KOREJ een Minderjai Axel I -1 AMERIKAANSE PRIJZEN „De coöperaties „De coöperaties Het Ca Laat de molen nü maar draaien VISSER-KOOLE's Swaggers, Mantels, Japonnen, Mantelpakjes Kamgaren Rokken en Milfleur Blouses DE GROOTSTE SENSATIE VAN 1952 (V Bezoek Landbc Maandag 11 in ..HE Spreker J. M. i P. J. E Telefoon 99 Zaterdag 9 Febri Zondag 10 Febn brengen wij het rol in het Korea; met Lou Mc. Cr Stewart. De ma om met de wape gen het onrecht, hem mag missen Zondag 10 en W< brengen wij U d met Jean Simm meisje met een vt litie en dat betek Ier rijk aan spanni dramatische, aang Aa AXEL III aar Entree f 0,50; Kind Tijdens de wedstrijd Jeugdwerk. Iedereen spreekt er over. Iedereen profiteert er van. VOLOP nieuwe VOORJAARSMODELLEN UIT ONZE OMGEVING. AXEL &7 Eén vingerdruk verander» (1) zwart in (2) rood of (3) blauw of (4) groen. Super Norma 4-kleurenpotlood werk» volautomatisch. Stoer geconstrueerd KLOKKEN VOOR AMERIKA: Maandagavond vond op het gemeentehuis een bijeenkomst plaats om ook alhier een inzameling voor dit sympathieke doel voor te bereiden Toen de heer Franeke die wegens ongesteld- h 'id van de burgemeester deze bijeenkomst leidde, een welkomstwoord sprak, was de opkomst helaas slechts gering. Spr. sprak hierover zijn teleur stelling uit en was van mening, dat gezien de vele verenigingen en organisaties hier ter plaatse zeker een grotere opkomst verwacht had kunnen worden, waardoor de gehele bevolking vertegen woordigd zou zijn geweest. De heer Franeke gaf vervolgens een uiteen zetting over het doel van dit comité Al zijn wij niet rechtstreeks door Amerika bevrijd, wij dienen er toch wel degelijk van overtuigd te zijn dat de financiële en materiële steun van Amerika zeer belangrijk is geweest en zonder deze steun onze bevrijding wellicht tot de onmogelijkheden zou hebben behoord. Ook na de oorlog heeft Amerika veel gedaan voor de economische weder opbouw van Europa ;n ook van Nederland. Enkele vooraanstaande personen in den lande zijn daarom op het denkbeeld gekomen een blij vend symbool van onze dankbaarheid aan te bieden. Men heeft hiervoor een bij uitstek Nederlands product gekozen, n.l. een carrillon. Al vindt men ook elders in Europa klokkenspelen, vrijwel nergens zijn deze zo algemeen verbreid als in Nederland, terwijl ook een groot deel van de Europese klokkengieterijen zich in Nederland be vindt. Bovendien en dit is wel bijzonder aan trekkelijk Amerika, het land waar alles is en alles kan, kent geen klokkespelen en bezit deze niet, zodat dit Nederlandse geschenk iets geheel nieuws voor de U.S.A. zal betekenen en zeker een originele vorm is om de dankbaarheid van het Nederlandse volk aan het Amerikaanse te ver tolken. Zoals bekend zal het klokkenspel symbolisch worden overgedragen, tijdens het officiële bezoek dat H. M. Koningin Juliana dit voorjaar aan de Verenigde Staten zal brengen. H. M. zal dan het kleinste klokje, dat al gegoten is, overhandigen. Na de uiteenzetting van de heer Franeke ver klaarden alle aanwezigen zich bereid hun steun te verlenen aan deze actie en ieder in eigen kring zorg te willen dragen voor het aanwerven van collectanten opdat dc a.s. Zaterdag in het gehele land te houden collecte ook te Axel zal kunnen worden gehouden Tevens zal op die dag een speldjcsvcrkoop op straat worden gehouden. Laat een ieder al is het slechts met een gering bedrag a.s. Zaterdag tonen, dat hij het oorlogsleed nog niet vergeten is en ook nu nog zijn dank wil uiten aan onze machtigste bond genoot in de tweede wereldoorlog. Degenen die nog daadwerkelijk mede willen werken aan het welslagen van deze inzameling verwijzen wij naar de officiële bekendmaking hierover elders in dit nummer. OUDERAVOND O. L. SCHOOL. Onder flinke belangstelling werd Vrijdagavond in de Openbare Lagere School alhier een ouder avond gehouden. Aanwezig waren de loco-burgemeester, de heer P. J. van Bendegem, de gemeentesecretaris de heer Maris, het onderwijzend personeel, de oudercom missie en vele ouders van leerlingen. Na het welkomstwoord van de voorzitter de heer W. E. I. de Jager, wijdde deze woorden van waardering aan wijlen mevrouw J. Schieman-van Splunder, die tot het einde van