O E S T m 4s UIT ONZE OMGEVING. AXEL DE MOOISTE OGEN VAN DE WERELD. OVERSLAG. KOEWACHT ZAAMSLAG. SPORTNIEUWS. FILMNIEUWS. Rode Hoestpoeders van Mijnhardt BURGERLIJKE STAND KOEWACHT SUCCESRIJKE JAARMARKT. Het is de organisatoren van de jaarmarkt onge twijfeld moeilijk gevallen dit jaar een beslissing te nemen over het al of niet doorgaan van deze traditionele markt, maar uiteindelijk heeft men toch de knoop doorgehakt en gepoogd onder de huidige omstandigheden, met het mond- en klauw zeer als een zwaard van Damocles boven het hoofd, toch tc zien te maken wat er van te maken viel. Dat dit de juiste weg is geweest heeft het comité gisteren zeker bevestigd gezien. Meer dan 300 :stuks vee werden aangevoerd en de handel was levendig. Ook over de kwaliteit van het aange voerde Vee was men bijzonder tevreden. Omstreeks 11 uur werd de markt officieel ge opend door de heer W. Koster, die nog even de moeilijkheden memoreerde en ieder veehouder nog eens opwekte mede te werken aan de bestrijding en voorkoming van het mond- en klauwzeer door het vee regelmatig te laten inenten. Na een dank woord aan de velen die hun steun en medewerking hebben verleend hij het organiseren van deze jaarmarkt, verklaarde de heer Koster de markt voor geopend. De prijzen werden als volgt toegekend. Afdeling Paarden Schoonste merriepaard 3 jaar en ouder le pr. E. de Maat, Hulst; 2e. J. Quaak-den Hamer. Merries van 2 tot 3 jeer le. C. A. Dekker. Mcrrieteulens van, 1 töt 2 jaar le en 2e. Aarn. de Feijter. Merrieveulens beneden 1 jaar le. J. Quaak. Ruinen tot 1 jaar koudbloed le. Jac. den Hamer, IJzendijke. Ruinen van 1 tot 2 jaar warmbloed le. Jac. de Kraker, Zaamslag. Merries ouder dan 3 jaar warmbloed Jac. de Kraker, Zaamslag. Ponny s le. C. Dieleman, Zaamslag (hengst). 2e. Fa. F. Dekker. Slachtpaarden le. C. de Maat, Hulst. Afdeling Fokvee Koeien meer dan 2 maal gekalfd le. P. Pro voost, IJzendijke: 2e. A. de Moor. Koeien niet meer dan 2 maal gekalfd le. H. en E. Picavet, Westdorpe. Vaarzen met 6 tanden P. Provoost, vnd. Kalfvaarzen met 4 tanden le. H. en E. Pica- vet, vnd.: 2e. Gebr. Van Duysse, Clinge; 3e. H. en E. Picavet, vnd. Kalfvaarzen met 2 tanden le. L. van Dorse- 'aer, St. Jansteen: 2e. H. en E. Picavet, vnd Runderen met 4 tanden le. en 2e. Gebr. va« Drijsse, vnd Runderen met 2 tanden le. H. en E. Picavet, vnd.; 2e. R. Blankert; 3e. L. van Dorselaer, vnd. 1-jarige runderen le. Aarn. de Feijter; 2e. e«. 3e. II. en E. Picavet, vnd. Nuchtere kalveren H. en E. Picavet, vnd. Kampioen fokvee meer dan 2 maal gekalfd P. Provoost, vnd. Schoonste groep fokvee H. en E. Picavet, vnd. Afdcliug Vetvee Vette runderen met 6 tanden le. H. B. Pi cavet Zn., Hulst; 2e. Aarn. de Feijter. Vette runderne met 4 tanden en meer H. B. Picavet Zn., vnd. 2e. A. Verbist Zn., Zuid- dorpe; 2e a G. Verbist, Zuiddorpe. Vette runderen met 2 tanden le. A. de Block, Sas van Gent; 2e. L. van Dorse^er, vnd.; 3e. P. Koene, Koewacht; eervol: Ed. Picavet, Westdorpe Vette runderen zonder tanden le. P. Koene, vnd.; 2e. H. Picavet, vnd. Ossen met 6 tanden le. A. de Feijter; 3e. G. Scheele, Hoek. Ossen met 2 tanden le. G. Verbist, vnd.; 2e. Gebr. Verstraten. Ossen zonder tanden le. A. Verbist Zn vnd.; 2e. R. Blankert. Dikbillen zonder tanden le. Ed. Picavet, Hulst: lea. A. de Moor; 2e. en 2e a. Ed. Picavet, vnd. Vette koeien le. A. Verbist Zn., vnd, Vette schotten: le Gebr. v. Deurse. St. Janstcen. Kampioen vetvee A B. Picavet, Hulst;. Kampioen