Radio-Elytra Demonstratie en Tentoonstelling van electrische huishoudelijke apparaten GOUDLAND HET VERGETEN J' A Gerrit c 18 en 19 December a.s. op de bovenzaal van „Het Centrum' Zeestraat, Axel J' heeft de "gabardine Firma V Gedemonstreerd wordt met De Kenwood Liquidiser De Kenwood Chief De Presto Cooker De Hoover Wasmachine De Hoover Reiniger De Hoover Vloerwrijver enz. enz. Oranj niet of men U betalen. Uiteir Wij handhaven Koopt U eldi jONGENSCC nu aan tegen UIT ONZE OMGEVING. AXEL feuilleton. Zoals NC n Tf Gedemonstreerd wordt met De Fridor Electrische Naaimachine De Husqvarna Electrische Naaimachine enz. enz. VERGADERING C.B.T.B. In ons vorig nummer maakten wij in een kort bestek reeds melding van de vergadering van de bovengenoemde landbouwers-organisatie. Wij komen op een belangrijk punt uit deze ver gadering nu nog eens terug en wel op de uiteen zetting der ervaringen welke de heer Bouman heeft opgedaan op zijn studiereis door de Ver enigde Staten. Allereerst gaf de heer Bouman zijn indrukken weer van de geografische gesteldheid en de tarwe- en maiscultuur. Dit verduidelijkte hij met een reeks opnamen te tonen uit Amerikaanse landbouw bedrijven. Vooral de cultivering en dikwijls zeer eigenaardige verkaveling van gronden deden naar de opvattingen welke men er hier in onze streek hieromtrent heeft wel zeer vreemd aan, Ir Bouman was niet eenzijdig en gaf ook in het algemeen een inzicht van de Amerikaanse men taliteit, de zeden en gewoonten en de levens standaard. Dit trad pas duidelijk aan het licht toen na beëindiging van zijn vlotte en boeiende causerie de gelegenheid tot vragen stellen werd opengesteld. Uit de antwoorden welke de heer Bouman op de diverse vragen gaf, kwam men zodoende ook een en ander te weten cmtrent het huiselijk en godsdienstig leven, de bevloeiing van de akkers, het organisatieleven en nog zoveel meer. Ook omtrent de sekte der Mormonen werden vragen gesteld. Door ir. Bouman werd op deze vraag geant woord dat de polygamie in Amerika bij de aan hangers van deze godsdienstige groep van staats burgers thans wettelijk verboden is. Overigens heeft hij ook met hen kennis ge maakt en hij is vol lof over de hoge opvattingen omtrent moraal en levensovertuiging bij deze men sen. Zij hebben al? het ware puriteinse opvat tingen op godsdienstig gebied, zij gebruiken geen alcohoj, roken niet en hebben door hun sterke overtuiging in Amerika zelfs een grote invloed op de gang van zaken. Wat het godsdienstig leven in Amerika betreft zei spr., moet men als orthodox of calvinistisch Nederlander niet verwachten daar ten volle be vrediging te zullen vinden. Men zal in deze indivi dueel zijn opvattingen moeten handhaven, tenzij men groepsgewijze emigratie zou kunnen toe passen. De contact-avond der jongeren-organisaties. Deze bijeenkomst van de jongeren-organisaties van de C.B.T.B uit Oost- en West-Z.-Vlaanderen door H. W. VAN BRAKEL. 661 „Hier heb ik het geld voor de huur der paard- jes, voor de sampans en voor de gidsen, alsmede een extra beloning voor U. In dat grote pak met die groene merktekens, zitten verder nog siga retten, tabak en vijftig kilogram zout. Dat is een bewijs van mijn vriendschap voor U en uw familieleden. Ik hoop, dat U tevreden zult zijn, Kepüla. Als ik uw hulp weer nodig heb, 3tuur ik een boodschapper naar beneden." „Terima-kasih, toean besar Banjak terima-ka- sih 1" Het inlandse hooid was zichtbaar verblijd. Snel gaf hij zijn bevelen. De kleine paardjes, verlost van hun vracht, snoven en hinnikten, de mulle grond van het bospad met hun hoeljes loswoelend. Nadat de bagage was overgeladen en de rei zigers zich hadden neergezet, namen een achttal roeiers hun plaatsen in, twee in iedere sampan. Ze zetten zich neer op de voorpiek en achter