haar leven zich een warm voorstandster van het openbaar onder wijs heeft betoond. Tot voorzitter werd gekozen de heer W. Die- leman. De heer dc Jager was niet meer Iher kiesbaar, daar hij geen schoolgaande kinderen meer heeft. Na het verslag van de secretaris, de heer Jac. de Fouw, volgde het financiëel overzicht van de p enningmeesteresse, mevrouw D. Swets-Gilijamse, waaruit een batig saldo van f 176,53 bleek. De heer J. Blok, hoofd der school, gaf vervol gens een uiteenzetting over het vaststellen van de rapportcijfers. Het vak handenarbeid, waarmede vorig jaar werd begonnen, schetste spreker als stimulerend voor de technische vaardigheid der leerlingen. Het bevordert concentratie en scheppingsdrang. Spreker deelde mede, dat ook dit jaar weer een schooluitvoering op het programma staat en dankte het gemeentebestuur voor zijn steun aan d; Openbare School verleend. Namens het gemeentebestuur sprak de heer van Bendegem een waarderend woord tot de ouder commissie. Hij prees de goede samenwerking en hoopte op een toenemende bloei van de Openbare School, die steeds bij B. en W. een open oor zal vinden in geval van moeilijkheden. Nu volgde de behandeling van het taalonderwijs in de opeenvolgende klassen. In de pauze werd gelegenheid gegeven om het werk der leerlingen te bezichtigen en verhoogde het gebruik van een kopje thee met versnapering de gezelligheid. Na de pauze volgde een interessante lezing met lichtbeelden door de heer A. H. van der Lee, tand arts alhier, over „Doel en uitvoering der school- tandverzorging." Spr. constateerde dat 80°/o der schoolgaande kinderen is verzekerd, 84 van de 150 kinderen bezoeken geregeld de tandarts, de rest blijft meestal door nalatigheid achter. Vorig jaar is met klasse écn de schooltand- verzorging aangevangen, die geleidelijk zal wor den uitgebreid. Dp controle geschiedt tweemaal per jaar. Verschillende vragen werden door de heer van der Lee welwillend beantwoord. Nadat de heer Blok dank had gebracht aan de aftredende voorzitter voor het vele door hem in het belang van de Openbare School verrichte werk sloot de heer de Jager met dank voor de waar derende woorden deze gezellige en leerzame avond. VIER AXELSE KINDEREN NAAR HET BIO - VACANTIE - OORD. Het is wel overbodig om onze lezers en spe ciaal de geregelde bioscoopbezoekers onder hen te vertellen wat vcor een instelling de Stichting „Bio-Vacantie-oord" is en welk doel door deze Stichting wordt nagestrecf 1. Dit is genoeg be kend uit de filmpjes hiervan, die regelmatig twee maal per jaar ook in „Het Centrum" alhier wor den vertoond en waarbij evenals in alle Neder landse bioscopen voor het zwakke kind wordt gecollecteerd. Door de vrijgevigheid van het bioscoop bezoe kende publiek konden ook reeds verscheidene kin deren uit onze gemeente voor een verblijf van zes weken naar het Bio-Y.acantie-oord „Russen duin" te Bergen aan Zee worden uitgezonden om aldaar nieuwe krachten en nieuwe levensvreugde op te doen. Naar wij van onze plaatselijke bioscoop-exploi tant vernamen zullen morgen weer vier zwakke en behoeftige Axelse kinderen naar dit ideale vacantie-oord vertrekken. Deze kinderen wor den daarvoor aangewezen door de huisartsen, de schoolarts of de kinderarts, terwijl deze kinder uitzendingen plaats vinden onder de hoede van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings oorden en Vacantiekolonies, afdeling Axel. Wij twijfelen er niet aan of ook deze stadge- nootjes zullen over zes weken gesterkt en vol nieuwe energie in onze gemeente terugkeren. LEDENVERGADERING „G. O. A." Vrijdag hield de hengelsportvereniging „G.O.A.' alhier, onder voorzitterschap van de heer J. Wijna in haar clublokaal ten huize van de heer Ëm. Pieters een drukbezochte vergadering. In zijn jaarverslag constateerde de secretaris, de heer W. Wolters, dat het aantal leden ,in Axel thans 122 bedraagt, benevens 79 leden buiten de gemeente en 78 adspiranten. Wel een bewijs, dat de hengelsport zich in een flinke belang stelling mag verheugen. Ter nagedachtenis van het onlangs overleden lid, de heer H. Zegers werd een minuut stilte betracht. De vereniging beschikt momenteel over een ta melijke uitgestrektheid