AXELSCHE COURANT Aardgas heeft toekomst „Met raad en daad" Maar is even duur als lichtgas HOOFDPIJN 1 De kracht van de storm s NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 26 JANUARI 1952 66e JAARGANG No. 33 Abonnements prijs r Losse nummers Kwartaal abonnement Axel hlnnen de kom Alle andere plaatsen In Nederland en Ned. Indlê il. Buitenland 11. I Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. fie»ne AdverteuMén Vu. dmum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Wanneer deze winter streng zou zijn geworden,' ha.' en veel mensen in de kou moeten zitten. Onze kol.npositie is zwak. Erger is dat geheel Europa door deze kwaal wordt geteisterd, temeer nu de Poolse kolen meer naar het Oosten dan naar het Westen gaan. Het maandgemiddelde van de Euro pese kolenproductie bedroeg in 1951 nog geen 40 millioen ton. Voor de oorlog was dit nog ho ger en dan te bedenken dat de industriële pro ductie sinds 1938 met ongeveer 37% is gestegen Geen wonder dat wij in Europa ongeveer 30 millioen ton kolen moesten invoeren in 1951. Nederland is mede debet aan dit tekort en wij zullen dan ook meer van het zwarte goud boven het aardoppervlak moeten brengen. Dit is ook belar-grijk voor onze deviezenpo9itie. Alleen..'..' wij kunnen het niet. Nederland heeft gebrek aan kolen. Niet alleen voor het ogenblik, maar onze honger zal steeds groter worden. De industrialisatie is nog lang niet voltooid en onze bevolking neemt nog steeds toe. Onze kolenvoorraad is echter nog slechts vol doende voor 73 jaren inclusief de onontgonnen gebieden Er wordt hard gewerkt in ons land aan het op sporen van nieuwe energiebronnen. In Drente zijn door de Nederlandse Aardolie Maatschappij olie bronnen aangeboord, die al een belangrijke bij drage vormen voor deviczenbesparing. Voor de kolen zijn misschien de gevonden aardgasbronnen van meer belang, die in het Noorden van Over- ijsel en Zuid-Drente zijn ontdekt. Men heeft hier geduldig gezocht en de resultaten zijn zodanig dat een groot deel van Oostelijk Nederland het nodige gas rechtstreeks uit de bodem zal ontvangen. In Coevorden is men daar het verst mee gevorderd, want hier worden de aardappels al op aardgas ge kookt. Ze smaken er 'neus niet minder lekker om al moesten de huisvrouwen dan ook nieuws gascomforen aanschaffen. Het aardgas vereist bran ders, die viermaal zoveel luchttoevoer krijgen dan voorheen bij het gewone" gas. WAAR* Aardgasbronnen zijn o.m. ontdekt dichtbij Coe vorden, ten zuiden van Staphorst, in de buurt van Runerwold bij de Gicthoornse plassen, terwijl ook de bodem rond Tubbergen dit nieuwe product in grote hoeveelheden verborgen houdt. De bodemonderzoekingen zijn nog in volle gang. Telkens gaat er weer een boor in de vorm van een harde beitel de weerbarstige grond in, soms ineer dan twee of drie kilometer diep. Lang niet altijd worden de verwachtingen met succes bekroond. Als men na tien boringen gas vindt, spreekt de Aardolie Maatschappij van goede resultaten. De technici zetten maar niet op goed geluk een boor in de grond. Daar gaan nauwkeurige onder zoekingen aan vooraf. Dit onderzoek wordt ver licht op het laboratorium In Oldenzaal, waar de schaaltjes met gruis worden onderzocht op hun samenstelling. Onder de microscoop vindt men de insecten, zeediertjes uit zeer oude tijdperken en hieruit concludeert men dan of er al dan niet kans is op aanwezigheid van een gasveld. Er wordt lang gewikt en gewogen voordat het boren begint, want dit is een kostbare geschie denis. Er worden boringen verricht, die meer dan een millioen gulden kosten en dan nog kan het resultaat nihil zijn. Al komt dus het gas „zo maar uit de grond", we hebben het nog lang niet gratis. Voor de verbruikers is de prijs van het aardgas dau ook even hoog al9 van het gewone gas. 10 TOT 17 MILLIOEN GULDEN l Aardgas zoeken is een kwestie van geduld oefe nen en kosten maken Dit jaar wordt er tien mil/ Hoen aan uitgegeven en in 1953 ongeveer 17 mil lioen gulden. De baten zullen we moeten afwach ten, maar er zijn tekenen, die wijzen op goede resultaten. De gasvelden bij Tubbergen en Wan- neperveen zullen zelfs plaatsen als Hengelo, En schede en Oldenzaal straks gas kunnen leveren. Een „gasput" ziet er eenvoudig uit. Men ziet een paar buizen de grond