„Met raad en daad" r I.VOROL GRIEP UIT ONZE OMGEVING. AXEL Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 47 ct. ZUIDDORPE Kwaliteit wint altijd! ingezonden stukken Nog maar goed veertig en al zo stram als een plank. Om nog niet te spreken van die Rheumatische Pijn... ter opwekking ter verkwikking PEPERMUNT BEKENDMAKINGEN. S. G. Ik heb een bclastingboekje voor aange nomen werk. Volgens de in dit boekje aanwezige tabel wordt bij elke betaling de belasting inge houden. Is de belasting nu betaald of kan ik nog een aanslag krijgen Antwoord s Uw werkgever, aan wie u het oe- lastingboekje hebt overhandigd, moet dat boekje geheel conform de daarin gestelde vragen beant woorden. De verschuldigde belasting, zoals die op bladzijde twee van dat boekje is te vinden, moet hij inhouden en noteren in dat boekje. ijzi- gingen door geboorten, huwelijk enz. moeten door de inspecteur worden aangebracht. Hebt u geen andere werkzaamheden dan krijgt u derhalve geen aanslagbiljetten meer toegezonden. Abonnó. Ik ben zelfstandig werkzaam. Mijn vrouw en ik plakken rentezegels. We hebben door- geplakt ook na beëindiging van de werkkring bij de patroon. Wanneer men nu in aantnerking komt voor een Drees-uitkering, vervallen dan de ge plakte zegels 2. Wat wordt uitgekeerd aan we duwe- en wezenrente Antwoord De zegels die u geplakt hebt of nog plakt zijn nooit weg. Naast uitkering van Drees komen geplakte zegels ook in aanmerking, doch voor rente-uitkering wordt met de vaststelling van de Drees-uitkering rekening gehouden met de uit te keren rente van dc geplakte zegels. 2. Dit is afhankelijk van het aantal geplakte zegels. Weetgraag. Is het waar dat men door adem halingsoefeningen energie en geestkracht kan be vorderen Ik lijd aan zenuwzwakte en lage bloed druk Zijn deze oefeningen schadelijk of bevor derlijk voor het herstel Het begin dezer oefe ningen is 8 seconden inademen, 8 seconden adem inhouden en 8 seconden uitademen. Dit gelei delijk opvoeren tot 28 seconden. Antwoord Zulk soort ademhalingsoefeningen worden inderdaad door sommigen aanbevolen en wel bij de meest verschillende toestanden. Het is zeker niet schadelijk om regelmatig diep in- en uit te ademen. Het inhouden van de adem is daarbij echter niet nodig en het is evenmin noodzakelijk de in- en uitademing een bepaald aantal seconden te laten duren. Deze dingen kun nen het beste naar omstandigheden worden ge regeld, b.v. zó dat de tijden voor de betreffende persoon het prettigst zijn. Wanneer deze adem halingsoefeningen enig nut willen afwerpen, die nen zij eigenlijk onder deskundige leiding vau een arts of van iemand die het diploma „heilgymnas tiek en massage" heeft, te geschieden. Doet u het toch op uw eigen houtje, let er dan op dat de lucht die wordt opgenomen vrij van stof, rook en andere ongerechtigheden is. W. dc 11. Ik heb een bergruimte die afgedekt ii met f'sbestgolfplatcn. Gedurende de herfst en winter heb ik veel last van doordruppen. Is er een middel om de platen van bovenop te be strijken V Antwoord Opnieuw teren is het beste wat u kunt doen. I L. K. Is er enige regelmaat ten opzichte van elkaar in de aantallen ogen, voorkomende op een dobbelsteen V Zo ja, is deze op de hele wereld gelijk Antwoord De ogen zijn zo aangebracht dat de som van de ogen op twee tegenover elkaar lig gende vlakken steeds zeven is. Zo staat 6 tegen over 1, 5 tegenover 2 en 3 tegenover 4. Er is geen reden te twijfelen aan de eenvormigheid van deze stenen over de gehele wereld. J. B. Uw zaak is wel degelijk voor geweest, maar blijkbaar heeft de rechter het aan de hand van het dossier niet nodig gevonden om uzelf op te roepen, u aldus het onaangename van het voorkomen in het openbaar besparend. Het von nis, hoe dit ook luidde is op de