AXELSCHE mCOURANT De kool en de geit gespaard? AXELSCHE K COURANT 100 Jaar brailleschrift bracht zegen en meten met twee maten cTien jaar zink! en maakte vele blinden weer tot volwaardige mensen n wrijf NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXFLMaikt 12 Postbus 16 Tel 56§ Hoofdredactie: T C. VINK-van VESSEM V. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Hoofdredactie Adres Redactie en Administratie: Drukker-Uitgeefster T C. VINK-van VESSEM AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 56$ Firma J. C. VINK Onrustig, gejaagd? - Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 12 JANUARI 1952 66e JAARGANG No. 29 Abonnements prijs Losse nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen in Nederland en Ned Indlé 11. Buitenland 11. Advertentie prils 7 ceni per m.m Ingezonden Mededeellngen 20 cent per m.m. K >«ne Adverteutièn amum 8 regels) 1 - 5 regel» 60 cent. tedere regel meer 12 cent extra. Bezettingsinuntcn vieren jubileum. Frankering bij Abonnement Axel. WOENSDAG 9 JANUARI 1952 66e JAARGANG No. '28 Abonnements prijs Losse nummers Kwartaal abonnement Axel binnen de kom 11 Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indiê 11. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ioaezonden Mededeellngen 20 cent per m.m. KIMne Adverteutlên {u.^- umum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. DE BEVOLKING VAN DE WERELD. Elke groep in de maatschappij heelt verering voor zijn grote voormannen, de leiders of weldoeners. De blinde mensheid echter heeft meer dan welke groepering ook reden om dankbaar te zijn jegens Louis Braille, die ontcibaren onder zijn mede slachtoffers der vreselijke blindheid van een maat schappelijke dood heeft gered door zijn blinden- schrift. Juist dezer dagen is het een eeuw geladen dat deze scherpe denker de laatste adem uitblies, nadat hij nog het genoegen had mogen smaken de eerste resultaten van zijn levenswerk uit de dankbare klank van jonge blindenstemmen te horen. Hoezeer het brailleschrift kon bijdragen tot de geestelijke en materiële verheffing van blinden be sefte de vinder van dit prachtige hulpmiddel zelf ten volle. Op 3-jarige leeftijd immers verloor hij reeds het licht uit zijn ogen. Hij speelde met twee priemen uit de zadelmakerij van zijn vader. Plot seling viel hij zo ongelukkig dat een der priemen zijn beide ogen raakte, waardoor hij voor het laatst het zonlicht had aanschouwd. Toch genoot de nooit moedeloze Louis nog vrij goed onderwijs op een speciale school voor blinden, waar hem de let ters en de cijfers werden duidelijk gemaakt me> behulp van uit dikke stof bestaande letters, die op papier werden geplakt en wel zeven centimeter groot waren. Op latere leeftijd werkte hij met engelengeduld tal van svstemen en codes uit om verbetering te brengen in dit „b'indenschrift", doch aanvankelijk met weinig resultaat Een Frans militair, Chales Barbier, bracht ten slotte uitkomst. Deze had een aanta' tekens ontworpen, met behulp waarvan de militairen in het donker zouden kunnen lezen. Toe vallig kwam Braille dit bericht ter ore. Hij stel de zich in verbinding met Barbier, vertelde hem van de mogelijke '-ruikbaarheid van dit systeem voor blinden en daarmee waren de eerste stappen gezet op de weg naar meer ontwikkeling voor duizenden cngelukkigen in de gehele wereld. Braille's vinding vond tijdens zijn leven maar weinig waardering. Men had nu eenmaal een pri mitief systeem en de aanpassing aan iets nieuws, dat ondanks de verbetering toch nog veel tijd verg de, voltrok zich zeer langzaam. Bovendien was de zorg voor blinden in die dagen nog maar zeer gering. De doelmatigheid van het nieuwe schrift kTeeg ten slotte vanzelf de lauweren waarop het recht had door de blinden, die het door onderwijs van de vinder hanteerden en de lof er van zongen in alle talen. IN A ZIP NOG ONBEKEND. Momenteel telt de wereld 7 millioen blinden, waarvan er ongeveer 5000 in Nederland wonen. Zij allen dorsten naar kennis, naar mogelijkheden om een bestaan voor zichzelf te vinden en dikwijls ook nog voor een gezin De meesten van hen zou den het zover kunnen brengen, indien het braille schrift en het