AXELSCHE 05 COURANT Verbeelding en Werkelijkheid „Met raad en daad" PUROL VAL DA LH ERMQGÈNf DAT DOET GOED.... ORANJEBOOM BIER! slepende k kou Een Kindje verkouden? v NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Drukker-Uitgeeister: Firma J. C. VINK VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 1?. Postbus 16 Tel 56§ Hooidredactie: T. C. VINK-van VESSEM SPIERPIJN. SPIT... Vocht of Tocht bezorgen U die Rheumatisch pijnen. Neem regelmatig Kruschen en U verdrijft ze radicaal. MIïL. Neem een doos echte VOORKOM INGAAN GRIEP Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 2 FEBRUARI 1952 66e JAARGANG No. 35 Abonnements prijs Losie nummert Kwartaal abonnement Axel binnen de kom H Alle andere plaatsen In Nederland en Ned. Indl* fl. Buitenland il. - Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutlén ta. -A.lmum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. Het rommelt in de kringen der vakbeweging. In het bijzonder de voorzitters van het Nederlands Vakverbond en van de Katholieke Arbeidersbond hebben felle critiek geoefend op het sociale be leid der regering. Moet men er zich over ver wonderen, dat de vakbonden werkdadig worden wanneer de werkloosheid stijgt Met dat al dreigt in de verte het gevaar voor de verstoring van een kostbaar nationaal goed de sociale vrede. Wanneer de vakbonden in het geweer treden tegen de opdrijving der militaire lasten, dan staan wij aan hun zijde. Dit militairisme, al zij het noodzakelijk voor de afweer der bedreiging van onze vrijheid en ons volksbestaan, put de resten van onze welvaart zo radicaal uit dat wij econo misch bezweken zullen zijn vóór deze onheilsdag. Dit militairisme is een bodemloos vat. De nieuwe wapenen verouderen snel, terwijl zij schatten ver slinden. En de krijgsdienst Onttrekt duizenden jonge mensen aan hun opleiding, zodat het euvel van het gemis van geschoolde arbeiders voort woekert. Wij vernemen uit de couranten dat onze minister president in Amerika herhaaldelijk de nadruk heeft gelegd op onze onbezweken trouw aan de inter nationale leger-organisaties. Maar wat weet onze bevolking af van pogingen, die door onze regering zouden zijn aangewend, om binnen het kader der internationale samenwerking onze militaire lasten te verlichten Denemarken heeft het besluit ge nomen, zich ten aanzien van de militaire bezwa ring te beperken. Waarom moet Nederland onvoor waardelijk gehoorzamen aan de buitenlandse ge boden en verneemt men er niets van, dat het zijn moeilijkheden aan de buitenlandse instantie heeft voorgelegd 7 Het N.V.V. voelt zich bezwaard over de ver traagde woningbouw. *fïet is begrijpelijk, dat het zich werpt op deze misstand. Want de gevolgen van deze vertraging zijn tweeledig. Een nijpende sociale nood wordt door de vertraging v an üc woningbouw bestendigd en bovendien wordt de werkloosheid er door in de hand gewerkt. Maar is die vertraging niet te wijten aan het dirigisme, dat zich in onze huidige sociale politiek openbaart De gemeenten worden getroffen door het ver boden voor meer dan 4»/0 te lenen, waardoor zij worden belemmerd in het voldoende geld krijgen voor de woningbouw. De aanpassing aan de wer kelijke bouwkosten en de werkelijk bestaande rentevoet van de huurprijzen wordt verhinderd. De huurpolitiek, die met dc^ gestegen onderhouds kosten huizenbezit in tal van gevallen onrendabel maakt, draagt het hare bij in de stagnatie van de woningbouw. Nu de verzetsgolven hoog gaan oplopen, is het noodzakelijk, dat wij een inzicht krijgen in de wankele toestand, die het huidig economisch be stel van Nederland kenmerkt. Wij leven in een wereld van veronderstellingen en verwachtingen, maar wij missen de basis der werkelijkheid. Het bewustzijn is vaardig, dat het alleen de verhoging van de uitvoer is, waardoor het tekort op de be talingsbalans kan worden gedempt. Maar uitvoer eist verlaging van het prijspeil, teneinde de plaat sing van onze producten op de wereldmarkt te verruimen. Onze export-positie