AXELSCHEIË COURANT Geheime Dienst „Met raad en daad" ïWERMOGENf RAT noch MUIS ROEIT ZE UIT NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN V/oensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel 5ó§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM RHEUMATIEK... S, ontsnapt aan hel onweerstaanbare Nog maar goed veertig en al zo stram als een plank. Om nog niet te spreken van die Rtaeumatisehe Pijn... AXEL Frankering bij Abonnement Axel. ZATERDAG 15 DECEMBER 1951 66e JAARGANG No. 22 Abonnements prijs r Losse nummert Kwartaal abonnement Axel binnen de kom 11 Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indlé II. Buitenland 11. Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Adverteutién ^maximum 8 regels) 1 - 5 regelt 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. V. KAPT.-LEUTNANT VON R1NTELEIY „THE DARK INVADER" „The Dark Invader" (Dc Duistere Indringer) zc heeft de Duitse zee-officier Von Hintelen bet boek genoemd, waarin hij zijn avonturen beschrijft als leider van een Duitse vijfde colonne in Amerika Dit land, gedurende bet grootste deel van de eerste wereldoorlog neutraal, leverde toch aan Ae geallieerden grote voorraden wapens en munitie en het was Von Rintelen's taak deze transporten zoieel mogelijk te saboteren. KapitSn-Leutnant Von Hintelen had als jong zee officier bij de Marinestaf reeds eerder zijn grote talenten als organisator, zijn moed en vinding rijkheid bewezen en daarom stuurde men hem naar de Verenigde Staten met de opdracht de wapen en munitie-transporten zoveel mogelijk te sabo teren. Von HiDtelen had in Amerika geen officiële status. D? vertegenwoordigers van Duitsland daar waren onkundig omtrent wat hij deed, al wisten ze van iijn verblijf. Hij had daar te maken met de mili taire attaché Franz Von Papen, de man die later Ilitler aan de macht zou brengen, de grootste van de talrijke blunders die deze „Junker" gedurende zijn diplomatieke carrière heeft begaan. Deze man, die b.x. eens een tas met geheime documenten in de trein liet liggen, zou ook oorzaak zijn, dat één der bekwaamste Duitse officieren vier jaar dwangarbeid moest verrichten in een Amerikaanse gevangenis. Von Hintelen bemerkte al spoedig, dat hij onder de New Yorkse havenarbeiders machtige bondge noten had in dj Ieren. Dezen, vervuld met een historische haat tegen Engeland, waren voor alles te vinden, vooral zolang ze niet wisten dat ze in werkelijkheid de Duitse geheime Dienst in de kaart speelden. Von Rintelen begon met een bond van haven arbeiders op te richten. Iedere stakende haven arbeider, die door zijn eigen bond niet werd ge steund, kon bij Von Rintelen's organisatie wel terecht. De stakingsliefhebberij nam dientengevolge toe, maar de maatregel was niet helemaal effec tief, want er waren er onder deze heren genoeg die 's morgens eerst hun steun kwamen halen en dan ergens anders in de haven tóch aan 't werk gingen. Toch wist Von Rintelen op deze wijze een aanzienlijke vertraging in de verscheping van munitie en wapens te bewerkstelligen. Maar het was vechten tegen de bierkaai. De transporten gingen door met de regelmaat van een veerdienst. Toch gaf de Duitser de moed niet op en verzon van alles om ze te saboteren. Met behulp van een collega, Fay, vervaardigde hij deto nators, projectielen in dc vorm van een sigaar, die tussen de lading werden gesmokkeld. Ont plofbare stoffen werden verstopt in conservenblik ken, werden als grote brokken steenkool in de bunkers gewerkt. De bedoeling was dat het schip midden op zee in de lucht zou vliegen of zwaar beschadigd zou worden. Een ingenieuze medewerker vond een apparaat uit, dat aan het roer werd bevestigd. Met iedere wenteling van het roer dreef een naaldscherpe pen dieper in het projectiel, tot eindelijk het contact was bewerkstelligd en de bom ontplofte waardoor het schip stuurloos werd midden op de oceaan. Het was niet makkelijk zo n apparaatje aan het roer te bevestigen, vooral sinds de havenpolitie een oogje in het zeil hield. Fay zwom des nachts naar de schepen en bevestigde zijn vinding met levensgevaar