KING A u* mond en keel melde qeiondeen verfrissende 4-daagse conferentie C. J. B. T. O. UIT ONZE OMGEVING. AXEL Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking De natuurzuivere PEPERMUNT c**: Mar! - JAARVERGADERING V V V. Dinsdagavond hield deze vereniging haar jaar vergadering bij de heer H. J. C. Porth. Het gure winterweer en de glibberige straten had het merendeel der leden er blijkbaar van weer houden deze vergadering te bezoeken, zodat slechts een 14-tal personen ter vergadering aanwezig was. Wegens een verkoudheid moest de voorzitter verstek laten gaan en werd de vergadering geleid door de vice-voorzitter de heer J. van Damme. Deze gaf een beknopt overzicht over het af- 'gelopen jaar en gaf vervolgens het woord aan de secretaris voor de notulen van de vorige ver gadering. Deze werden onder dankzegging goed gekeurd, waarna de heer A. P. Esselhrugge zijn jaarverslag voorlas. Het afgelopen jaar stond in de eerste plaats in het teken vail het 25-jarig jubileum van de vereniging Jammer genoeg moest de viering we gens ziekte van de voorzitter aanvankelijk wor den uitgesteld, doch gelukkig was deze enkele weken later hersteld, zodat de receptie en feest avond alsnog doorgang konden vinden. In Augustus werd een feestweek georganiseerd, waarbij dank zij de medewerking van de winkeliersvereniging enige succesvolle dagen konden worden genoteerd, waarbij inzonderheid de „Kings Own Husars" en het Goesse Pijpercorps mogen worden genoemd. Helaas waren er ook minder geslaagde punten in het verstreken jaar en zo is dan ook het uit eindelijke financiële resultaat niet gunstig. De penningmeester moest in zijn verslag een ver lies melden van f 623,79 over 1951. Het bezit der vereniging per 31 December bedraagt f 720, terwijl het aantal leden 85 bedraagt. Bij de bestuursverkiezing werden de heren van Maale en Schauwaert herkozen, terwijl de heer van Sabben, na 26 jaar zijn functie te hebben vervuld, zich thans niet meer herkiesbaar stelde. In zijn plaats werd nu benoemd de heer M. IJse- baert. De kascommissie berichtte de stukken in orde te hebben bevonden. In de kascommissie voor 1952 werden benoemd de heren. M. de Feijter-But en Ph. de Neve. Op voorstel van de voorzitter werd het aftre dende bestuurslid de heer A. van Sabben door de vergadering tot ere-bestuurslid benoemd. De heer van Sabben dankte voor deze onderscheiding en verklaarde steeds gaarne zijn krachten aan de vereniging te hebben gegeven terwijl hij de her innering aan de wijze van samenwerking en de prettige sfeer die er in het bestuur steeds was nog lang hoopte te bewaren. Bij de plannen voor 1952 deelde het bestuur mede voornemens te zijn tijdens de komende land bouwtentoonstelling op 25 en 26 Juni aanvullende feestelijkheden te organiseren zulks in overleg en samenwerking met de winkeliersvereniging. Door de leden werd het bestuur gemachtigd ten dezen werkzaam te zijn en tevens zo nodig ook op de Pinksterdagen actief te zijn. Geen der aanwezige leden had iets voor de rondvraag. Met een kort woord van waardering aan de voorzitter die steeds de vergaderingen juist wist te leiden, hetgeen de wnd.