in gaan en een kleine tank waarin de meegevoerde vloeistof wordt op gevangen. Het is minder ingewikkeld dan een complete gasfabriek op het eerste gezicht. Maar hoeveel honderden jaren heeft het geduurd voor dat diep in de grond dit gas voor het gebruik gereed is gekomen Een lange en moeilijke weg moeten de speurders naar gas afleggen. Dit blijkt uit het bovenstaande ■naar het wordt ons nog duidelijker, wanneer wij ons licht eens gaan opsteken bij de seismografische dienst van het bedrijf, die reeds jarenlang door het Nederlandse landschap heeft gedoold, gewa pend met de seismograaf, dat merkwaardige toe stel, voorzien van een naald, die op papier de trillingen van de aarde aangeeft. Door dyiiamiet- ontploffingen schrijft dc seismograaf in een zeer moeilijk te ontcijferen taal op smalle stroken de geheimen neer welke de aarde voor ons verzwijgt. Ondanks deze hulpmiddelen worden we dan nog dikwijls om de tuin geleid. Toch heeft de Neder landse Aardolie Mij niet geaarzeld om meer dan zes millioen gulden aan dit werk uit te geven, waardoor men een bescheiden blik kon werpen op de ondergrondse rijkdommen van ons vaderland. De eerste resultaten zijn iu Drente te voorschijn gekomen. Men hoopt nog slechts aan het begin te zijn van een reeks vreugdevolle ontdekkingen. Zal men met behulp van aardolie en aardgas onze deviezen- en energiepositie verbeteren En voor welke tijdsduur In 1948 heeft men uitgerekend dat er voor ruim 20 jaar vooi ïad is, doch naar mate het aantal succesvolle boringen zich uit breidt hoopt men deze periode te rekken. Des kundigen fluisteren over een periode van 50 tot 75 jaar. Niemand zal echter met zekerheid kun nen zeggen welke ongekende schatten nog ver borgen liggen. Daarom moet dit onderzoek met alle kracht worden voortgezet. Het is niet alleen noodzakelijk, maar buitengewoon boeiend omdat men bij alle onderdelen van deze speurdersorga nisatie telkens voor verrassingen kan komen te staan. Deze zijn dikwijls teleurstellend van aard maar één vreugdevolle kreet kan veel goed maken! G. S. Hoe wordt ik politie-agent Moet daar een cursus voor gevolgd worden t Welke zijn de vereisten Antwoord U kunt hiervoor solliciteren bij de commissaris van de gemeente welke u wenst, of u kunt schrijven op advertenties die nu en dan in de dagbladen verschijnen. Een cursus behoeft u niet gevolgd te hebben. U moet in het alge meen voldoen aan de eisen, gesteld in het Besluit Aanstellingseisen Politieambtenaren 1949, welke eisen o.m. inhouden 1. ten minste 21 en ten hoogste 28 jaar oud. 2. Lengte blootvoets gemeten minstens 1.75 m. 3. Nederlandse nationaliteit. 4. Lichamelijk, geestelijk en moreel geschikt. 5. Vol doende algemene ontwikkeling. J. H. Het vorig jaar had ik kippen van twee en drie jaar oud. De laatste tijd schudden ze met de kop, een andere afwijking kon ik er niet aan zien. Ik heb de kippen toen geruild met kuikens, na eerst het hok helemaal te hebben ontsmet. De kuikens, die acht maanden oud zijn, heb ik nu ongeveer 3 maanden. Ze waren mooi aan de leg. maar nu beginnen ze ook met hun kop te schud den en ze leggen lang zo goed niet meer. De eetlust is goed. Antwoord Schudden met de kop komt bij de kippen voor als de slijmvliezen der bovenste lucht wegen zijn aangetast. Dit zal het geval zijn bij z.g. snot. Tegen deze ziekte zijn verschillende goede geneesmiddelen bekend, doch deze falen alle indien de ventilatie van het nachtverblijf der dieren niet aan de eisen voldoet. Daar het bij u zo'n hardnekkige kwestie is, zou het mij niet verwonderen, indien hierin de oorzaak schuilde. U kunt hierover het beste eens met een deskun dige praten. M. te O. Hoe luidt artikel 1 van de wet van 13 October 1950, stbl. 450 Antwoord Aan hem, die hetzij met toepassing van artikel 16 van het besluit op de bijzondere Staat van Beleg of van de artikelen 12 of 33 van het Besluit Politieke Delinquenten 1945 in bewaring is geweest, hetzij als verdacht van een misdrijf, waarop het Besluit Buitengewoon Straf recht van toepassing is, of van een gedraging, be doeld in artikel 1 van het Tribunaalbesluit, voor lopig hechtenis heeft ondergaan, of aan zijn erf genamen kan op verzoek of op verzoek van zijn erfgenamen een geldelijke tegemoetkoming worden toegekend voor de schade, die