De Zwanenkoning KALENDERS 1952 Boekhandel Fa J. C. VINK et nieuws van de dag massale opruiming Koningsdrama's - II KLANKKLEUR Intense aandacht AXELSCHE COURANT ft naar eigen smaak! Bij de Philips Radiotoestellen kunt U geheel naar eigen smaak de klankkleur van het geluid regelen. De muziek zal U dan steeds de grootste voldoening schenken. Vraag Uw handelaar een demonstratie. PHOTO-KALENDER EUROPA-KALENDER AVRO - KALENDER GOUDEN REGENKALENDER f 4,25 f 4,75 f 1- f 1,75 de gaat onverminderd voort Zolang de voorraad strekt PROFITEER van deze gelegenheid dit komt nooit meer! U kent ons- devies Kunt U elders voordeliger kopen Ontvangt U het bij ons Gratis VOOR DAMES- EN HER EN CONFECTIE Telefoon x x 6 Dat kan NOVA alleen otaal 279 665 949 105 682 787 3648 13491 157 114 otaal 88 107 195 35 208 243 3892 3844 48 35 totaal 10 30 40 7 50 57 961 944 eten- uten, nodig leren, t op- :n in zich zor- voor wer- in val 1 dan Ludwig II, die zijn regering al» koning van Beieren begon als een door zijn onderdanen aan gebeden vorst, vervreemdde zich van zijn volk, verkwistte de staatsgelden een pompeuze bouw werken en koos de dood in het water, liever dan zijn verdere levensdagen in een krankzinnigen gesticht te slijten. Achttien jaar is Ludwig van Beieren oud, wanneer hij tot koning wordt gekroond. Duizend jaar heb ben zijn voorouders over dit land geregeerd. Zijn grootvader heeft moeten aftreden na een gerucht makende affaire op zijn oude dag met de danseres Lola Montez, die ten slotte ook in de staatszaken de lakens uitdeelde. Ludwig is door zijn vader Maximiliaan zeer streng opgevoed, nau welijks met andere mensen in aanraking gekomen en aanvaardt als een ietwat zonderlinge, oneven wichtige, maar bijzonder knappe jongeman de regering. Zoals hij daar voortschrijdt in het schit terende gewaad der Georgeridders, met zijn dik ravenzwart haar, zijn fijnbesneden gezicht en zijn vreemd gloeiende diepblauwe ogen is hij als een wezen uit een andere wereld. DE ANDERE WERELD. Hij leeft ook bij voorkeur in een andere wereld. En die wereld wordt vooral bevolkt met de figuren uit de Germaanse mythologie, door Rudolf W agner in zijn opera's tot leven geroepen. De schepper van deze muziek, dan een politieke vluchteling, die niet weet waar hij zich voor zijn schuldeisers moet bergen, wordt aan het hof geroepen, met eer bewijzen overladen en geniet de intieme vriend schap des konings. Kostbaar gemonteerde opvoe ringen van Wagners opera's worden gegeven, soms niet de koning alléén als toehoorder, midden in de nacht Hij heeft een afkeer van mensen, trekt zich bij voorkeur terug in dat hooggelegen arends nest de witte burcht „Neuschwanstein", geïnspi reerd op Wagner's Lohengrin, één van de vele kostbare bouwwerken van een spilzieke koning Kosten noch moeiten worden gespaard om op de meest ontoegankelijke plaatsen weids ingerichte lustoorden te doen verrijzen. Als de Wagnerkoorts is uitgewoed, maakt ze plaats voor een ziekelijke verering van de Zonnekoning. Ludwig laat een imitatie-Versailles bouwen, dineert geheel alleen in statie met het borstbeeld van Marie Antoinette, die hij vereert als een martelares en met wie hij lange monologen houdt in gestyleerd brans. De vriendschap met Wagner moet hij afbreken. Het volk ziet met wantrouwen welk een invloed deze man, wiens rcvolutionnaire ideeën bekend zijn, die een aanhanger is van Bismarcks Groot- Duitsland-theorie, op de koning uitoefent en her innert zich met onbehagen de periode Lola Montez. Daarbij wordt Wagner, de protestant, door de oer katholieke Beieren gewantrouwd. De koning moet toegeven.... Wagner vertrekt naar Zwitserland. Maar Ludwig is vol bittere wrok tegen hen, die dit hebben bewerkstelligd en sluit zich nog meer op. Hij vervreemdt zich van de hooggeplaatsten, de aanzienlijken, de intellectuelen, die hem tot steun hadden kunnen zijn en kiest tot gunstelingen-van- één-dag mensen ver beneden zijn stand. En iedere keer, na iedere mislukte vriendschap, verdiept zich de teleurstelling, de somberheid. Ludwig's men senschuwheid neemt abnormale vormen aan en de mensen, die weten hoe zijn broer Otto als een bijna verdierlijkte krankzinnige in een gesticht is opgesloten, vrezen, dat het straks met hun koning dezelfde kant uit gaat. voor René ;aan stand. geld icisje. e tijd mocht naken I door luite- n, dat is een terug- haar leuk, it een lij uit naar ;d...