AXELSCHE SK COURANT Aardgas heeft toekomst AXELSCHE 15 COURANT Onze financiële positie verbetert •V|gjj|| il Maar is even duur als lichtgas De kracht van de storm NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: C. VINK-van VESSEM V NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Verschijnt iedere Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 5Ó§ Hocidredactie: T. C. VINK-van VESSEM Tering naar de nering in Europa! Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG N Abonnements- prljit Losse nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlê II. Buitenland 11. - JANUARI 1952 66e JAARGANG No. 33 Advertentie prijs 7 cent per m.m Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Delne Adverteuttén (u.. clmum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. de ondergrondse rijkdommen van ons vaderland. De eerste resultaten zijn in Drente te voorschijn gekomen. Men hoopt nog slechts aan het begin te zijn van een reeks vreugdevolle ontdekkingen. 'iaxy jitatusaaoqy ftq Suijstjnejj Abonnements prijs: Losse nummers* Kwartaal abonnement Axel binnen de kom II Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indlê 11. Buitenland II. - WOENSDAG 23 JANUARI 1952 66c JAARGANG No. 32 Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeellngen 20 cent per m.m. KTe'ie AdverteUlên 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. (Van onze economische medewerker.) Onze minister van Jinanciën, de heer Lieftinck, was zo verheugd over de goede resultaten van ons land in de Europese Betalingsunie, kortweg EBU, dat hij er in de zitting van de Eerste Kamer ge wag van maakte. Is dit nu een feit van grote betekenis of moeten wij dit ministeriële gebaar overdreven noemen 7 Elke Nederlander, die een bericht leest over een tekort zal begrijpen, dat wij er op het desbe treffende gebied niet zo best voor staan. Nu wij in de Europese Betalingsunie dus een overschot hebben, kan men zich op de borst slaan. Toch is het verbazingwekkend hoe weinigen er in den lande iets afweten van onze internationale finan ciële verhoudingen. Br zijn zoveel nieuwe Euro pese en wereldomvattende lichamen gekomen na de oorlog, dat de gemiddelde man door de bo men het bos niet meer ziet en zich er eenvoudig afmaakt door nergens meer aandacht aan te schen ken onder het motto, dat Amerika maar zorgen moet dat de zaak draait. De Amerikanen moeten (helaas 1) in het na oorlogse tijdperk op allerlei gebied bijspringen. Zij doen dit echter met de bedoeling dat de Euro pese landen zelf ook het uiterste doen om weer orde op hun financiële zaken te stellen. Daarvoor werd de Europese Betalings Unie opgericht, die algemeen E.B.U. werd gedoopt. De E.B.U. is een soort verbond van Europese landen, die allen vorderingen en schulden op el kaar hebben. Nu maakt men in Parijs gezamenlijk van al die tekorten en overschotten een vereffe ning op zodanige wijze, dat men kan zien of men per saldo meer uit de deelnemende landen invoert, dan wel of er misschien export plaats vindt. Dit was een verbetering van de toestand van voor de zomer van 1950, toen er een net van tweezijdige verhoudingen Over de Europese landen was ge spannen. Nederland b.v. had toen een aparte re kening lopen op België, Duitsland, Frankrijk enz.. Nu zegt het economisch gezien weinig of men op een bepaald land een grote vordering heeft, want wanneer men op alle andere landen een grote schold heeft, is er sprake van een groot invoeroverschot, waarmee dan geconcludeerd kan worden, dat men op te grote voet leeft. Met de instelling van de betalingsunie werd dus in de eerste plaats bereikt, dat men bijzondere aandacht ging besteden aan de verhouding tussen in- en uitvoer met de overige Europes? landen. Bovendien werd er de vrijmaking van de handelsbelemmeringen door bevorderd. Dat nu was de bedoeling van Amerika Ondanks al deze goede bedoelingen is er van die vrijmaking niet veel terecht gekomen. Neder land heeft dat tot zijn schade oijdervonden. De Nederlandse regering is steeds bereid geweest de liberalisatie van de Europese handel zover mo gelijk door te voeren. Ander? landen, zoals Enge land en Frankrijk werkten in theorie wel mee, maar handhaalden in de practijk nog invoerrechten of boden zulke lage prijzen voor onze goederen, dat wij onmogelijk de in- en uitvoer in evenwicht konden houden. In de zomer van 1951 waren wij zo diep gezonken, dat wij een verhoging van ons kwotum moesten vragen. 