GOUDLAND I I HET VERGETEN Griep?,n"Mijnharciye»Q UIT ONZE OMGEVING. feuilleton. CLINGE HULST Pijnlijke stramheid - dat ls het begin. Maar dan Chagrijnige Rheumatische Pijnen in al Uw ledematen, nu hier, dan daar.. SLUISKIL. PEPERMUN1 ZUIDDORPE FILMNIEUWS. BEKENDMAKINGEN. PRINSES MARGRIET IS JARIG. Heden viert onze derde Prinses, Margriet Fran- eiska, haar negende verjaardag. Wij wensen haar nog vele onbezorgde jeugdjaren naast haar Zusjes en onder de hoede van haar Koninklijke Ouders. JAARVERGADERING N. C. L. B. Bovengenoemde Landarbeidersbond hield Woens dagavond in de Chr. Bewaarschool haar jaarver gadering. Nadat de voorzitter, de heer J. van Doeselaar, de bijeenkomst met gebed had geopend en de ver tegenwoordigers van Hoek en Zaamslag had ver welkomd, las de secretaris, de heer C. Overdulve zijn jaarverslag voor, waarin natuurlijk ook het Onlangs gevierde 20-jarig bestaan werd gememo reerd. De penningmeester, de heer D. J. Freekenhorst, gaf ten slotte een overzicht van de financiële toestand. Van de wekelijkse bondscontributies ten bedrage van ruim f 4000 kwam f 702,85 ten bate van de kas. De uitgaven bedroegen f 818,47 waar door een nadelig saldo ontstond, dat evenwel kon worden gedekt door een nog aanwezige reserve van ruim f 300. Het ledental verminderde met 10 en bedraagt thans 141. In de pauze werden versnaperingen rondgediend terwijl de avond verder werd gevuld met ver toning van films op het gebied van land- en tuinbouw. Met een slotwoord van de heer Faas, voorzitter van dt afd. Zaamslag en het zingen van het 6e couplet van het Wilhelmus werd de vergadering beëindigd. FILMVOORSTELLINGEN CHR. GEHEELONTHOUDERSVERENIGING Nadat Dinsdag in de vooravond voor de jeugd was vertoond de film „De kleine zwerver", werd des avonds ook voor de ouderen een propaganda film vertoond, ter bestrijding van drankmisbruik. De heer van Veen uit Utrecht, hield een cau serie, waarin eveneens de ellende van de drank zucht werd behandeld. AANRIJDING. Dinsdagmiddag viel op de Provinciale weg Ter- neuzenAxel een aanrijding voor, waarbij drie auto's schade opliepen. Een personenauto bestuurd door W. van S. uit Rotterdam, passeerde een rechts van de weg staan de Shell-tankauto toen een tegenligger verscheen. De tegenligger was een Ford-auto bestuurd door de loodgieter F. A. B. uit Axel. Hevig remde do heer v. S., waardoor zijn auto slipte en tegen de wagen van de heer B. botste, terwijl ook de tank auto enige schade opliep. De wagen van de heer v. S. was zodanig be schadigd, dat een kraanwagen nodig was om het voertuig weg te slepen. CABARET-AVOND VAN DE ALG. BEDRIJFSGROEPEN CENTRALE. Donderdag had alhier weer de jaarlijkse propa- ganda-feestavond plaats van de A.B.C., afd. Axel, waarvoor behalve de plaatselijke leden en belang stellenden ook enkele extra autobussen bezoekers aanvoerden uit Terneuzen en Zaamslag, zodat door H. W. VAN BRAKEL. 74) (Slot) Daarna vertrok ik weer met mijn schip en mijn trouwe bemanning. Wij verrichtten veel reddings werk, groeven veel goud en lenigden veel nood en sociale misstanden. Zo kreeg ons leven tenminste nog enig relief. Het goud van Ophir, dat aanvankelijk slechts werd gezocht om het bezit er van, om glans en schittering toe te voegen aan het leven, om uit breiding te geven aan maatschappelijke voorspoed, invloed en macht, dat goud heeft aan het geslacht van der Decken slechts onheil gebracht. Het goud dat inderdaad het slijk der aarde is, besmet een ieder die het uitgraven wil, tenzij het door de goudgraver zó wordt aangewend, dat het misschien genade kan vinden in God's ogen het moet ons dienen in het dienen van onze evennaaste en niet, in het najagen van persoonlijke ambities of ge noegens. In de kelders van Chateau La Roche, in de Py reneeën, ligt een fortuin opgestapeld, bestemd voor mijn jongen en zijn vrouw. Op een eiland in de Pacific ligt een nog groter vermogen verborgen bestemd voor ons maatschappelijk werk en voor mijn metgezellen. Hun levensavond is verzekerd, daar een ieder van hen geen maatschappelijke zor gen zal kennen, wanneer hij de pensioengerech tigde leeftijd heeft bereikt. Het is dat eiland, Lucienne en Edouard, waar heen ik binnen veertien dagen hoop te vertrekken. Het is dat eiland, waar jullie je wittebroodsweken door zullen brengen, zodra het huwelijk voltrok ken zal zijn aan boord van mijn schip, waar ik de „Centrum'*-zaal, zowat tot de laatste plaats bezet was toen de afd.