| mijn j her ander nood- r van groot- is een ijk als eten, ns de nijzelf fneem selijk, t, het S<1> NATIONALE HELD. Plotseling echter omgeeft de romantiek opnieuw de figuur van de „Zwanenkoning". Bismarck heeft staag gewerkt aan de verwerkelijking van zijn plan de omsmelting van alle Duitse rijken in een Groot- Duitsland. De Frans-Duitse oorlog geeft hem zijn kans. In een overwinningsroes zijn de vorsten in Versailles bijeen. Hier wil Bismarck zijn meester, Wilhelm I van Pruisen, gekroond zien als keizer van Duitschland. Maar hijzelf kan hiertoe niet het initiatief nemen, dat moet de voornaamste onder de Duitse vorsten, de koning van Beieren doen. Ludwig heeft met tegenzin Frankrijk de oorlog verklaard. Hij bewondert de Franse cultuur en wantrouwt de Pruisen. Hij voelt ook niets voor Bismarck's plan en verzet zich lange tijd. Maar zoals zo vaak gebeurt na heftig verzet breekt plotseling zijn weerstand. Hij schrijft de histo rische brief. Wilhelm I wordt Keizer van Duits land en Ludwig is plots een nationale held. Men is vergeten, dat hij zich niets aantrok van zijn troepen die in Frankrijk streden, hij, die zelf doodsbenauwd is voor vuurwapens. Hij heeft het initiatief genomen tot Duitslands eenheid. En en kele dagen zont zich Ludwig ter gelegenheid van grote feesten te München, in de gunst van zijn volk, dat hem nog altijd vereert. Hij laat zich bejubelen, maar de jubel beroert hem niet. Maar al te graag trekt de koning, voor zijn onderdanen een schier legendarische figuur, zich weer terug in de eenzaamheid. HET DONKER GROEIT Ludwig heeft weer nieuwe geldverslindende plan nen voor een nóg groter ridderslot in een on toegankelijk deel van Beieren. Staatszaken inte resseren hem niet. Maar die zijn nu juist bij zonder dringend, want de bodem van de schat kist is zichtbaar. Op eigen houtje probeert de ko ning een overeenkomst te sluiten met het Huis Orléans, de Franse troonpretendenten, waarbij Bei eren zijn neutraliteit verzekert ingeval van een tweede Frans-Duitse oorlog. Nu begrijpt men in Mönchen, dat de koning niet langer toerekenbaar kan worden geacht. Een commissie, bestaande uit officieren, dokters en verplegers, begeeft zich naar Neuschwanstein, om de koning mee te nemen naar Berg, dat voor zijn verblijf is ingericht. Hij raast van woede, laat ze allen in de kelders van het slot werpen, dreigt hen te zullen onthoofden, maar de andere morgen is zijn woede bekoeld, hij stort in en laat zich gewillig meevoeren. Des avonds maakt hij met de dokter, die met het toezicht jop de koning is belast, een wandeling door het park langs de vijver. Hij schijnt kalm geresigneerd. Wanneer dc beide wandelaars niet terug komen, gaat men zoeken. De lijken van beiden ontdekt men in het water van de vijver. Ze vertonen de sporen van een heftige worsteling en houden elkaar als in doodsstrijd omklemd. Nog vele jaren heeft in de harten der eenvou dige Beierse boeren de verering geleefd voor de „Zwanenkoning", die des nachts met zijn slee, voorafgegaan door ruiters met fakkels, door de ruiters met fakkels, door de wouden placht te rijden en pan wie nu nog dc statige bouwwerken herinneren, die door „gekke Ludwig' werden ge sticht. voor alles wat de Axelsche Courant te ver tellen heeft, dit is wat uw annonce in dit N1ELWSBLAD tot een goede geldbelegging maakt. Een advertentie in de Axelsche Courant staat evenzeer in het middelpunt der be langstelling bij de lezers als de laatste be richten over de inbraak bij de burgemees ter of de wijziging van de busdiensten. Haak ill op die belangstelling en ad verteer in de Markt 12 AXEL Telefoon 56 Publicatie van „De Nederlandsche Nieuwsbladpers" (Nadruk verboden) LK. PRESIDENT TRUMAN „POLEN ZAL WEER VRIJ ZIJN." President Truman verklaarde onlangs te Washing ton, dat hij er volkomen zeker van is, dat Polen weer een vrij land zal worden in de gemeenschap der vrije volkeren. Deze verklaring legde de pre sident af, tijdens het in ontvangst nemen van zijn portret, van de Poolse schilder Bernard Fry dry - siak, wien het gelukte te ontvluchten uit het door het communisme overheerste Polen. Bij deze plechtigheid waren vele vertegenwoor digers aanwezig van Pools-Ainerikaanse verenigin gen. Dc overhandiging geschiedde door George Mark, commandant van Amerikaanse oud-strijders van Poolse afkomst, die de president dankte voor zijn belangstelling voor dc Poolse zaak en andere overheerste landen. In antwoord hierop verklaarde president Truman „Heel mijn leven interesseerde ik mij voor Polen, omdat Polen meer heeft geleden dan enig ander volk ter wereld. Polen toch, moest immer de ergste klappen en kon altijd slechte tijden doorleven, maar is telkens opnieuw herrezen. En Polen zal ook nu herrijzen daar ben ik zeker van, aldus de president, omdat de Polen mensen waren en nog zijn, die de vrijheid liefhebben. Vervolgens gaf president Truman zijn bewon dering te kennen voor I. Paderewski en zijn mu ziek, welke hij bijzonder waardeert. De president eindigde met de volgende woorden „Ik ben er zeker van, dat het Poolse volk ook in de toekomst zal blijven strijden en dat de tijd komt dat Polen weer een vrij land zal worden". TYPE BX 410 A. PRIJS I 295.-. Desgewenst contan- te betaling I 29.30 en I 17.60 p. maand Fraaie kast. Duidelijke stationsschaal. Afstemoog.4Golf- gebieden, w.o. de gespreide 25- en 30-meterband Aansluiting voor grammofoon en extra luidspreker. 6 Buizen met 8 functies. L Zoals NOVA is er geen

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 3