is echter uiterst kwetsbaar. De Nederlandse volkshuishouding is in zéér be langrijke mate afhankelijk van haar internationale omgeving, ook in handelspolitiek opzicüt. De vraagstukken van protectionisme, invoercontingen- tering, invoerbeperking e.d. spelen nog altijd een grote rol, \ooral nu de E.B.U. een bedenkelijke mate van labiliteit gaat vertonen en het valt te vrezen, dat telkens weer de onevenwichtigheden zich gaan uiten in storingen van het internatio nale handelsverkeer, hetgeen voor het van dit vet - keer zozeer afhankelijke Nederland, een voort durende bedreiging inhoudt. Het streven moet dus gericht zijn op verhoging van de productiviteit in de export-industrie en in die industrieën, welke de invoer vervangen. Maar, omdat met het opvoeren van de uitvoer een vermindering van invoer gepaard moet gaan, willen wij tot een gezonde toestand komen, moet dee gehele Nederlandse volkshuishouding zo doel- inalig mogelijk worden beheerd. Hier rijst de noodzakelijkheid van productivi teitsverhoging, teneinde de productieverhoging te effectueren. De productiviteitsnota van minister Albregts houdt zich met dit vraagstuk bezig. Wat betekent productiviteitsverhoging Zij be tekent, dat de kosten per productie-eenheid ver minderen en dat de kwaliteit wordt opgevoerd. Maar deze kostenbesparing kan alleen geschieden door rationalisatie, hetgeen neerkomt op het in werking stellen van nieuwe productiemiddelen, die met minder arbeidskracht kunnen worden bediend. Rationalisatie is scheppen van werkloosheid. Maar men hoopt, door de productiekosten omlaag te brengen en het concurrentievermogen daardoor te vergroten, tot een zo uitgebreide afzetmogelijkheid te komen, dat de werkloosheid er door wordt op gevangen. Men ziet in welke werelden van vooronderstelling zich ons sociaal-economisch leven nog bevindt. Wij worden gevoed met de hoop, dat de verhoging van onze productie en daardoor de verhoging van onze uitvoer zal leiden tot een verbetering van de be talingsbalans. Maar de basis van ons herstel is slechts een basis van verwachting, maar nog geen werkelijke basis. Onze economische positie blijft uiterst kwetsbaar en over de middelen om onze productiviteit te verhogen wordt nog gedokterd. De werkloosheid is een gevolg van de rationali satie en de rationalisatie een gevolg van de nood zaak der industrie, te kunnen concurreren op de buitenlandse (en binnenlandse) markt. Het is een vicieuse cirkel. Men wil nu de productiviteit verhogen, ook door een doelmatiger instelling van de menselijke ar beidskracht en hoopt daar wonderveel van. Maar 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène ver drijft de snerpende pijn. zal men de veredeling van het product, welke vak manschap vereist, kunnen bereiken bij de hui dige nivellering der lonen en bij een fiscaal be< leid, dat de ondernemingsgeest verlamt Meii gevoelt hoe wij wandelen in nevelen, hoe er vele oplossingen worden gepoogd, maar hoe de vaste lijn in ons economisch beleid ontbreekt. Men stuit voortdurend op contrasten in de regeringspolitiek die het algemeen overzicht der landssituatie mis vormen. Dr. H. P. W. van Ravestijn roert in zijn voor treffelijke studie omtrent de productiviteitsnota van minister Albregtse verschenen in het Decem- ber-nummer van het tijdschrift ,,De Naamloze Vennootschap" (uitgave Samson, Alphen a. d. Rijn) hel probleem aan van de huidige „gortige" stem ming in de boezem van ons volk, waaraan ook in de actie der vakverenigingen uiting gegeven wordt. De ontzaglijke worsteling, welke in het begrip „productiviteitsverhoging" besloten ligt, zal haar welslagen missen, indien ons volk in psy chologisch opzicht nietgezond wordt. En om die gezondheid te bereiken is naar het oordeel van de schijver, dat wij ook tot het onze maken, een sociaal - psychologisch gefundeerde politiek van openhartigheid onontbeerlijk. Te veel, zo zegt hij, wordt in ons land op so ciaal gebied de nadruk gelegd op het geven van „zoethoudertjes" aan