onderwijs daarin overal te ver krijgen zou zijn. Dit is helaas nog niet het geval. Velen kunnen de opleiding niet bekostigen en de staatszorg is in verschillende landen nog op een laag niveau. Vooral in Azië weten velen nu nog niets van de mogelijke zegeningen van het brailleschrift. Ee juist daar wonen de meeste blinden. Intussen zit men in het meer ontwikkelde deel van de wereld niet stil. Het brailleschrift is ge- perfectionneerd, maar er zijn tal van varianten, die een goede verspreiding belemmeren. Een spe ciale Unesco-conferentie heeft reeds getracht hierin meer unificatie tot stand te brengen ot« de ver menigvuldiging te bevorderen. De practische re sultaten daarvan moeten worden afgewacht. In tussen is er bijna geen belangrijke taal of het brailleschrift komt ermee in aanraking. Jammer is dat de boeken nog vrij duur zijn en zo om vangrijk. Een woordenboek Engels-Nederlands (vice versa) bestaat uit niet minder dan 26 dikke werken. ZELFS STENO-TYPIST. Mede door de werking en de mogelijkheden, die het brailleschrift biedt kunnen tal van blinden worden opgenomen in het arbeidsproces. We tref fen hen aan als telefonist(e), wever, inpakker van fotomateriaal in donkere kamers en sinds 1951 onder meer ook als steno-typist. Deze laatste betrekking werd vooral mogelijk gemaakt door een combinatie van de braWle- met de gewone schrijfmachine. Deze vinding schrijft een brief zowel »n brailleschrift als in gewone letters, terwijl op de doorslag alleen het normale schrift wordt afgedrukt. Het enige verschil met een gewene type-machine is nu nog dat de door slag naar de geadresseerde wordt verzonden, ter wijl het origineel in handen van de blinde typist blijft. Hij kan deze brief nu zelf lezen en opbergea, zodat hij even zelfstandig werkt als zijn collega's, die niet hun gezichtsvermogen hebben verloren. Men hoeit niet te vragen hoezeer hierdoor de levensvreugde en het gevoel van eigenwaarde voor de blinden wordt versterkt Trouwens in meer opzichten zijn blinde werk nemers de gelijken ol zelfs de meerderen van normale krachten Zij werken aan draaibanken, boren en frezen. Zij doen alles op het gevoel en de arbeidsconcentratie is groter dan van an deren. Daardoor zijn ze in staat een eerste klas produet af te leveren van een kwaliteit, die ee/ ongekende stabiliteit vertoont, ln de technische vakken is er sprake van een snelle ontwikkeling, zodat men door vakliteratuur op de hoote moet blijven van de gang van zaten in zijn branche. Gelukkig kan ook hier liet braille schrift zorgen dat de blinden de nodige theorie onder „de vingers" krijgen. Braille heeft in een wereld van duisternis het lichi der arbeidsvreugde en de lamp der weten schap weer volop laten schijnen. In zijn geboorte plaats Coupvrav zal zijn borstbeeld in deze maand met vele kransen worden omhangen, afkomstig van blinde vrienden. Maar ook wij, die zo graag iets van al het goede dal de aarde biedt, in het leven der blinden willen laten doordringen, brengen met eerbied een saluut aan deze grote Fransman. Mijnhardt's Zenuwtabletten •terken en kalmeren Uw zenuwen. In 50 jaar toegenomen met 82o millioen. In de laatste 50 jaren is de bevolking van de wereld toegenomen met 825.100.000 mensen. In het jaar 1900 waren er 1.551.700.000 mensen, nu 2.377.400.000. Elke dag werden er 60.000 mensen geboren. Vijftig jaar geleden was het geboorte cijfer de helft minder. Nauwkeurige gegevens over de wereldbevolking geeft de Wereldgezondheidsdienst te Geneve. Deze instelling vermeldt gegevens uit 52 lauden, waar van alleen de gegevens van China op een glo bale schatting berusten. Het is mogelijk dat de getallen uit andere landen van Azië en Afrika min der nauwkeurig zijn. Maar dit is in vergelijking met China van weinig invloed op het getal der wereldbevolking. De groei der bevolking is zo groot, dat pessi misten zich er bezorgd over maken, dat binnen kort te weinig voedsel zal zijn op de wereld. De onderstaande tabel toont ,de toename der wereld bevolking sinds 1650 1650 545 millioen 1750 728 millioen 1800 906 millioen 1850 1.171 millioen 1900 1.552 millioen 1950 2.378 millioen Van de grootste betekenis in deze 300 jaren was