dikbillen Ed. Picavet, Hulst. Schoonste schapen le. en 2e. Iz. de Feijter Wz. Mooiste groep vetvee H. B. Picavet, Hulst. Varkens t Vette zeugen le. Gebr. Verstraten; 2e. A. Aude- naerd. Schoonste vet varken le. L. de Meij. Schoonste vleesvarken: le. en 2e. A. Audenaerd. Schoonste fokbeer le. en 2e. Gebr. de Meij, Zuiddorpe. Schoonste fokzeug drachtig of met biggen le. A. Swets. Schoonste toom biggep le. en 2e. L. de Meij. Grootste aantal biggen le. L. de Meij, (33); 2c. A. Inghels, Koewacht (20). Schoonste schaap le. en 2e. Iz. de Feijter Wz. Grootste aantal vette varkens A. Audenaerd 8. Een door de bierbrouwerij Dellaart te West dorpe uitgeloofde beker voor het grootste aantal biggen viel ten deel aan de heer L. de Meij. De prijswinnaars waarachter geen plaatsnaam vermeld wonen tc Axel. JEUGDTONEEL. Het is zeker een goede gedachte van de Z.V.U. geweest om ook de Axelse jeugd op toneelgebied eens wat te bieden. Donderdagmiddag gaf in „Het Centrum" de to- ueelgroep „De Gong" een voorstelling van „Jan Klaassen en de zieke Koning", een middag, waar bij de grote benedenzaal vrijwel geheel gevuld was met schoolgaande jeugd. De voorstelling was goed Verzorgd en decors etc. zagen er fris en fleurig uit, zodat de Axelse jeugd haar enthousiasme niet onder stoelen of banken stak en met luide bijval de hoofdpersonen uit het stuk van advies diende. Een mooi initiatief dat zeker herhaling verdient, Donderdagavond werd door de toneelgroep „De Gong" onder auspiciën van de Z.V.U. in „Het Centrum" gespeeld het Franse stuk „De mooiste ogen van de wereld" De zaal was redelijk bezet en de keuze van het stuk voor deze avond kunnen wij wel bijzonder gelukkig noemen. Wij geloven wel, dat men hier voor Axel de juiste weg gevonden had, doch jam mer genoeg bleek het gezelschap niet can de eisen die het stuk stelde te kunnen voldoen. Nadat het eerste bedrijf zouteloos en zonder vaart was gespeeld, leek het tweede bedrijf iets hoop gevender, doch deze hoop werd helaas niet be waarheid. Het slot van het stuk miste alle over- tuiging en ook de rolvastheid liet veel te wensen over. Het was jammer voor het in zijn genre uit stekende stuk en voor de Z.V.U.-leden uit onze streek, die dit seizoen toch al met cén voorstel ling genoegen moeten nemen. Hopelijk zal een volgende maal de Z.V.U. haar reputatie op dit gebied herstellen. OUDDERAVOND LANDBOUWHUISHOUD- SCHOOL. Donderdagavond werd in een der benedenlokalen van de openbare school waarin de landbouwhuis- houdschool is gehuisvest een ouderavond gehouden met het doel ook de ouders der leerlingen kennis te laten maken met de werkwijze van dit onderwijs. Na een openingswoord door mej. Luteijn sprak mej. Boogert, directrice van de landbouwhuishoud- onderwijs, wat na haar uiteenzetting werd gevolgd school te Kruiningen over de betekenis van dit door een filmpje over het landbouwhuishoud- onderwijs in Zeeland en de mogelijkheden die het aan de meisjes die de school met het diploma verlaten, biedt. In de pauze werden door de leerlingen ver versingen aangeboden, waarna mevr. Huijsman ver telde over de bekende pionier op onderwijsgebied Jan Ligthart, waarna nog een Zeeuws schetsje voor gedragen werd. Het kan wel haast niet anders of de ouders die hier waren moeten een voortreffelijke indruk hebben opgedaan van dit onderwijs, dat in een drietal lokalen, die met medewerking van Aet ge meentebestuur overeenkomstig de moderne eisen voor dit onderwijs