AXELSCHE «E COURANT êiifin dmtc op 3Urdc „Met raad en daad" EIND GOED, AL GOED.... ORANJEBOOM BIER! WEK DE GAL IN UW LEVER OP NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie T. C. VINK-van VESSEM Vele lijders aan Rhenmatisehe Pijn zitten zichzelf in de weg. En hun pijn maakt ie ook tot plaag van hnn omgaving. Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 29 DECEMBER 1951 66e JAARGANG No. 25 Abonnements prijs Loste nummers* Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlê 11. Buitenland fl. 1 Advertentie prlfs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeellngen 20 cent per m.m. Kleine Advertentlën (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Terwijl alom het rode licht schijnt en in het ganse land Kerstfeest wordt gevierd, zullen velen in eerbied en verwachting overdenken dat er toch Vrede op Aarde moest zijn, dat er toch Vrede op Aarde moest kunnen zijn. Twintig eeuwen geleden zagen immers enige Wijze mannen een ster in het Oosten. Zijn ster, Die komen zou „om de voeten van de mensen te richten op de weg des vredes, want ,,het Lam Gods" zou komen om. de zonde der wereld weg te nemen." Is dat alles dan een waandenkbeeld Is dat onwaar V Dat beangstigend rode licht dat van achter het IJzeren Gordijn steeds meer mensen in de ban van het communisme brengt en dat vanuit het Oosten de ganse mensh-id overschaduwt in beangstigende spanningen, dat licht schijnt steeds meer en velen aanbidden de waanidee van vrijheid en gelijkheid plus broederschap, hier en overal ter wereld. Terwijl desondanks honderdduizenden in bloed rode concentratie-kampen saamgedreven zijn, ter wijl in de schijn van het rode licht Korea een slachtveld zonder weerga is, terwijl geestelijken gemarteld worden om des gewetens wil, terwijl ontelbaar vele levens gekweld en vernietigd wor den schijnt het rode licht steeds valser over de millioenen die verspreid zijn over de gehele wereld onder het mom van wereldvrede. Vrijwel alle Oosterse landen verkeren in de verdoemenis van gesanctionneerde broedermoord, op de meest ge raffineerde wijze uitgebuit door dienaren van de rode hel, die vreugde vinden in het leed van de volkeren der aarde. Is er dan geen Vrede op aarde V Neen, die is er niet en die komt er niet, tenzij in Gods kracht. Nooit zullen mensen er in slagen vrede op aarde te brengen, geen verdragen kun nen hier uitkomst brengen, geen hond van volkeren zal daarin slagen, want, en dit is het meest tra gische, de mens heeft slechts één vijand en dat is de mens zelf. Niet gij, niet ik Wij weten beter, tenminste O, zeker, Gij lezer wilt wel vrede en vele anderen en ik ook, maar er is geen vrede, ook niet op Kerstmis 1951. Dat kan niet 1 Het leven is geen vrede alhier, geen wapenstilstand vragen het leven is de kruisbanier tot in Gods handen dragen. Zo lang de krijgsbanieren wapperen in mens onterende broedermoord, zo lang kan de Vrede geen plaats vinden. Dat is uitgesloten Wc wil len die kruisbanier niet dragen o zeker, zo des Zondags ter kerke en bij bijzondere gebeurtenissen, ja, dan kun je er voor je fatsoen niet van buiten, maar in je gezin, iu je werk, in je stille uren, neen dat is te veel gevergd. Neen, zet de radio maar aan en vergeet vooral het dagelijks nieuws niet. Je mocht eens achter raken De kruisbanier dragen, dat doen helaas zo wei nigen en zo heel velen zweren bij de krijgs banier, want daar is schijnroem en schijneer te behalen, in vredestijd, in oorlogstijd en het be taalt goed Wat wordt j; wijzer van zo'n kruis banier, wat geeft het Ja, men weet wel dat het leven eigenlijk is de krijgsbanier dragen, gescheurd, gevlekt, besmeurd en meermalen onteerd, want wij zijn toch goed willende dienaren in het leger dat strijdt voor Christus Koning, maar Ach die krijgsbanier dat gaat nog wel, maar bewust de kruisbanier tot in Gods handen dragen I Hee kom je er bij En toch, heerlijke heilige zekerheid, er zijn er die