**s AXELSCHE COURANT De sporen in het vlees AXELSCHE K COURANT Boeren moeten grasland scheuren I* Lochemse pluimveehouder bezit een cafetaria voor kippen Wordt 1953 een crisisjaar voor onze Veevoederpositie? NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie on Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 5Ó§ Hoofdredactie: C. VINK-van VESSEM NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Hoofdredactie: Adres Redactie en Administratie: Drukker-Uitgeefster: C. VINK-van VESSEM AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56§ Firma J. C. VINK Frankering bij Abonnement Axel. .Tel tl N Abonnements- pri)l: Loste nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom tl Alle andere plaatsen tn Nederland en Ned. Indlê tl. Buitenland fl. ZATERDAG 19 JANUARI 1952. 66e JAARGANG No 31 Advert entte prijs 7 cent per m.ra. Inqezonden Mededeellngen 20 cent per m.in. /l«he Adverteuttèn vimum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. tedere regel meer 12 cent extra. Wie kennis genomen heeft van de voorlopige publicatie omtrent de wetsontwerpen betreffende Wij zijn geen défaitisten. Wij willen sneuvelen voor de Westerse heschavine. voor de vrijheid. waarbij niet alleen op de onmiddellijk doelmatige oorlogsstrategie, maar ook op het bestaan van gehele volken behoort te worden gelet, óók in het belang ener internationale gemeenschap. Een vernietigd Nederland betekent het weg- 1 Frankering bij Abonnement Axel. WOENSDAG Abonnements prijs. Losse nummers- Kwartaal- abonnemem Axel binnen de kom 11 Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indiè 11. Buitenland 11. 16 JANUARI 1952 66e JAARGANG No. 30 Goeden morgen luisteraars, hier is Hilver- im De kippen van de Lochemse pluim- Hoopen heffen dan met f hun eigenwijze kopjes om- wordt minder. Nee, aan de de hennen niet mee. Wel 5 naar de muziek en wor- uur 's morgens tot negen end aD in een eerste klas Advertentie prij» 7 cent per ra.ra. Inqezonden Meaedeellngen 20 cent per m.m. Adverteutlèn {u.imum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent Iedere regel meer 12 cent extra. Het agrarisch belang is in Nederland wel in het bijzonder een volksbelang. De tijd is voorbij, dat wij kunnen spreken van Nederland als een land bouwende natie, waarbij de tuinbouw en veeteelt dan ook gerekend worden. Toch vindt een groot deel van onze bevolking nog een bestaan tn de landbouw en veeteelt en aan deze gelukkige om standigheid danken wij onze goede voedselpositie, die in de wereld in het algemeen niet zo gunstig is Het is minister Mansholt, die in de regering de landbouwbelangen vertegenwoordigt en hoewel er onder zijn politieke voor-- en tegenstanders wel eens ferme critiek op zijn beleid wordt uitgeoefend, over het algemeen geeft hij blijk van kennis der landbouwaangelegenheden. Zijn bestuur, waarin hij voor de boeren op de bres staat, moet passen in het algemeen economisch plan, dat de regering na streeft. Daarbij moet ook het landbouwbelang wel eens wijken voor het geheel en speciaal op het gebied van de prijzen leidt dit soms tot ernstige strubbelingen. Wij denken aan de melk- en bloemprijs, die heide zo grote invloed uitoefenen op de kosten van het levensmiddelenpakket, zodat hier voortdurend sprake is van wikken en wegen. Nu eens moeten de boeren een veer laten, dan weer het consu merend publiek. Ook de export-activiteit op het terrein van land bouw en veeteelt dient de aandacht te hebben van de minister. Wij geloven dat deze zodanig is, dat de producenten hierover in het algemeen niet tc klagen hebben. De Nederlandse consument daaren tegen heeft op dit punt nogal eens critiek, welke gerechtvaardigd lijkt wanneer men slechts naar een bepaald onderdeel kijkt, maar die dikwijls onver mijdelijk is in het licht van de handelsbalans en de deviezenpositie. De goede voedseltoestand van ons land danken wij stellig in de eerste plaats aan de activiteit der boeren, maar het departement van landbouw speelt daarbij stellig niet de slecht ste rol in ons bestuursapparaat. Helaas zijn wij ook op agrarisch terrein met on- afhankelijk van het buitenland. Onze broodgraan productie is onvoldoende voor de consumptie en daarin zal voorlopig wel geen verandering kunnen komen. Voor de oorlog was dit niet zo erg als nu, want toen konden wij invoeren wat wij maar wilden. De valutapositie van ons land was gunstig. Een andere kwetsbare plek is echter die van het voedergraan, want zelfs indien hiervoor vreemd geld beschikbaar is, kan men het niet of met grote moeite kopen. De minister heeft terecht in de