-voorzitter verklaarde een zware taak te vinden, sloot de heer Jos. van Damme de vergadering. RINÜS VERHELST EN HET AMATEUR- WÏELERSEIZOEN 1952. Het seizoen voor de wielersport op de weg in het Zuiden van ons land nè voetbal wel de populairste tak van sport staat weer voor de deur en begint naast de organisators van wieler wedstrijden, ook van haar beoefenaars de nodige voorbereiding te vragen om straks weer met goed materiaal en in prima conditie aan de slag te kunnen gaan. Ook onze gemeente herbergt binnen haar muren een welbekend en enthousiast be oefenaar van de wegrensport in de sympathieke persoonlijkheid van Rinus Verhelst, de blonde Axelse favoriet, die over veelbelovende capaci teiten beschikt. Na een hoopgevend begin in 1950 reed deze knaap vorig jaar zijn eerste volledige seizoen. In talrijke nieuwelingenwedstrijden deed hij zo de nodige ervaringen op in deze harde sport. Dank zij zijn strijdlust en gehardheid behoorde hij in die categorie al gauw tot de besten. Ter verduidelij king enkele feiteuvan de 59 koersen, waar aan hij verleden jaar deelnam werd hij 49 maal geklasseerd. Hiervan ging hij bij de nieuwelingen 12 maal met de overwinning strijken, waarvan kort voor dat hij op 18 Augustus 1951 naar de ama teurs over ging hij in vijf achtereenvolgende koer sen beslag legde op de ere-palm. Na het behalen van het kampioenschap van Brabant en Zeeland bij de nieuwelingen, leverde Rinus echter de mooi ste prestatie van dat seizoen door op Zaterdag 18 Augustus als kersverse amateur zijn eerste de beste wedstrijd in deze klasse te winnen, waaraan hij later in het seizoen nog een fraaie overwinning met enige minuten voorsprong op de beste Belgi sche amateurs in de Ronde van Oostakker (B.) toevoegde. Op het afgelopen seizoen kan onze stadgenoot renner met zijn vele sportvrienden dus met vol doening op de geleverde prestaties terugzien, temeer omdat hij naast deze hoogtepunten in zijn carrière nog talrijke malen binnen de eerste drie eindigde. Deze gegevens verstrekte Verhelst, toeni wij hem dezer dagen in zijn ouderlijke woning aan de Buthdijk opzochten en waarbij hij desgevraagd tevens zijn plannen voor het a.s. seizoen uiteen zette. Uit dit onderhoud bleek ook dat het hem ernst is om reeds volgende maand in zijn eerste wedstrijden goed voor de dag te komen, waartoe hij dan ook al sinds enige tijd de nodige voor bereidingen treft. Door het zachte winterweer is onze Axelsc pe- daleur in de gelegenheid geweest om zijn conditie training niet tc moeten beperken tot alleen wat pedaleren op de home-trainer, de z.g. „rollen", maar trekt hij als dc weersomstandigheden het maar enigszins toelaten de pedaalkappen over zijn schoenen om op de Z.-Vlaamse en Belgische wegen de nodige kilometers te draaien. Onze plaatselijke renner-favoriet ontveinst zich eveneens niet, dat hij de komende maanden te kampen zal hebben tegen de beste amateurs van Nederland en België en dat hij om daartegen be hoorlijke resultaten te kunnen bereiken in zijn beste vorm zal moeten steken. Twee niet te verwaarlozen factoren, die nood zakelijk zijn om in de sport tot topprestaties te kunnen komen zijn, een goed opgezette training en een strenge zelfdiscipline Dit verliest deze jeugdige pedaalridder ook geenszins uit het oog en door een schematisch opvoeren van het aantal kilometers tijdens zijn training tracht hij dan ook een vorm te bereiken die hem in staat zal stel len het komend seizoen succesrijk te doen ver lopen. Daar wij hem in verschillende wielerwedstrijden hebben leren kennen als een strijdlustig en vast houdend renner, die er ook niet voor terugschrikt om het zware werk voor zijn rekening te nemen, en nu wij weten met welk een élan hij zich op het komende zware seizoen toelegt, durven wij de zekerheid uit te spreken, dat hij zich ook dit jaar als een geducht tegenstander zal doen gelden. Een korte opsomming van de grote koersen, waarvan de data reeds zijn vastgesteld en waaraan Verhelst van plan is deel te nemen, laten wij hier volgen. Zo staan o.a. op zijn programma op 9 Maart de Omloop van Vlaanderen (trophée „Het Volk"); 16 Maart: