Het gesprek van de dag enorme spotkoopjes in VISSER-KOOLE's Balans - ooruimina Een slee DE ELECTRISl AXEL GOUDLAND HET VERGETEN Leendert Wolfert Knip- en Naailes Het Centi M e i s j e t Actieve Agenl Vroegindewij's i Heden overleed zacht en kalm mijn geliefde Vader in de ouderdom van 92 jaar en 11 maanden- Wed. J. P. S Wolfert- Rinn. Axel. 11 Januari 1952. Kanaalkade 53. De teraardebestelling zal plaats hebben op Maandag 14 Januar Aangeboden net kosthuis- AdresBur. van dit blad. Te*koop aangeboden: 4 clubfauteuiltjes en 1 keu kentafel. Brieven onder no. 1211, Bureau van dit blad. vormen de kunt U volgen bij Mejuffr. P. A. Oosi Coupeuse-Ier Wilhelminastr. 75, Kleine groepjes waar beter resultaat. Opgeven vóór 20 Jan Te huur autobox. Te I Julianastraat 93. Telefoon 99 Zaterdag 12 Januari Zondag 13 Januari j Lloyd Nolan, Jane Audie Murphy in Was hij slecht? of 1 impulsen en handel film over het thema Amerika, die om zij „Cultureel" verkreeg Zondag 13 en Woer met Don Ca Een op en top gang eind in hevige span Gevraagd: Eei Voor eventuele ruil een Brieven onder No. 121 om te worden opj openen Stoppage Scharpstraat 2 te A Goede Uurvergoedii Aanmelding, zowel i geschieden bij „CLITFX" N V I Qew. Arbeidsbure Zondag Voe Aan Entrée 50 cent. gevraagd voor de ver Sas van Qent, Klooste en Clinge. Hiermede men Vraagt inlichting DIRKSLAND - UIT ONZE OMGEVING. AXEL feuilleton. BEVESTIGING EN INTREDE VAN DS. K. VERBEEK. IR. P. R. BOUMAN PERSOONLIJKE TITEL RIJKSLANDBOLWCONSULENT VERLEEND Bij beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is aan Ir. P. R. Bouman, ingenieur bij de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst, ter standplaats Axel, de persoonlijke titel van Rijkslandbouwconsulent verleend, te re kenen met ingang van 1 October 1951. UITVOERING SPAARFONDS ;,0. O." Onder auspiciën van het Spaarfonds ,,0 O." alhier, welks leden Maandagavond de grote zaal van „Het Centrum" weer tot in alle hoeken vul den, trad alhier op een gezelschap van Martin Kijken's Theaterbureau met de cabaret-toneclshow „Dat zit wel goed". Met het spreekwoord goede wijn behoeft geen krans, zouden wij hier eigenlijk kunnen volstaan. Het is immers overbekend, dat het Spaarfonds steeds met de grootste zorg de winterprogramma's voor haar leden uitkiest. En daar „O. O." reeds meermalen een goede keus heeft gedaan met de samenstelling van zo'n ontspanningsavond toe te vertrouwen aan Martin Rijken, spreekt het wel haast vanzelf, dat dit gezelschap ook nu weer een goede beurt maakte en de titel van de revue alle eer aandeed. Een korte opsomming van het rijk gevarieerde programma willen wij hier echter laten volgen. Siem Nieuwenhuijzen zorgde natuurlijk voor de komische noot met zijn optreden. Ook in de sket ches in samenwerking met Colleen Poldi e.a. was hij het die de lachspieren der aanwezigen danig in beweging bracht. Vooral de dolvermakelijke scène ,,Bij de kapper", waaraan een drietal heren uit de zaal medewerkten deed de aanwezigen gieren en brullen van het lachen. Martin Rijken nam zoals steeds, buitenom zijn eigen optreden, de mu zikale omlijsting voor zijn rekening, waarvoor hij ditmaal ook over een claveoline beschikte. Traden verder nog op Black en Scott een komisch acro baten-duo en Charles Ray als clown. De goochelaar Martin Vinjee haalde verbluffende manipulaties uit met geldstukken, sigaretten, kaar ten, scheermesjes en wat er nog allemaal tot de attributen van zo n artist behoort. Een bijzondere attractie vormde het optreden van Franzia, die de aanwezigen vergastte op enkele, met grote vaardig heid uitgevoerde xylophoon-soli. door H. W. VAN B R A K E L 73) Kapitein van der Decken zweeg even en slikte nerveus. Lucienne en Edouard zaten onbeweeglijk en met bleke gezichten te luisteren. Zij waren diep onder de indruk van hetgeen hier werd medegedeeld. „Al spoedig vernam ik van Claude Vernier," zo vervolgde de kapitein, „dat het gerucht de ronde deed, als zou Césare van der Decken des tijds in het geheim naar het Chateau zijn terug gekeerd, waar