hij ten gevolge van de ondergane bewaring of voorlopige hechtenis werkelijk en onmiddellijk heeft geleden, le indien zijn zaak aan de kennisneming van de strafrechter is onderworpen, doch zonder straf of maatregel is geëindigd 2e. indien zijn zaak overeenkomstig het Tribunaalbesluit is behandeld, doch de be schuldiging is vervallen verklaard 3e. indien hij onvoorwaardeelijk buiten vervolging is gesteld op grond, dat de gerezen verdenking ongegrond is gebleken. C. H. Hoe kan men een overgehouden knop van Cloxinia weer aan de gang krijgen V In Juli wa9 ïrij uitgebloeid en er zijn nu twee scheutjes van ongeveer 1 cm. lengte aan gekomen. Antwoord i Inderdaad komt nu dc tijd om de knol weer aan de groei te brengen. We nemen aan, dat deze goed bewaard is gebleven, d.w.z. volkomen droog. Als u nu de knol in een niet te diep bakje met vochtig turfmolm zet, bestaat de kans dat er voldoende wortels en scheuten komen, waarna u kunt overplanten in een grond- mengsel met hoge voedingswaarde, dus met oude koemest, bladaarde en verder turfmolm. Zorgt u voor voldoende warmte en het vochtig houden van de turfmolm, doch absoluut niet kletsnat, want dan gaat de knol rotten. G. van W. Welk grondmengsel moet ik gebrui ken bij het verpotten van mijn Anthurium Antwoord Het beste grondmengsel is wel, dat wat een losse vochtige grond geeft, dus wat houtskoolgruis, veenmos, oude koemest en scherp zand. De Flamingo moet in een vochtige atmosfeer groeien, omdat het een tropische plant is. De grond afdekken met een laagje mos. Het hart van de plant moet net boven dit mos uitsteken. Het verpotten kan in deze tijd geschieden. Aboimé. Hoeveel inwoners had Nederland in het jaar 1900 Antwoord Per 31 December 1899 was dit aan tal 5.104.137 (Gentr. Bur. v. d. Statistiek.) W. H. Ik heb een nieuwjaarskaart ontvangen, waarop de afzender was aangeduid als z.o.p. Om deze redenen moest ik zes cent strafporto be talen. Ik meende dat zo'n kaart met twee cent gefrankeerd kon worden. Wat is uw mening V Antwoord Wij kunnen u mededelen, dat de aanduiding z. o. p. (zie onder postzegel) aangemerkt wordt als een mededeling, waardoor voor een brief kaart binnen de stad het tarief vijf cent wordt. Het strafporto is het dubbele van het verschil en werdt dus 6 cent Overigens verklappen wij toch geen geheim als de oplossing van uw raadsel onder de postzegel verborgen ligt H. G. J. A. Door de P.T.T. is mijn telefoon toestel verplaatst wegens verhuizing. Hiervoor was aan materiaal niets nodig. De kosten bedroegen f 25. Is dit niet te veel Antwoord Het vast tarief voor de verplaatsing van een telefoontoestel bedraagt f 25. S. B. Ik zou graag willen weten hoe de uit drukking ontstaan is „in de zevende hemel zitten." Men zegt ook wel „het lijkt het achtste wereld wonder wel". Welke zijn dan die andere zeven Antwoord De uitdrukking „in de zevende he mel zijn" is volgens Zeeman ontleend aan de Jood se voorstelling, door de Christenen later over genomen, dat er verscheidene hemelen waren, het zij drie of zeven, in de hoogste van welke de tro nen en machtigen zijn en steeds lofliederen ge zongen worden tot Gods eer. U kent de beteke nis opgetogen zijn van vreugde, in verrukking zijn. De zeven wereldwonderen zijn monumenten van kunst uit de oudheid, die wegens hun ver bazende grootte en duurzaamheid, of uit hoofde hunner uitstekende schoonheid algemeen de aan dacht trokken. Het zijn dè Egyptische pyramiden, de hangende tuinen van Babyion, de tempel van Diana te Ephese, het beeld van de Olympische Jupiter, het Mausoleum van Artemesia, de Col- lossus van Rhodes en de pharus of vuurtoren van Alexandrië. E. S. Ik woon iu een oud huis en de huur is onlangs verhoogd tot f 3.50 per week. Nu moet de vloer en de dakgoot dringend worden vernieuwd. Wie moet deze reparaties betalen Als de eige naar deze reparaties laat doen, kan hij dan ander maal de huur verhogen Antwoord Het komt ons voor dat de kosten van deze reparaties voor rekening komen van de eigenaar, tenzij anders in het contract is over eengekomen. In geen geval mag wegens deze her stelling de huur worden verhoogd. Mijnhardc's Hoofd pij opoeders. Doos 47 cent Vele mensen denken, dat er nergens zoveel kracht wordt ontplooid als bij de explosie van een atoom bom, maar