zijn ingericht, wordt gegeven. AANRIJDINGEN. Maandagnamiddag omstreeks half zes ontstond te Sluiskil, nabij de Ioskade van de l'Azote een aanrijding. Mevr. de M. uit Terneuzen, die met een luxe auto op de rijweg reed bemerkte plotse ling twee op de rijweg lopende mannen. Hoewel zij nog poogde deze tc ontwijken, gelukte deze ma noeuvre slechts gedeeltelijk en werd een der man nen, de 59-jarige los-werkman de D. uit Terneuzen nog door de auto geraakt. Hij bekwam slechts lichte verwondingen en na in het ziekenhuis te zijn verbonden kon hij naar huis worden vervoerd. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de oerzaak van dit ongeval.' Woensdagmorgen vond op de verbindingsweg tus sen de rijksweg naar Kijkuit en de z.g. Lange weg naar Hulst een aanrijding plaats tussen een bestel auto van de fa. Pot alhier en een Z.V.T.M.-bus. De bestuurder van de bestelwagen dhr. A. P wil de een voor hem rijdende fietser passeren, doch bemerkte door de mist te laat dat uit tegenover gestelde richting een bus naderde. Niettegenstaande pogingen van beide bestuurders om een botsing te voorkomen, drukte de bus, die bij deze ma noeuvre schuin weg slipte de flank van de bestel auto in, waardoor deze ernstig werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor en na politie-onderzoek konden de auto's op eigen kracht hun weg vervolgen. GEVONDEN VOORWERPEN. Een glacé herenhandschoen, Ruijtenburg, Noord straat 56; een pak witte veters, Herman, West straat 50; wollen bivakmuts, Koster, Walstraat 80; kinderportemonnaetje, De Jager, Nieuwstraat 48; kinderportemonnaietje, De Ruijterstraat 15; pak zakken, Wed. Lensen, Stationstraat 4; een porte- monnaie, Bylocquestraat 31; buitenband vracht auto, Heijnsdijk, Singelweg 11; een portemonnaie, Lensen, Julianastraat 56; contactsleuteltje, Joost de Moorstraat 1; jongenspetje, Rijkspolitie; een huissleutel,. Scheele, Ds. Jan Scharpstraat 14: een jongenspet, Seghers, Julianastraat 44; wollen kin- derwant, v. d. Bos, Kanaalkade 28; een snoer parels, v. d Wege, Oude wijk 85; een portemon naie, de Kraker, Joost de Moorstraat 20: een arm bandje, Buthdijk 8: glacé kinderhandschoen, Rijks politie; wollen kinderwant, Hollebek, Kanaal kade 10; wollen kinderwant, De Gronckel, le Ver korting; een kinderportemonnaie, Klaassen, Kerk- dreef: een paar rode kinderwantjes, Singelweg 47. een donkerblauw kinderwantje, Crijnssenstraat 20. VERGADERING C. B. T. B. Vrijdagnamiddag kwam in „Het Centrum" de afd. Z.-Vlaanderen O.D. van de C.B.T.B., gecombineerd met de C.J.B.T.O. en C B.P.B. bijeen tot hel houden van een algemene vergadering. De voorzitter de heer C. de Putter opende deze drukbezochte bijeenkomst. Inzonderheid verwelkom de hij met de aanwezigen ir. Bouman, die in deze vergadering een en ander zou mededelen omtrent zijn studiereis naar N.-Amerika. De heer Bouman vertelde op eenvoudige wijze zijn indrukken over Amerika en verduidelijkte die met door hem zelf gemaakte opnamen. De voorzitter bracht de heer Bouman aan het einde, als tolk van al de aanwezigen hartelijk dank voor het vertellen van zijn reis-ervaringen, welke zovele zijn dat het ons onmogelijk is om ze in dit bestek op te sommen.' Na het zingen van Psalm 89 3 en voorgaan in dankgebed door de voorzitter werd deze wel- be7orhtc middagvergadering besloten. In de avondvergadering die meer in het teken van de entspanning zou staan, was het woord aan de jongerne uit de C.B.T.B OUDSTE INWONER