de vorm van afleiding. Maar is de gemiddelde arbeider niet veel meer gediend met een duidelijke opheldering in de vorm van een gesprek van man tot man, een methode, welke ten volle de nadruk legt op zijn menselijke waardig heid en verantwoordelijkheid dan met alle zoethoudertjes, daarbij inbegrepen nauwkeurig af gemeten loonverhoginkjes, die vaak alleen erger nis wekken omdat ze zo klein zijn en bij de feiten ten achter blijven Inderdaad, een vraag, die stof tot denken geeft. Dr P. H. Ritter. Dat doen de zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld. Die stimuleren Uw bloedzuiverende organen en voor zover deze met de jaren trager gingen functionneren, komen ze bij een regel matig gebruik van Kruschen allengs weer op gang. Regelmatig iedere morgen dat beetje Kruschen is het hele geheim en de basis van de wereldbe roemde Kruschen remedie. Maak zo gauw moge lijk een begin met Uw Kruschen kuur, om de wel dadige werking aan de lijve te ondervinden. (Ingezonden mededeling) m M. V. Ik ben weduwnaar en 68 jaar en ik heb een weduwe van 65 ontmoet. Zij krijgt f 18 kost geld per week van een inwonende oom, ze heeft een huis van f 7.50 huur en verhuurt een gemeu bileerde kamer voor f 5. Zij kreeg in September voor het eerst f 10 van de noodwet-Drees. Dat maakt dus f 33 per weck. Als wij zouden trou wen zou ze maar f 23 ontvangen Hoe zit dat V Antwoord Als u gaat trouwen vervalt de uit kering van uw vrouw. Tegelijk wordt op uw ver zoek uw eigen uitkering herzien en berekend naar de categorie van gehuwde. Hoe hoog uw uitkering als gehuwd man zal zijn, kunnen we niet zeggen want we welen uw inkomsten niet. Heeft u een oom als kostganger in huis, dan zal vermoede lijk 40o/o van het kostgeld als uw inkomsten wor den beschouwd en derhalve meetellen voor dc be rekening van uw Drees-uitkering. Wij willen u met genoegen inlichten maar dan moet u ons vol ledige gegevens verstrekken over uw financiële toe stand van heden L. K. 1. Waar kan men journalistiek studeren, wat behelst deze 9tudie en hoe lang duurt ze V 2. Zijn er in de journalistieke wereld ook „af delingen" en welke zijn deze. 3. Welke zijn de mogelijkheden voor deze studie met betrekking tot het buitenland 4. Kan men dan ook bereiken, wat Hester Carsten e.d. hebben bereikt Antwuord 1. Er bestaan verscheidene insti tuten, die schriftelijke cursussen uitgeven in de journalistiek. Voorts kan men bij voldoende voor opleiding terecht aan de universiteiten van Am sterdam en Nijmegen. De ware leerschool is echter de practijk. Kriebelt de journalistieke roeping u in het bloed, voelt u zich gedrongen gebeurte nissen te verslaan en artikelen te schrijven, pro beert u dan een aanstelling te verwerven aan een courant. U moet er echter rekening mee houden, eerst jarenlang de leerschool te moeten doorma ken als „correspondent" of leerling-verslaggever. «Dan rug, keel en borstje inwrij ven met Ruwe huid Ruwe handen Ruwe lippen Denk niet, dat er een krant is waar men u aan neemt op grond van een behaald diploma van een schriftelijke cursus I 2. Dc bedoelde „afdelingen zijn de specialiteiten van do betrokken mensen. Er zijn financiële redacteureen en sportverslag gevers, parlementaire overzichtschrijvers enz. Op een groot dagblad "kent men de afdelingen binnen land, buitenland, sport, financiën, enz. waar dus uitsluitend specialisten zitten met hun hulpkrachten. 3. De studie heeft weinig waarde voor het buiten land. Alleen in de practijk geschoolde journalisten hebben kans te worden aangesteld bij een buiten lands blad, mits ze dan ook de taal van dat land zodanig beheersen, dat ze leesbare stof voor het publiek aldaar kunnen leveren. 