m KING GOUDLAND Vraag IVOROL, dan hebt U de beste tandpasta HET VERGETEN Een slepende kou of griep UIT ONZE OMGEVING. AXEL ter opwekking ter verkwikking PEPERMUNT SPORTNIEUWS. Vï—y* VaVst 1—0 feuilleton. BURGF.RLIJKE STAND TERNEUZEN ZUIDDORPE Waarom Uw leven te slijten op een pijnbank? Verdrijf Rheumatische Pijnen met wortel en tak uit Uw ledematen. f VERGADERING VAN DE AXELSE WIELER - SUPPORTERSCLUB „VOLHARDING" Donderdagavond vergaderde in haar clublokaal café „De Sport" bij de heer P. Dobbelaar, alhier, de in November 1951 opgerichte nieuwe Wieier- Supportersclub, welke is voortgekomen uit de Sup portersvereniging „S.O.S.". Daar de heer Jos. Lippens wegens werkzaamheden verhinderd was, berustte de leiding van deze ver gadering bij de vice-voorzitter de heer Ch. Tie- leman. Na zijn openingswoord, waarin hij een beroep deed op de medewerking der aanwezigen om op vlotte wijze de uitgebreide agenda te kun nen afhandelen en verder de leden verzocht om steeds belangstelling te hebben voor de vergade ringen en zo nodig de lauwen op te wekken om ook eens de vergaderingen bij te wonen, stelde de heer Ch. Tieleman de agenda aan de orde. Na voorlezing der notulen der vorige vergade ring door de secretaris de heer Ed. Breepoel, die na een kleine opmerking van de voorzitter werden aangenomen, kwam allereerst ter sprake het kie zen van een naam voor deze nieuwe vereniging. Na rijp beraad was het bestuur van mening, dat de naam Axelse Wieier-Supportersclub „Volhar ding" (afgekort A.W.S.C. „Volharding") het meest geschikt was, welke naam door de vergadering ook zonder verder commentaar werd aangenomen. Hierna werd overgegaan tot vaststellen van de statuten en huishoudelijk reglement der vereni ging, welke na enkele wijzigingen door op- en aanmerkingen van de aanwezigen, ten slotte tot ieders goedkeuring konden worden samengesteld. Door de omvorming van Supportersvereniging tot Wieier-Supportersclub had het bestuur het wen selijk geoordeeld om door de kascommissie de boeken en geldmiddelen te laten controleren, al vorens deze commissie aftrad. Namens de kas commissie deelde de heer K. J. v. d. Berge mede, alles in goede orde te hebben bevonden, waarna uit enkele bedragen, die door de penningmeester, de heer H. Dieleman werden genoemd, bleek dat de Wieler-Supportersclub „Volharding" met een flink batig saldo van wal kan steken. In de kascommissie voor het komende boekjaar werden benoemd de heren Jos. Tieleman, Jac. Dieleman Pz. en Th. Groothaert. Bij de rondvraag kwamen ook nog belangrijke kwesties aan de orde. Zo werd op voorstel van onze plaatselijke renner Rinus Verhelst een com missie gevormd ter organisatie van een busrit naar de Zesdaagse te Antwerpen, welke van 22 tot 28 Februari a.s zal worden gehouden. In deze commissie namen zitting de heren Ach. van Britsom, J. de Maayer en Rinus Verhelst. Door middel van een advertentie zal nader worden bekend gemaakt op welke datum deze trip zal plaats vinden en welke kosten hieraan per persoon verbonden zullen zijn. Daar andere vragen en voorstellen meer betrek king hadden op interne kwesties en aangelegenheden betrof waaraan nog door het bestuur wordt ge werkt, publiceren wij hierover nog niets. Met een dankwoord tot de aanwezige mede bestuurders en leden voor de medewerking en pret tige samenwerking, waardoor alle besprekingen in goede harmonie en op vlotte manier verliepen, sloot de heer Ch. Tieleman deze geslaagde ver gadering. :>i*r MOOI SUCCES. Door enkele leden van de Koijnen- en Pluimvee vereniging „Ter Verbetering" te Axel werden ko nijnen ingezonden op de grote Bondstentoonstelling van de Ned. Bond van Kleindierteelt, welke op 5 en 6 Januari te Rotterdam werd gehouden en waar ongeveer 700 konijnen waren geëxposeerd. De Axelse inzenders wisten daar de naam van onze plaatselijke vereniging hoog te houden door met enige van hun dieren beslag te leggen op een eerste prijs. De heer Jac. Cové haalde met Lotharinger een le prijs z.g., de heer D. de Putter kreeg ,de le prijs z.z.g. met