355 MILLIOEN DOLLAR SCHULD. Dit kwotum komt ter sprake wanneer een land te veel invoert. Ten slotte kan dit iedereen wel eens overkomen en dus heeft men daarvoor een speciale regeling. Er bestaat voor zulke gevallen een likwiditeitspot. Nederland mocht vroeger een schuld maken van 330 millioen dollar aan de E.B.U., doch na onze moeilijkheden van de ver streken zomer is dit kwotum nog met 25 millioen dollar verhoogd. Dit kwotum is verdeeld in vijf zones van 20<>/o- Bij het eerste vijfde part krijgt men volledig crediet van de E.B.U., doch naar mate men in een hogere zone komt moet men een deel van de schuld in goud (dollars) afdekken. Ten slotte moet alles in dollars worden betaald. Op deze wijze bereikt men, dat op de duur alle deelnemende landen hun Europese invoer moeten gelijk maken aan de uitvoer, of wel hun tering naar de nering moeten zetten. Alles binnen het Europees \erband. Nederland heeft met dit laatste vereiste reus achtig geworsteld. In de zomer van 1951 moes ten wij verzoeken ons kwotum te verhogen, waar mee wij te kennen gaven, dat wij stêeds meer schulden moesten maken. Op de vergadering in Parijs zijn er toen harde woorden gevallen. Amerika vertelde ons daar in parlementaire laai dat wij de bakens maar dienden te verzetten Nederland heeft op zijn beurt onomwonden te ken- n?n gegeven, dat het van de andere landen een meer lojale nakoming van de Unie had verwacht, Alle betrokkenen hebben daar te Parijs nog eens de schoen uitgezocht, die aan hun voet paste en sindsdien is het met de Nederlandse betalings positie in Europa veel beter gegaan. In het laatste kwartaal van het achter ons liggende jaar werd het grootste deel van de schuld ingehaald en nu zijn wij dan zo ver, dat wij per saldo een vorde ring hebben op Europa. ONZE POSITIE NIET HOPELOOS! Betekent deze vordering een soort rijkdom Niets is minder waar. In de eerste plaats kan dit een incidenteel verschijnsel zijn. Bovendien kan de Amerikaanse druk op andere Europese landen na de Parijse zomer van 1951 wel zo groot geweest zijn. dat men de Nederlanders steeds maar tege moet gekomen is. Dan is er alleen maar sprake van een schijnvertoning. Ongetwijfeld is hier ook sprake van een verbeterd Europees financieel en commercieel beleid onzerzijds. In zover kunnen wij dankbaar zijn voor het behaalde succes. Het is een tastbaar bewijs van ons vermogen om de huidige welvaart niet verdet in te krimpen Bij waakzaamheid en krachtsin spanning zullen wij de- armoede uit de deur kun nen houden. Immers, landen met een tekort zul len hun import meer en meer moeten beperken, totdat zij het evenwicht bereiken. Dit komt neer op een inkrimping van de consumptie en ver sobering. Het bereikte succes in de E.B.U. moge onze krachtsinspanning doen toenemen, omdat wij ge zien hebben dat onze positie in Europa niet ho peloos behoeft te zijn. Evenmin hoeft Europa te wanhopeti jegens Amerika, inits men de bestaande kernen van samenwerking uitbouwt en uitbuit, totdat ook op dit terrein de gelijkmaker is ge scoord. Dit laatste zal echter nog jaren kunnen duren. Dr H. R. Mes. CONTROLE VAN DE GROND IS NOODZAKELIJK. Indien u een vergelijking tussen een fabriek en een land- of tuinbouwbedrijf wilt maken, zult u getroffen worden door de vele punten van over eenstemming, welke tussen deze zo verschillende ondernemingen bestaan. In een fabriek is kapitaal geïnvesteerd in de vorm van gebouwen en machines. In de landbouw is het niet anders. De fabriek werkt met grond stoffen, welke worden omgezet in eindproducten. De land- en tuinbouw gebruikt ook grondstoffen, zoals zaaizaad en meststoffen, welke met behulp van het productie-apparaat, gevormd door de grond en de landbouwwerktuigen, worden omgezet in land- en tuinbouwproducten. De fabrieksdirecteur is verantwoordelijk voor de goede gang van zaken in zijn bedrijf. Hiervoor zal hij de nodige controle moeten uitoefenen. Een verouderde machine wordt vervangen, de keuze van de grondstoffen moet steeds met overleg ge schieden. Zijn de grondstoffen niet in orde, dan kan het eindproduct dat ook niet ziju Ook op een landbouwbedrijf worden verouderde machines door nieuwe vervangen. Een moeilijk heid is echter de controle van de grond. Een boer of tuinder kan er onmogelijk een eigen laborato rium op na houden, waar hij controleert, of de grond gebreken vertoont. Samen met anderen kan hij echter veel bereiken en het bewijs van de mogelijkheden van samenwerking is aanwezig in de vorm van het