Gent - Kortrijk - leper; 6 April: de Ronde van Vlaanderen; 311 Mei Ronde van België of 6 Mei Omloop der Vlaamse Gewesten; 2425 Mei Ronde van het IJselmeer; 2 Juni Ronde van Midden-Nederland; begin Juni Am sterdam - Arnhem - Amsterdam; 14 Juni: Benelux- wedstrijd; 6 Juli Wegkampioenschap te Zandvoort; 13 Juli Ronde van Limburg. Voog hierbij de talrijke kermiskoersen die in dit seizoen in onze eigen omgeving, alsmede ook verder in Zeeland, Brabant en in België zullen worden georganiseerd, dan verkrijgt men een in zicht, wat onze Axelse favoriet te wachten staat en zal men zich zeker niet aan de indruk kunnen onttrekken dat dit een interessant jaar beloofd te worden. Wanneer Rinus Verhelst steeds dc naam van zijn Wieler-Supportersclub voor ogen houdt in de ko mende wielerwedstrijden en die eigenschap in toe passing weet te brengen, lijdt het geen twijfel dat hij weer vele lauweren zal oogsten in het komende seizoen. Rinus, toont wat je waard bent Reeds nu zien wielersportminnend Axel en niet in het minst je vele sportvrienden van W.S.C. „Volharding", maar ook dc wielerlielhebbers uit de gehele provincie met belangstelling uit naar hetgeen je in de naaste toekomst zult presteren. Wegens gebrek aan plaatsruimte moesten en kele berichten blijven overstaan tot het volgend nummer. Mijnhard't's Zenuwtabletten stemmen rustig en stalen de zenuwen. PREDIKBEURTEN. Zondag 3 Februari 1952. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings 2.30 uur Ds. P. J. Pennings (Bed. H. Doop). Geref. Kerk. 10.30 uur Ds. Krijtenburg, 3 uur Leesdienst. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). 10 uur en 3 uur Cand. de Jager uit Delft. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Nog wel nimmer heeft hier ter plaatse een zo langdurige conferentie van landbouw-jongeren plaats gehad, als de alhier deze week op de datums 29, 30 en 31 Januari en 1 Februari plaats gehad heb bende van Chr. akkerbouwers die behoren tot de Chr. Jonge Boeren en Tuinders Organisatie. Het uiterste Noorden en het verst daarvan afgelegen Zuid-Westen van ons land ontmoetten elkaar in grote vriendschap om meerdere dagen zich te ver diepen in de problemen van deze tijd. R:eds i,n de prille morgen waren de Groningers van huis getogen naar het 400 km. afgelegen Z.-Vlaanderen en bij hun aankomst te 6 uur aan „Het Centrum" wachtte hen een heerlijke warme maaltijd. Lezing van Notaris J. Fanoy over „Land en volk van Zeeland." Ingeleid door de voorzitter dezer conferentie, de landelijke secr.-penningmeester der C.J.B.T.O. werd Dinsdagavond door de heer Fanoy deze le zing gehouden. Deie spreker zeide, dat alhoewel de liefde voor zije land en volk in deze doorslaggevend waren, hij toch met enige schroom voldaan had aan de uitnodiging hier dit onderwerp te behandelen, dat wel zijn volle interesse heeft, maar meer dan een tiendaagse voorbereiding vereist. Uiteraard is er te Axel maar weinig diepgaande belangstelling voor onze historie en de bronnen zijn slechts weinige. Alleen is er een „Geschiedenis van Axel" in de 18c eeuw door de Axelse dominee Jan Scharp ge schreven, doch de historische waarde daarvan wordt niet' zo hoog aangeslagen. In het westelijk deel vond spr. voorheen meer bronnen. Daar heeft het werk van een Van Dalen (schepper van het groot Ned. woordenboek), van wijlen Vorsterman van Oyen en Jansen uit Sluis, alsmede van een ras echte Cadzandse jongen Dr. de Hullu veel vrucht gehad. Spr. kan natuurlijk slechts in geringe mate de belangstelling bevredigen. Hij moet uiterst be knopt zijn, om niet al te veel wanbegrip te wek ken. Toch grijpt hij terug tot de prae-historische