aan de roeren van de grote vrachtboten. Men had zeer veel last van Von Rintelen. Maar het zou niet lang meer duren. Op een goede, of liever voor de Duitsers slechte dag werd de „zeer geheime" Duitse marine-code uit de Ambassade gestolen. Dat had schrikkelijke gevolgen o.a. voor het beroemde eskader Von Spee, dat dank zij deze code gelokt kon worden naar de plaats waar een overmachtig Engels es kader het in de grond boorde. Von Papen was ge waarschuwd maar trok met onbegrijpelijke licht zinnigheid zich er niets van aan. Hij ging door met seinen in de thans waardeloos geworden code en ontving telegrammen in diezelfde code, die de Engelse Intelligence Service dus makkelijk kon ontcijferen. Uw tergende winterkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. Zo was de Engelse admiraal Hall, hoofd van de Geheime Dienst der Marine, precies op de hoogte van het feit, dat Von Hintelen naar Duitsland was terug geroepen en met een vals Zwitsers paspoort met het Nederlandse as „Noordam" zou terug reizen. Vlak bij de Engelse kust werd de „Noordam" door een Engels patrouille-vaartuig aangehouden en de „Zwitser" van boord gehaald. Von Rintelen speelde zijn rol meesterlijk en zou zijn tegel- standers zeker hebben overbluft, maar die wisten te veel en admiraal Hall vertelde hein in een persoonlijk gesprek alles over de gestolen code en ook over de ondergang van hst eskader Von Spee. Teen gaf Von Rintelen zich over en ging naar een krijgsgevangenkamp, van waaruit hij een vergeefse poging tot ontvluchten deed. Toen Amerika de oorlog inging, vroegen de Ame rikaanse autoriteiten Von Rintelen's uitlevering, niet als krijgsgevangene, maar als misdadiger. Hij werd veroordeeld tot vie jaar gevangenisstraf en doorleefde vier zware jaren in een Amerikaanse staatsgevangenis. Toen hij er uitkwam, was de oorlog uit. Het aterland" had Von Hintelen niets meer te bieden, maar wèl aan Von Papen, de diplomaat die zo'u goede vriend van Von Hindenburg was, die ten slotte rijkskanselier werd en er voordeel in zag Hitler de macht in handen te spelen. Von Rintelen was een der dapperste, sportiefste en handigste agenten van het Duitse Keizerrijk, maar hij verloor de strijd tegen de materiële over macht van Amerika en de doorgefourneerde dom heid van zijn superieuren. (Nadruk verboden). Lk. Mevr. J. B. Mijn linnen regenmantel wilde ik zelf wassen en waterproof maken. Dat is mij al een keer goed gelukt. Nu is de mantel van d' jas met een ruit gevoerd, die bij regen afgeeft. Hoe kan ik die mantel het best behandelen, zodat de ruit niet doorloopt Antwoord Het wassen en waterdicht maken van een regenmantel is geen kun3t. Maar om de niet-weggehaalde voering daarbij goed te houden is iets wat een leek zo maar niet gedaan krijgt. Het beste kunt u zich wenden tot een chemische was serij en deze uw moeilijkheden voorleggen wij vermoeden dat het ook voor een vakman niet zo eenvoudig zal zijn 0111 het doorlopen te voorkomen. Lezer. Als landbouwer verricht ik ieder jaar huisslachting. Normaal komt daarvoor een keur meester ons bedrijf bezoeken. Toen wij de laat ste keer hebben geslicht was er geen keurmeester beschikbaar en moest ik het varken op het abat toir laten slachten. Dat kostte mij f 15. B?ii ik nu niet de dupe geworden van het feit, dat er geen keurmeester was om het varken bij mij aan huis te keuren Antwoord Dit is moeilijk zonder meer uit te maken, aangezien iedere gemeente zijn eigen regeling op dit gebied heeft. Waarom was er geen keurmeester Hebt u wel op tijd aange vraagd Er zijn gemeenten waar men b.v. vier dagen van te voren de huisslachting moet aan geven. U krijgt dan vergunning voor de dag dat de keurmeester uw rayon controleert. Het beste is dus even ten gemecnlchuize naar de plaatse lijke regeling te informeren. A. T. Kan men mij vervolgen als ik geen con tributie heb betaald voor de bond van werk nemers, waarvan ik lid ben 9 Antwoord Het lijkt ons mogelijk dat de con ti ibutie gerechtelijk kan worden geïnd. Overigens is uw hele vraag ons niet bijster duidelijk. A. L. Wij hebben een ongemeubileerde