hij met vrouw en kind in volle afzondering moest wonen. Dat deze Césare in wer kelijkheid René Creumont was, dat wist ik alleen. Ik had een onderhoud met de oude trouwe vriend der van der Deckens, met de brave Vernier en trof een regeling met hem, waarna ik hem verliet. In de nacht van 11 op 12 November 1918 drong ik mijn kasteel binnen, langs een geheime gang, waarvan het bestaan alleen bekend is aan de erf genaam, of diens oudste zoon, zodra die meerder jarig wordt Ik kwam het slaapvertrek binnen, waar mijn vrouw, die inmiddels met René was hertrouwd, in diepe rust lag. Ook de bedrieger sliep de slaap eens onschuldigenIk ontmas kerde hem èn mijzelf waarna ik hem dood de met een middeleeuwse strijdbijl, die ik uit de wapenrekken in de ridderzaal gehaald had, alvorens mij naar de eerste verdieping van het Chateau te begevenEn nu, Edouard, kom ik bijna aan het eind van deze vreselijke episode. Ik ben je een verklaring schuldig op de vraag, die thans zon- A1 met al een afwisselend programma, dat ge tuige de ovaties die de artisten ten deel vielen bij een ieder wel ten volle in de smaak is gevallen. Een woord van dank voor het gebodene, dat de Spaarfonds-voorzitter, de heer v. d. Plasse, in zijn slotwoord tot het gezelschap richtte, was dan ook zeker niet misplaatst. Ook bestond er weer veel belangstelling voor de attractievolle verloting, zodat ook dit onmis bare onderdeel van de avond volkomen naar wens verliep. Tot slot van deze weer uitnemend ge slaagde Spaarfonds-avond werd nog wat dansmu ziek gegeven door Martin Rijken op accordeon, piano en claveoline met rhytmisehe begeleiding van Martin 1'ranz. Van deze gelegenheid om nog een dansje te doen werd druk gebruik gemaakt. Volledigheidshalve dienen wij dan te vermelden, dat bij de aanvang aan ieder binnenkomend be zoeker een geparfumeerde reclame werd verstrekt door de Parfumerie „Asara", alhier. GEVONDEN VOORWERPEN. Een muntbiljet van f 2.50, Polenstraat 14 een zilveren kettinkje met kruisje, Polenstraat 30 een bruin lederen kinderportemonnaie met inhoud, Oude weg 17. HONTENISSE. Zondag heelt de Ned. Herv. Gemeente te Hon- tenisse weer een eigen predikant gekregen, nadat vorig jaar Ds. A. Soetekouw door een droevig on geval aan zijn gemeente ontviel. Des ochtends leidde ds. M. H. Knijff de bevesti- gingsdienst, waarvoor hij als tekst had gekozen Marcus 1 17 „Volgt Mij na en Ik zal maken, dat gij vissers der mensen zult worden.',' Spr. wees er op, dat God de grote Visser is, die mensen uit de wereldzee vist. Hij is het ook, die mensen tot vissers kan maken, waarbij het enige net is het bevrijdende evangelie. Na lezing van het bevestigingsformulier sprak de nieuwe predikant ds. K. Verbeek het ,,ja, ik van ganser harte uit. Aan de handoplegging na men deel ds. Homan van Hulst, ds. Scholten van Terneuzen, ds. Rietveld van Ophemert en ds. Touw uit Utrecht. De gemeente zong de belofte uit Psalm 121 4. Des middags deed ds. K Verbeek zijn intrede in een overvolle kerk, waarbij hij als tekst voor zijn predicate had gekozen Psalm 32:8: „Ik zal der twijfel in je hart zal opkomen wat gebeurde er met moeder en waarom lijdt U, vader, dit leven." Edouard knikte bevestigend. Tranen blonken in zijn ogen en zijn- keel scheen als dichtgesnord. „Na het weerzien in die vreselijke nacht, was je moeder zo geschrokken, dat zij naar een zenuw inrichting gebracht moest wordenTwee jaren later is zij daar overleden Meer nog, dan door die handgranaat, die René Creumont in de kuil slingerde, ben ik gewond door haar leedTen slotte was IK de oorzaak van haar dood Je moeder was misleid door die schurk. Zij geloofde werkelijk in mijn dood op het slagveld, temeer, daar hij al mijn persoonlijke bezittingen, die hij op mijn lichaam gevonden had, alsmede mijn her kenningsplaatje, aan haar ter hand gesteld had Haar goede trouw en onschuld kunnen mij slechts aanklagen Ik heb mij slechts laten leiden door een verschrikkelijke wraakzucht, een razende lust tot vergelding oog om oog, tand om tand Daardoor is