tijd, n.l. tot het ijstijdperk, toen dit land nog tien tallen meters onder de zeespiegel bedolven was en dus niet bestond. De loop van de Schelde in veel latere eeuwen laat zich nog verklaren uit wetenschappelijke vondsten. Spr. somt op dat hier skeletten werden gevon den van olifanten, bisons, walvissen, beren, njl- paarden enz. De Schelde moet ongeveer meer noordelijk voorbij het tegenwoordige Steenbergen zich vele eeuwen geleden met de Maas hebben verenigd. Zo is ook eerst veel later de Noordzee ont staan en oojppronkelijk moet Engeland met W'est- Europa verbonden zijn gew eest. In de Romeinse tijd was er nog geen sprake van verbinding van de Schelde met de tegenwoordige Honte of Wes- terschelde. Telkens vervormden grote watervloeden het aan poelen en moerassen zo rijke land. Zo kwam spr. tot de invallen der Noormannen. Boudewijn I (met de IJzeren arm) moet de grondlegger geweest zijn van Vlaanderen's grootheid, maar hetwaren niet zoals de volksmond beweerd Noormannen, doch Denen, die in die tijden onze streken onveilig maakten. De inpolderingen. De kloosters en abdijen van St. Pieters en St. Bavo van Gent hebben vanaf de negende en tiende eeuw veel gedaan aan grote inpolderingen. Zo ontstonden in de vroege middeleeuwen o.a. ook reeds de Ambachten van Hulst, Axel, Bouchaute en Assenede en de (vrie) of vrijheden van Sluis en Biervliet. Maar telkens en opnieuw moesten weer grote gedeelten van reeds gewonnen gronden worden prijsgegeven aan de gevolgen van grote watervloeden, welke spr. opsomde. De namen van Wulpen, Adornis, Vogelschor, Baanst, Laureijs, met zovele anderen spreken ons nog van de onver zettelijke standvastigheid en volharding van het voorgeslacht dat hier uit schor en slik zijn land schiep. Zo kwam spr. tot de tijd van de her vorming toen de Gentse kloosters en abdijen veel moesten inboeten aan invloed en Vader Cats o.a. het tiendrechf korfp om zelf op vrij uitgebreide a rs te winnen en te bedijken. Het volk van Zeeuwsch-Vlaanderen. Als vaststaand mag gelden dat de eerste bewo ners dezer streken zich pas in de eerste of tweede eeuw na Chr. geboorte moeten hebben gevestigd. Uit schedelvondsten valt af te leiden dat deels sprake moet zijn van een Teutoonse, deels van een afstamming van de Homo-Alpinis. De schedelvorm wijst dit onmiskenbaar uit. Zo zijn zelfs nu nog plaatselijk sterk sprekende en duidelijk waarneem bare eigenschappen aanwezig die in die richting aanwijzing geven omtrent de oerbevolking dezer streken. Spr. wees vervolgens op de invloed der godsdienstvervolgingen en de vestiging van de Hu genoten (uit Frankrijk) en de Salzburger (uit Duitsland. Puur protestants is overigens Zeeuwsch- Vlaanderen nooit helemaal geweest. Spr. kwam tenslotte tot de ontwikkeling van landbouw en visserij als hoofdbronnen van het oorspronkelij bestaan tot op de dag van heden. De visserij is in menige plaats reeds ten onder ge gaan of lijdt een kwijnend bestaan. De landbouw bleef echter hoofdbron van bestaan en voor het grootste deel behield Z.-Vlaanderen haar agra risch karakter. Spr. bespreekt de bodemgesteld heid, de opkomende industrie, verspreid over tal van plaatsen enz. Alles met alles mogen wij ons in hel gelukkige bezit van een rijke bodem ver heugen, zeide hij en hoe schoon is op zijn mooist niet ons Z.