zoals een meteoroloog het eens zei „de atoombom is ten opzichte van een wervel- storm, wat een vlieg is ten opzichte van een oli fant.'' Wijlen dr. W. J. Humphreys, een der vete ranen van de Amerikaanse weerkundige dienst, heeft de kracht van de tropische cyclonen onder zocht en zijn conclusie was „Een werkelijk-vlie- gende wervelstorm produceert meer energie dan 1000 atoombommen, die op hetzelfde ogenblik ex ploderen." Een wervelstorm is een dolgeworden stier, die alles vernielt, wat op zijn weg komt. Hij doodt en vernielt zonder enig onderscheid te maken. De Engelse naam „hurricane" is afgeleid van „hu- racan", waarmee de Caralbische Indianen een „grote wind" aanduidden en van „Hunraken", de god van de storm bij de Indianen van Gua temala. Een wervelstorm kan twee milliard ton water per dag omhoog tillen (in de vorm van waterdamp) en die enorme hoeveelheid binnen 24 uur in de vorm van regen weer omlaag laten komen. Twee van dergelijke stormen, die tien dagen zouden aan houden, zouden voldoende zijn ouj het gehele bek ken te vullen van het bijna 200 km. lange Mead- meer, het geweldige reservoir achter de Hoovcr- idam. De losgebroken natuur is nooit zo indrukwekkenJ en angstwekkend als op zee tijdens een wer velstorm. Kapitein Irving Johnson heeft eens een beschrijving gegeven van een wervelstorm midden op de Atlantische Oceaan. Hij was op onderzoek uitgegaan in een sloep. „Wij werden door elkaar gegooid als de knikkers in een ratel. Het werk spoot uit de kieren tussen de planken aan dek, toen grote zeeën over de schuit heensloegen. Dc motor werkte niet, maar de storm joeg de sloep voort met een snelheid van 18 km. per uur." Een paar jaar geleden hoog een wervelwind sta- len wegwijzers om alsof het zachte stukjes lood waren. Brandmelders werden onthoofd, alsof het madeliefjes waren, waarvan kinderen de bloemen aftrekken. Een stalen radiomast van 65 meter tui melde omver als een bamboestok. Toen de Spaans-Amerikaanse oorlog was uitge broken ontbood de toenmalige president Mc Kiniey zijn minister van landbouw Wilson (onder wie de weerkundige dienst ressorteerde). De president zei „Wilson, ik ben benauwder voor een West-Indische wervelstorm dan voor de hele Spaanse vloot." De huidig: West-Indische weerdien9t dankt zijn ontstaan aan die opmerking. De grootmoeder van alle moderne wervelstor men was de tornado van 21 September 1938, die New-England teisterde. Deze stormachtige zwerver uit de tropen „gapte" 4.000.000 schepel appelen binnen 24 uur. Hij streek over de hossen van New-England als een ge weldig scheerapparaat, millioenen bomen vellend of vernielend, waaronder een millioen zorgvuldig gekoesterde schaduwbomen. De storm vernielde 26.000 auto's en maakte de ramen van huizen in Vermont, niet minder dan 200 km. van zee, wit van het zeezout. De geweldige windvlagen maakten, dat er scho len salpen (vreemde diepzee-bewoners) terecht kwa men in de havens langs de kust tropische vogels werden naar streken gedreven, waar beslist geen tropisch klimaat heerst. Er werden zoveel tele graafpalen uit de grond gerukt, dat de enige manier om een telegram van Boston naar New York te zenden liep over Londen. Geen enkele wervelstorm heeft ooit zoveel schade aangericht als deze. De storm eiste ongeveer 600 mensenlevens op en kostte New-England meer dan 250 millioen dollar. Vanaf de oudste tijden tot de jaren tussen 1920 en 1930 was de dood de trouwe metgezel van de wervelstormen het aantal doden moest vaak met vier cijfers geschreven worden. De „oude" stormen eisten zoveel mensenlevens niet omdat zij erger waren dan dc tegenwoordige, maar omdat de waarschuwingen ontbraken. Men werd er door overvallen vel;n werden op slag gedood en van de gewonden stierven er ook al tijd nog een aantal door gebrek aan hygiëne en medische zorg. In September 1928 kostte een wervelstorm in Florida het leven aan 1836 per sonen. De wervelstorm van Augustus 1949 doodde slechts twee personen. Toch kozen beide stormen nagenoeg dezelfde weg. Maar intussen had men door internationale samenwerking een uitstekend waarschuwingssysteem opgebouwd, zodat iedereen zijn hezittingen zoveel mogelijk kon beschermen en zichzelf in veiligheid kon stellen.

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1