positief verzekerd draagsters en dragers zijn van die kruisbanier, in Axel, in Zeeuwsch-Vlaan deren, in Nederland, in Europa, over de gehele wereld. Kerstmis 1951 en daarna en verder, tot in der Eeuwigheid 1 Stil zullen velen onzer gedenken hen die vielen, droefenis om geleden verlies zal in menig hart zijn, sombere gedachten zullen trachten onze kruis- draagv erlangens te versluieren, het duivelse in ons zal strijden om de voorrang, maar als we in onze handen sterk klemmend de kruisbanier doen voortdragen tot in Gods handen, nu, Kerstmis 1951, dan zal er Vrede zijn in ons hart. Vrede die niet van de wereld is, die de wereld niet kent en die de wereld niet schenken kan vrede die gevonden wordt met gebogen knieën aan de voet van het Kruis van Golgotha, biddend om een vaste wil en een rein hart door Gods genade in Jezus Christus. M'n Zuster, m'n Broeder, draag Uw kruisbanier want wij zijn van Gods geslacht. Wilt Ge Vrede, draag Uw kruisbanier tot in Gods handen. Is dit wonder voor U onbegrijpelijk Klem vaster Uw kruisbanier en ga voort en strijdende voor Gods Koninkrijk zult Ge Vrede vinden, in Gods genade Broeders en Zusters in Christus, bedenk dat we kinderen zijn van één Vader en als dan Kerst mis 1951 U versterkt in het dragen van wat God U te dragen geeft omdat Ge de kruisbanier met verhoogde kracht voor U uitdraagt tot in Gods handen, dan zult Ge weten dat er éénmaal Vrede zal zijn. Halleluja i God zegene U en stelle U velen ten zegen, U schenkende het besef dat in het doen van Zijn Wil onze Vrede ligt. Maar waarom zoudt ge bij de pakken neerzitten? Er is toch Kruschen Saltsl De zes minerale zouten van Kruschen geven Uw bloedzuiverende organen, met name Uw lever, nieren en ingewanden, juist datgene aan verjongende energie, nodig om alle aansporing op de bloedsomloop te ontwikkelen, waardoor voorkomen wordt dat pijnverwekkende zuren en andere onzuiverheden zich gaan vast zetten en zo oorzaak worden van Uw pijn en on gemak. Kruschen bracht vele tienduizenden lijders aan rheumatisrhe pijnen over de hele wereld uit komst. Ook voor U verlichting van Uw pijn op korte termijn. (Ingezonden mededeling) L. II. Mijn Vlijtig Liesje liet na enige dagen alle bloemen en knopjes vallen. Wel komen er telkens nieuwe in, doch die vallen dan direct weer af. De plant staat aan de zonkant voor het raam en krijgt regelmatig kamermest. In de ka mer daarnaast is gas. E. Z. Ik huur een woning, waarvan de huur voor de 15<)'o verhoging f 111 per jaar bedroeg. Voor 1946 deed de woning f 90. Mocht de ver huurder de huur van f 90 op f 111 brengen Indien wel, mag hij dan nu nog eens 15o/o ver hogen Indien hij de huur niet mocht verhogen moet hij mij die twee jaar dat ik teveel betaald heb, ook weer terug betalen voorlopig althans geen vergunning meer ver strekt wordt. Het beste lijkt ons dat u eens gaat praten met een u bekende veearts of ver loskundige, maar hoedt u voor kwakzalverij. Mevr. G In mijn huiskamer komen af en toe slakken voor die een slijmerig spoor op het vloer kleed achterlaten. Er is geen kelder onder de Antwoord Het is best mogelijk dat de eigenaar die een me' kli"kerS beStraat Kunt u verklaren waar die beesten vandaan ko men en bestaat er een middel om ze te weren de huur van de woning mocht verhogen, b.v. voor inwoning. Zonder verdere gegevens kunnen wij u dat onmogelijk zeggen. De huur mag altijd per 1 Januari van dit jaar worden verhoogd. Het be drag dat er voor inwoning in begrepen is, moet er dan eerst worden afgetrokken. Mocht a me nen, dat u te veel hebt betaald, dan bestaat de mogelijkheid een vordering tot terugbetaling in te dienen. Wendt u zich in ieder geval tot de Huuradviescommissie. J. V. Ik betaalde in de jaren 1949 en 1950 geen loonbelasting. Op grond daarvan heb ik mij tot het gemeentebestuur gewend met het verzoek, vrij gesteld te worden van het betalen van schoolgeld. Ik ontc ing van het gemeentebestuur