-vocrzitter, de heer P. Ha melink, allen een welkom toeriep. Hierna ver kreeg de districtsbestuurder, de heer Penninghof, het woord, die in pikante bewoordingen een gloedvol betoog hield voor de moderne vakbeweging. Spr. wees er o.m. op, hoe de arbeidersklasse zich door de bemoeiingen van haar vakbeweging een dragelijker lot en een meer menswaardig be staan had verworven en gaf de verzekering dat het N.V.V. ook in de toekomst niet zal versagen als het er om gaat dit arbeidersbelang te waar borgen. Daarom spoorde spr de aanwezigen aan voorzover zij nog ongeorganiseerd waren zich aan te sluiten, opdat de vakbeweging nog groter en sterker zal worden. Nu volgde een cabaret-revue, gebracht door het gezelschap Ferry en getiteld „Lach je zorgen weg". Dit uit twee dames (Tini Lavell en Roeska Bar- nova) en een drietal heren (Ferry, Balsamo en Henk Stuurop Jr.) bestaande gezelschap gaf blijk het klappen van de zweep te kennen op dit ge bied der toneelkunst. De rijk gevariëerde inhoud van deze revue was in één woord kostelijk en juist iets voor een ontspanningsavond waar men een gezellige, vrolijke sfeer verlangt. De aanwezigen hebben zich, getuige de bijvals betuigingen waarmee zij op het vertoonde rea geerden, deze avond ^enoegelijk vermaakt en de ovatie die de zaal aan het slot de artisten bracht, was dan ook welverdiend. In de pauze vond een collecte plaats voor hei N.V.V.-t.b.c.-fonds, terwijl een geanimeerd bal deze geslaagde avond besloot. PREDIKBEURTEN. Zondag 20 Januari 1952. Ned, Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings 2.30 uur Ds. Joh. W. Sterrenburg, van Sluiskil. (In beide diensten collecte Inw. Zending.) Geref. Kerk. 10.30 uur en 5 uur Ds. K. Deddens, van Hoek Geref. Kerk. IDs. Jan Scharpstraat 1). 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. VEESMOKKEL. Onder Nieuw-Namen werd Woensdag in de late avonduren een grote Belgische vee-auto in beslag genomen, waarin zich tien koeien bevonden. De clandestiene lading vertegenwoordigde een waarde van f 15.000. De boer, bij wie de beesten werden opgeladen is gearresteerd. In samenwerking met de Belgische opsporingsdienst wordt het onder zoek voortgezet. WEER EEN PANTSERAUTO IN BESLAG GENOMEN. In de nacht van Maandag op Dinsdag is onder Hulst eer pantserauto met boter geladen, aan gehouden. Dit is de vijfde pantserwagen, die tot nu toe de buit der douane werd. De wagen werd reeds achtervolgd door douane ambtenaren, doch deze raakten het voertuig kwijt. Bij Clinge aan de grens, stootten de smokkelaars op de Belgische rijkspolitie. Deze beschoot de pantserwagen en waarschijnlijk is daarbij de ben- schipper ben naast God. Daar zullen jullie vinden, wat ieder mensenkind zoekt rust en vrede, verkwikking voor lichaam en geest, ernst £n meditatie. Daar zal ik jullie tonen de schatkamers der natuur het koraaleiland. Het koraal I Een machtig toverwoord. Het ko raal. Een scheppingswonder, opgebouwd door de eeuwen heen, uit de skeletten van ontelbare ko raaldiertjes. Dit koraal demonstreert de macht van het kleine, in zacht variërende kleuren goud bruin en rose, smaragdgroen en purper. Soms is het zó hard dat het met geen hamer te verbrij zelen is Soms is het zó teer, dat men het met de vingers afbreken kan. Hard en zacht, kleurrijk en vaal Gelijk het leven, mijn jonge* Het leven der mensen." Een maand later brak de „Ophir" weer onweer staanbaar een weg door de witgekapte rollers van de Pacific. Nog slechts een mijl dan was de ingang van het atol bereikt. Césare van der Decken hield de ogen gericht op de hem zo vertrouwde opening in de reusachtige koralen ring, waarbinnen een serene rust heerste de veilige lagune. Het water van de oceaan was ultra-maryiiblauw, scherp contrasterend met de witschuimende bran ding, die tegen het rif stormliep. Daarbinnen strekte de koraallagune zich uit, vlak en rustig, in souvereine minachting voor de don derende brekers daarbuiten Een kwartier later voer de „Ophir" de natuurlijke haven binnen. Met hun drieën stonden