Groot Zilver, terwijl de heer M. W. Verhelst de vermelding z.g. verwierf voor zijn Black and Tan. Het is te hopen dat nog meer Axelse fokkers in de toekomst dit voorbeeld zullen volgen want hieruit blijkt de goede kwaliteit van hun dieren. GESLAAGD. Voor het diploma Aannemer in burger- en uti liteitsbouw slaagden onze stadgenoten de heren W. van Doeselaar en S. A. Gazan, cursisten van de Aannemerscursus Bergen op Zoom. Dit examen is gehouden in Utrecht en Den Haag onder lei ding van de Stichting voor het Bouwbedrijf. BENOEMD. In de vergadering van stemgerechtigde leden van de Hed. Iierv. gemeente alhier werden Zondag in de acht kerkcraadsvacatures benoemd de heren L. de Feijter (herkozen) K. Hamelink, Ronde Putten L. van Hermon (herkozen) Jac. Wieles, Kanaalkade en P. de Witte (herkozen) tot ouder lingen. Tot diakenen werden benoemd A. Ovcr- dulve, Bylocqueplein C. W. Klaassen (herkozen) en R. Scheele, Singelweg. SANAP1RIN helpt U er of. Koker 77 - 41 cent. PREDIKBEURTEN. Zondag 13 Januari 1952. i Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings (H. Avandmaal) 2.30 uur Dezelfde. Geref. Kerk. 9.30 uur Ds. A. Kuiper (Bed. H. Avondmaal) 3 uur Dezelfde. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée (Bed. H. Avondmaal en dankzegging. Geref. Gemeente. 10 uur, 2.30 uur en 6.30 uur Student W. Hage, van 's-Gravcnhage. A.N.W.B. VRAAGT MAATREGELEN TEGEN SLIPGEVAAR IN KLOOSTERZANDE. Op de traverse door Kloosterzande, gelegen in de rijksweg PerkpolderHulst, hebben enige slip ongevallen plaatsgehad De Toeristenbond A.N.W.B. heeft zich tot de rijkswaterstaat gewend met het verzoek de slipgevaarlijke bestrating in Klooster zande door een stroevere te vervangen. BELEMMERINGEN VOOR HET VEILIG VERKEER IN Z. - VLAANDEREN. Heggen benemen uitzicht op de weg. Uit rapporten van de Wegenwachten, die dienst doen op de wegen SluisNieuwvliet, Zuidzande Cadzand en IJzendijkeIsabellasluis is gebleken, dat de hoog opgeschoten heg tussen de rijbaan en het rijwielpad het verkeer op deze wegen ten zeer ste hindert. Vooral op de kruispunten beneemt de heg het uitzicht, wat gevaarlijke situaties kan scheppen. De Toeristenbond A.N.W.B. heeft de wegbeheer- der dan ook verzocht deze heggen te snoeien. (Ingezonden mededeling) Schaken. LANDAU—V.S.V. (Sluiskil) Woensdagavond speelde onze plaatselijke schaak club „S. Landau" op de bovenzaal van „Het Centrum" alhier een wedstrijd tegen de schaak club V.S.V. van Sluiskil. De partijen konden niet alle worden uitgespeeld, zodat de uitslag welke 41/221/2 was in het voordeel van onze stadgenoten maar voorlopig is. De drie afgebroken partijen zullen volgende week worden voortgezet. De gedetailleerde uitslag was „S. Landau" V.S.V. 1. J. v. d. Hagen J. v. d. Sluis 2. C. de Putter A. Wullems 3. M. Jansen G. Schooff 4. A. L. Ruijtenburg E Tacq 5. M. WondergemG. Verstraeten 6. M. Mattelé Dr. Wegchelaar 7. R. de Ridder J. de Jong 8. Jansen F. v. d. Hooft 9. H. van Luijk M. Millenaar 10. J. Bakker A. G. Arnold 1—0 1—0 afgebr. 0 1 afgebr. 1/2-V* afgebr. Tafeltennis. „SCHORREBLOEM" WINT VAN „ATAC". Woensdagavond speelde het eerste en tweede team van ATAC alhier tegen het het eerste en tweede team van de „Schorrebloem" uit Cadzand. Onze stadgenoten waren niet opgewassen tegen de gasten uit het Land van Cadzand en moesten de overwinningen aan de bezoekers laten. De uitslagen van de wedstrijden waren ATAC 1 Schorrebloem 1 19 ATAC 2 Schorrebloem 2 37 door H. W. VAN BRAKEL. 