4. En wat anderen bereiken is vanzelfsprekend ook voor u te he-» reiken. Als u maar over dezelfde aanleg, capa citeiten, durf en vakbekwaamheid beschikt I C. dc J. Wij hebben gedurende de zomer op zonnige dagen dwars over een zandig bospad waar genomen, dat duizenden mieren dit overtrokken in tegengestelde richting, over twee naast elkaar liggende evenwijdig lopende paadjes dit ging de gehele dag door. Enige tijd geleden nog waren deze paadjes zwart van de mieren, hun trek was echter zeer traag, totdat op een keer, behoudens enkelen, duizenden ogenschijnlijk dood lagen. Na dat ze door de wind waren weggevaagd, bleven enige tientallen nog trekken. Wat kan van een en ander de reden zijn Een mierennest heb ik niet kunnen vinden. Antwoord Wij veronderstellen, dat u een troep mannetjesmieren hebt gezien, gaande naar en terug komende van de koninginnen. Zodra die mannetjes hun plicht hebben gedaan laat men ze met een gerust geweten sterven. Op de wijfjes berust de verantwoordelijkheid van de instandhouding van de mierenwereld. De gezonde wijfjesmieren leven ongeveer een jaar of twaalf en huil enige werk is eieren leggen. De wijfjes, bij welke de geslachts organen niet zijn ontwikkeld, moeten al het werk doen. Abonné. Ik ben werkloos sedert 26 November. Eind Februari verwacht mijn vrouw een baby. Is het juist wanneer ik dan die f 55 kraamgeld niet uitbetaald krijg Antwoord Ja, dat is inderdaad juist. Of u kraamgeld zou ontvangen hangt af van het ant woord op de vraag of u voor ziekengeld in aan merking zou komen, indien u op de dag van de bevalling ziek zou wordjn. Welnu, dit is niet het geval, aangezien op die datum het ontslag reeds langer dan een maand geleden ingegaan is. A. B. Hoe hoog zijn de successierechten op de nalatenschap van een broer, waarbij broers en zusters erfgenamen zijn V Antwoord Dat hangt naast de graad van bloed verwantschap af van de grootte van het eërfde. Bij nadere gegevens kunnen wij u concreter ant woorden. Abonné G. Is het geoorloofd de onlangs toege paste huurverhoging van 15°/o ook te vorderen van mensen boven de 65 jaar, die uit de Nood wet Drees trekken Antwoord Ja, dat is toegestaan. Ontheffing wordt niet verleend. Mevr. G. Ik heb een jaeger wollen truitje gewassen in handlauw water. Het truitje is daarna vast in elkaar gekrompen. Hoe kan ik liet weer los en soepel maken Antwoord: Vermoedelijk is het water toch nog te warm geweest. Zet u het truitje nog eens in water en voeg daarbij een scheutje geest van sal miak of borax. Geen zeep gebruiken. Jaegerwol moet gewassen worden in meer koud dan lauw water, waarin wolwit. B. A. Hoeveel is het gemiddelde salaris van een werknemer volgens statistiek in Nederland 't Antmoord Uit de ongevallenstatistiek der Rijks verzekeringsbank blijkt het bedrag van het ge middeld loon per arbeidsdag voor personen (alle bedrijven in industrie en ambacht, handel, ver keer, financiewezen enz. Het laatst bekende cij- functies, alle leeftijden inbegrepen) in dienst van fer heeft betrekking op 1949 en bedroeg bijna f 7. De daarna gevolgde loonronden in aanmerking ge nomen, zou het gemiddeld loon per arbeidsdag thans naar schatting ongeveer f 8 bedragen. Ech ter wordt bij berekening van het gemiddeld loon ingevolge de bepalingen van de Ongevallenwet het gedeelte, waarmede de lonen een bepaalde grens overschrijden (thans f 14 per dag) buiten be schouwing gelaten. In werkelijkheid kan dus het gemiddeld dagloon iets hoger liggen dan het ge noemde cijfer. Niet inbegrepen is het personeel in dienst van landbouwbedrijven, opvarenden van zeeschepen, huishoudelijk personeel van particu lieren en het grootste gedeelte van het overheids personeel. Een algemeen gemiddelde, dat ook al deze groepen zou omvatten, is bij gebrek aan g! - gevens niet te berekenen. In bovenbedoeld ge middeld dagloon zijn kinderbijslag en of andere uitkeringen ingevolge sociale verzekeringswetten uiteraard niet begrepen. Mej. v. d. K. Ik heb in mijn kamgaren rokje slaolievlekken en kan ze er niet uit krijgen. Weet u een afdoend middel Antwoord Slaolievlekken gaan weg met tetra of wasbenzine (brandgevaar). Niet te veel ben zine gebruiken. SANAPIRIN helpt U of griep? SANAPIRIN helpt U eraf tevens opwekkend. Koker 77 en 41 ct P»AS TILLES

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1