bericht, dat deze schoolgeldaanslagen gebaseerd waren op de belasting-aanslagen van het jaar 1948. Het ver zoek werd op grond daarvan geweigerd. Is deze handelwijze juist Antwoord De aanslag is gebaseerd op de be taalde loonbelasting in 1948. U betaalt dus het schoolgeld met terugwerkende kracht. Dit be hoeft niet iets bijzonders te zijn. W. R. Onze huiseigenaar verzocht ons onlangs de 15o/o huurverhoging te willen voldoen. Er staat niets over in het contract en hij had er ons nooit eerder om gevraagd. Is het nu wel juist om de verhoging over de afgelopen maan den te betalen Antwoord s Van woningen, die voor 27 December 1940 zijn gereed gekomen is de op 31 December 1950 geldende huurprijs met 15o/o verhoogd, on afhankelijk van hetgeen in het huurcontract is bepaald. Het lijkt ons dus juist de verhoging te betalen. Vraagt u eventueel nadere inlichtingen aan de Huuradviescommissie. P. T. H. Een kennis van mij huurt een woning voor f 4,50 per week, inclusief water. Na 1940 bedroeg de huur f 3.per week en sedert de huur verhoging f 3.45. Dit jaar is in de woning een slaapkamer gemaakt plus w.c. en bovendien is het huis geverfd en behangen. Mag de verhuur der nu de huur met 80 cent per week verhogen en tot wie moet hij zich wenden, wanneer dit een overtreding is Antwoord Uit uw gegevens kunnen wij niet opmaken of hier inderdaad van een verbouwing of van een aanzienlijke verbetering sprake is. Is dit inderdaad het geval, zodat dan de huurwaarde van het perceel is gestegen, dan mag de huur verhoogd worden met lOO/o per jaar van de rede lijke kosten dezer verbeteiingcn. Wij raden uw kennis aan, dat hij zich hieromtrent in verbinding stelt met de Huuradviescommissie. A. van D. Kan ik een cursus voor veeverlos- kunde volgen Antwoord i Dat zal u moeilijk vallen, aange zien voor het uitoefenen van de veeverloskunde Antwoord Probeert u eens het volgende natte couranten op de grond leggen. De slakken ver- Zamelen zich hierop 's nachts. Daarna zout strooien of een paar zeer ondiepe schotels met bier op de grond zetten. Ze komen hierop af en ver drinken zich. Als deze dieren uit de tuin komen over dat pad, dan kunt u ook een strook van dit pad bestrijken met ongebluste kalk. K. A. Hoe is het mogelijk dat iemand die een paar weken wegens ziekte of ongeval niet kan werken, toch nooit een ziekte- of ongevallen uitkering heeft ontvangen Waarom wordt hier mede zo lang gewacht Mag de werkgever het misschien voorschieten Antwoord i Daarop valt moeilijk een direct ant woord te geven. Heeft u van uw ziekte of ongeval kennis gegeven aan de Raad van Arbeid of aan een Bedrijfsvereniging, waarbij uw werkgever is aangesloten Dit moet binnen 24 uur geschie den. Heeft u uw werkgever kennis gegeven De formulieren voor ziektcmelding zijn bij de post kantoren en de Riden van Arbeid verkrijgbaar. O. v. d. M. Aan welke zijde van de verkeers weg (zonder trottoirs) kan een voetganger in het donker het veiligst lopen Bestaan hiervoor ook wettelijke voorschriften Antwoord s Hiervoor bestaan geen wettelijke voorschriften. U loopt het veiligst aan de uiter ste linkerzijde. U kunt dan het verkeer zien. dat u op uw weghelft eventueel tegemoet komt en u zult niet zo licht achterop worden aangereden. J. J. E. Onze 16 jaar oude walnotenboom bloeit wel, maar de kleine noten vallen allemaal af. Wat is hieraan te doen Antwoord Zeer waarschijnlijk is de oorzaak ^et ontbreken van een goede bcstuiver. De walnoten zijn afhankelijk van kruisbestuiving. Zet dus in de nabijheid een walnoot, die tegelijk met de reeds aanwezige bloeit. Ook de jeugd van de boom kan van invloed zijn. Zaailingnoten dragen laat. G. P. ln 1948 had ik medebewoners. Daarom vroeg ik bij dc electriciteitsmaatschappij een twee de meter aan, die echter geweigerd werd. Wel werd het vastrecht verhoogd. De bewoner is nu vertrokken. Heb ik nu het recht om het extra bedrag van de vroegere mede-bewoner door de