zitting uitge sproken en daarmede was uw zaak beëindigd. De betiteling van de door u genoemde persoon als oplichter is misschien niet zo voorbarig, sedert uit eigen verklaringen al gebleken was wat hij op zijn geweten had. R. Ik heb veel last van een grote boom welke anderhalve meter uit de scheiding met mijn buur man staat. Mag ik de boom laten rooien Zo niet, hoe moet ik dan handelen Antwoord De boom staat binnen een afstand van twee meter van uw erf en indien u daar werkelijk last van hebt, kunt u vorderen dat de boom wordt gerooid. U mag niet zo maar op uw eigen houtje te werk gaan. D. S. Tot welke instanties kan men zich wen den als men last heeft van radiostoringen, die ver moedelijk veroorzaakt worden door slecht func- tionnerende clectrischc apparaten van de buren V Antwoord U kunt zich in dit geval wenden tot de directeur van het Telefoondistrict, welke een onderzoek kan doen instellen. Zijn er meer hui zen in de nabijheid die last hebben van de sto ringen, dan verdient het aanbeveling ook namens deze buren de klacht op te stellen. J. H. Als iemand boven de zestig jaar al vijf jaar inwoning heeft gehad, is hij dan volgens de wet verplicht weer inwoning te nemen V Antwoord De minister heeft er bij de ge meentebesturen op aangedrongen zoveel als mo gelijk is rekening te houden met de belangen van ouden van dagen door aan hen behorende huizen die verworven werden als voorziening van de oude dag, bij voorkeur niet te vorderen. J. G. Ik ben met ongeveer 25 meisjes als cou peuse werkzaam. Op het atelier is geen verwar ming. Bijna alle meisjes hebben al wintervoeten e.d. gekpegen Is dit wel geoorloofd en tot wie zou ik me kunnen wenden Antwoord De temperatuur mpet yolgens het veiligheidsbesluit in het atelier tenminste 10 gr. Celsius bedragen. Wij raden u aan zich dadelijk met de arbeidsinspectie in verbinding te stellen. G. M. Kunt u mij zeggen hoe de juiste samen stelling is van kippenvoer, alsook de verhouding Ook de samenstelling van opfokvoer en de juiste verhouding zou ik graag weten. Kunt u mij ook vertellen wat en hoeveel er per dag per kip ongeveer gevoerd wordt Wat is zo ongeveer onder normale omstandigheden de opbrengst van rogge, ha^er en mais per roe V Antwoord De samenstelling van diverse pluim veevoeders loopt nogal uiteen. Men moet echter zorgen voor circa 19°/o eiwitten, de nodige kool hydraten en vetten en niet te vergeten vitamines, mineralen en sporenelementen. In de raamvoor- schriften van het bedrijfschap voor Veevoeder zijn de normen aangegeven, waaraan diverse veevoe ders moeten voldoen De opname per dag van een leghen is in doorsnee te stellen op circa 100 gram voer, waarvan b.v. de helft meelvoer en de helft gemengd graan. Dc opbrengst van diverse ge wassen per roe hangt af van bodemgesteldheid, bemesting, bewerking, gebruikt zaaizaad e.d., zodat u dit het beste bij uw collega's in uw streek kunt informeren. „FORD CONTINENTAL Model 195 - X" Een wagen, waarin welhaast alle mogelijke snufjes zijn verwerkt, zoals een dictafoon, een telefoon e.d., terwijl ook op motorisch gebied iets geheel nieuws is gecreëerd. De motor die in dit nieuwe model is geplaatst, wordt vergeleken met de modernste krachtbron in het verst gevorderde ontwikkelingsstadium. Door de toepassing van aluminium- en magne sium-alliages in hogemate, is het mogelijk ge worden tot enorme krachtopvoering te konten. Als een speciaal kenmerk van deze motor wordt ook genoemd een nieuwe „Turbo-dyne" hoge compressie v erbrandingskamer, die met brandstof fen van een hoog cctaan-gctal een verbazing wekkend groot vermogen geeft. Wat bij dit model ook zeer de aandacht trekt, is de carros serie met half-glazer kap, welke laatste men bij mooi weer door slechts een druk op een knop in de