ze op het commandodek. Césare, zijn zoon, en zijn schoondochter. Zijn sterke armen had hij om hun schouders geslagen en vast drukte hij beiden tegen zich aan. En zo, intens genietend van het schone, dat zich voor hun ogen ontrolde, klonk zijn stem, waarin her wonnen innerlijke vrede te beluisteren viel Laat 't met U niet zo ver komen. Neem Kruschen Salts bij de eerste aanwijzingen van Rheumati sche pijnen. Daarmee brengt ge Uw bloedcirculatie weer op gang. Want niet zodra bloedzuiverende organen in hun werking verslappen, demonstreert zich dat in pijn en stramheid hier en daar. On zuiverheden in het bloed krijgen dan hun kans. In plaats van te worden afgevoerd langs natuur lijke weg, gaan deze zich vastzetten en Uw lijden begint. Maar niet bij de vaste Kruschen gebruikers. Die weten van geen onzuiver bloed, nog minder van de pijnlijke gevolgen Vraag Uw leverancier een flaron Kruschen, om persoonlijk die radicale verbetering te ondervinden. (Ingezonden mededeling) zinetank van de auto geraakt. Ook werd een band stuk geschoten. Daarop draaide de pantserauto en reed terug in de richting Hulst. In de buurt van de Mare chausseekazerne bij het woonwagenkamp, raakte de wagen zonder benzine. Dat betekende het einde van de nachtelijke rit der botersmokkelaars. Tc.en de ambtenaren van de ambulante dienst te Sluiskil, de Belgische rijkspolitiemannen en de leden van de Belgische Vliegende Brigade de pant serwagen in beslag namen, vonden zij daarin 2000 kg. boter, een waarde vertegenwoordigend van plm. f 15.000. De inzittenden van de auto waren nu- tuurlijk gevlogen. Wel zijn in de loop van Dinsdag enige arrestaties verricht, waarover de douane echter het stilzwij gen bewaart. De smokkelauto reed onder no. HZ 4672, een der nummers van de rijkspolitie in Nederland AFSCHEID. Ter gelegenheid van het afscheid van de heer Freijser, die binnenkort gaat emigreren, had Don derdagmorgen op de C N. A. een korte plechtig heid plaats. In een korte toespraak memoreerde de heer Freijser de tijd van vier jaren, die hij in prettige samenwerking met het personeel had doorgebracht. Namens het personeel dankte de heer Hemelsoet eveneens voor de goede verstandhouding en bood de heer Freijser als herinnering een geschenk aan en wenste hem gezondheid en voorspoed in zijn nieuwe vaderland. „De aarde herbergt vele schatten maar de schoonste van allen, is mij sinds voor kort door God weer geschonken :...mijn jongen.... en zijn vrouw.... De ban is doorbroken een nieuwe dag breekt aan Kinderen, this is the end of a perfect day I" 3 September 1939. Des avonds 10 uur. In het kapiteinsverblijf van de „Ophir" liep Césare van der Decken op en neer, luisterend naar de omroeper van de BBC, wiens stem opvallend duidelijk door kwam. Aan weerszijden van het kostbare radio toestel met ingebouwde gramofoon, zaten Lucienne en Edouard, de spanning op hun gezichten. Toen de verre spreker het nieuwsbulletin had voorgelezen, bleef de gezagvoerder plotseling voor hen staan. „De tijden die voor ons liggen zullen ernstig zijn kinderen. De tweede wereldoorlog, die reeds lang werd gevreesd, is uitgebroken Nu jullie man en vrouw zijn geworden, nu mijn jongen het ge- heim van zijn leven en de geschiedenis van mijn zwerversbestaan heeft vernomen, mag ik hem het laatste wat ik op mijn hart heb, niet onthouden Edouard, toen ik mij in 1913 gereed maakte voor mijn eerste reis naar Ophir met dezelfde clipper, waarmede mijn vader zijn succesrijke tochten had gemaakt, wilde ik je moeder met mij meenemen. Het bleek echter, dat zij een dodelijke angst had voor de zee, die van ons geslacht reeds zo vele offers geëist had. Voor niets ter wereld kon ik haar bewegen een schip te betreden, zelfs geen oceaanreusen toch wilde ik iels tan haar meenemen. Zo besloten wij een gramofoonplaat te laten ma ken van haar stem Die stem zou mij begeleiden zou mij leiden en moed geven in de maanden van zwalken en alleen zijn." Voorzichtig haalde Césare van der Decken een gramofoonplaat te voorschijn, zorgvuldig ingepakt OVKRGELPAATST. Met ingang van 16 Januari is de heer R. Claeys- sens, sport-instructeur van Inv. Acc. te Zaid- dorpe, overgeplaatst naar Oostburg. „CAPTAIN HORATIO HORNBLOWER" Deze Warner