AXELSCHE S COURANT De sporen in het vlees „Met raad en daad" VALDA ROND DE HAARD.... ORANJEBOOM BIER! WEK DE GAL IN UW LEVER OP Lochemse pluimveehouder bezit een cafetaria voor kippen NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoctdredactie: T C. VINK-van VESSEM Neem een doos echte KEELPIJN Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 19 JANUARI 1952. 66e JAARGANG No 31 N Abonnement!- prt|ü Lotte nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom ft Alle andere plaatsen In Nederland en Ned. Indtê ft. Buitenland fl. 1 Advert entte prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. /i«he Adverteutlén {U. simura 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent estra. Wie kennis genomen heeft van de voorlopige publicatie omtrent de wetsontwerpen betreffende de „bescherming der bevolking'*, die binnenkort bij de Staten-Generaal zullen worden ingediend, heeft wel de indruk gekregen, dat het met de landsverdediging menens is. Die verdediging vormt een onderdeel van de algemene defensie van West-Europa en is dus begrepen in Nederlandse verplichtingen jegens zijn Atlantische bondgenoten. Van welke gedachte gaat deze „bescherming der bevolking" of burgerlijke verdediging (civil de fence) uit Een toekomstige oorlog zal een totalitaire oor log zijn, een oorlog, die niet alleen door de mi litairen wordt uitgevochten, maar waarin de bur gerlijke bevolking is betrokken. De schade, aan de burgerbevolking berokkend, vormt een onder deel van de vijandelijke krijgsvoering. Zij dient om de troepenbewegingen te bemoeilijken en zo veel verwarring te stichten achter het front, dat de vijandelijke legers daardoor gemakkelijker ope reren. De bedoeling is, dat de eigenlijke frontstrijd, ver ten oosten van de Nederlandse grens zal wor den gestreden. Nederland zal behoren tot het z.g. etappe-gebied. Dit wil zeggen, dat ons land, bij een komende oorlog in een allergevaarlijkste po sitie komt. Een reeks van bom-aanvallen op ons land is dan te verwachten. Niet alleen om onze bevolking te beveiligen is een aparte burgerlijke verdediging noodzakelijk, maar men kan zeggen, dat zij, naast landmacht, luchtmacht en zeemacht een vierde wapen is in de strijd. Teneinde onze afweer van een vijandelijke aan val te voltooien is dc organisatie, welke thans een wettelijke vorm zal krijgen, onontbeerlijk. Intus sen is het organisatie-schema reeds op de wette lijke vormgeving vooruit gelopen. Zij vindt haar grondslag in een coördinatie-rapport, dat werd j samengesteld door vertegenwoordigers van vrijwel alle ministeries, waarvan de inhoud door de re gering werd overgenomen. Er vinden reeds oefe- ningen plaats. Het opleidingskader is gedurende het gehele jaar 1951 aan de gang geweest, waar voor op het kasteel „De Schaffelaar' te Barne- veld een stafschool is ingericht, in welke enige honderden leidinggevende figuren met deze mate rie vertrouwd zijn gemaakt. De regeling ziet er ongeveer aldus uit Het land wordt verdeeld in gevaar-aantrekkende en minder gevaar aantrekkende gebieden (A. en B.- gebieden). De A.-gebieden, welke in een aantal „kringen" worden ingedeeld hebben te zorgen voor brandblussing, lijkenvervoer, medische hulp en voedselvoorziening. De gehele regeling gaat uit van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Wij begrijpen, dat een regeling als wij hierboven beschreven in ons land noodzakelijk is, omdat de evacuatie-mogelijkheden zeer gering zijn. Wij zijn een overbevolkt rijk met een kleiu gebied en onze bevolking is zo kwetsbaar als jien slechts denken kan. Wij zullen er niet om heen kunnen haar te aanvaarden, al kost zij ongeveer 80 inillioen, een bedrag, waarmee waarschijnlijk het gehele woning vraagstuk zou zijn op te lossen De enige troost, die ons gebleven is, nu Mars aan alle kanten de sporen in ons vlees zet is deze, dat de kans om een oorlog te voorkomen stijgt naarmate de verdediging sterker wordt. Maar waar is het einde van deze oorlogsren, die voort