de groei van de blanke bevolking, die zich vanuit Europa heeft uitgebreid over Amerika, Australië en een deel van Afrika. In deze jaren is de blanke bevolking zevenvoudig toeenomen, de andere ras sen daarentegen nog niet drievoudig. De groei der bevolking in de verschillende continenten is als volgt 1650 1950 Europa Azië Afrika Amerika Australië 100 millioen 330 millioen 100 millioen 13 millioen 2 millioen 593 millioen 1.254 millioen 198 millioen 321 millioen 12 millioen In het tijdvak van de laatste 50 jaren is de be volking van Azië toegenomen met 414.600.000 en die van alle andere continenten samen met slechts 411.100.000 mensen. B. S. In de laatste 50 jaren heeft de situatie zich zo danig gewijzigd dat Europa (zonder Rusland) de minste groei heeft (slechts 36°/o)- In dezelfde tijd is de bevolking van Amerika toegenomen met U2o/o de bevolking van Azië met 49o/0 die van Afrika met 41 o/0 en de bevolking van Australië met 100 o/o- Wanneer het gaat over de landen afzonderlijk, dan zien we in Argentinië de sterkste groei. Haar bevolking is toegenomen van 4.800.000 tot 16.800.000 dat in 251 o/o. Op de tweede plaats staat Cuba, waar de bevolking is toegenomen met 231 o/o op de derde plaats Columbia met een toename van 217o/o en op de vierde plaats Brazilië met 1910/0^. ln getallen uitgedrukt hebben India en Pakistan de grootste toename, n.l, 137.900.000 inwoners in 50 jaar. De bevolking van Rusland is met 74 millioen toegenomen en heeft nu 200 millioen in woners. Ook de bevolking van de Verenigde Staten steeg met 74 millioen en bedraagt nu 150 millioen. Procenlsgewijze is de bevolking van de U.S.A. dus toegenomen met 960/0, terwijl het percentage voor de U.S.S.R. slechts 59o/0 is. In Europa toont Italië de sterkste groei. Haar bevolking is in 50 jaren toegenomen met 12,6 millioen en bedraagt nu 46 millioen. Nederland zag zijn bevolking toenemen met 5 millioen en zo wonen er in ons land nu 10 millioen mensen, dus een toename van 100no, De bevolking van Frank rijk nam slechts toe met 1V? millioen, dat is 3<>/'o. Ierland is het enigste land, waar men een daling heeft genoteerd en wel van 3,2 millioen tot 3 millioen, dus 7<>/o. De bevolking van Engeland is gegroeid met 12,5 millioen, dat is 32°/o- I11 het algemeen toont Zuid-Amerika tegenwoordig de grootste toename. (Slot onderaan de 2e kolom.) uit, dat reeds lang voor- speciaal in tijd van nood, waren. ldstukken, geslagen tijdens Toen in diverse streken sland de grondstoffen uit- et ongeveer ieder rijksdeel u eigen zinken noodmunten series ronde, langwerpige le muntstukken beurtelings leuzen, voorstellingen en arbeid (men lette op d'. ofwel heel bescheiden al ppen een enkel cijfer, de etreffend. n zelfs munten van steen even eu de postzegels be- Mark vermeldden, bleek ts meer te redden viel lëel, economisch en poli- men het verschijnen van et laatst is gaan zien als tomende catastrofe en is er wonderen, dat toen in aten doorkwamen van het uitsers daar zinken mun- ncn zich als „broeder in :g „Wanneer wij lit gebeurde voor ons iter op 15 Januari st met de pjjn- ne;de weldadi. t verkoudheid. 1942 tijd. Wel kan een vor- /an het huwelijk worden !ng vijf jaar zonder ver- eft stand gehouden. 1 nieuwe cocosloper in de ileumvlek gekregen. Hoe ■rdampt vanzelf al zal dat Wilt u het vlugger, dan tenzine (brandgevaar 1) en n en zodra het droog is, e Octrooiraad en wat kost te krijgen Moet dit dan urd of kan een tekening van de Octrooiraad is le Eigendom, W. Witsen- tosten bedragen gewoon- aanvraag -taoet_vergezeld uiteenzetting van de uit indien mogelëfk van een 'el rekening mee houden voor u octrooi verleend actie op uw schrijven ook :ult wel een jaar moeten ctrooi ontvangt. 1 de onkosten voor repa- sterleiding en deursloten tars en koord voor de omtrent in het huurcon- <aald, komen de bedoelde van de huurder. ■r is „los" werkster. Zij :ek in vijf verschillende ntezegels en is vrijwillig ickte in aanmerking voor verschillende plaat per week werkt, hebt u ering. U kunt proberen I een vrijwillige ziektc- ar wij geven u niet veel agen zult u hebben bij iekeringsmaatschappij. d van neus, met

Axelsche Courant | 1952 | | pagina 1