72) Met een kreet van verbaziug was de jonge mar. overeind gesprongen. Twijfel en vreugde tekenden zich af op zijn gezicht. Hij wilde iets zeggen, maar wist niet hoe zijn gevoelens tot uiting te brengen. Met trillende lippen grepen zijn beide handen die van de man tegenover hem. Grote druppels parelden op zijn voorhoofd, terwijl tranen zijn ogen v ulden. Toen sprak hij het woord, dat tot nu toe slechts een begrip voor hem was geweest, doch thans een levende werkelijkheid geworden was. „Vader 1" Zacht legden de sterke, doch welgevormde han den van de gezagvoerder zich op zijn wangen en diep geroerd klonk zijn stem, toen hij zijn naam noemde. „Edouard IJongen 1 mijn jongen 1" Lucienne Delarne was zachtjes opgestaan en wil de ongemerkt het vertrek verlaten. Het onver wachte gebeuren had haar sterk aangegrepen en zij meende niets beters te kunnen doen, dan vader en zoon thans alleen te laten. Toen zij de deur van de bibliotheek reeds half geopend had, draaide kapitein van der Deckec zich plotseling om. „Neen, lieve meid. Niet weggaan I Ik heb je nodig, want wat ik thans vertellen moeten dat is iets heel ernstigsgeldt evenzeer voor jou als voor Edouard." „Enkele maanden na jouw geboorte, Edouard, brak de wereldoorlog uit. Met een bloedend hart nam ik afscheid van de vrouw die ?k afgodisch liefhad en van mijn kleine jongen. Men zond mij naar een sector, waar zware gevechten werden ver wacht de Marne. Daar liep ik mijn eerste ernstige verwonding op en werd naar een hospi taal in Parijs vervoerd. Na vier maanden was ik weer geschikt voor de dienst. Zo verliepen een paar jaar, waarin ik slechts enkele malen met een kort verlof thuis kwam. De herfst van 1917 naderde en ons grote offen sief werd ingezet Op een zekere dag kwam onverwacht een verbindingsofficier van het hoofd kwartier in onze sector. Het was een zekere René Greumont, een vele jaren jongere broeder van dc magnaat Albert Creumont. Hij was mijn mede dinger geweest naar de hand van de beeldschone Marcèle Berton, die haar evenwel aan mij schonk. Dat heeft René Creumont nimmer kunnen vergeten en vergeven, zoals kort daarop zou blijken. In onze sector aangekomen, kwam hij onder een voorwendsel naar het gedeelte, waar ik met mijn compagnie in stelling lag, zogenaamd, om mij dc groeten van mijn vrouw over te brengen. Je moet namelijk weten, dat wij het Chateau La Roche vrijwillig als hospitaal hadden ingericht voor ern stige gevallen, die rust nodig hadden. Volgens zijn zeggen had hij daar enkele kameraden opgezocht, die aan shell-shock leden. Terwijl wij lagen te praten, wachtende op het sein om op te rukken, openden de Moffen plotse ling een verschrikkelijk spervuur. Zij hadden ons in de gaten gekregen tijdens een luchtverkenning en hun artillerie begon ons onverwacht te be stoken. Samen doken René en ik in een diepe granaattrechter, waar wij onze zwakke levensdraad tegen afbreken poogden te beschermen. Zo lagen wij meer dan een uur in die gierende hel, in af- Loop der bevolking over 1951. GeDcren Gevestigd m 155 290 vr. 124 375 totaal 279 665 445 499 941 Overleden 55 50 105 Vertrokken 304 378 682 359 428 787 Bevolking op 31 December 1951 6769 6879 13648 31 December 1950 6683 6808 13491 Alzo vermeerderd met 86 71 157 Huwelijksvoltrekkingen Echtscheidingen 114 1 VOGELWAARDE. Loop der bevolking over 1951. m. vr. totaal Geboren 46 42 88 Gevestigd 54 53 107 100 95 195 Overleden 13 22 35 Vertrokken 97 111 208 110 133 243 Bevolking op 31 December 1951 2048 1844 3892 31 December 1950 2038 1806 3844 Verminderd met 10 38 48 Hu welijks-volt rekkingen 35 Loop der bevolking over 1951 m. vr. totaal Geboren 7 3 10 Gevestigd 9 21 30 16 24 40 Overleden 6 1 7 Vertrokken 24 26 50 30 27 57 Bevolking op 31 December 1950 485 476 961 31 December 1951 471 473 944 Verminderd met 14 3 17 Huwelijks-vol trekkingen Echtscheiding 4 1 Met Kruschen Salts de wereldberoemde weten schappelijke samenstelling van zes minerale zouten, die Uw bloedzuiverende organen een voor een nodig hebben, om jeugdig en krachtig te funetionneren. Bij een regelmatig gebruik van Kruschen, nooit op eenhoping van pijnverwekkende onzuiverheden 111 het bloed. Nog veel minder kunnen deze zich vastzetten in gewrichten en scharnieren. Daar zor gen dan lever, nieren en ingewanden wel voor, waarop Kruschen zo'n weldadig aansporende wer king heeft. Wapen U tegen iedere nieuwe aanval. Begin vandaag nog met Kruschen Salts en dan iedere morgen die kleine dosis. wachting van ons einde, dat onherroepelijk komen moest, daar het moorddadig vuur als een laaiende prairiebrand onze