Kamer met grote nadruk op dit probleem ge wezen. De bevolking in de wereld steeg sinds 1938 met 130/o, de voedselproductie nam echter slechts toe met 9o/0. In het bijzonder werd dit tekort veroorzaakt door de onvoldoende productie van veevoeder. Belangrijker echter nog is het g^rek aan samenwerking onder de agrarische landen. Waar dit gebrek aan internationale coöperatie op in dustrieel gebied reeds zo funest is, kan dit op agrarisch gebied zelfs oorzaak zijn dat duizenden mensen verhongeren. Dit wordt onvoldoende be seft, niettemin worden daardoor de problemen met opgelost En Nederland heeft een voedselprobleem voor zijn vee van de eerste rang, waar het boven dien zelf nog veel aan kan doen. MEER VOER OF MINDER VEE Onze invoer aan voedergraan moet in 1952 onge veer 800.000 ton bedragen. Tot op heden heeft de regering 600.000 ton gekocht. Zij kan er niet in slagen de rest bij te kopen, zodat op de aanwezige voorraad moet worden ingeteerd. Voor het jaar 1953 zien de omstandigheden er nog ongunstiger uit. Bij zo'n schaarste lopen de prijzen op, zodat het landbouw-egalisatiefonds redding moet brengen. Na tuurlijk kan dit slechts gedurende korte tijd. De grootste consumenten van dit voer zijn de varkens en ons pluimvee. Er zijn dus twee moge lijkheden of de varkens- en pluimveestapel moet worden ingekrompen of er moet meer voedergraan komen. De laatste oplossing is de gewenste, ter wijl daarvoor tevens de mogelijkheid in ons land aanwezig is. Onze boeren moeten het grasland scheuren, dat toch niet productief is. De minister heeft uitge rekend dat de hiervoor noodzakelijke oppervlakte van 100.000 ha. aanwezig is, terwijl er bovendien nog wel 100.000 ha. over blijft, die geen of on voldoende functie heeft. Dit lijkt ons een rede lijke eis en wij hopen dat aan dit verzoek zoveel mogelijk zal worden voldaan. Vanzelfsprekend zette de minister de stok achter de deur door een ver plichte scheuring aan te kondigen wanneer aan de verwachting niet wordt voldaan. LEVENSBELANG 1 Wij kenden een tijd in Nederland, die plant soenen tot aardappelvelden omtoverde. Dat was in de oorlog en al vonden wij het jammer, ieder erkende de noodzaak om onze voedselpositie te verbeteren. Deze toestand in de voedergranen komt op het zelfde neer. Het is een levensbelang, niet alleen voor de pluimvee- en varkenshouders, maar voor het gehele volk. Varkensvlees en eieren zijn export producten. De fabrikanten van conserven, de han delaren en al het bij hen werkzame personeel zijn hierbij direct betrokken. Het achterwege blijven van export tast onze handelsbalans aan, waarmee de invoer van andere goederen weer onmogelijk wordt gemaakt. Dit vergroot opnieuw de werk loosheid en dat moet worden voorkomen. De regering nodigt de boeren uit hun impro ductief grasland te scheuren voor een belang waar zij zelf in de eerste plaats bij gebaat zijn en daar naast het gehele volk. Laat men vrijwillig aan dit verzoek voldoen, zelfs al wordt het gevraagd door een minister, die mogelijk de gunst van een aantal boeren verspeeld heeft om welke reden dai> took. Zou men tot een gedwongen scheuring moeten overgaan dan is dit niet alleen onsympathiek voor degenen, die langs vrijwillige weg misschien hun land voor andere doeleinden kunnen blijven ge bruiken maar dan dwingt men bovendien de staat tot controle-uitgaven, die vermeden kunnen worden. Hier heeft men het aldus eens zelf in de hand om onnodige staatsuitgaven te vermijden. Dank zij onze boeren bleef ons volk in de oorlog voor het grootste deel gespaard voor de honger dood. Afgezien van een minderheid, die op grove wijze van de noodtoestand heeft geprofiteerd, heb ben zij hun opdracht in die dagen verstaan. Laat men ook nu letterlijk de hand aan de ploeg slaan, opdat de precaire veevoederpositie van ons land zo spoedig mogelijk worde verbeterd. Dit is een landsbelang van de eerste orde. DE WERKLOOSHEID IN DECEMBER. In de maand December nam het aantal werk loze mannen toe van 112.453 tot 145.385 geheel werklozen (vorige maand 82.691), 34.717 DUW- arbeiders (29.113) en 1080 geheel werkloze wacht gelders (649). Ofschoon de werkloosheid onder invloed van het seizoen elk jaar toeneemt in de maand December was de stijging ditmaal groter dan in December 1950. Enerzijds moet de oorzaak hiervan gezocht worden in de beperking van het bouwvolume, an derzijds in de afzetmoeilijkheden, waarmede ver schillende bedrijfstakken o.m. tengevolge van de consumptiebeperking tc kampen hebben. Het aantal werklozen in de aardewerk-industrie steeg van 1507 tot 2168 bouwvakarbeiders van 23.789 