durend sneller wordt, ons nationaal vermogen ver slindt en onze nationale werkkrachten onttrekt aan de productie Reeds is de tweejarige diensttijd voor onze jonge mensen een ernstige aantasting van hun loop baan. De nieuwe strijdmiddelen verouderen zeer spoedig Nu komt op de lijst van de breideloze bewapening alweer de last ener kostbare burge- lijke verdediging. En het laatste natuurschoon, dat wij bezitten wordt door de militaire inspan- niug verwoest. Er is aanleiding voor dc vraag in hoeverre het rechtvaardig mag heten, dat aan kleine naties de gevaarlijkste plaats in de Europese verdediging wordt toebedeeld. Mensenlevens zijn mensenlevens en de bewoners van ieder land hebben recht op bescherming. Maar Nederland etappe-gebied betekent de vernietiging der natie ook al tracht een zorgzame regering tijdig dt gevaren, waaraan onze bevolking in ge val van oorlog onderworpen zal zijn, te ver- minderea. Wij zijn geen défaitisten. Wij willen sneuvelen voor de Westerse beschaving, voor de vrijheid, als persoon en als natie. Maar zijn wij er voldoende van verzekerd, dat de internationale strategen hun plannen nauwkeu rig overwogen hebben, alvorens Nederland werd gekozen als opvangcr van de stoot V In oorlogstijd gaat de buitenlandse commandant commanderen en eist hij getrouwheid aan het plan Maar dat plan komt niet tot stand zonder daar aan voorafgaande internationale onderhandelingen, waarbij niet alleen op de onmiddellijk doelmatige oorlogsstrategie, maar ook op het bestaan van gehele volken behoort te worden gelet, óók in het belang ener internationale gemeenschap. Een vernietigd Nederland betekent het weg vallen van een basis-clement in de Euro"p*w zof - tuur. Grote mogendheden worden geschonden door een gevaarlijke positie, kleine mogendheden wor den er door weggevaagd Zal het ons lot zijn, nadat wij onze laatste man cn onze laatste cent hebben opgeofferd aan het algemene krijgsplan uit strategische overwegingen aan de vijand te werden overgeleverd V God geve,, dat er geen oorlog komt Dr P. H. Ritter. 1 TrrriTM Abonné. Mag de eigenaar van een huis, dal hij zelf bewoont en waarvan hij een gedeelte af moest staan aan medebewoners, 20<>/o huurverhoging be rekenen Volgens krantenberichten was dat ge oorloofd. of is dit veranderd De huurprijs is voordien vastgesteld door de prijsbeheersing. Antwoord Zeker mag de huurprijs en het ge deelte dat de inwoners bewonen worden verhoogd met 20o/o. Deze wordt gegeven als vergoeding van het ongerief dat de eigenaar ondervindt, doordat hï een deel van zijn woning aan anderen heeft afgestaan. Uiteraard kunnen wij van hieruit niet beoordelen of de huurwaarde van het gedeelte juist is berekend. Het is wellicht het beste zich tot de huuradviescommissie te wenden. J. N. In October heb ik een ernstige maagope ratie ondergaan. Van de bedrijfsvereniging kreeg ik onlangs bericht, dat ik niet meer als arbeids ongeschikt werd beschouwd. Kort daarvoor was ik op advies van de controlerend geneesheer als mede mijn chirurg onderzocht. De behandelende geneesheer alsmede de chirurg zijn het met de be slissing niet eens. Beiden achten het niet ver antwoord, dat ik mijn werk weer hervat. Aan welke van beide partijen heb ik mij te houden en wie heeft de beslissing V Antwoord U kunt zich voorlopig houden aan het advies van uw huisarts en specialist. U kunt zich nader wenden tot het scheidsgerecht dat door de bedrijfsvereniging werd ingesteld. J. N. Mijn schoonvader vervulde in 1919 zijn militaire dienstplicht, werd toen slachtoffer van de heersende Spaanse griep. Hij is zodoende zijn gehele leven lijdende aan een geestesstoornis, die op geregelde tijden terugkeert. Kan mijn schoon vader nu voor pensioen in aanmerking komen vol gens een, naar ik gehoord heb in 1945 gewijzigd wetsontwerp Zo ja, kunt u mij het adres op geven waartoe ik mij kan wenden Antwoord Een desbetreffend wetsontwerp is ons niet bekend. De ziekte van uw schoonvader is niet ontstaan door dc dienst (Spaanse griep kon iedereen krijgen). VÈ ij raden u echter aan een brief aan het Ministerie van Oorlog te schrijven, afd. Pensioenen te Den Haag.. Leg alle U ter beschikking staande bewijsstukken over. Vermeld ook of uw schoonvader al of niet gewerkt heelt, en zo neen, waarom niet. Geef ook de ouderdom op. Deze zaak zal dan ongetwijfeld degelijk wor den onderzocht. L. I. V. Hoe is de regeling bij het dammen Een medespeler beweert, dat je vrij bent de ge wone steen oi de dam te gebruiken, wanneer je een steen kunt slaan. Ik dacht Jat damslag voor moest gaan. Antwoord s Ook naar onze mening gaat in dit geval damslag voor. S. V. Het wordt in Mei 1952 drie jaar, dat ik een woning heb gekocht. Is er nu een wet dat ik hem kan betrekken C zult 'smorgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. bet be derft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Eenplant- aardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's LeverpiUetjes. Antwoord De termijn van drie jaar vanaf het ogenblik van de koop van het huis geldt slechts vcor een bepaald geval, n.l. wanneer de koper het huis zo dringend nodig heeft voor eigen ge bruik, dat van hem, de economische belangen en maatschappelijke behoeften van beide partijen en van wettige onderhuurders naar billijkheid in aan merking genomen, niet kan worden gevergd, dat de huurder nog langer in het genot van dj wo ning blijft. Of dit hier het geval is kunnen wij van hieruit niet constateren. Wendt u zich eens tot de huuradwescominissic. R. U. Naar ik vernomen heb bestaat er een gratis adviesbureau voor eventuele Octrooi-aan vrage. Indien dit juist is, kunt u mij dan het adres vertellen Antwoord Een dergelijk bureau is ons niet be kend. Toch raden wij U aan de aanvrage Jtot octrooi te laten opstellen door een octrooigemach tigde, omdat de stukken, die de aanvrage moeten vergezellen aan vele formele juridische en tech nische eisen moeten voldoen. Ook kunt u de Octrooiraad verzoeken een oriënterend onderzoek in te stellen. De kosten hiervan liggen tussen f 15 en f 40, afhankelijk van de uitgebreidheid van het onderzoek. N. N. te A. Mijn huis dat is verkocht in 1942. Sedertdien bewoon ik als huurder hetzelfde huis. Het werd gebouwd in 1936. Dc huur is in 1942 geschat naar de geldende regeling. Ben ik nu verplicht om vanaf 1 Januari 1951 15o/o meer huur te betalen V Antwoord Ja, daartoe bent u verplicht. Het is echter zonder verdere gegevens niet zuiver te zeggen van welk bedrag deze verhoging moet wor den berekend. Hoe werd de huur vastgesteld, b.v. met inachtneming van inwoning, waterleiding V Voor inwoning gelden thans andere percentages en de 15°/o verhoging wordt berekend nadat dc waterleidingkosten zijn afgetrokken. Wendt u zich maar eens tot de huuradviescommissie. A. M. Wij hebben een wit plastic lampekap, welke geel gaat worden. Wat is hieraan te doen V Antwoord j Dat is het euvel waar plastic lam pekapjes algemeen aan lijden. Zij worden op de duur geel door de warmte van de brandende lamp. Er is helaas niets aan te doen. P. M, Welke uitkeringen kan men verstaan on der de sociale bijstandsregclingen V Antwoord Onder de door u bedoelde sociale bijstandsregelingen vallen o.tn, uitkeringen krach tens de ongevallenwet, land- en tuinbouwongcval- lenwet, zee-ongevallenwet, ziektewet, ziekenfonds- besluit, kinderbijslagwet, invaliditeitswet, ouder domswet en de noodwet-oudsrdomsvoorziening. Weetgraag. Gaarne zou ik het adres weten waar men zich kan opgeven om opgeleid te worden bij de Koninklijke Marechaussee. Antwoord U kunt schrijven naar de comman dant Depot K. M. afd. Werving, Koning Willem 111 kazerne te Apeldoorn. Lezer. Is James Brotherhood een Engelsman of een Hollander en is zijn naam een schuilnaam Antwoord Dc heer James Brotherhood is een Engelsman. Hij woont reeds ongeveer 15 jaar in Nederland en is met een Nederlandse gehuwd. Brotherhood is zijn eigen uaatn. Goeden morgen luisteraars, hier is Hilver sum De kippen van de Lochemse