viswater, door het pachten van de Buthkreek en de Bosse Kreek, terwijl aan de Grote Kreek ook nog 75 meter meer wordt vrijgegeven. Binnenkort hoopt men nog het jaarfeest te or ganiseren, voor de leden en hun huisgenoten. KONIJNEN PLUIMVEEVERENIGING „TER VERBETERING". Zaterdag hield de bovengenoemde vereniging haar jaarvergadering, die wegens ziekte van de voorzitter onder leiding stond van de heer C. I. Provoost. Nadat de secretaris, de heer A. van Loenen, o.m. verslag had uitgebracht over de 25c Kerst tentoonstelling, vo51gde het verslag van de pen ningmeester, de heer J. van Drongelen, waaruit bleek, dat een batig saldo aanwezig was van f 115,44. De inkomsten en uitgaven bedroegen respectievelijk f 918,22 en f 802,78. Het aantal leden steeg in het afgelopen jaar van 72 tot 83. De aftredende bestuursleden P. Ramondt te Sas van Gent, M. W. Verhelst en J. van 'Dron gelen te Axel werden herkozen. Als tatouëerder van de konijnen werd benoemd de heer Jac. Dhert te Koewacht en als bode de heer Joh. den Beer alhier. Met een woord van dank aan de pers en aan de schenkers van de prijzen voor de tentoon stelling, besloot de voorzitter deze geanimeerde v ergadering. NAAR INTENSIEVERE COÖPERATIE IN DE LANDBOUW. Maandagavond had op de bovenzaal van „Het Centrum" een drukbezochte vergadering plaats die in het teken stond van het in de landbouw op allerlei terrein merkbare streven om steeds krach tiger en intenser de in- en aankopen voor het gehele agrarische bedrijf coöperatief te regelen. Deze bijeenkomst stond onder leiding van baron Collot d'Escury uit Kloosterzands, die na de aan wezigen te hebben verwelkomd wees op het grote belang voor het agrarisch element der bevolking dat axleeen is in de verdere ontwikkeline der Lajudbouwcoöt>?r:4ie. In het kort schetste hij de bestaande vormen die zowat het gehele landbouw- verenigingsleven in economisch opzicht omvatten zoals de boerenleenbanken, de aankoopverenigingen van allerlei bedrijfsbenodigdheden, zoals kunst mest, veevoeder, zaaizaad, pootgoed, landbouw machines enz.. Verder suiker en zuivel, industrie en veilingwezen en dergelijke. Wie zou de grote waarde van al deze instellingen langer durven ontkennen Het is ondenkbaar dat men zonder dit in onze tijd tot een rendabele opbrengst zou komen en in het licht daarvan achtte spr. het een voorrecht hier in deze vergadering een twee tal sprekers een voor de landbouwers belangrijk onderwerp te horen toelichten. Spr. verwelkomde naast de aanwezigen in het bijzonder de heren Bommel van Vloten en Bom en gaf daarna het woord aan eerstgenoemde. In verband met de omvang dezer zeer gedo cumenteerde rede, die uitsluitend handelde over „De coöperatieve suikerproductie" zullen wij ech ter met het oog op de plaatsruimte allereerst de rede van de heer P. J. Bom releveren. Deze had plaats nadat de aanwezigen 'in '^de pauze een ponsumptie was aangeboden, waarna een bijzonder interessante film vertoond werd die de runderhorzelbestrijding in beeld bracht. De geweldige deprimerende invloed die de run derhorzel op het vee heeft is maar al te verklaar baar als men, zoals in deze film aanschouwelijk ziet voorgesteld hoe zij zich in groten getale onder de huid van het vee weten te dringen, doch zich verder ook verspreiden door het ganse lichaam. Deze rolprent legde ten slotte het accent op een efficiënte bestrijding met de voorgeschreven des infecterende middelen. Onmiddellijk hierna nam de heer Bom het woord en begon met de betekenis van de coöperatie voor de landbouw nog eens in het licht te stellen. Hoewel deze in niet minder dan 3000 vormen in onze samenleving aanwijsbaar is blijkt zij naar wezen en karakter éénzelfde doel na te streven. Hij grijpt terug naar de tijd van 1880 tot 1900 toen inzonderheid in de landbouw ellendige toe standen heersten. De levering van veevoeder en landbouwproducten door de handelaars geschiedde op basis van latere verrekening als het oogsttijd daar was. Het was tegen een woekerrente dat de boer op deze manier zaken moest doen en dat 100 kg. veevoeder met 50 kg. zand vermengd werd behoorde niet tot de zeldzaamheden.

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 2