Bedrijfslaboratorium voor Grond en Gevjasonderzoek. Het voordeel van zo,n gezamenlijk laboratorium is, dat het onderzoek goedkoop kan geschieden. Wanneer u de kosten van het grondonderzoek vergelijkt met de resultaten, die er mee behaald worden, zult u ook zeggen „Grondonderzoek op het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewas- onderzoek is zeker niet kostbaar en de kosten komen er dubbel en dwars uit". Een bedrijf kan niet volledig rendabel zijn zon der goede controle, dus maakt gebruik van uw eigen laboratorium de controle is er in goede handen. PALEIS NOORDEINDE WORDT WETENSCHAPPELIJK CENTRUM. De Stichting voor Internationale Samenwerking der Nederlandse Universiteiten en Hogescholen (Ne therlands Universities Foundation for International Co-cperation) is thans definitief opgericht. Als oprichter traden op de presidenten-curator dezer instellingen. Ter uitvoering van de doelstelling der Stichting zal het „Institute of Soctial Studies,, worden op gericht. Het voorlopig bestuur heeft besloten het aan bod van de regering met toestemming van H. M. de Koningin om het Instituut te huis vesten in het Paleis N'oordeinde te aanvaarden Zoals bekend bestond over de huisvesting van het internationaal belangrijke instituut een zekere riva liteit tussen de steden Amsterdam en Den Haag. INSTRUCTIEVE SCHOOLREIZEN EN VARENDE VACANTIEVLOOT 1952. Door het comité „Onze Marine" worden in 1952 voor de zevende maal Instructieve Schoolreizen en Varende Vaeantievloot georganiseerd, waarbij aan jongelui lussen 12 en 18 jaar gelegenheid ge geven vvordt gedurende een week (van Maandag tot en met Zaterdag) varende te kamperen. Gedurende 1951 namen op deze wijze ruim 3181) jongelui deel aan dit bijzondere jeugwerk. Ten einde daaraan echter meerdere bekendheid te geven en daarvoor grotere medewerking te ver krijgen, doet het Comité „Onze Marine" een be roep op de lezers van ons blad. Aan elke 50e belangstellende, die in Januari ten minste één gulden beschikbaar stelt voor dit jeugdwerk wordt gelegenheid gegeven een jongen of een meisje tus sen 12 en 18 jaar aan te wijzen, dis gratis ge durende een week mag deelnemen aan een In structieve Schoolreis of Varende Vaeantievloot 1952. Men wordt verzocht de bijdrage per giro 172600 Onze Marine" te Hilversum over te raakep en op het girostrookje te vermelden Steun jeugdwerk. er nergens zoveel kracht explosie van een atoom meteoroloog het eens zei opzichte van een wervel en opzichte van een oli- lumphreys, een der vete- nse weerkundige dienst, ropische cyclonen onder- as „Een werkelijk-vlie- iceert meer energie dan >p hetzelfde ogenblik cx- n dolgeworden stier, die n weg komt. Hij doodt onderscheid te maken, ine" is afgeleid van „hu- ralbische Indianen een n en van „Hunraken", de Indianen van Gua- twee milliard ton water de vorm van waterdamp) d binnen 24 uur in de laag laten komen. Twee e tien dagen zouden aan zijn om het gehele bek- aa 200 km. lange Mead- rvoir achter de Hoovcr- s nooit zo indrukwekkend s op zee tijdens een wer- Johnson heeft eens een een wervelstorm midden Hij was op onderzoek r gegooid als de knikkers toot uit de kieren tussen m grote zeeën over de aotor werkte niet, maar voort met een snelheid toog een wervelwind sta- het zachte stukjes lood •den onthoofd, alsof het an kinderen de bloemen iomast van 65 meter tui- nboestok. aanse oorlog was uitge- tlige president Mc Kinley w Wilson (onder wie de teerde). lson, ik ben benauwder zervelstorm dan voor de huidige West-Indische taan aan die opmerking. ,11e moderne wervelstor- 21 September 1938, die er uit de tropen „gapte" tinnen 24 uur. Hij streek w-England als een ge- illioenen bomen vellend een millioen zorgvuldig l. De storm vernielde Ie ramen van huizen in 200 km. van zee, wit 1 maakten, dat er scho- e-bewoners) terecht kwa- s kust tropische vogels 'even, waar beslist geen Er werden zoveel tele- ukt, dat de enige manier ston naar New York te heeft ooit zoveel schade orm eiste ongeveer 600 New-England meer dan ot de jaren tussen 1920 trouwe metgezel van de doden moest vaak met den. en zoveel mensenlevens dan de tegenwoordige, ringen ontbraken. Men velen werden op slag ïn stierven er ook al- gebrek aan hygiëne en tb er 1928 kostte een I leven aan 1836 per- Augustus 1949 doodde h kozen beide stormen aar intussen had men verking een uitstekend Douwd, zodat iedereen gelijk kon beschermen on stellen.

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1