maatschappij te laten wijzigen in het oude vast rechttarief Antwoord i Wij veronderstellen dat het vast rechttarief bij u berekend wordt naar het aantal inwoners. Aangezien u na het vertrek van deze medebewoner thans wederom inwoners krijgt, bent u naar onze mening de verhoging ook dan ver schuldigd. Antwoord Wij geloven niet dat gal» hier de spelbreker is. De plant zal waarschijnlijk toch te weinig licht krijgen of teveel vloeimest, waar door de zoutconcentratie in dc grond te hoog i» gewerden en de watervoorziening in gedrang komt. Hoewel deze plant geen eigenlijke rusttijd heeft is het beter in de winter minder water te geven tn alleen in de zomer kamerplantenmest. In het voorjaar terugsnoeien. De plant kan dan gemak kelijk gestekt worden. Weduwe. Een weduwe krijgt per maand krach tens de noodvoorziening Drees een uitkering van f 34.41. Het dorp is geplaatst in klasse V. Zij ontvangt reeds een weduwe-pensioen van f 5 per week. Verder heeft zij een spaarbankboekje met f 2600. Is deze uitkering goed Antwoord Uit de gegevens, die u ons ter be schikking stelt, moeten wij concluderen, dat de uitkering zelf te hoog is. Ons inziens zou deze weduwe recht hebben op een uitkering van ruim f 26 per maand. Zijn er de laatste jaren soms wijzigingen in de financiële toestand van de weduwe gebracht J. E. K. Ik woon als kostwinner nog bij mijn moeder in. Heb ik ook recht op belastingaftrek Ik ben 21 jaar en verdien f 38 per week netto als los-arbeider. Mijn moeder is 65 jaar en krijgt f 40,60 per maand. Haar eigen huis brengt twee gulden per week huur op. Antwoord Ja, u komt voor aftrek in aanmer king. U moet dit verzoek indienen bij de in specteur van dc belastingen (afd. loonbelasting), onder opgave van nauwkeurige gegevens, zoals u die ook aan ons hebt verstrekt. Krijgt u dan de gunstige beslising can de inspecteur toegezonden, dan geeft u die aan uw werkgever, die direct rekening kan houden met de toegestane aftrek. B. Hoe kan men aniline-vlekken uit wollen goed verwijderen Antwoord U kunt hiervoor absolute alcohol gebruiken. Ook met karnemelk kunt u soms goede resultaten bereiken. V zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het be derft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plant aardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. DE WINTERDIENSTREGELING VAN DE N.S. WORDT BELANGRIJK GEWIJZIGD Op 7 JANUARI 1952. Het is een ongewoon feit, dat de twee maal per jaar verschijnende dienstregeling der Ned. Spoorwegen midden in een lopende dienst zodanig wordt veranderd, dat dc uitgave van een vele pagina's tellend wijzigingsboekje noodzakelijk is. Dit bijzondere feit beleeft men op 7 Januari a.s. als 22 tabellen van dc officiële reisgids van 7 October 1951 vervangen worden door 22 nieuwe tabellen, gebundeld in een wijzigingsboekje van 104 pagina's. De aanleiding tot deze grondige verandering van de treinenloop op een aantal baanvakken is het in electrische exploitatie nemen van het 64 km. lange dubbelsporige baanvak Amersfoort-aan- sluitingZwolle. De directie der N. S. heeft met de electrische exploitatie van dit baanvak niet willen wachten tot de zomerdienstregeling 1952, die 18 Mei van kracht wordt en d'e het gereed komen van de electrificatie van de lijnen ten Noorden van Zwolle naar Groningen en Leeuwarden te zien zal geven. Door op de lijn AmersfoortZwolle reeds op 7 Januari a.s. de electrische tractie in te voeren kon ii.l. een belangrijke kolenbesparing en een aanzienlijke versnelling in de treindienst tussen het noorden en westen des lands en in het locale verkeer AmersfoortZwolle worden bereikt. NIEUWE FRANKEERZEGEL. Aan de bestaande 9erie frankeerzegels met de beeltenis van H. M. Koningin Juliana is weer een nieuwe waarde n.l. die van 75 cent, toe gevoegd. De kleur van het zegel is karmijn rood: de uitvoering geschiedde in roto-gravure.

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 1