onherstelbaar leed veroorzaakt heb ik mijn jongen zijn moeder ontnomen Daarvoor vraag ik jou vergiffenis, Edouard, want iken ik alleenwas moordenaar." „Vader I" Edouard strekte een hand uit, als wilde hij de man tegenover hem het zwijgen op- 'eëërn, Vader 1 Dat laatste mag U niet zeg gen René Creumont was de oorzaak van alle ellende Mogelijk zou ik precies eender met hem gehandeld hebben, indien ik in Uw plaats gestaan had. „Dank je, Edouard, mijn jongen. Dat alleen wilde ik weten Kapitein van der Decken stond op en begon in het vertrek langzaam op en neer te lopen, de ogen nadenkend op de marmeren vloer gericht. Lucienne u onderijzen en u leren de weg, die gij gaan zult, ik zal u raad geven, mijn oog zal op u zijn." Spr. wees er op, dat men dit woord kan zien als een woord van de psalmist, maar ook als het woord van God. Na de prediking werd ds. Verbeek toegesproken door ds, W. J. Fournier namens de classis, door ds. Rietveld namens de gemeente Ophemert, van waar ds. Verbeek afkomstig is en door ds. Ho- man als consulent en namens de ring en gemeente. Na afloop bestend er gelegenheid om ds. Ver beek persoonlijk te ontmoeten. P. Z. Crt. OUDSTE INWOONSTER OVERLEDEN. r Zaterdag is de oudste inwoonster van Honte- nisse, de weduwe Pauwels, in de ouderdom van 103 jaar en 11 maanden overleden. „Vrouw Pau wels' was niet alleen de oudste ingezetene van haar gemeente, maar voor zover wij kunnen na gaan is er in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen en wel licht in geheel onze provincie momenteel nie mand die zo'n hoge leeftijd heeft. DE BEVOLKING VAN HULST. m vr. totaal Generen 40 63 103 Gevestigd 159 201 360 199 264 463 Overleden 26 29 55 Vertrokken 142 188 330 1 168 217 385 Bevolking op 31 December 1951 2314 2497 4811 31 December 1950 2283 2450 4733 Alzo vermeerderd met 31 47 78 Huwelijksvoltrekkingen 23 DE BEVOLKING VAN GOES. Het zielental van de gemeente Goes nam in het afgelopen jaar toe met 274. Op 31 December 1950 bedroeg het aantal in gezetenen 13303 en op 31 December 1951 dus 13577, waarvan 6560 mannen en 7017 vrouwen. DE BEVOLKING VAN VLISSÏNGEN. Het zielental van de gemeente Vlissingen nam in het afgelopen jaar toe met 560. Op 31 December 1950 bedroeg het antal in gezetenen 24048 en op 31 December 1951 dus 24608, waarvan 12371 mannen en 1223? vrouwen. sloeg hem, met innige deernis vervuld, liefdevol gade. Edouard zat voorover gebogen, de ellebogen op de knieën gesteund, het hoofd in de handen. Zijn brandende ogen staarden naar het verlichte tafelblad. „Toen het tot mij doordrong, welk een morele en geestelijke ruïne ik had aangericht, besloot ik mijzelf te veroordelen tot het leven van een boe teling." De volle stem van zijn vader vulde het schemerverlichte vertrek als met een zachte orgel toon. Edouard hief het hoofd op en luisterde met stille droefheid en eerbied tegelijk. „Ik verzamelde om mij heen ene troep mannen, van allerlei rang en stand. Het waren mannen met een verleden getekenden teleurgestelde!) net als ik. Wij allen trachtten iets te vergeten, iets goed te maken zelfs het onherstelbare. Wij slo ten een verbond, dat wij met ons bloed bezegelden en vertrokken daarna voor ons zwerversbestaan op de oceanen om goud te halen en reddingswerk te verrichten hetzij in een typhoon hetzij in de maalstroom van het onbarmhartige leven Ik voelde, dat jij mij nimmer meer zou mogen zien, zoals ik thans ben dat ik mijn eigen jongen nooit meer onder de ogen zou kunnen komen in mijn af zichtelijke verminking. Derhalve belastte ik mijn oude vriend Claude Vernier met jouw opvoeding. Eenmaal per jaar kwam ik in het geheim naar het Chateau, waar jij vaak speelde in de tuinen, of dwaalde door de vertrekken, wanneer jij je „groot vader,, vergezelde op diens geregelde rondgang door het slot en over de landerijen. Daar sloeg ik je dan ongemerkt gade, zag ik je groter en groter worden, bewonderde ik mijn Edouard, mijn jongen, die ik liefheb als mijn ziel (Slot volgt.)

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 2