OVERLEDEN. Deze week overleed de oudste inmoner van Over slag, n.l. de heer F. de Meij in de ouderdom van 92 jaar. De heer de Meij die alom in de gemeente en omstreken bekend was, was een gezien persoon wat ook bleek bij de uitvaart. WEG VERBETERING. De besturen \an de Vacempé- en de Overslag polder hadden deze weck een vergadering betref fende een wegverbetering in die polders. Be sloten werd om onderhandelingen aan te knopen met de Prov. waterstaat om zodoende tot een defi nitieve regeling te komen. Een buitengewone ver gadering van ingelanden zou worden gehouden in Februari, waarbij zal gestemd worden of de wegen al dan niet zullen worden bestraat. Indien dit zal worden goedgekeurd zal nog volgend jaar met deze noodzakelijke verbetering worden begonnen. TONEEL. Zoals reeds gemeld is de toneelvereniging van Overslag dit jaar niet in staat een toneel-avond te geven in verband met ziekte en dienstplicht van verschillende leden. Aanvankelijk werd gedacht een gezelschap uit Gent uit te nodigen, maar gezien de hoge kosten is dit niet mogelijk. Thans is een gezelschap uit St. Kruis-Winkel bereid gevonden om op 30 December a.s. een opvoering te geven. Opgevoerd zal worden Fabricius' meesterwerk „Onder één dak", terwijl na dit drama nog een blijspel wordt gebracht, getitelt „Baas Best". OPRICHTING DUIVENMAATSCHAPPIJ. Te Koewacht werd door enige persomen het initiatief genomen tot het oprichten van een duivensociëteit. Hoewel er reeds een bloeiende duivenmaatschappij is op deze gemeente, zijn deze personen toch van oordeel hiertoe nog te moeten overgaan. Een vergadering werd reeds belegd in café Mannens, waarbij de heer Lammens een uit eenzetting gat van het doel der maatschappij. Een definitieve regeling werd nog niet getroffen doch de oprichters denken dit op korte termijn te verwezenlijken. Hoe de verhouding tussen deze wederzijdse ver enigingen zich zal ontwikkelen, staat nog te bezien. FAILLISSEMENTEN Opgegeven door Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel N.V., afd. Handelsinformaties te Amsterdam. Het faillissement van de heer F. de Keijzer te Axel is opgeheven wegens gebrek aan actief. GESLAAGD. Aan het instituut Cuppens-Geurs te Eindhoven slaagde deze week voor coupeuse-lerares mej. Betsy Haak, alhier. PREDIKBEURTEN. Zondag 16 December 1951. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pcnnings. (medewerking kinderkoor); 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg, van Sluiskil. Gerei. Kerk; 10.30 en 3 uur Ds. A. Kuiper. Gerei. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Gcref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. UITVOERING VOOR VOLKSONDERVl IJS. De afdeling Zaamslag van „Volksonderwijs" bood haar leden Dinsdagavond de jaarlijkse uitvoering aan op de bovenzaal van hotel „Het Wapen v.in Zeeland" bij de heer R. J. v. d. Veke. De heer Jansen Verplanke, hoofd der Openbare School te Zaamslag opende de toneelavond met een kort woord van welkom tot de aanwezige leden en het „Concordia's Toneelensemble" uit Axel, terwijl hij voorts de leden nog enige be langrijke mededelingen deed omtrent het „Volks onderwijs" en het programma-verloop. „Concordia's Toneel-ensemble" bracht hierna het toneelspel „Werp geen steen" van M. van Vught, welk stuk door zijn boeiende handeling steeds de volle aandacht had van de aanwezigen, die na elk bedrijf te kennen gaven dat het spel in de smaak viel en de speelsters en spelers daarvoor dan ook