kamer in huis en zouden deze graag willen verhuren aan iemand die in het bezit van meubels is. Hoeveel is het bedrag dat ik voor huur mag vra gen, met inachtneming van de prijzencontrole V Antwoord Uw vraag moeten wij bij gebrek aan voldoende gegevens onbeantwoord laten. Hoe veel kamers heeft uw huis 'i Wat is de huur van het gehele huis V Hoe groot is dj kamer Het beste kunt u inlichtingen vragen bij de Huur- adviesccmmissie. Gestoffeerd verhuren is coorde- liger. Behalve de huurprijs kan men dan 20"o van de verkoopwaarde per jaar berekenen, terwij! de huurprijs kan worden verhoogd met 20»/o wegens ongerief. Kippcn\ riend. Hoe komt het dat onze kippen, die nog maar 51/2 maand oud zijn zulke dikke eieren leggen V Ze leggeti ook wel normale kui keneieren. In de dikke eieren zitten steeds twee dooiers. Sedert ze ongeveer drie weken geleden begonnen te leggen, geven wij ze 's morgens och- tendvoer en daarbij natuurlijk gemengd voer. De kippen zien er prima uit. Hst zijn zwarte kip pen en een kruising tussen Red Islands en een z.g Amerikaans ras. Antwoord Het leggen van grote eieren met dubbele dooiers is veelal een erfelijke aangelegen heid. Een goede fokker zal dergelijke eieren met voor het broeden van kuikens gebruiken. Ik ken geen middelen om het leggen van dubbeldooiers te voorkomen. Abonné. Kan de egel ook als huisdier worden gehouden Zo ja, wat moet men dan voor eten hebben Antwoord Voor zover mij bekend worden egels wel eens als huisdier gehouden. Als dj egel er in het donker op uit gaat om voedsel te zoe ken, geeft hij de voorkeur aan insecten, regen wormen, slakken, veldmuizen, kikvorsen, vogels en ooft. Als tamme huisdieren kunnen ze hun nut hebben als muizenverdelgers. Abonné. Hoelang van te voren moet men jen verlenging aanvragen van de pacht van een boer derij, waarvan hel contract over twee jaar af loopt Antwoord Dit verzoek moet ten minste één jaar voor het einde van de lopende overeenkomst worden gedaan. Z. Dcor een zadelmaker werd mijn lederen moter- jas gerepareerd en op mijn verzoek meteen inge vet. Na het invetten, waarbij de bruine kleur verdwenen was en dc jas zeer donker was ge worden, gaf deze steeds zwart af. Waarmee moet ik dc jas behandelen om de donkere kleur te verwijderen en om hem opnieuw met licht leervet in te vetten Antwoord Wij vermoeden dat de jas al eerder op verkeerde wijze met schoensmeer is ingevet, zoals nog maar al te veel gebeurt. Bij het in vetten wordt de jas dan vanzelf donkerder. Wat er ook is opgesmeerd, het zal er wel niet meer van te verwijderen zijn. R. Ik ben gehuwd maar mijn vrouw heeft mij onlangs veriaten. Moet ik haar nu een bedrag voor ondersteuning betalen Uit het huwelijk is een kind geboren. Heb ik daar recht op Antwoord Ja, u bent verplicht uw vrouw te onderhouden. Wat het kind betreft, als er een actie tot echtscheiding is ingediend, zal de rechter bepalen op wie de zorg voor de opvoeding zal komen te rusten. B. S. Tot welke instantie moet ik mij wenden om het adres in Nederland te weten te komen van een kennis, welke dit jaar uit Indonesië is gerepatrieerd. Vermoedelijke vertrekdatum en fle naam van het schip zijn mij bekend. Antwoord Wendt u zich tot het informatie bureau van het Ned. Rode Kruis, Vlamingstraat te Den Haag. J. G. Een huisgenote die de papieren voor haar huwelijk in orde maakt, toonde aan de ambtenaar can de Burgerlijke Stand een uittreksel uit het ge boorte-register, dat zij kort tevoren voor een exa men had gebruikt. Het uittreksel werd geweigerd en de ambtenaar deelde haar mede, dat zij een uittreksel uit het geboorteregister speciaal voor het huwelijk moest hebben. Zijn er verschillen de uittreksels Antwoord s Wanneer op het uittreksel vermeld staat dat het ten dienste van een examen is af gegeven,' kunt u datzelfde uittreksel niet meer als bewijsstuk bij het aangaan van een huwelijk gebruiken. U zult een nieuw moeten lafen maken en wel speciaal ten dienste van dit doel TV ectgraag. Mag een huiseigenaar de huur ver hogen, terwijl hij niets aan het huis laat doen Ln Januari is de huurprijs verhoogd, doch