, nodig om alle dsoinloop te ontwikkelen, mrdt dat pijnverwekkende verheden zich gaan vast- irden van Uw pijn en on vele tienduizenden lijders over de hele wereld uit- rlichting van Uw pijn op (Ingezonden mededeling)

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 3