met een dankbaar applaus beloonden. De heer Jansen Verplanke bracht in zijn slot woord dank aan het Toneel-ensemble, hetwelk ook op Zaamslag een goede bekendheid geniet en vond het jammer dat niet alle plaatsen waren bezet, want, zo zei hij, de achtergeblevenen hebben een mooie toneelavond gemist. Verder hoopte spr., dat hij nog meer een beroep zou mogen d°en op de bereidwilligheid van het toneelgezelschap. In de pauze van deze geslaagde avond werd ter bestrijding der onkosten een verloting gehouden. Schaken. LANDAU—TERNEUZEN II 5—5. Woensdag werd alhier gespeeld de belangrijke wedstrijd tussen Landau (Axel) en Terneuzen II. Aan bijna alle borden werd een spannende strijd geleverd. De eindstand werd ten slotte 55. Terneuzen II gaat nu aan het hoofd van de 2e klasse C 1 met een gelijk aantal punten als Landau. De gedetailleerde uitslag was als volgt Landau Terneuzen II 1. J. v. d. Hagen J. Kaan t/2l/g 2. C de Putter A. de Coninck 1 0 3. M. Jansen D. van Wijck 0 1 4. A. Ruijtenburg J. v. d. Ree l/2l/2 5. M. Wondergem J. van Bummelen 1 0 6. M. Mattelé H. Barentsen 0 1 7. R de Ridder J. Francois l/2t/g 8. D Jansen R. Visser l/2i/2 9. H. van Luijk J. de Waal i/21/2 10. J. BakkerJ. van Bortel l/21/2 Doos 47 ct. THE BLUE LAMP. Dit is de titel van de film, welke Zaterdag avond en Zondagmiddag alhier in „Het Centrum" wordt vertoind en waarover wij hier vanwege de buitengewone kwaliteiten van deze rolprent gaarne een korte beschrijving plaatsen ter op wekking aan onze lezers om dit bijzondere film werk te gaan zien. Voor het eerst in de geschiedenis van zijn be staan heeft Scotland Yard, het beroemde Londense hoofdbureau van politie, zijn volledige en onge limiteerde medewerking verleend bij het tot stand komen van een speelfilm. „The Blue Lamp" (zo genoemd naar de blauwe lantaarn, die buiten de Engelse politiebureaux hangt) is voldoende spannend en sensationeel om als pu bliekfilm de theaterbezoeker te kunnen boeien, maar geeft tevens een inzicht in de beschermende taak die een politie-organisatie heeft ten opzichte van het publi:k en opent de ogen van de „gewone man" voor allerlei problemen, die de politie bezig houden, speciaal dat van de jeugd-misdadigheid ten gevolge van de zedelijke en economische ontred dering, die de oorlog meebracht. Het is geen vrolijk beeld dat „The Blue Lamp" geeft van de Londense jeugd in armoede opge groeid en door verpauperde, in dronkenschap leven de ouders losgelaten. Jongens met lef en met intelligentie, die hun gaven verspillen aan het lichten van muntmeters en (erger) meisjes, die nog kinderen zijn, maar door een ongebreidelde zucht naar avontuur, het nad van de minste weer stand opwandelenen als enige, die althans het kantje bij het walletje tracht te houden, de organisatie van de politie. De politie, die altijd weggelopen hondjes moet opsporen. De politie, die het grote publiek in bescherming neemt tegen een kleine minderheid van losgeslagenen. Gedurende de maand November 1951. Gehuwd Arthur Herman, 27 j. en Ivonne Ver- schuuren, 21 j. Maurice Kindt, 27 j. en Maria Schalkens, 22 j. Rafaël Marlens, 23 j. en Maria van Hooye, 19 j. Marcel Depoorter, 24 j. en Hen- riette de Syehepper, 19 j. Geboren. Astrid, d. van G. van Waesberghe-de Bruijne. Willy, z. van G. van Damme-Gijsel. Overleden. Leonia Vermandei, 69 j. echtg. van Al. Onghenae. Petrus Buijs, 68 j., z. van H. Buijs- Spiessens.

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 2