steven, wachtend op het sein van vertrek, dat door de kapitein met een handbeweging gegeven werd. Voorzichtig werden de ranke vaartuigjes afge duwd. Zacht dreven ze naar het midden van de rivier. Toen staken zestien armen de dajongs in het groezelige water, de naakte, prachtig ge vormde bovenlijven bogen zich tegelijk voorover, als panters gereed voor hun sprong, de rugspie ren spanden zich als kabels onder de bruine huid. Snel en geruisloos gleden de sampans weg, voort getrokken door de rythmische slag der Suma- tranen. De beide oevers der rivier waren bedolven onder de weelderige vegetatie van het oerwoud. Breed en zwaar hingen de takken der forse bomen over het gore. bruine water, zich traag doch onver stoorbaar voortbewegend als een lavastroom. De apen dromden in groepen samen tussen het ge bladerte, luid schreeuwend elkander waarschuwend dat er wat te zien was. Ze volgden de vaartuigjes, zich slingerend van tak tot tak met een behendig heid en een snelheid, een zekerheid en gemak, die verbijsterde. Lucienne volgde de bewegingen dezer dieren met schitterende ogen en vergat alles om zich heen, verdiept als ze was in de evoluties van deze bosbewoners. „Het meest volmaakte aanschouwelijk onderwijs, dat ik ooit heb gehad," merkte zij lachend tegen Edouard op. Deze knikte instemmend, het schouw spel eveneens met intense belangstelling volgend. „Welk een heerlijke manier van reizen, kapi tein," vervolgde ze, zich tot haar gastheer wendend. „Zo zou ik het wel veertien dagen willen voort zetten." „Dat begrijp ik," sprak deze vriendelijk. „Het zal eohter een korte vreugde zijn. Over een half welke Vrijdagnamiddag om half 7 aanving mocht zich in een goede belangstelling verheugen. De voorzitter, de heer Adr. de Feijter, verwel komde na zijn openingsgebed de aanwezigen, in het bijzonde drs. Knibbe, de voorzitter van de C.B.T.B en tot Ds. Kuijper. Na de openingstoespraak van de heer de Feijter voerde een groep van een 12-tal jeugdleden een reidans uit, waarna het woord was aan Drs. J. Knibbe, die een rede hield met als onderwerp „Voorwaarts Christenstrijders". Spr. ontvouwde de veelomvattende taak van de Chr. organisaties ten plattclande. Na de pauze voerden jongeren van de C.B.T.B. een toneelstuk op, getiteld „Nynke" een ernstig spel in 4 bedrijven door J. de Jong. Op verdienstelijke wijze werd dit door de dames en herne ten touele gebracht. Alleen was het jam mer, dat door te zacht spreken van enkele dames veel van de dialoog verloren ging. Aan het slot van de avond sprak Ds. Kuiper over „Bezinning en Advent", waarin hij zich met een ernstig en gevoelvol woord tot de jongeren richtte. Met sluiting door dankgebed werd deze mooie dag voor de C.B.T.B. en zijn jeugdorganisaties beëindigd GEVONDEN VOORWERPEN. Een zwarte want, Zeestraat 6 een pet en een calotje, Faas, Noordstraat 40. ILLEGALE KOFFIEHANDEL IN ZEEUWSCII-VLA ANDEREN. Op 17 October j.l. hebben douane-ambtenaren te Terneuzen aangehouden dc heer F. H. W. uit Ter- neuzen, die regionaal vertegenwoordiger was van een Nederlandse tabaks- en koffiefabriek. Even eens werd te Roosendaal gearresteerd de heer W. N. vertegenwoordiger van dezelfde fabriek voor België. Beide heren vertoeven thans weer op vrije voe ten, maar een gehele smokkelorganisatie, waarin zij een belangrijke rol speelden, is inmiddels op gerold. Het ging daarbij om koffie. Zeeuws-Vlaamse winkeliers hadden aan de heer F. H. W. gevraagd om bonvrije koffie en toen is men gekomen tot een systeem, waarbij uit het Antwerpse depot van genoemde firma koffie werd geleverd naar Z. Vlaanderen en de grens over kwam als smokkel waar. De betaling liep in Belgische francs over de heer W. N. uit Roosendaal. In dit verband werden tal van huiszoekingen gedaan bij winkeliers en caféhouders in Z.