achterkap kan laten verdwijnen. KLOKKEN VOOR AMERIKA. Volgens een in dit nummer voorkomende be kendmaking, zal ook in onze gemeente, naar wij hopen met aller medewerking, een actie op touw worden gezet, teneinde gelden in te zamelen voor de klokken voor Amerika. Het arillon, dat door H. M. de Koningin bij haar a,s. bezoek aan de Verenigde Staten, namens ons volk zal worden aangeboden, uit erkentelijk heid voor hetgeen het Amerikaans volk voor ons heeft gedaan, zal bestaan uit 49 klokken, Elf van deze klokken, de provinciale klokken, zouden worden bekostigd uit een collecte te hou den in het gehele land op 16 Februari a.s. De rest zal worden bijeen gebracht binnen de kring van de arbeidsgemeenschappen en groepen van de bevolking, die de klokken voor hun reke ning nemen. Zo zal de jeugd het geld bijeen bren gen voor de twaalf kleine octaafklokken. De stu denten zorgen voor de grootste, de kleuters voor de kleinste Het allerkleinste klokje is thans reeds gegoten en zal op de verjaardag van Prinses Marijke aan de jarige worden aangeboden. Het plan is, dat de Koningin dit tijdens haar bezoek aan de Ver. Staten aan president Truman zal aanbieden. Ben van Eysselstein maakte voor dit klokje het volgende opschrift: ,,Ik kleinste het reinste Ook de andere klokken zullen opschriften dra gen. Daarvoor en voor de overige versiering van de klokken zorgt de Haagse Kunstkring. Voorts heeft de Holland-Amcrika Lijn aange boden zorg te dragen voor het gratis vervoer van het carillon naar Amerika, waar het in het hart van Washington in het Meridian Hill Park dicht bij de Nederlandse ambassade zal worden geplaatst. Do organisatoren van de actie Klokken voor Amerika hopen dat dit Nederlandse geschenk, ver vaardigd in de drie grootste klokkengieterijen van ons land, daar voor het eerst tegen Kerstmis zal kunnen spelen. Of deze hoop in vervulling zal gaan hangt vanzelfsprekend af van de mate waarin het Nederlandse volk de plannen finan cieel zal steunen. „ZILVEREN STADHUIS" UITGEREIKT. Donderdagavond werd de trophee die de V.V. Terneuzen tijdens het jubileumtournooi ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan der VV. Axel ge wonnen werd, in het trainingslokaal van 6e Ter- neuzense voetbalvereniging aan de aanvoerder van Terneuzen I uitgereikt. Hiertoe vervoegde zich aan dit lokaal een depu tatie van de V.V. Axel, onder leiding van de voor zitter, de heer J. Dieleman. Deze zeide, het te betreuren, dat niet eerder tot uitreiking kon wor den overgegaan. Hieraan heeft echter de V.V. Axel geen schuld en spr. hoopte dat de gezonde rivaliteit tussen beide verenigingen bestendigd zou blijven. Nadataanvoerder Buijze de fraaie trophée uit de handen van dc heer Dieleman had ontvangen, dankte de heer Denie, namens de V.V. Terneuzen de heer Dieleman voor zijn hartelijke woorden. Hij sprak de hoop uit, dat Axel dit seizoen het gewenste resultaat zal behalen en dat ditmaal ook de promotie naar de 2e klasse zou mogen volgen, opdat de aloude rivalen elkaar weer eens sportief zouden kunnen meten. De heer Denie gaf de verzekering, dat deze fraaie wisselprijs in het a.s. tournooi met vuur door de V.V. Terneuzen zal worden verdedigd, waarmee ook deze korte gebeurtenis beëindigd was. GESLAAGD. Onze stadgenote, mej. N. Haak, slaagde dezer dagen voor het diploma Franse Handelscorres pondentie. PREDIKBEURTEN. Zondag 10 Februari 1952. Ned. Ilerv. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk; 10.30 en 3 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. WEER EEN JAARMARKT. Evenals verleden jaar zal ook dit jaar te Zuid- dorpe weer een jaarmarkt worden gehouden en wel op 10 Maart a.s. Ter attractie zal ook aan deze jaarmarkt weer een verloting worden verbonden. Er wordt ge hoopt op een even intense belangstelling als het vorige jaar. i M» w "-■» Rotterdam, 4 Februari 1952. Geachte Redactie. Met veel belangstelling heb ik uw verslagen gelezen van de 4-daagse conferentie C J.B.T.O., j in het bijzonder dat van de heer notaris J. Fanoy. j Weer, zoals meermalen trok mijn aandacht 1 „In de Romeinse tijd was er nog geen sprake van verbinding van de Schelde met de tegenwoordige Honte of IV esterschelde." De Honte of Westerschelde is pas ontstaan in de 13e eeuw en dit vergeet men vaak. „De Honte" was oorspronkelijk de naam van een riviertje, zijlak van de Hinkelc met Hinkeleroord aan de Scaldis (Fr. l'Escaut) of Schelde. De naam Ooster- schelde bestond pas, toen de Westerschelde ont staan was. Hinkeleroord lag in het later verdronken land van Reimerswaal De Hinkele had twee zijtakjes, Tuisken en Honte, dat geen invloed gehad heeft op het ontstaan van de Westerschelde, alleen op de naam. Hoe ontstond dc Westerschelde V Dirk I (we kennen het rijtje) wilde in het Zuiden beveiligd zijn en zo afgescheiden van Flandria annex Gallië (laten we zeggen België en Frankrijk). Hij liet in de 10e eeuw een kanaal graven tus sen Vlissingen en Breskens en brak daarvoor de duinenrij door. Het kanaal heette „Linea" d.i. rechtuit, rechtaan en wel naar Gent. Bekend is de Lienendiek, een stuk in West Zeeuwsch-Vlaan- deren en een stuk in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Er waren sluizen bij de zee die op wieltjes liepen. Vandaar de naam Wielingen. De Schelde of Scaldis liep langs Gent en Antwerpen noord waarts. De heer Fanoy spreekt ook van een ver binding met de Maas, zó was het Zuiden van Zee land door water afgesloten. Door een hevige vloed (12731274) en meer dere werden de sluizen weggeslagen. Het zee water drong door tot aan de Scaldis en vormde een zeeboezem, die o.a. de Doollaert vormde, waar in Biervliet op een eilandje dreef en meer zee gaten werden gevormd o.a. Hellegat (kaart 1580). Door inpoldering versmalde de Dollaert en ont stond in 1440 dc Braakman. Op een kaartje van 1300 in het bekende werk van Dr. Beekman in „Nederland als Ptdderland" staat de loop van de Hinkelc. Op een kaart van 1697 staat in West Zecuwseh-Vlaanderen Noormanstelle, ten Zuiden van Sehoondijke, vermeld en zo is de Noordse naam Axel te verklaren. De Honte heeft zich verbonden met de Schelde, niet opigekeerd. Hoogachtend, Uw dir. J. BLANKEUT. Schieweg 154 B KLOKKEN VOOR AMERIKA, Zoals in sommige bladen reeds is gepubliceerd zal H. M. de Koningin bij haar a.s. bezoek aan Amerika namens ons volk een klokkenspel aan bieden uit erkentelijkheid voor hetgeen het Ame rikaanse volk voor ons volk heeft gedaan. Allen die hierin belangstellen en willen mede werken aan de actie voor het bijeenbrengen van gelden voor dit klokkenspel worden uitgenodigd tot bijwoning van een vergadering, welke gehou den zal worden ten stadhuize op Maandag 11 Februari a.s., des avonds om half 8. In het bijzonder zal het op prijs worden ge steld wanneer organisaties en verenigingen iemand willen zenden om die vergadering te bezoeken. Axel, 7 Februari 1952. De burgemeester van Axel, VAN OEVEREN. Eigenlijk moesten alle mensen en zeker op die leeftijd Kruschen nemen. En dan iedere dag regelmatig, 't Is zo'n kleine moeite en 't kost nog geen ll/2 cent per dag. In ruil daarvoor: al tijd puur zuiver bloed, blijmoedig in circulatie ge houden, door jeugdig-vitale bloedzuiverende orga nen, zelfs bij lieden die weinig beweging nemen, of een zittend leven leiden. Laat Kruschen ook Uw organen die aansporende werking geven, op dat ze Uw bloed vrij houden van de onzuiverheden die straks zo niet nu al oorzaak zijn van die ondragelijke, alles ondermijnende Rheumati sche pijn.

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 2