tot 33.682 metaalarbeiders van 7062 tot 8163 arbeiders uit de voedings- en genotmiddelen industrie van 2972 tot 3527 landarbeiders van 14.898 tot 25.674 transportpersoneel van 5678 tot 7099 en losse arbeiders van 15.738 tot 20.351. Het aantal cursisten op de Rijkswerkplaatsen voor Vakontwikkeling steeg van 3050 tot 39:0, waar ender 163 gerepatrieerden en 111 minder-validen. De vraag naar mannelijk personeel daalde van 10.033 tot 9229. Onderstaand overzicht geeft een beeld van de spreiding van het aantal werklozen over de v erst hillende provincies. Eind Dec. Eind Nov. Eind Dec. 1950 1951 1951 Groningen 8593 7751 10968 Friesland 7775 7779 11013 Drente 9030 7364 9794 Overijsel 3746 6030 7119 Gelderland 11365 11510 14445 Utrecht 4041 5244 6116 N.-Holland 17432 21568 26078 Z.-Holland 20173 21951 27877 Zeeland 3096 1701 3377 N.-Brabant 13654 16214 22283 Limburg 3984 5341 6315 Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen steeg van 9372 tot 9517 de vraag naar vrouwe- lijk personeel daalde van 6817 tot 6093. Dr H. R. Mes. KOFFIE VAN DE BON. Naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ons mededeelde in de rantsoe nering van koffie met ingang van Maandag 14 Januari 1952 opgeheven, waarmede dus tevens een einde is gekomen aan de levensmiddelendistributie. Na de opheffing van het Centraal Distributie kantoor maakte het bedrijfschap voor Granen, Za den en Peulvruchten voor de distributie van koffie gebruik van het restant van de oude bonkaarten. De nadelen, verbonden aan het gebruik van deze bonkaarten, die reeds twee en een half jaar ge leden zijn uitgereikt, werden te groot. De bon kaarten zijn thans overbodig geworden en kun nen worden vernietigd. De overheid verwacht geen groter gebruik van koffie, aangezien gedurende de laatste tijd onder de rantsoenering plm. 10Wo van de consumenten- bonnen en toewijzingen aan Horeca-bedrijven e.d. niet werd opgenomen. De opheffing der rant soenering behoeft dus niet tot groter koffiever- bruik en daarmede tot besteding van meer de viezen te leiden. I Met ingang van dezelfde datum is ook de maxi mumprijs voor koffie vervallen, mede omdat ook de centrale aankoop van koffie door de over heid zal worden beëindigd. Men dient er wel re- kening mede te houden, dat bij voortzetting van de rantsoenering de maximum-consumentenprijs zou zijn verhoogd, ten gevolge van de omstandigheid dat de voorraden koffie van de oude prijs uit geput zijn, zodat de binnenlandse prijs thans moet worden gebaseerd op de hogere wereldmarktprijs uurlijk eieren, daarvoor zit- Maar wat voor eieren 1 n het Nederlandse standaard- er wegen en beter van kwa- enbedrijf van de heer ten derland en het z.g. cafetaria- toegepast, werpt bijna alle en methoden op het ge- ailat ie omver. Vooral voor uwe systeem zeer grote rao- E KIPPEN - CAFETARIA. n, dat uit Engeland stamt e meer in de practijk wordt et kort hierop neer. in een kooi van stevig ijzer- itterij wordt genoemd. De lend, zodat het ei vanzelf n daar door een opstandje Breuk of kneuzing komt r. Een rij legbatterijen is wee breed. Elke groep van bordje, waarop de nummers en het aantal eieren, dat adoende heeft men een uit een onproductieve kip kan vervangen. en lopen met de regelmaat tkken, gritbakken en water uur krijgen de kippen auto- driemaal water en twee- tusscu deze voederingen zijn J. Voorts wordt door een aan een van de bakken zit ilaat onder de kooien, waar ilt, gereinigd. De cafetaria matisch aan en wordt om weer automatisch uitge- iek, waar dient die voor uitgewezen, dat de kippen ren rustiger worden, hetgeen aede komt. De hennen heb- vrkeur geen Bach, geen een goed jodelliedje, daar irettigst bij. Ge ziet, veel an te pas. Een jongen van c doen. VELE VOORDELEN het cafetaria-systeem biedt, ste kan men op een klein aantal hennen houden. Op 100 kippen. De eierproductie 250 o. Heel belangrijk is van niet minder dan 40o,d lsbesparing beloopt eventjes is in de eierprijs 2.2 cent tracht. Welnu, bij het nieuw r 1000 eieren nog niet op a van ongeveer 6000 kippen t ;en man. n biedt niet alleen voorde- luetie, maar is teven3 van e fok- en vermeerderings- mesten van kippen en piep- roductie. In deze tijd, waar- van productie-verhoging en bedrijf te Lochem wel een ten lloopen, die zijn nieuwe in gebruik nam zocht met ippenziekten, welke in ons lang naar andere en betere ken vond hij bij onze buren hel Kanaal de oplossing, men ook in andere landen De voordelen spreken voor n, minder voedsel, minder t en daar is het de otte toch om te doen.

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1