-VIaan- deren, waarbij grotere of kleinere partijen koffie in beslag werden genomen. Uit het onderzoek is komen vast te staan dat deze smokkelarij bijna twee jaar heeft geduurd en dat er duizenden kilo's koffie verhandeld zijn. EEN LOT VAN fl 100.000 IN ZEELAND. Naar wij vernemen gaat de Onderlinge Ver- zekerings-Maatschappij tegen Hagelschade in Zee land, gevestigd te Hulst sedert 1891, over tot de terugbetaling van 25o/0 der in de laatste 19 jaar geheven premie, waarmede f 100.000 zijn gemoeid. Voorwaar een meevaller voor de deelgenoten. C P. N. VOOR DE RIJKSAMBTENAREN VERBODEN. Gevaar voor vervulling der plichten. Bij een beschikking, ondertekend door minister president ürees, zijn de Communistische Partij Nederland (C.P.N.) en haar mantelorganisaties voor ambtenaren in 's rijks dienst verboden. Tevens werdt een dergelijk verbod aan de provincies en gemeenten in overweging gegeven. De verenigingen die onder het verbod vallen zijn de volgende 1. Communistische Partij Nederland. 2. Arbeiders Bond voor Cultuur. 3. Algemeen Nederlands Jeugdverbond. 4. Nederlandse Vrouwenbeweging. 5. Eenheids Vakcentrale en de daarbij aange sloten bedrijfsbonden. In de desbetreffende beschikking wordt gezegd, dat deze verenigingen om de doeleinden, welke zij nastreven of de middelen, welke zij aanwenden, de behoorlijke vervulling door de ambtenaar in 's rijks dienst van zijn plicht als zodanig kunnen in gevaar brengen of schaden. De regering heeft bovendien besloten de colle ges van Ged. Staten en de colleges van B. en W. in overweging te geven de plaatselijke verordening in deze, met het rijksambtenarenreglement in over eenstemming te brengen. Het rijksambtenarenreglement bepaalt in art. 97b, dat een ambtenaar eervol kan worden ont slagen, indien naar het oordeel van het gezag, dat tot het verlenen van ontslag bevoegd is, uit zijn gedragingen een zodanige gezindheid blijkt, dat geen voldoende waarborg aanwezig is, dat hij zijn plicht onder alle omstandigheden getrou welijk zal volbrengen. Is een ambtenaar lid van een vereniging, welke door de regering verboden is, dan kan daaruit werden afgeleid, dat een gedraging aanwezig is, welke tot voornoemd ontslag kan leiden, aldus het standpunt der regering. uur leggen wij weer aan. Dit is slechts een soort van veerdienst, om ons naar het pad te brengen, waarlangs wij Ophir zullen bereiken. Dat pad ligt op de andere oever. Het is een smal paarden- pad, slechts aan ingewijden bekend. Wij zullen daar opnieuw paarden vinden en na een rit van vier paal, dat is ruim zeven kilometer, op de plaats van onze bestemming aankomen." Zacht schuurden dc sampans over een vlakke zanderige bodem. Men had een open plek bereikt, een miniatuurstrandje van dertig meter breed en tien meter diep, uiterst zorgvuldig verscholen achter het dichte gebladerte en kunstig opengekapt in de muur van zwijgend groen op de rechteroever. Het gezelschap stapte uit de boten. Men stond thans op een met stenen bezaaide aanlegplaats. Lucienne en Edouard keken eens om zich heen. Een onbekende, halfduistere werld lag voor hen. Een gevoel van beklemming bekroop Lucienne. Zij greep de arm van Edouard en keek hem veel betekenend aan. „Wat is het stil," fluisterde ze. „Indien ik hier alleen zou staan, werd ik gek van angst Het lijkt wel een uitgestorven wereld, geen blad beweegt, geen levend schepsel te aanschouwen, be halve de mensen van ons eigen gezelschap en de roeiers. Hoe onheilspellend en dreigend staan die geweldige bomen daar, hoe misttroostig hangt dit schemerig licht onder het dichte bladerdak. In dien ik niet beter wist, dat het pas één ,uur in de namiddag is, dan zou ik kunnen geloven, dat de avond is ingevallen." (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 2