-Vlaamse landschap b.v. in het voor jaar als men wel 10 of 12 nuances van groen kan waarnemen. Spr. zegt dat wij ons gelukkig mo gen prijzen, dit mooie land van onze Schepper te hebben gekregen als een bakermat. Het is het gelukkige land van de Vos Reijnaerde en „Kriéke- putte", begrensd in het Westen door het gebied waar volgens de legende Tijl Uilenspiegel leefde en diens legenden nog voortleven. Menige Groninger gasten toonden hun belang stelling in dit historische overzicht en maakten ook gebruik van de gelegenheid tot vragen stel len, waarbij als inzet van de gedachtenwisseling de „Vlaamse leute" domineerde. De voorzitter bracht de inleider warme dank, waarna inmiddels de gastheren ter vergadering wa ren verschenen, die zich over hun jeugdige gas ten uit het hoge Noorden ontfermden en hen ter ruste leidden naar de diverse hofsteden in het Axelsc land. Woensdagochtend om 9 uur werden de conferen ties weer al voortgezet in „Het Centrum", waar de heer M. Nieuwenhuijse uit Middelburg het ac tuele onderwerp besprak „Nuttig economisch ge bruik van het paard naast de tractor". De refe rent behandelde dit onderwerp overeenkomstig dc ten deze algemeen geldende opvattingen, dat in onze vette kleigronden de taak van het paard en speciaal ook ons zware trekpaard voor lopig niet beëindigd kan worden en radicaal op zij gezet voor de tractor. In de lobp van deze ochtend konden dc gasten zich op het terrein van de V.V.Z.F. vergewissen van de uitmuntende eigen schappen van verschillende veredelde exemplaren. Na dit bezoek aan de keuring, met de smelten de sneeuw op weg en terrein liet zich des middags een warme Zeeuwse maaltijd in „Het Centrum" goed smaken. In de namiddagvergadering behandelde de Rijks- landbouwconsulent ir. P. R. Bouman, alhier, het onderwerp „De structuur onzer gronden en de invloed der bewerking", met een herinnering aan de bekende dichtregelen van de vaderlandse dich ter Poot „Hoe genoegelijk rolt het leven, des gerusten landmans heen". Wat is er over van de rust in deze tijd van ontreddering en oneven wichtigheid, nu men het jnchtend bestaan ook op het boerenbedrijf zijn invloed ziet doen gelden. Alles staat in het teken van reclame, propa ganda, nieuwe rassen, belastingen en het zoeken van de oplossing van velerlei problemen zich o.a. uitende in de bouw van silo's enz. Meer en meer dringt de behoefte aan rust en bezinning in deze zo bewogen wereld. Zijn rede begon met de inleiding van de funda mentele noodzakelijkheid van een gedegen bouw plan voor het boerenbedrijf. Hierdoor kwam hij vanzelf tot de kern van zijn sterk gedocumen teerde rede. Met de hulp van lantaarnplaatjes toonde hij tal van uitwassen aan van ondoeltref fende behandeling van de grond, de invloed van grondwaterstand, verkeerd toegepaste bemesting enz., waarbij uitgegaan dient te worden van de theorie van één-derde grond, één-derde lucht en één-derde water. Een goed stel hersens, vooral echter ook ogen en zelfs het zintuig van de reuk zal ons daarbij dienst kunnen bewijzen. De toe voeging van organische stoffen in de vorm van mest is mede één van de hoogste zorgen vereiste onderdelen. Het zou vele kolommen druks ver gen, deze boeiende en belangwekkende causerie over deze materie tct in de finesses te gaan ont leden. De hierop volgende gedachtenwisseling was een bewijs voor de urgentie van dit vraagstuk, dat blijk gaf op een intense belangstelling te mogen bogen. De grond die ons voedt is deze trou wens wel waard. Bij deze gedachtenwisseling kwam duidelijk het hoge intellectuele peil van onze jeug dige landbouwersstand naar voren. Niet voor niets was het dan ook dat de bondsvoorzitter, de heer Bos evenals de spreker een Groninger deze op hartgrondige wijze dank bracht vooz zijn leerzaam en van grote kennis blijk gevend betoog. Na afloop van deze met veel applaus en in stemming bezegelde rede stelde de voorzitter nog

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 2