het huis verkeert in zeer slechte toestand. Antwoord Zeker mag de eigenaar de huur ver hogen met ingang van 1 Januari 1951. Laat hij zijn eigendommen echter verwaarlozen, dan kun nen burgemeester en wethouders hem op zijn plicht te dien aanzien wijzen en de. noodzakelijke onder houdswerken doen verrichten. Eigenlijk moesten alle mensen en zeker op die leeitijd Kruscben nemen. E11 dan iedere dag regelmatig, 't Is zo'n kleine moeite en 't kost nog geen 11/2 cent per dag. In ruil daarvoor: al tijd puur zuiver bloed, blijmoedig in circulatie ge houden, door jeugdig-vitale bloedzuiverende orga nen, zelfs bij lieden die weinig beweging nemen, of een zittend leven leiden. Laat Kruscben ook Uw organen die aansporende werking geven, op dat ze Uw bloed vrij houden van de onzuiverheden die straks zo niet nit al oorzaak zijn van die ondragelijke, alles ondermijnende Rheumati- sche pijn. SPOEDEISENDE RAADSVERGADERING.; Woensdagavond kwam de gemeenteraad in een spoedeisende zitting bijeen. Wegens ziekte van burgemeester Van Oevereo werd de vergadering geleid door wethouder P. J. van Bendegein, die na de opening direct het enige agendapunt aan de orde stelde, n.l. een voorstel tot het a ngaan van rekening-courant overeenkomsten met nader aan te wijzen instel lingen tot een bedrag van maximaal f 500.000 tegen een rentevergoeding van ten hoogste l/j'/o boven het promesse-disconto van de Nederlandsche Bank, terwijl deze rekening-courant-overeenkomsten moeten worden beëindigd uiterlijk op 31 Decem ber 1952. Dit voorstel wordt z.h.s. aangenomen. I11 het prae-advies geven B. en W. nog de vol gende toelichting Aangezien binnen afzienbare tijd kasgeldleningen zullen moeten worden afgelost, die waren aange gaan voor de voorlopige financiering van diverse kapitaalswerken en door de samenwerking tussen de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten en de Levens- verzekerings Maatschappijen en Bedrijfspensioen fondsen, inzake de financiering van de woning bouw niet onwaarschijnlijk is te achten, dat in dé loop van het jaar 1952 de kapitaals-uitgaven, in verband met de houw der 75 woningen zullen kunnen worden gedekt door een langlopende geld lening, terwijl de financiering voor de bouw van de 51 woningen reeds verzekerd is door de aan bieding van een lang^pende geldlening door het Bedrijfspensioenfonds voor de Bouwnijverheid, welk aanbod in enze vergadering van 4 December j.l. werd aanvaard, terwijl op grond van het feit dat het echter nog niet bekend is, wanneer de geld lening voor de financiering van laatstgenoemde 51 woningen zal kunnen worden opgenomen, me nen B. en W. dat, afgezien nog van de vraag of nieuwe kasgeldleningen zouden kunnen worden ge sloten, het meer aanbeveling verdient om voor het overbruggen van de naar verwachting betrek kelijk korte tijd, een rekening-courant-overeen- komst aan te gaan, aangezien kasgeldleningen op een bepaald moment, dat de geldgever schikt, moe ten worden opgenomen en ook op een voorat vastgesteld tijdstip weer moeten worden terug betaald. Bij de rondvraag informeerde de heer Misseghers naar het aanbrengen van een verkeersbord aan de Molenstraat. Destijds is toegezegd dat dit be steld was, maar het is nog steeds niet aangebracht. De voorzitter deelt mede dat het bord bij een emaille-fabriek in bestelling is. Dhr. C. van Bendegem vraagt of B. en W. eens hun mening willen geven over de afschaffing van de gasmunten. Spr. heeft de indruk, dat deze voor veel mensen gemakkelijk zijn, terwijl aan het einde van een periode de dubbeltjes vaak erg schaars zijn. Dhr. Wondergetn wijst op de parkeennoeilijkhedeii in de Ncordstraat, Hij zou gaarne zien dat par ticuliere auto's niet konden parkeren bij de bas- haltes aangezien bij de huidige toestand, volgens spr. ongelukken niet kunnen uitblijven. De voor zitter deelt mede, dat ook al eerder haltebordjes geplaatst zijn, doch geen oplossing bleken te zijn. Men zal dit punt nog eens nader bestuderen. Hierna sluit wnd.-burgemeester van Bendegem de zitting op de gebruikelijke wijze.

Axelsche Courant | 1951 | | pagina 1