schuilplaats al meer en meer naderde. Maar op een gegeven moment zweeg het Duitse geschut, even onverwacht als het was be gonnen. Een onnatuurlijke stilte, die van de dood. dekte het, gevechtsterrein. Het liep tegen zonsondergang. Dc invallende duis ternis begon onze kuil al meer en meer te vullen. Na een intense stilte, even zenuwmoordend als de razernij van het voorbije spervuur, fluisterde René opeens „Wc moesten maar proberen hier weg te komen. Ik zal eens voorzichtig gaan kij ken. Blijf jij nog even liggen en neem geen on nodige risico's. Jij hebt een gezin ik ben nog vrijgezel." Ik stemde toe Als een slang gleed hij uit de kuil, waarna zijn silhouet alras met de duisternis was samengevloeid Enkele seconden later wierp hij een handgranaat in onze schuilplaatsIk bleef voor dood lig gen vreselijk gewondDe volgende mor gen werd ik gevonden door een paar hospitaal- soldalen, die de sector afzochten naar mogelijke gewonden Evenwel al mijn persoonlijke be zittingen had hij van mij meegenomen en onze herkenningsplaatjes verwisseld Na ruim een jaar verpleegd te zijn, begon ik enigermate te herstellen van de zware schok en de ontzettende verminking. Langzamerhand keerde mijn herinneringsvermogen terug en toen drong het tot mij door dat men mij voor René Creumont hieldIk beweerde, dat ik Césare van der Decken was, doch men vertelde mij, dat die als vermist was opgegeven. Ondanks mijn vlammend protest tegen deze bewering, bleef men mij met een medelijdend lachje in afzondering houden, daar men in de stellige overtuiging verkeerde, dat ik lijdende was aan shell-shock. Ik besloot derhalve voorlopig te zwijgen en mij in de mij opgedrongen rol in te leven. Ik had mij evenwel heilig voor gene men, de aartsbedrieger en moordenaar René Creumont zijn gerechte straf niet te doen ontgaan In 1918, na het sluiten van de wapenstilstand, zag ik mijn kans. Ik had gezorgd voor wat geld dat ik één der verpleegsters, een mooi rijk meisje, afhandig had gemaakt. Daar ik sinds geruime tijd al behandeld werd als langzaam herstellend, mocht ik tweemaal per week een korte wandeling maken buiten het sanatorium, echter steeds vergezeld door een der zusters. Ik mocht mijn uniform van luite nant der mariniers weer dragen en het scheen, dat mijn zustertje dat niet onaardig vond. Tijdens een van deze wandelingen, wij waren weer op de terug weg naar het sanatorium, overweldigde ik haar op een stil weggedeelte. Ik vind het niet leuic, om dit te moeten vertellen, maar het vormt een schakel in de keten van gebeurtenissen, die mij uit de kaken van de dood teruggevoerd hebben naar het leven en het bestaan, dat ik thans leid Met het geld, dat ik haar afnam, maakte ik mijn reis naar St. Marsan Mijn eerste bezoek gold Claude Vernier. Hij her kende mij niet. Ik had namelijk een geheel ander gelaat gekregen De afschuwelijke verminking nood zaakt mij een masker te dragen,' een masker van een plastische stof, vervaardigd door een groot meester in de gelaatschirurgie. Dit masker is een wonder, want het is op het oog even natuurlijk als jullie eigen gelaat. Ik kan er alleen niet mee eten, slechts drinken door een riet en roken. Tijdens de maaltijden moet ik het afleggen. Ik sluit mijzelf dan altijd op, want wanneer ik het masker afneem ben ik niet toonbaar. Mijn gelaat is zo vreselijk, dat het in staat is, iemand van ontzetting het vuur in te drijven." (Wordt vervolgd) Ludwig Beieren 1 gebeden verkwist t werken e lijn verc gesticht 1 Achttie hij tot k ben zijn grootvadi makende danseres staatszak zijn vadt welijks t en aanv wichtige, regering, terende ravenzw vreemd wezen u Hij lc En die uit de in zijn van dei die niet moet be bewijzei schap c ringen met de de nacl N zich bij nestj d reerd kostbar Kosten meest lustoon is uitg vererin imitatii in stat die hij lange De r Het vi deze r zijn, d Duitsla innert Oaarbi kathol toegev Maar hebber Hij vi aanzie haddei één-da keer, de te st nsch mense bijna opgesl dezelf

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 2