pluim veehouder Willem ten Hoopen heffen dan met een rukje geïnteresseerd hun eigenwijze kopjes om hoog en het gekakel wordt minder. Nee, aan de ochtendgv mnastiek doen de hennen niet mee. Wel luisteren ze aandachtig naar de muziek en wor den zij verder van zes uur 's morgens tot negen uur in de avond bediend als in een eerste klas cafetaria. De kippen legen natuurlijk eieren, daarvoor zit ten zij er ten slotte. Maar wat v'oor eieren Eieren, die ver boven het Nederlandse standaard formaat liggen, zwaarder wegen en beter van kwa liteit zijn. Het kippenbedrijf van de heer ten Hoopen is uniek in Nederland en het z.g. cafetaria systeem, dat er wordt toegepast, werpt bijna alle bestaande opvattingen en methoden op het ge bied van kippen-exploitatie omver. Vooral voor ons land biedt het nieuwe systeem zeer grote mo gelijkheden. IN DE KIPPEN - CAFETARIA. Het cafetaria-systeem, dat uit Engeland stamt en daar hoe langer hoe meer in de practijk wordt gebracht, komt in het kort hierop neer. De kippen zitten elk in een kooi van stevig ijzer- draad, die een legbatterij wordt genoemd. De bodem er van is hellend, zodat het ei vanzelf buiten lp kooi rolt en daar door een opstandje wordt tegen gehouden. Breuk of kneuzing komt dus vrijwel niet voor. Een rij legbatterijen is drie kooien hoog en twee breed. Elke groep van drie kooien bezit een bordje, waarop de nummers van dc hennen staan en het aantal eieren, dat ze per dag leggen. Zodoende heeft men een uit stekende controle en een onproductieve kip kan onmiddellijk worden vervangen. Rondom de rij kooien lopen met de regelmaat can een klok voederbakken, gritbakken en water bakken. In anderhalf uur krijgen de kippen auto matisch vijfmaal voer, driemaal water en twee maal grit. De tijden tussen deze voederingen zijn nauwkeurig vastgesteld. Voorts wordt door een rubber schraper, die aan een van de bakken zit bevestigd, de glazen plaat onder de kooien, waar het kippenvuil op valt, gereinigd. De cafetaria slaat 's morgens automatisch aan en wordt om negen uur 's avonds weer automatisch uitge schakeld. En de muziek, waar dient die voor V Wel de practijk heeft uitgewezen, dat de kippen wanneer ze muziek horen rustiger worden, hetgeen de legcapaciteit ten goede komt. De hennen heb ben ook nog een voorkeur geen Bach, geen Duke Ellington, maar een goed jodelliedje, daar voelen ze zich het prettigst bij. Ge ziet, veel werk komt er niet aan te pas. Een jongen van 16 jaar kan het werk doen. VELE VOORDELEN De voordelen, die liet cafetaria-systeem biedt, zijn talrijk. Ten eerste kan men op een klein oppervlak een groot aantal hennen houden. Op 180 vierkante nieter 1000 kippen. De eierproductie stijgt gemiddeld met 25°o. Heel belangrijk is verder de besparing van niet minder dan 40<% aan voer. De arbeidsbesparing beloopt eventjes 80%. In ons land b.v. is in de eierprijs 2.2 cent berekend voor arbeidskracht. Welnu, bij het nieuw systeem komt men per 1000 eieren nog niet op 1 cent. Voor bedrijven van ongeveer 6000 kippen kan men volstaan met 2en man. Het caletaria-systeent biedt niet alleert voorde- len voor de eierproductie, maar is tevens van grote waarde voor de lok- en vermeerderings- bedrijven en voor het mesten van kippen en piep kuikens voor de vleesproductie. In deze tijd, waar in zo wordt gesproken van productie-verhogiug en productiviteit, is het bedrijf te Lochem wel een goed voorbeeld. De 47-jarige Willem ten Hoopen, die zijn nieuwe bedrijf einde October in gebruik nam zocht met het oog op de vele kippenziekten, welke in ons land voorkomen, reeds lang naar andere en betere methoden. Na lang zoeken vond hij bij onze buren aan de overzijde van het Kanaal de oplossing. Een nieuw bewijs, dat inen ook in andere landen nog veel kan opsteken. De voordelen spreken voor zichzelf. „Meer eieren, minder voedsel, minder arbeid en meer winst en daar is het de pluimveehouder ten slotte toch om te doen. PASTILLES

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1