Bros' technicolor-productie is j( grootst opgezette film, welke in Brits-Amerikaanu samenwerking in Engeland tot stand kwam. De rolbezetting is niet alleen indrukwekkend door haar uitgebreidheid, maar iedere speler geelt een volkomen gave vertolking van zijn rol. De film is vervaardigd naar de romans van C. S. Forester, welke trilogie van „Captain Horn- blower" in de Nederlandse vertaling wordt uit gegeven in de Cultuur-serie. Forester, wiens „Hornblower"-romans over dc gehele wereld door millioenen lezers gretig ver slonden worden, bewerkte zelf drie episodes uit zijn romans voor de film. En Kaoul Walsh, de re gisseur, die zo menige actie-film voot Warner Bros vervaardigde, nam de taak op zich om het script in filmbeelden om te zetten. Moedige, verrassende en meeslepende avonturen op de wijde oceanen vormen de basis van deze geschiedenis van onverschrokkenheid en onder- nemingsgStSt, welke deze fabuleuze Engelse zee vaarder uit Napoleon's tijd, tot een historische held hebben gemaakt. Doorheen deze uitstekende verfilming is een gouden draad van romantiek geweven door de ontmoeting van Captain Horti- blower met lady Barbara Wellesley Zo enig volk van nature in staat geacht mag worden van dit boeiend epos van de zee te g;- nieten, dan is het toch zeker ook het Neder- landse volk van „ferme jongens, stoere knapen". Forester schreef zijn werk zó vanuit het hart van een zeevarende natie en met zo'n grote ken nis van en liefde voor het zeemansleven, dat hij zich tot woordvoerder maakte van het beste dat leeft in een natie, die haar bestaan aan de zee en aan de moed van haar zeevaarders te danken heeft, Zie voor vertoning van dit machtig schouwspel van de zee, dat niemand missen mag, de adver tentie van „Het Centrum" elders in dit blad. BETALING REKENINGEN. OVERLEGGEN BESTELBONNEN. Burgemeester en Wethouders van Axel maken bekend, dat voortaan strikt de hand zal worden gehouden aan de volgende regeling Rekeningen, die worden ingediend zonder over legging der van gemeentewege afgegeven bestel bonnen, zullen in het vervolg moeten werden terug gezonden. Indien derhalve bestellingen worden gedaan, is het in het belang van de leverancier zelf, dat zij een bestelbon vragen, als deze niet bij jJe bestelling wordt afgegeven. Bij iedere bon moet een afzonderlijke rekening worden ingediend. Daartoe kan de achterzijde ,a de bon worden gebruikt. Axel, 16 Januari 1952. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, de Burgemeestet, Maris. Van Oeveren. en opgeborgen in een der vele geheime vakjes der houten betimmering. Zacht ruiste de naald langs de rand van de plaat Een schok voer door Eoduard. Een fascinerende ietwat gevoileerde stem klonk door het vertrek Het was de stem, die hij gehoord had, dien avond in de Rode Zee. Als geëlectriseerd luisterde het jonge paar naar die vrouwenstem, zo nobel, zo gevoelvol. Zij zong een lied, de avondzang „Abide with me." De hand van Edouard zocht die van Lucienne en samen bogen zij het hoofd, eerbiedig en diep L. wogen. Een concertorgel preludieerde zacht. Iemand speelde, vaardig en gevoelvol. Toen zwol de me lodie aan tot machtige accoorden. Lucienne en Edouard keken op. Césare van der Decken zat voor een klein concertorgel, inge bouwd in de betimmerde wand, waaraan het por tret van zijn vrouw en kind hing. Zijn vaardig spel begeleide de stem van haar, die eens zijn licht in zijn leven geweest was.... Nadat de iaatste klanken verstorven waren, stonJ Lucienne op. Haar ogen hadden een bijzondere glans verkregen. Zij greep Edouard's hand en be duidde hem, met haar mee te gaan. Juist toen zij bij het kleine orgel kwamen, draaide Césare van der Decken zich om. Lucienne greep zijn handen en kuste die. „Geef ons nu Uw zegen vader," sprak ze, diep geroerd. Een uitdrukking van diepe dankbaarheid vulde de- ogen van de man, die hun levens gered had en samen gevoegd Hij legde zijn handen beschermend op hun hoofd. „Moge Hij, Die de stormen beteugelt en de woeste wateren hun bedding en baan wijst, Uw harten eu handen afhouden van alles, wat niet strookt met Zijn heiligen Wil. Moge Hij de scha duw zijn aan uw rechterhand, het ganse leven door." EINDE

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 2